fbpx

Cesur Hedefler Koymanızı ve Onlara Ulaşmanızı Sağlayacak 5 Adım

Günümüzde bir plana sahip olmamaktansa sizi başarıya yükselten bir plana sahip olmak bilgelik kabul edilirken, önceden ayarlanmış bir eylem planına sıkı sıkıya bağlı olmak uzun vadede size karşı çalışabilir.

Eğer sizi olduğunuz yerden gitmek istediğiniz yere ulaştıracak A planınız çalışmıyorsa başka bir yol bulun, rotanızı değiştirmeye istekli olun ve B planıyla devam edin veya C, D hatta Z!

Deneyim bizlere araştırmacıların da bulduğu şeyi öğretti: Bir hedefe ulaşmak için plana sahip olmak başarı şansınızı artırabilir fakat, eğer sıkı sıkıya takip edilirse sizi dar görüşlü ve durumlar değiştikçe daha ulaşılabilir ve daha iyi seçenekleri tanımak konusunda yetersiz hale getirebilir. (Ve kabul edelim ki koşullar sık sık değişir!)

Tüm bunları dikkate alarak, başarmak istediğiniz bir şeyi düşünürken aşağıdaki 5 adımı uygulayın.

Cesur hedefler koyun

Vizyon, güce eşittir. Yani önünüzdeki yıla bakarken sizi heyecanlandıracak, size ilham verecek, cesur, açık ve zorlayıcı hedefler koymaya cesaret edin. Böyle yapmak size enerjinize ve zamanınıza daha etkili odaklanmanız için yardım eder ve bunu yapmadığınızda başaracağınız şeylerden daha çok şey başarmanızı sağlar. Açık bir şekilde neyin ne zaman olması gerektiğine dair spesifik şekilde not alın, bu sizin başarınızı ölçmenizi ve takip etmenizi mümkün kılar.

Bir plan yapın

Hedeflerinize ulaşmak için bir harekat planı hazırlayın. Bu, bulunduğunuz A noktasından bulunmak istediğiniz B noktasına gitmeniz için kullanacağınız strateji ve belirli eylemlerinizdir. Örneğin, eğer bir maraton koşmak istiyorsanız bir koşu grubuna katılmak, bir antrenör tutmak, bir koşu arkadaşı bulmak ve alarmınızı daha erken saatlere kurmak isteyebilirsiniz.

Planınızı gözden geçirin

Her ay ilerlemenizi planınızla karşılaştırmak için zaman ayırabilirsiniz ve planınızı ne kadar etkili çalıştığını tarafsızca belirleyebilirsiniz.Eğer çalışmıyorsa altında yatan sebeplere bakın. Bu sebepler geçici mi yoksa kalıcı mı? Sizin kontrolünüzde mi değil mi? Gerçek sizin umduğunuz gibi değilse bile dürüst olun.

Önünüzdeki başarısızlığı kucaklayın

Kimse başarısız olmaktan hoşlanmaz. Fakat kendimize hızlı ve sık sık başarısız olma izni vermedikçe başarılı olmamız da mümkün değildir. Sık sık, insanlar takılıp kalır çünkü A planının çalışmadığını ve tasfiyeye ihtiyaç duyduğunu itiraf etmek istemeyecek kadar bu planlarına bağlanmışlardır.

Akıllı insanlar her zaman başarısızlığa uğrar. Sadece bunun uzun sürmesine izin vermezler. Başarısız olduğunuz durumdan çabuk kurtulmayı öğrenin.

Sürekli ufak tefek düzenlemeler yapın

Gitmek istediğiniz yere varmak için; arzuladığınız varış yerine ulaşana kadar ufak tefek düzeltmeler yapmaya, denemeye ve izlediğiniz yolu ayarlamaya ihtiyacınız vardır. Bu ayrıca ilerledikçe ne öğrendiğinize bağlı olarak neyi amaçlayacağınızı ayarlamayı da içerir.

Bazen hedeflerimize doğru ilerlerken aslında ne yapmak istediğimiz ve istemediğimiz konusu daha fazla netlik kazanır. Bu “insanoğlu” olarak kim olduğumuzu ve kim olmamız istendiğini keşfettiğimiz yolculuğumuzun bir parçasıdır.

Bazen hedeflerimize doğru ilerlerken aslında ne yapmak istediğimiz ve istemediğimiz konusu daha fazla netlik kazanır. Esnek olun ve hedeflerinize doğru yol alırken bir “kalem” kullanın. Bu şekilde, sadece daha başarılı olmayacaksınız aynı zamanda bu yolculuktan daha fazla keyif alacaksınız!

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,609BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,564TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...