Bağırsak Kurtlarından Nasıl Kurtuluruz? Hangi Doktora Gidilir?

Bağırsak Kurtlarından Nasıl Kurtuluruz?

Bağırsak kurtlarından kurtulmak için, tek doz mebendazol, pirantel pamoat, albendazol, pirvinium pamoat ya da ivermektin kullanmak gerekmektedir. İlaçların içerisinde enterobiasis tedavisinde kullanılan mebendazol ve pirantel pamoat özellikle diğerlerine göre daha etkilidir.

Mebendazol 100 mg’lık tabletler şeklinde satılmaktadır. Bu ilaçları doktordan reçete yazdırmadan eczaneden almaya kalkışmak yanlıştır. Aile hekimleri veya çocuk doktorları çoğunlukla bağırsak kurdu meselesini tedavi edebilmekte, nadiren parazitolog, jinekolog veya dermatoloğa başvurulmaktadır.

Not: Bunların doktor kontrolünde gerçekleşmesi daha sağlıklı olacaktır.

Contents

Bağırsak Kurdu Nedir?

Bağırsak kurdu, çocuklarda yaygın bir parazit türüdür ve yuvarlak solucanlar şubesine mensuptur. Minik kıl kurtlarının yol açtığı bir parazit enfeksiyonudur.

Parazitik solucanların yol açtığı bağırsak enfeksiyonu olması bakımından mideyi rahatsız edebilmektedir. Bunun tedavisi için aile hekimi veya çocuk doktoruna başvurulabilmekte, nadiren farklı alanlardan uzmanlara gidilmektedir. Doktorunuza reçete yazdırmadan kafanıza göre eczaneden ilaç almamanız önerilmektedir.

Bağırsak Kurt İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bağırsak kurtları için aile hekimi veya çocuk doktoruna gidilmektedir. Bunun yanında, gereken durumlar için gastroentoloji, jinekoloji, cildiye ve parazitoloğa gidilmektedir.

Bireysel olarak mide kurdunuzun durumunu test ettirip hangi doktora gitmeniz gerektiğini öğrenmeniz önemlidir. Bundan sonra, doktorunuzun yazacağı reçete ile eczaneye giderek gereken ilaçları almanız iyileşmeniz için önemli bir adım olmaktadır.

Bağırsak Kurtları Belirtileri

Bağırsak kurtları mideyi rahatsız eden parazitik solucanların neden olduğu bir bağırsak enfeksiyonudur. Bireyler bazı şikayetler için hastaneye başvurarak bağırsak kurtlarından kurtulmanın yollarını aramaktadır.

Karın ağrısı, şişkinlik, gaz ve bulantı gibi belirtileri olmakla birlikte çok daha spesifik belirtileri de olabilmektedir. Genellikle şişkinlik sorunları yaratmasından dolayı insanlar doktorlara başvurmaktadır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilmektedir;

  • Şişkinlik
  • Bağırsak kurtları belirtileri içerisinde önemli bir faktör; gaz
  • İshal
  • Kilo alamama
  • Karın ağrısı
  • Bulantı
  • Anüste kaşıntı
  • Kansızlık
  • Mide krampları
  • Aşırı dışkılama/kabızlık

Bağırsak kurtları belirtileri genellikle mide şikayetlerini ortaya çıkarmaktadır. Bireyler, şişkinlik, ağrı ve bulantı gibi şikayetlerle doktorlara başvurabilmekte, ya da geçici bir durum olarak görüp erteleyebilmektedir. Eğer günlük yaşamınızı kısıtlayacak derecede mide sorunları yaşıyorsanız bir hekime görünmenizde fayda olacağını söylemek mümkündür. Kilo alamama parazit yoğunluğuna göre bireylerin şikayet ettiği bir durumdur. Midede parazit çok yoğunsa kişi yediği gıdalardan beslenen parazitlerin varlığı nedeniyle kilo alamamaktadır. Bu şikayet üzerine bir doktora giderek kilo alamamanızın asıl nedenini öğrenmeniz önerilmektedir.

Bağırsak Kurtları Kilo Almayı Engeller Mi?

Bağırsak paraziti sorunları yaşayanlar, genellikle kilo alamamaktan şikayet etmektedir. Bunun nedeni, parazitlerin yenilen gıdalara ortak olmasıdır. Bağırsaklarda yaşayan parazitler, midedeki gıdalardan beslenerek kişinin kilosunda artma olmasını engellemektedir.

Büyük cins parazitler midenizde çok yoğun miktarda bulunuyorsa kilo almamanız muhtemeldir. Ancak her zaman parazitler ve kilo almama durumu ilişkili değildir. Çoğunlukla parazitin miktarına göre değişen bir durumdur ve bireylerin midesindeki gıdalardan beslenen parazitlerin çoğunluğuna göre kilo alımı değişmektedir.