fbpx

Bahar, Vücudunuzu Olumsuz Etkiliyorsa Yazımız Tam Size Göre

Bahar ayları , cıvıl cıvıl, renk renk günler olsa da bazılarımız için enerji dolu güzel günler olmayabiliyor. Hatta polen alerjileri, bahar dönemlerindeki hava  değişiminden dolayı vücut direnci düşüklüğü ve bahar yorgunluğu sıkça yaşadığımız sorunlardan. Bir çok insan soğuk kış dönemlerinde bile hastalanmazken , bu aylarda ciddi sıkıntılar yaşayabiliyor. Bu durumlar iş hayatımızı inanılmaz decede olumsuz etkileyebiliyor, performansımızı düşürebiliyor.

Daha önceki yazılarımızda bir girişimcinin işinin enerjiyle ilgili olduğundan bahsetmiştik. Bir girişimciyseniz asla işinizin aksamasını istemezsiniz, enerji seviyenizi ve vücut direncinizi yüksek tutmanın yollarını bulmak zorundasınız.

Peki özellikle bu bahar aylarında hem enerjimizi hem de vücut direncimizi nasıl yüksek tutabiliriz?

Bu aylarda vücudun direncini arttırmak için, gereksinim duyduğumuz  vitamin ve mineralleri yeteri kadar almaya daha çok özen göstermeliyiz. Daha güçlü bir bağışıklık sistemi için antioksidan özellikli A,C,E vitaminleri olmazsa olmaz mikro besin ögelerimizdir. Hatta zayıflama diyeti yapıyor ve düşük kaloride besleniyorsanız ya da beslenmeniz düzensizse diyetisyeninizin ya da doktorunuzun önerisiyle multivitamin-mineral takviyesi alabilirsiniz.

Çağımızda eskisi kadar besleyici ve vitamin-mineral açısından kaliteli besinlerin olmayışı bizim bu  mikro besin ögelerini takviye olarak almamızı zorunlu kılan nedenlerden biridir.

Daha güçlü bir bağışıklık sistemi için antioksidan özellikli A,C,E vitaminleri olmazsa olmaz mikro besin ögelerimizdir.

Balık, süt,  yumurta , yeşil sebzeler ( ıspanak , kabak , brokoli gibi ) , domates, havuç ve kayısı gibi besinler A vitaminin zengin kaynaklarıdır.

Limon, portakal, mandalina, kivi, kuşburnu, yeşil biber, maydanoz, roka, ıspanak  ve karnabahar C vitamini açısından  zengin besinlerdir.

Yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem gibi),kuru baklagiller, tahıllar, yeşil yapraklı bitkiler ve bunların yağları ise  E vitaminin zengin  kaynaklarıdır.

Bu antioksidan kaynağı besinlere günlük beslenmenizde daha çok yer vermeye özen gösteriniz.

*Vücudun detoksunu ( toksin atımı )  en iyi sağlayan ve metabolizmayı çalıştıran en  değerli içeceğimiz “su” dur. Kişinin günlük aktivitesine ve vücut ağırlığına göre değişse de günde ortalama 10-12 bardak su tüketmemiz gerekiyor.

Bizim kültürümüzde  çay ve kahve tüketimi  çok fazla olsa da bu içecekler kesinlikle su yerine geçen içecekler değildirler. Hatta bu içecekler diüretik (idrar söktürücü) olup vücudun susuzluğunu daha da arttırmaktadır. Bununla birlikte su tüketiminden bağımsız olarak günde 1-2 fincan bitki çayı tüketilebilir.

Kişinin günlük aktivitesine ve vücut ağırlığına göre değişse de günde ortalama 10-12 bardak su tüketmemiz gerekiyor.

*Egzersiz planı yapabilirsiniz. Yaptığımız egzersizler vücudun enerji seviyesini ve beynin serotonin(mutluluk hormonu) salgısını arttırmasına olanak sağlar. Bu durumda kişinin daha üretken olmasını sağlar.

Yaptığımız egzersizler vücudun enerji seviyesini ve beynin serotonin(mutluluk hormonu) salgısını arttırmasına olanak sağlar.

* Yeteri kadar omega 3 almaya özen gösterin. Omega 3’ün zengin kaynakları  yağlı balıklardan uskumru, sardalya, ton, somon   ve  yağlı tohumlardan ceviz, badem, keten tohumudur. Omega 3 kaynagı olan balığa, haftada 2 gün ızgara ya da fırında pişirerek bol limonlu salatalarla sofralarınızda yer veriniz.

Serap AKDAĞ
Serap AKDAĞhttps://www.yeninesildiyet.com/
Yeni Nesil Diyetisyen/Networker/Network Okulu Tecrübeli Yazarı

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,568TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...