Başarısızlık Korkusunu Aşmak

Başarısızlık Korkusunu Aşmak

Hayatınızı dolu dolu yaşamak ister misiniz? Eğer istiyorsanız, üstesinden gelmeniz gereken büyük bir engel var. Bu engel korkudur ve farklı korku türleri arasında en büyük olanı başarısızlık korkusudur.

Bir işe çok çaba harcadığınızı hayal edin, ama başarısız oluyorsunuz. Beklentilerinizin yanına bile yaklaşamıyorsunuz. İyi hissetmezsiniz, değil mi?

Sorun şu ki, bu başarısızlık korkusu herhangi bir eylemde bulunmanızı engelleyebilir. Hiçbir şey yapmamak, hiç ilerleme kaydedilememesi anlamına gelir. Bu hayatınızın aynı kalacağı anlamına gelir. Böyle kesinlikle hayatınızı dolu dolu yaşayamazsınız.

O zaman ne yapmalıyız? Başarısızlık korkusunu nasıl giderebiliriz?

Adam Grant tarafından yazılan ‘Orijinaller’ içinde buna bir cevap var. Kitap, farklı olmaya cesaret eden insanlar hakkında. Kitapta dikkat çeken bir cümle var:

Kalplerinde, başarısız olmanın, denememekten daha az pişmanlık yaratacağını biliyorlar.

– Adam Grant –

Başarısızlık, denememekten daha az pişmanlık verecektir. Bunu aklından çıkarmayınız. Sahip olmanız gereken zihniyet şu:

Başarısızlıktan gelen pişmanlık, denemediğinizden gelen pişmanlıktan daha azdır.

Evet, başarısız olduğunuzda pişman olabilirsiniz. Ama o pişmanlık denememekten gelen pişmanlıktan daha az olacaktır!

İnsanlar ölüm döşeğindeyken, pişmanlıkları, hep yapmadıkları şeylerin etrafında toplanır. Risk almadıkları için pişmanlık duyarlar. Hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçmedikleri için pişmanlık duyarlar.

Bunun size olmasına izin vermeyin. Hayatınızda mümkün olan en az pişmanlığa oynayın. Evet, denediğinizde başarısız olabilirsiniz. Fakat pişmanlık denememekten duyulan pişmanlıktan daha az olacaktır.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın