fbpx

Dayanıklı Olmak: Büyük İnsanların Ortak Özelliği

Sizce başarının anahtarı nedir? Bu soruya verilebilecek bazı cevaplar var, ancak son zamanlarda başarılı insanların hayatlarının yazıldığı kitaplarda en çok bahsedilen konu; dayanıklı olmak. Dayanıklı olmanın önemi hakkında birçok kitapta yazılar bulabilirsiniz, biz de bu yüzden bu konuda yazmaya karar verdik.

Dayanıklı olmak hakkında bazı gerçekler:

  • Dayanıklı olmak, uzun vadeli hedefler için azim ve tutku olarak tanımlanır.
  • Dayanıklı olmak, devam eden başarısızlık, sıkıntı ve sallantılara rağmen yıllardır çaba ve ilgiyi sürdürmek için zorluklara karşı gayretle çalışmayı gerektirir.

  • Cesur bir birey, başarıya maraton olarak yaklaşır; ve onun avantajı dayanıklılıktır.
  • Dayanıklı olmanın bir özelliği de, tutarlı hedefler ve ilgi alanlarıdır.

Başarı için dayanıklılığın şart olduğunu kabul etmeliyiz. Birçok büyük kişinin hikayelerinde -başarısız olmadan- bu kaliteyi sergilediğini görebilirsiniz.

Peki, dayanıklılığı nasıl geliştirebiliriz? Nasıl daha cesur olabiliriz?

İşte bu konuda bir kaç ipucu:

İnandığınız bir göreviniz olsun

Bu, inanıyoruz ki, en önemli faktördür. Cesur olmak istiyorsanız, inandığınız bir göreve sahip olmalısınız. Güçlü bir “nedeniniz” olmalı. Bu, yıllar boyunca tutarlı hedeflere ve çabalara sahip olmanın yoludur. Başarısızlıklara rağmen bu şekilde ilerlemeye devam edebilirsiniz. Hedefleriniz için böyle bir tutkuya sahip olmalısınız.

Öyleyse inandığın bir görev bul. Seninle aynı frekansta olan şeyi bul. Eğer bulursan, başarısızlıklar ve aksilikler seni durduramaz.

Cesur, uzun vadeli hedefler belirleyin

Göreviniz göz önünde bulundurulduğunda, uzun vadeli hedefler belirleyin. Ama unutmayın: Hedefleriniz büyük olmalı. Başarılı insanların daha bu kadar başarılı olmadıkları zamanki hedeflerini araştırıp kendine örnek alabilirsin.

Kendinizi bir maratona hazırlayın

Herhangi bir alanda başarı yıllar süren çaba gerektirdiğinden, anlık başarı beklemeyin. Bunun yerine, kendinizi uzun, çok uzun bir yarışa hazırlayın. Buna hazırlıklı olursanız, istediğinizi erken alamazsanız hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Aksilikleri tahmin edin

Olabilecek aksilikler, yolculuğun normal bir parçasıdır. Kazananlar ve kaybedenler arasındaki fark, başarısızlıkların sayısı değil, onlara nasıl tepki verdikleriyle ölçülür. Kaybedenler dururken, kazananlar ilerlemeye devam ederler.

Aksilikleri önceden tahmin ederseniz karşılaşacaklarınıza doğru tepkiler verebilirsiniz.

Enerjinizi akıllıca harcayın

Bu yarış bir kısa mesafe koşusu değil bir maraton. Bu yüzden enerjinizi akıllıca harcamanız gerekir. Kendinizi tüketecek kadar yoğun çalışmayın. Bunun yerine, yenilenmek için zaman ayırın. Unutmayın: Buradaki anahtar nokta dayanıklılıktır.

Görevinizi göz önünde bulundurun

Yıllar boyunca tutarlı olmak kolay değildir; yol boyunca çok dikkat dağıtıcı şey olacak. Görevinizi aklınızda tutun. Düzenli olarak onu gözden geçirmek ve harekete geçmek için zaman ayırın.

 

***

Dayanıklı olmayı öğrenmek için zaman ayırdığınıza sevindik. Şimdi bunu öğrendiğinize göre, uzun vadeli hedefleriniz için daha fazla tutkulu ve azimli olmaya karar verin. Böylece yolculuğunuzda başarınızı kesinleştirirsiniz.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,539BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
1,100TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Elektrikçi Çıraklığından Efsane Olmaya Giden Yol: Kemal Sunal

Elektrikçi çıraklığından, Türk Sinema tarihine adını efsaneler arasına yazdıran Kemal Sunal kimdir? Hababam Sınıfı, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı, İnek Şaban, Salako ve daha nice...

Liderlerin Yaptıkları 13 İletişim Hatası

Liderlerin yaptıkları 13 iletişim hatası nedir? Bunlar nasıl düzeltilebilir? İletişim bir sanattır. Tarihin en büyük liderlerinden bazıları, sadece sözleriyle başkalarına ilham verme yeteneklerini değil,...

Burç Yorumları; Girişimciler İçin 2020 Temmuz Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için temmuz ayı burç yorumlarında neler var? Temmuz ayında girişimcileri ilişkiler, para, kişisel gelişim, sağlık ve kariyer alanında neler bekliyor? Aylık burç yorumları...

Doğrudan Satışta İlk Yılınız İçin 8 Ders

Doğrudan satışta ilk yılınız için almanız gereken 8 ders üzerinde duracağız. Başarı kovalayacağınız bir şey değil, kendinize doğru çekebileceğiniz bir şeydir. Bu nedenle işinizde...

Çocuklara Tasarruf Yapmayı Nasıl Öğretebiliriz?

Çocuklara tasarruf öğretmenin yolları nelerdir? Çocuklar için gerekli eğitimlerden biri de finansal eğitimdir. Para yönetimi hayatın kendisidir. Genç yaşlardan itibaren geliştirilen beceriler, ileride çocuklarınız...

Liderlik Sırları: Asla Söylenmeyecek 9 Şey

Liderlik sırları içerisinde asla söylenmeyecek 9 şey hakkında bilginiz var mı? Etkili bir iletişim için, söyleyecekleriniz gibi söylemeyecekleriniz de önemlidir. Konuşmadan önce düşünmelisiniz. Hepimiz...