fbpx

Dayanıklı Olmak: Büyük İnsanların Ortak Özelliği

Sizce başarının anahtarı nedir? Bu soruya verilebilecek bazı cevaplar var, ancak son zamanlarda başarılı insanların hayatlarının yazıldığı kitaplarda en çok bahsedilen konu; dayanıklı olmak. Dayanıklı olmanın önemi hakkında birçok kitapta yazılar bulabilirsiniz, biz de bu yüzden bu konuda yazmaya karar verdik.

Dayanıklı olmak hakkında bazı gerçekler:

  • Dayanıklı olmak, uzun vadeli hedefler için azim ve tutku olarak tanımlanır.
  • Dayanıklı olmak, devam eden başarısızlık, sıkıntı ve sallantılara rağmen yıllardır çaba ve ilgiyi sürdürmek için zorluklara karşı gayretle çalışmayı gerektirir.

  • Cesur bir birey, başarıya maraton olarak yaklaşır; ve onun avantajı dayanıklılıktır.
  • Dayanıklı olmanın bir özelliği de, tutarlı hedefler ve ilgi alanlarıdır.

Başarı için dayanıklılığın şart olduğunu kabul etmeliyiz. Birçok büyük kişinin hikayelerinde -başarısız olmadan- bu kaliteyi sergilediğini görebilirsiniz.

Peki, dayanıklılığı nasıl geliştirebiliriz? Nasıl daha cesur olabiliriz?

İşte bu konuda bir kaç ipucu:

İnandığınız bir göreviniz olsun

Bu, inanıyoruz ki, en önemli faktördür. Cesur olmak istiyorsanız, inandığınız bir göreve sahip olmalısınız. Güçlü bir “nedeniniz” olmalı. Bu, yıllar boyunca tutarlı hedeflere ve çabalara sahip olmanın yoludur. Başarısızlıklara rağmen bu şekilde ilerlemeye devam edebilirsiniz. Hedefleriniz için böyle bir tutkuya sahip olmalısınız.

Öyleyse inandığın bir görev bul. Seninle aynı frekansta olan şeyi bul. Eğer bulursan, başarısızlıklar ve aksilikler seni durduramaz.

Cesur, uzun vadeli hedefler belirleyin

Göreviniz göz önünde bulundurulduğunda, uzun vadeli hedefler belirleyin. Ama unutmayın: Hedefleriniz büyük olmalı. Başarılı insanların daha bu kadar başarılı olmadıkları zamanki hedeflerini araştırıp kendine örnek alabilirsin.

Kendinizi bir maratona hazırlayın

Herhangi bir alanda başarı yıllar süren çaba gerektirdiğinden, anlık başarı beklemeyin. Bunun yerine, kendinizi uzun, çok uzun bir yarışa hazırlayın. Buna hazırlıklı olursanız, istediğinizi erken alamazsanız hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Aksilikleri tahmin edin

Olabilecek aksilikler, yolculuğun normal bir parçasıdır. Kazananlar ve kaybedenler arasındaki fark, başarısızlıkların sayısı değil, onlara nasıl tepki verdikleriyle ölçülür. Kaybedenler dururken, kazananlar ilerlemeye devam ederler.

Aksilikleri önceden tahmin ederseniz karşılaşacaklarınıza doğru tepkiler verebilirsiniz.

Enerjinizi akıllıca harcayın

Bu yarış bir kısa mesafe koşusu değil bir maraton. Bu yüzden enerjinizi akıllıca harcamanız gerekir. Kendinizi tüketecek kadar yoğun çalışmayın. Bunun yerine, yenilenmek için zaman ayırın. Unutmayın: Buradaki anahtar nokta dayanıklılıktır.

Görevinizi göz önünde bulundurun

Yıllar boyunca tutarlı olmak kolay değildir; yol boyunca çok dikkat dağıtıcı şey olacak. Görevinizi aklınızda tutun. Düzenli olarak onu gözden geçirmek ve harekete geçmek için zaman ayırın.

 

***

Dayanıklı olmayı öğrenmek için zaman ayırdığınıza sevindik. Şimdi bunu öğrendiğinize göre, uzun vadeli hedefleriniz için daha fazla tutkulu ve azimli olmaya karar verin. Böylece yolculuğunuzda başarınızı kesinleştirirsiniz.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Yeşil Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri

Yeşil rengin anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir? Bir önceki yazımızda sarı, kırmızı ve mavi renge yer vermiştik. Bu yazımızda da tıpkı mavi gibi sakinleştirici...

Pazarlama Nedir?

Pazarlama denilen olay, Hizmetlerin veya ürünlerin, tüketici isteği ve ihtiyaçlarına göre organize edilip, tüketiciye ulaştırılmasıdır. Ayrıca, bu ulaştırma süresince en yüksek verim hedeflenir. Son...

İşinizi Ve İşyerinizi Seviyor Musunuz?

İşinizi ve iş yerinizi seviyor musunuz? Yapılan işle, çalışılan iş yeri ayrı kavramlar gibi görünüyor. Birbirinden farklılıkları var elbet! Yapılan işin doğru iş, çalışılan...

Instagram Satış Yöntemi İle Kitlenizi Genişletin

Bu makalede, sizlere Instagram satış yöntemi ile Instagram’dan para kazanma yolları üzerine tespit ettiğim analizlerimden bahsedeceğim. Tabii bu analizlerimi yapmamda instagram butikleri çok yardımcı...

Satış Kapatma Teknikleri Nelerdir?

Satış kapatma teknikleri, satış yapanların eksik olduğu noktalardan birisi. Türkiye’de pazarlamacıların ‘çekimser’ kalmaları ve satışı kapatamamalarını büyük bir sorun olarak görüyoruz. Bu bağlamda da...

Evden Çalışma – Verimliliği En Üst Düzeye Çıkarmanın 5 Yolu

Ülkemiz, dünyadaki ülkelerin çoğu ve iş dünyasının geri kalanı için, evden çalışma, görünürde öngörülebilir bir sonu olmayan yeni bir norm haline geldi. Günler anlık...