D Vitamini Eksikliği Kilo Verimini Zorlaştırıyor

Fazla kilolu ve obez bireylerde bulunan yüksek yağ oranı, dokuda tutulan D vitamininin vücut tarafından kullanımı azalmaktadır.

Modern yaşam tarzı, her anlamda insanoğlunun yaşamını derinden etkiliyor. Son yıllarda yeni yeni sektörler ve çalışma alanlarıyla hem iş hayatımızda  hem de beslenme alışkanlıklarımızda çok büyük değişiklikler meydana gelmektedir. Tabi ki bu değişiklikler bize güzel şeyler sağladı fakat  bazı problemleri de beraberinde getirdi. Özellikle beslenme alışkanlıklarımızdaki değişimler bazı besin ögesi, mineral ve vitamin yetersizliklerine neden oldu. Bu yetersizliklerin en önemlilerinden ve en sık rastlanılanlardan birisi, D vitamini yetersizliğidir.

Diyet listenize uyuyorsunuz ama bir türlü kilo veremiyor musunuz? Belki de D vitamini eksikliğiniz vardır. Kış aylarında, kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirmiş olmak ve hareketsiz kalmak D vitamini üretimini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle D vitamini düzeylerinin tespit edilip destek sağlanması, zayıflamak isteyen ve obezite ile mücadele eden bireyler ve sağlıklı yaşam için oldukça büyük öneme sahiptir. Fazla kilolu ve obez bireylerde görülen yüksek yağ oranı, dokuda tutulan D vitamininin vücut tarafından kullanımını azaltmaktadır. Ayrıca obez bireylerde çoğunlukla rastlanan karaciğer yağlanması, D vitamininin aktif hale gelmesini zorlaştırır. Aynı şekilde leptin hormonunun (tokluk hormonu) fazla olması D vitaminin vücut tarafından kullanılmasını da azaltır.Fazla kilolu ve obez bireylerde bulunan yüksek yağ oranı, dokuda tutulan D vitamininin vücut tarafından kullanımı azalmaktadır

D Vitamini ile Daha Az Yiyerek Tok Hisset

Kaliforniya Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Dr. Liz Applegate’e göre ,  D vitamini eksikliği açlık hissi ve aşırı yemek tüketmenizi sağlayan insülin direnciyle doğrudan bir ilişki içerisindedir. Eğer yeterli miktarda D vitamini alıyorsanız, vücudunuz beyninize doyduğunuzu söyleyen leptin hormonunu gönderir. Bu durumda daha az D vitamini,  çok daha az leptin ve daha fazla açlık hissi demektir. Avusturya’da yapılan bir araştırmaya göre, özellikle D vitamini ve onu besleyip destekleyen kalsiyum ağırlıklı zengin bir kahvaltı ile açlığa olan direnciniz 24 saate kadar artıyor.

Fazla kilolu ve obez bireylerde bulunan yüksek yağ oranı, dokuda tutulan D vitamininin vücut tarafından kullanımı azalmaktadır

D Vitamini İle Yağ Yak

D vitamini, vücudunuzun her bölgesinden yağ kaybetmenize yardımcı olsa da özellikle göbek bölgenizdeki yağlardan kurtulmaya birebirdir. Açıklama şöyle: Kalsiyumla birlikte çalışan D vitamini, göbeğinizde yağlanmaya neden olan stres hormonu kortizolu azaltıyor.