Dünyanın En Zengin Kişisinden 5 Başarı Dersi

Jeff Bezos“Birinci Gün” konseptini, Amazon'un ilk günlerinde buldu

Bezos’un başarı hikayesi, 1994 yılında Amazon.com’u garajında kurduğu an başladı. O sıralar tam da dijital çağın başlangıcıydı ve Bezos da vizyonu olan bir adamdı.

Gün içinde müşterilere ulaşan kaliteli ürünler ve düşük bir maliyetle birlikte her şeyi ama her şeyi satan bir çevrimiçi perakende imparatorluğu yarattı.

Amazon.com, çevrimiçi perakende pazarını ve milyonlarca insanın alışveriş anlayışını sonsuza dek değiştirdi. Her geçen gün yoluna devam eden Bezos, yaklaşık 108 milyar dolar değerindeki serveti ile dünyanın en zengin adamı oldu.

Peki Bezos’un çılgın başarısının ardındaki sırlar neler?

”Birinci Gün” felsefesini benimseyin.

Bezos “Birinci Gün” konseptini, Amazon’un ilk günlerinde buldu. Konsept, Amazon’un her zaman bir startup şirketi zihniyetini sürdürmek için çaba göstereceği anlamına geliyor. Böylece şirket her zaman başarının getirebileceği rehavete karşı koyacaktır.

İşiniz için en iyi takımı kurun.

İşletmenizin başarısı büyük ölçüde, işlerinizi halletmenize yardımcı olmaları için işe aldığınız kişilere bağlıdır. Bezos da takım kurma işini ciddiye alır. Onun felsefesi doğru insanları gemiye getirmeye odaklanmak ve ardından şirketin başarısından onlara da bir pay vermektir. Bu sayede çalışanlar da her şeyi başarmak için motive olurlar.

En gerektiği anda sadık kalın ve cesur olun.

Bezos, Amazon’un hedefinin “Dünyanın en müşteri odaklı şirketi” olmak olduğunu söylemiştir, bu yüzden şirket içinde devam eden hemen hemen her şey bu hedefe yöneliktir.

Başarı için başarısızlık riski.

Bezos’un başarısının anahtar stratejilerinden biri de başarısızlığa karşı olan yaklaşımıdır. Bezos, bazı projelerin yüksek olasılıkla başarısız olacağını bilse de, her fikri denemeye inanır. Sürekli olarak “hesaplanmış risk” alma ihtiyacını savunur. O büyük adımı atmadan, neyin işe yarayıp neyin işe yaramayacağını asla bilemezsiniz. Aslında, başarısızlık olasılığını kabul etmek ona işini ilk etapta başlatma cesareti veren şeyin ta kendisiydi.

Daima yarına ve ötesine bak.

Bezos, Amazon konusunda her zaman uzun vadeli düşünce ve stratejiye odaklanmıştır. Ama o aynı zamanda başkalarının da yarın ve ötesini düşünmelerine ilham vermeyi umuyor. Bu umut, sorumluluk aldığı diğer birçok projeye de yansımıştır.