Cumartesi ve Pazar Günü Hastaneler Açık Mı? Devlet ve Özel?

cumartesi ve pazar gunu hastaneler acik mi

Cumartesi ve pazar günü devlet hastaneleri kapalıdır ancak özel hastaneler açıktır. Devlet hastanesinde çalışanlar memur olduğundan dolayı cumartesi ve pazar resmi tatil sayılmaktadır. Bu nedenden dolayı da devlet kurumları cumartesi ve pazar kapalıdır. Gündüz muayene olmak yerine yerine 7/24 çalışan acil bölümü ve acil doktorları sizin için çalışmaktadır. Devlet hastaneleri için hafta sonu resmi tatil olduğundan ve doktorlar da devlet memuru olduklarında sadece acil doktorları nöbetleşe çalışmaktadır. Bu nedenden dolayı da muayene hizmeti veren doktorlar resmi tatillerini yapmaktadır.

Özel hastanelerde cumartesi günü muayene hizmeti verilmektedir. Özel hastanelerin çalışma prensipleri devlet hastanelerine göre daha farklı şekilde ilerlemektedir. Bu yüzden cumartesi günü muayene olmak isteyen bir özel hastane hastası rahatlıkla muayene olabilmektedir. Cumartesi günü hizmet veren hastaneleri acil servisleri de açıktır.

Cumartesi Günü Devlet Hastaneleri Açık Mı?

Cumartesi günü devlet hastaneleri kapalıdır. Devlet hastanelerinin çalışma saatleri genellikle sabah 8 ile akşam 17.00 arasındadır. Bu da hafta içi çalışma saatlerini kapsamaktadır. Cumartesi günü ise devlet hastanesinin acil servis bölümü açıktır. Ayrıca son zamanlardaki koronavirüs durumuna göre hastanelerdeki çalışan oranı artıp azalabilmektedir.

Pazar Günü Devlet Hastaneleri Açık Mı?

Pazar günü devlet hastaneleri kapalıdır. 7/24 çalışan acil servisler hizmet vermektedir. Bu durumun dışında devlet hastanelerinde işlem yapılmamaktadır. Devlet hastanelerinin çalışma zaman dilimleri hafta içi sabah 8 ile akşam 17 arasındadır.

Bu zaman dilimi dışında da muayene olmak zordur. MHRS portal üzerinden randevu almak istediğinizde de hafta sonu (cumartesi ve pazar) muayene yapılmamaktadır. Muayene yapılması için açık olan özel hastanelere gitmek gerekmektedir. Ancak her özel hastanenin de hafta sonu açık olmadığı bilinmediği için dikkat edilmesi gerekmektedir.

Pazar Günü Özel Hastaneler Açık Mı?

Pazar günü açık olan özel hastaneler vardır. Ancak her özel hastane Pazar günü muayene servisi vermemektedir. Özel hastanelerinde acil servisleri Pazar günleri açıktır ama muayene olmak için pazar gününü beklememeniz önerilmektedir.

Pazar günleri genel olarak tatil günü olduğundan özel hastanelerin de çalışanları ile birlikte doktorları da tatil yapmaktadır. Acil doktoru ve acil çalışanları dışında hafta sonu hastaneler genel olarak hizmet vermemektedir. Muayene olmak için pazar günü hastaneye gitmemeniz gerekmektedir.

Hafta Sonu Hastanelerde Doktor Olur Mu?

Hafta sonu hastanelerde doktor bulunur.  Bu doktorlar Acil doktorları ve acil çalışanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca hasta bakıcıların da nöbetlerinin olduğu bilinmektedir. Hafta sonu hastanelerde başka çalışan bulunmamaktadır.  Genel olarak hafta sonları çalışma saatlerinin dışında olduğundan böyle bir durum söz konusudur.

Pazar Günü Özel Hastanede Doktor Olur Mu?

Pazar günü özel hastanelerde doktorlar olur. Doktorlar hafta içi olduğu kadar yoğun bir şekilde hastanede bulunmamaktadır. Ancak yine de hizmetin sürekliliği açısından hafta içi olduğundan daha az personel hastanelerde bulunmaktadır. Yine de tam kapasite çalışan özel hastaneler de bulunmaktadır.  Ancak bu hastanelerin çalışma saatlerini halkla ilişkiler bölümünden öğrenmeniz gerekmektedir.

Özel Hastanelerde Hafta Sonu Ameliyat Olur Mu?

Hafta sonu ameliyat yapan hastanelerin bulunmasına karşın yapmayan birçok özel hastane de bulunmaktadır. Hastaneler kendi çalışma prensiplerine göre hareket etmektedir ve hafta sonu mesaisi olan hastanelerde ameliyat yapılmaktadır. Bu hastanelerin hangisinin olduğunu öğrenmek için gitmek istediğiniz özel hastanenin insan kaynaklarıyla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Hafta sonlarının yanı sıra arife günleri, bayram günleri gibi özel günlerde de ameliyat yapan hastanelerin olduğu bilinmektedir. Bu hizmet devlet hastanelerinde bulunmazken özel hastanelerde çalışma saatleri esnekliği nedeniyle ameliyatların yapıldığı bilinmektedir. Ancak hafta sonları ve özel günlerde yapılan ameliyat ücretlerinin normalden fazla olabilmesi gibi bir ihtimale dikkat edilmesi gerekmektedir.