fbpx

Cesur Hedefler Koymanızı ve Onlara Ulaşmanızı Sağlayacak 5 Adım

Günümüzde bir plana sahip olmamaktansa sizi başarıya yükselten bir plana sahip olmak bilgelik kabul edilirken, önceden ayarlanmış bir eylem planına sıkı sıkıya bağlı olmak uzun vadede size karşı çalışabilir.

Eğer sizi olduğunuz yerden gitmek istediğiniz yere ulaştıracak A planınız çalışmıyorsa başka bir yol bulun, rotanızı değiştirmeye istekli olun ve B planıyla devam edin veya C, D hatta Z!

Deneyim bizlere araştırmacıların da bulduğu şeyi öğretti: Bir hedefe ulaşmak için plana sahip olmak başarı şansınızı artırabilir fakat, eğer sıkı sıkıya takip edilirse sizi dar görüşlü ve durumlar değiştikçe daha ulaşılabilir ve daha iyi seçenekleri tanımak konusunda yetersiz hale getirebilir. (Ve kabul edelim ki koşullar sık sık değişir!)

Tüm bunları dikkate alarak, başarmak istediğiniz bir şeyi düşünürken aşağıdaki 5 adımı uygulayın.

Cesur hedefler koyun

Vizyon, güce eşittir. Yani önünüzdeki yıla bakarken sizi heyecanlandıracak, size ilham verecek, cesur, açık ve zorlayıcı hedefler koymaya cesaret edin. Böyle yapmak size enerjinize ve zamanınıza daha etkili odaklanmanız için yardım eder ve bunu yapmadığınızda başaracağınız şeylerden daha çok şey başarmanızı sağlar. Açık bir şekilde neyin ne zaman olması gerektiğine dair spesifik şekilde not alın, bu sizin başarınızı ölçmenizi ve takip etmenizi mümkün kılar.

Bir plan yapın

Hedeflerinize ulaşmak için bir harekat planı hazırlayın. Bu, bulunduğunuz A noktasından bulunmak istediğiniz B noktasına gitmeniz için kullanacağınız strateji ve belirli eylemlerinizdir. Örneğin, eğer bir maraton koşmak istiyorsanız bir koşu grubuna katılmak, bir antrenör tutmak, bir koşu arkadaşı bulmak ve alarmınızı daha erken saatlere kurmak isteyebilirsiniz.

Planınızı gözden geçirin

Her ay ilerlemenizi planınızla karşılaştırmak için zaman ayırabilirsiniz ve planınızı ne kadar etkili çalıştığını tarafsızca belirleyebilirsiniz.Eğer çalışmıyorsa altında yatan sebeplere bakın. Bu sebepler geçici mi yoksa kalıcı mı? Sizin kontrolünüzde mi değil mi? Gerçek sizin umduğunuz gibi değilse bile dürüst olun.

Önünüzdeki başarısızlığı kucaklayın

Kimse başarısız olmaktan hoşlanmaz. Fakat kendimize hızlı ve sık sık başarısız olma izni vermedikçe başarılı olmamız da mümkün değildir. Sık sık, insanlar takılıp kalır çünkü A planının çalışmadığını ve tasfiyeye ihtiyaç duyduğunu itiraf etmek istemeyecek kadar bu planlarına bağlanmışlardır.

Akıllı insanlar her zaman başarısızlığa uğrar. Sadece bunun uzun sürmesine izin vermezler. Başarısız olduğunuz durumdan çabuk kurtulmayı öğrenin.

Sürekli ufak tefek düzenlemeler yapın

Gitmek istediğiniz yere varmak için; arzuladığınız varış yerine ulaşana kadar ufak tefek düzeltmeler yapmaya, denemeye ve izlediğiniz yolu ayarlamaya ihtiyacınız vardır. Bu ayrıca ilerledikçe ne öğrendiğinize bağlı olarak neyi amaçlayacağınızı ayarlamayı da içerir.

Bazen hedeflerimize doğru ilerlerken aslında ne yapmak istediğimiz ve istemediğimiz konusu daha fazla netlik kazanır. Bu “insanoğlu” olarak kim olduğumuzu ve kim olmamız istendiğini keşfettiğimiz yolculuğumuzun bir parçasıdır.

Bazen hedeflerimize doğru ilerlerken aslında ne yapmak istediğimiz ve istemediğimiz konusu daha fazla netlik kazanır. Esnek olun ve hedeflerinize doğru yol alırken bir “kalem” kullanın. Bu şekilde, sadece daha başarılı olmayacaksınız aynı zamanda bu yolculuktan daha fazla keyif alacaksınız!

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,947BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,356TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...

Network Marketing Kariyerinizde Sürdürülebilir Bir Başarı İçin 9 Kural

Network marketingde kariyer yapmaya karar verdiyseniz, sürdürülebilir bir başarı yakalamayı hedefleriz. Network marketingde sürdürülebilir başarı sırrını sorduğumuzda ise birçok konudan bahsedilebilir. Başarılı olmak için genelin...