Daha Hızlı ve İyi Bir Öğrenen Olmak İçin 8 Adım

Kişisel ve profesyonel gelişim için eğitimin elzem olduğunu biliyorsunuz.

Aşağıda, sizlere sizi daha hızlı ve iyi bir öğrenen yapacak sekiz adet kanıtlanmış ve deneylere dayanan yolu göstereceğim.

Daha hızlı ve iyi bir öğrenen olmak için 8 adım

Odağınızı güçlendirin

Aynı anda birçok işi yapmak için baskı hissetmeyin. Araştırmalar gösteriyor ki aynı anda birçok iş yapanlar bir anda tek iş yapanlardan iki kat daha çok zaman harcıyor ve iki kat daha fazla hata yapıyor. Bir anda yalnızca bir iş yapın.

 

Kasıtlı olun

Ne öğrenmek istediğinizi bilmiyorsanız öğrenmeniz de zor olur. Ne öğreneceğiniz konusunda net bir amacınız olsun. İster kişisel ister profesyonel gelişim olsun, açık bir “NEDEN” inizin olması devamlılığınızı sağlar ve dikkatinizi dağıtacak şeyleri engeller.

 

Bir öğrenme planınız olsun ve ona uyun

‘Plansız bir hedef sadece bir dilektir’- A. De Saint-Exupery

Eğer öğrendiğiniz şey için bir hedefiniz varsa, bu hedefler net olsun.

 

Öğrenmek için her türlü imkanı deneyin

Okulu bitirdiğinizde, öğrenmek için vakit bulmak zorlaşır. İş , aile ve diğer yetişkin şeylerle çok meşgul hale geliyoruz. Ama bu zaman azlığınını bir bahane olmasına izin vermeyin. Teknolojiyle beraber, her yerde ve kalın kitaplar taşımak zorunda olmadan öğrenebilirsiniz.

 

Düzenli egzersiz yapın

Egzersiz; hafızayı, yönetsel görevleri, tepki zamanını ve hatta matematik yeteneklerini geliştirir. Haftanın birkaç günü yarım saatlik hafif bir yürüyüş olsa bile.

 

Kullanışlı notlar alın

Etkili bir hatırlatıcı olmadan etkili bir öğrenme olamaz. Öğrenmek adına hatırlayabilmenin en etkili yolu da notlar almaktır.

 

Unutma eğrisiyle savaşın

Öğrenen birinin en büyük düşmanı unutma eğrisidir.

Unutma eğrisi grafiği bize, dikkatli öğrenmediğimizde öğrenilen materyali ne kadar çabuk unuttuğumuzu gösterir. Genel olarak, öğrendiklerimizin yaklaşık% 70’i 24 saat içinde kafamızdan uçar gider.

 

Bir çalışma rutini belirleyin

Öğrenme yetenekleriniz geliştirmek için bir çalışma rutini hazırlamak kuvvetli bir yöntemdir.

Ayırabildiğiniz kadar çok zaman ayırmakla başlayın ama pratik de olun.