fbpx

Dayanıklı Olmak: Büyük İnsanların Ortak Özelliği

Sizce başarının anahtarı nedir? Bu soruya verilebilecek bazı cevaplar var, ancak son zamanlarda başarılı insanların hayatlarının yazıldığı kitaplarda en çok bahsedilen konu; dayanıklı olmak. Dayanıklı olmanın önemi hakkında birçok kitapta yazılar bulabilirsiniz, biz de bu yüzden bu konuda yazmaya karar verdik.

Dayanıklı olmak hakkında bazı gerçekler:

  • Dayanıklı olmak, uzun vadeli hedefler için azim ve tutku olarak tanımlanır.
  • Dayanıklı olmak, devam eden başarısızlık, sıkıntı ve sallantılara rağmen yıllardır çaba ve ilgiyi sürdürmek için zorluklara karşı gayretle çalışmayı gerektirir.

  • Cesur bir birey, başarıya maraton olarak yaklaşır; ve onun avantajı dayanıklılıktır.
  • Dayanıklı olmanın bir özelliği de, tutarlı hedefler ve ilgi alanlarıdır.

Başarı için dayanıklılığın şart olduğunu kabul etmeliyiz. Birçok büyük kişinin hikayelerinde -başarısız olmadan- bu kaliteyi sergilediğini görebilirsiniz.

Peki, dayanıklılığı nasıl geliştirebiliriz? Nasıl daha cesur olabiliriz?

İşte bu konuda bir kaç ipucu:

İnandığınız bir göreviniz olsun

Bu, inanıyoruz ki, en önemli faktördür. Cesur olmak istiyorsanız, inandığınız bir göreve sahip olmalısınız. Güçlü bir “nedeniniz” olmalı. Bu, yıllar boyunca tutarlı hedeflere ve çabalara sahip olmanın yoludur. Başarısızlıklara rağmen bu şekilde ilerlemeye devam edebilirsiniz. Hedefleriniz için böyle bir tutkuya sahip olmalısınız.

Öyleyse inandığın bir görev bul. Seninle aynı frekansta olan şeyi bul. Eğer bulursan, başarısızlıklar ve aksilikler seni durduramaz.

Cesur, uzun vadeli hedefler belirleyin

Göreviniz göz önünde bulundurulduğunda, uzun vadeli hedefler belirleyin. Ama unutmayın: Hedefleriniz büyük olmalı. Başarılı insanların daha bu kadar başarılı olmadıkları zamanki hedeflerini araştırıp kendine örnek alabilirsin.

Kendinizi bir maratona hazırlayın

Herhangi bir alanda başarı yıllar süren çaba gerektirdiğinden, anlık başarı beklemeyin. Bunun yerine, kendinizi uzun, çok uzun bir yarışa hazırlayın. Buna hazırlıklı olursanız, istediğinizi erken alamazsanız hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Aksilikleri tahmin edin

Olabilecek aksilikler, yolculuğun normal bir parçasıdır. Kazananlar ve kaybedenler arasındaki fark, başarısızlıkların sayısı değil, onlara nasıl tepki verdikleriyle ölçülür. Kaybedenler dururken, kazananlar ilerlemeye devam ederler.

Aksilikleri önceden tahmin ederseniz karşılaşacaklarınıza doğru tepkiler verebilirsiniz.

Enerjinizi akıllıca harcayın

Bu yarış bir kısa mesafe koşusu değil bir maraton. Bu yüzden enerjinizi akıllıca harcamanız gerekir. Kendinizi tüketecek kadar yoğun çalışmayın. Bunun yerine, yenilenmek için zaman ayırın. Unutmayın: Buradaki anahtar nokta dayanıklılıktır.

Görevinizi göz önünde bulundurun

Yıllar boyunca tutarlı olmak kolay değildir; yol boyunca çok dikkat dağıtıcı şey olacak. Görevinizi aklınızda tutun. Düzenli olarak onu gözden geçirmek ve harekete geçmek için zaman ayırın.

 

***

Dayanıklı olmayı öğrenmek için zaman ayırdığınıza sevindik. Şimdi bunu öğrendiğinize göre, uzun vadeli hedefleriniz için daha fazla tutkulu ve azimli olmaya karar verin. Böylece yolculuğunuzda başarınızı kesinleştirirsiniz.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
138,179TakipçilerTakip Et
4,498TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Empati Kurmada 7 Altın Kural

Nasıl empati kurulur? Etkili iletişim kurmak için empati kavramı son derece önemlidir. Çünkü insan, varlığı özünden önce gelen, öze ulaştığı ölçüde kendini gerçekleştiren psişik...

Doğrudan Satış – Az Para Kazanma Sendromu

Doğrudan satışta az para kazanma sendromu hakkında bilginiz var mı? En kolay para kazanma yöntemleri arasındaki ek gelir imkanı sunan bu ticari sektörde sınırsız...

Mutluluğu Tatile Göndermek

Mutluluğu tatile göndermiş olabilir misiniz? İş hayatınızda daha verimli bir süreç, kariyer basamakları aşmak için nasıl yönetilmeli? İnsanlar, gelecek adımlarını içinde bulundukları zaman dilimindeki...

Network Marketing Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Network marketing firmaları sayısı gittikçe artmaktadır. Bu nedenle Network Okulu'na gelen soruların başında; "Network marketing'de firma seçerken nelere dikkat etmeliyiz?" gelmektedir. Peki nedir bu...

Hatalarımız Ve Başarılarımız

Kişisel gelişim köşemizde bu defa hatalar yapılmasına rağmen tekrar tekrar denemenin bize olan faydalarından ve bizi nasıl başarıya ulaştırdığından bahsedeceğiz. Hata yapmanın, aslında bir...

Kişisel Gelişim Kitabı Önerileri – Vazgeçebilmek’ten Ufkunuzu Açacak Alıntılar

Dünyanın en çok satan kişisel gelişim kitapları arasında (The Secret Of Letting Go) olan Vazgeçebilmek, Guy Finley’in kaleme aldığı bir kişisel gelişim kitabıdır. Bu...