Sonbaharın Gözdesi Balığın Faydaları Nelerdir?

HAYDİ ARTIK BALIK ZAMANI !!!

Sonbaharın en gözde besinlerinden biri balık.Kimilerine göre öyle olmasa da faydalarına bakıldığında aramızı iyi tutmamız sağlığımız için daha iyi .Protein içeriği yüksek bir besin olmakla birlikte A , D, K ve B grubu vitaminleri ile fosfor, magnezyum ,selenyum , iyot , çinko gibi değerli minareller açısından zengin bir kaynaktır.Diğer et türlerinden farklı olarak doymuş yağ içermez.Balıklarda omega-3 yağ asitleri olan EPA ve DHA doymamış yağ asitleri bulunur.Bu yağ asitleri, vücudumuzun kendi kendine üretemediği ve beslenme yoluyla dışardan alınması zorunlu (esansiyel) yağ asitleridir. Bununla birlikte balıktaki proteinler vücudun gereksinim duyduğu bütün esansiyel amino asitleri içerir.

 

Peki sağlığımız üzerine ne gibi etkileri var balığın ?

  • Öncelikle kalp ve damar dostu bir besin.Kalp ve damar  hastalıkları riskini azaltır.Bir çok bilimsel çalışma haftada en az 1 veya daha fazla balık tüketen bireylerin kalp krizi geçirme riskinin çok daha düşük olduğunu göstermektedir.
  • Diğer et türlerinin aksine kolesterolü düşürücü etkisi vardır.
  • Omega-3 yağları beyin gelişimi ve işlevselliği açısından da çok önemlidir.
  • Ayrıca İnsülin Direnci olan bireylerde direncin azalmasına olumlu etki sağlar ve böylelikle Tip2 diyabet riskini önler.
  • D vitamini içeriği en yüksek besinlerden biri olarak hem kemik ve diş sağlığının korunmasına hem de D vitamini eksikliğinin yarattığı halsizlik , kemik ağrıları , yorgunluk gibi problemlerin azalmasına yardımcıdır.

Bu sağlık deposu besine, özellikle bu sonbahar aylarında soframızda daha çok yer vermemiz çok önemli.Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken en önemli konu balığın pişirilme yöntemi.Saydığımız tüm bu faydalarını ancak sağlıklı bir pişirme yöntemiyle sağlayabiliriz.Yani ızgarada , fırında ya da buğulama şeklinde pişirmek çok önemli.Yanında bol limonlu salata veya sebze garnitürlerle sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz.Afiyet olsun .Sağlıkla…