Kendinize nasıl inanacağınızı ve hayallerinizi gerçekleştirmeyi öğrenin. İnsanlar, inandığınız davranışlarınızı, değerlerinizi ve hayallerinizi savunduğunuz için hiç suçluluk duygusu uyandırmayı başardılar mı? Ne yazık ki, herkes yapıyor. Sadece ebeveynler ve arkadaşlar değil, aynı zamanda yabancıları da, inancınız onlarınkiyle eşleşmezse aynı şekilde hareket edecektir.

“Bir hayali gerçekleştirmek için, bir hayalimiz olmalı.”

İnsanlar Deli Olduğunuzu Düşünse Bile Hayallerinize Tutunun

Aileniz ve en yakın arkadaşlarınızın bile daima hayallerinize inanmayacağı açıktır.

Aileniz ve en yakın arkadaşlarınızın bile daima hayallerinize inanmayacağı açıktır. Ama bu vazgeçmek için bir neden değil! Kendine olan güvenini öldürmelerine izin vermeyin. İşinden memnun olmayan bir tek siz değilsiniz. Çevrenizdeki başarılı insanların da hayat hikayelerini okuduğunuz zaman kendi işini kurmak istediğinde, kendi şirketini kurmayı hayal ettiğinde, ailesi ve arkadaşları onları da anlamamıştır. Çılgınca bir fikir olarak görmüşlerdir.

Hayal kurmazsanız, birileri kurduğunuz hayalleri gerçekleştirmek için sizi  işe alacak.

Mesela diyelim ki küçük bir kasabada yaşıyorsun. O kadar küçük ki vatandaşlarının düşüncelerini okuyabilirsin çünkü onları iyi tanıyorsun. Her zaman aynı şekilde çalışırsınız ve aynı sokaklarda yürürsünüz, çünkü başka bir yol olmadığını düşünüyorsunuz. İşin sıkıcı – ilgi alanlarından ve yeteneklerinden uzak. Refahınız için bir şans yok. Bunu yapmakta iyi hissetmiyorsun ve bir şeyi değiştirmek istiyorsun. Ama ne? Sonra, harika bir fikir aklınızdan geçer: hareket etmeli, daha fazla fırsat sunan daha büyük bir şehre gitmelisiniz.

Büyük şehir, hayat daha pahalı. Orada kimseyi tanımıyorsun ve arkadaşların olmadan yalnız hissedeceksin. Konfor bölgenden çıkma! Sen gerçekten delisin! Ya biri seni soyarsa ve bilinmeyen bir şehirde parasız kalırsan?!

İşte burada seni korkutmalarına izin verme! İlk başta, pes etmeye hazır patlamış bir balon gibi olabilir. Fakat ertesi gün, bu fikir tekrar aklınıza gelecektir ve bunu yapmanız gerektiğinden eminiz.

Aniden, ailenizin en sevdiği şarkı “Yeşil, evin yeşil otu” olur ve gün içinde birkaç kez çalar. Ama sana hiçbir şey söylemiyorlar. Sadece sana bakıyorlar ve tepkilerini takip ediyorlar. Önce korkunç bir senaryo ile sizi korkutmaya çalıştılar ve şimdi duygularınızı kaldıraç olarak kullanıyorlar. Düşme ona!

Kısa Hikayeler – Hayallerinden Vazgeçmeyen Öğrenci >>

Kendinize inanın: hiçbir şey erişilemez değildir.

Hayallerinize nasıl inanabilirsiniz? Büyük bir evde yaşamak, gezegendeki en uzak yeri ziyaret etmek ya da yeni bir işe başlamak istemeniz bile, hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösterir.

Büyük hayaller gerçekleştirilemez, çünkü insanlar imkansız olduklarını düşünüyorlar. Daha fazla para, deneyim, cesaret veya başka bir şey kazanmak için beklemeyin, çünkü hiçbir şey için mükemmel bir zaman YOK. Hayat günden güne değişiyor. Ne kadar beklersen bekle, asla başlayamazsın. Kendine bir iyilik yap ve bugün istediğini yap! Başla!

Korkma: ihtiyacın olanı yap!

Korktuğunuz bir kişiyle konuşun veya hoş olmayan bir e-postayı yanıtlayın. Bu ilk adım size yön verecektir ve bir sonraki adımda ne yapacağınızı size gösterecektir. Küçük veya görünüşte önemsiz şeyler bile büyük ilerlemeye katkıda bulunabilir!

İnsanlar iyimserlerin sadece iyi bir taraf gördüğünü düşünüyor, ama diğer her şeyi görmezden geliyorlar. Gerçekçi iyimserler hem olumlu hem de olumsuz tarafları tanır. Fakat enerjileri olumlu sonuç verebilecek tarafa işaret eder.

Desteğiniz olmasa bile, yalnız değilsiniz. Kendine ve hayallerine nasıl inanman gerektğini öğrenin. Onlara zaman verin, çaba gösterin, iman edin ve bir hayali gerçekleştirmek için elinizden geleni yapın. O zaman her şeyin değişmeye ve yerine düşmeye başlayacağını göreceksiniz. Sabırlı ol.

İyimserliğin 44 Faydasını Öğrenin >> 

Hedefinize Doğru Adım Adım

Hedefinize doğru adım atarken, inançlı olmalısınız.

Sadece hayallerine inanma – onları gerçek kıl. Hedefinize doğru adım atarken, inançlı olmalısınız. İnanmadığınız bir işten size de bir yarar gelmeyeceğini unutmayın. Kendinize inanmak için de şu noktalara mutlaka dikkat etin. İşte kendinize nasıl inanacağınız:

1.) Somut bir hedef olarak arzunuzu şekillendirin.

Harekete geç. Halihazırdaki her şeyi zaten yapılmış gibi yaz. Tarihi yaz. Örneğin:

2.) Müşteri adayları bulun.

Hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak şeyleri yazın. Örneğin;

Rakiplerinizi Sevmeniz İçin Size 8 Neden >>

3.) Size kim yardımcı olabilir?

Elbette, sizi destekleyecek güvenebileceğiniz biri var. Belki bir sonraki adımı atmanız konusunda size fikir verebilecek başka birini tanıyorsunuzdur.

4.) Karşılaşabileceğiniz olası sorunları düşünün.

Kasvetli düşüncelerden bahsetmiyoruz – ama gerekli hazırlık olarak düşünün.

5.) Ne elde edersiniz ve ne kaybedersiniz?

Düşünce Gücünüz Ne Kadar Kuvvetli >>

6.) Önceliklendirin.

“Yapılacaklar” listesi yapın. Her adım için gerçekçi bir zaman aralığı tahmin edin ve öncelikleri belirleyin. Gerekli bütçeleri, programları vb. belirleyin.

7.) Amacınıza ulaştığınızda avantajları düşünün.

Her şeyi yazın, bu şekilde kendinizi motive edin. Gücünüz tükendiğinde ve şüpheniz düşüncelerinizi ele geçirdiğinde, bu adıma geri dönün ve dikkatlice okuyun. Bu, kendinize ve hayallerinize tekrar nasıl inanacağınız konusunda size yardımcı olacaktır.

8.) Notlarınızı güncelleyin.

Notlarınızı dikkatlice okuyun ve düzenli olarak güncelleyin. Hedefe yaklaştıkça aklınıza daha fazla ayrıntı gelecektir. Beklemeyin! Hemen gerçekleştirmeye başlayın. Ne kadar hızlı harekete geçerseniz, başarılı olma şansınız o kadar artar.

Ailenize ve hayallerinize inanmayan arkadaşlarınıza ne söyleyeceğinizi söylemeyeceğim. Zamanı geldiğinde ne söyleyeceğini bileceksin. Her iki durumda da, kendinize nasıl inanacağınızı öğrenmek hayatınızdaki sonsuz fırsatları açacaktır.

İnsanlar sizinle, yaptığınız işler nedeni ile dalga geçiyor mu? Siz böyle durumlarda nasıl davranıyorsunuz? Motive olmak için yaptıklarınızı, bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 

Değişim Yolunda Kendi Yolunuzu Çizmelisiniz! >>

Çoğu zaman, hayatın içinde bir yere ulaşmak isteyen insanlar, 100’lerce kitap okudukları, tonlarca görüşme izlediklerini, dünyanın dört bir yanındaki atölye çalışmalarına ve ustalık derslerine katıldıklarını, programlara yatırım yaptıklarını, bir dergi yazdıklarını, yaşam tarzlarını değiştirdiklerini ve hatta zamanlarını değiştirdiklerini söylüyorlar. Daha fazlasını başarmak için çok çaba harcadıklarında onları durdurabilecek ne olabilir? Ve gerçekten bir düşünceyi paylaşabilir ve bir insanın hayatını değiştirebilir misiniz?

Sizi gitmek istediğiniz yere götürecek yaşam hedefleri belirleme kabiliyetinizden en iyi şekilde yararlanmak için:

  1. Sizinle rezonansa girenleri arayın.

Eğer büyük bir başarı elde etmek ve hayatta bir yere ulaşmak istiyorsanız, bunu başarmanın en iyi yollarını bulmak için zaman ve para harcayacağınız açıktır. Bununla ilgili sorun, beyninizin çalışması gerekenlerle ilgili not almamasıdır. Unutmayın ki bazı kitaplar milyonlarca satıyor ve kimi konuşmacılar inanılmaz, biri için işe yarayan şeyin sizin için işe yarayacağı anlamına gelmiyor. Bulunduğunuz kişiye oynayan fikir, araç ve tekniklerle çalışmak zorundasınız.

Alışkanlıklarınızı değiştirmek için bazı şeylere bağlı kalmanız gereken bir argüman var. Buna prensipte hemfikir olsam da, eğer fikirler sizi bulunduğunuz insandan kitlesel olarak uzaklaşmaya teşvik ederse, başarısız olmanız muhtemeldir.

Seninle rezonansa giren şeyleri ara. Yapılandırılmış şeylerden nefret ediyorsanız ve serbestçe akmaktan hoşlanıyorsanız, bu şekilde düşünmenizi ve çalışmanızı sağlayan fikirleri arayın.

  1. İstemediklerinizi filtreleyin ve izin verdiklerinize dikkat edin

Büyük hedefler, hayal listeleri ve planlar – sorun şu ki, bu planları oluşturmakla ve onları elde etmekle meşgulken, beyniniz deneyimlediğiniz her şeyi işler. Çevrenizdeki her ne ise, beyniniz bir düzeyde işlemektedir. Kendi içinde bu şaşırtıcı olsa da, beyninize ne söylediğiniz konusunda net olmanız gerektiği anlamına gelir. Sadece her kokuyu ve sesi işlemekle kalmaz, duyduğunuz her düşünce, inanç ve kelimeyi de işler. Bu çok fazla!

İstemediğiniz şeyleri filtreleyin ve izin verdiğinize dikkat edin . Annem “Bir süngerin içine su gibi tavsiyelerde bulunun, her şeyin sadece istemediğiniz şeyi sıkmasına izin verin” derdi. Bu en iyi ipucu için çok uygundur.

Hedeflerinize ulaşmak için, insanlar “Okumalısınız!” Dediği fikirlerini, tavsiyelerini ve kitaplarını paylaşacaklar. Bunların hepsi size gelsin ve sonra şunu sorabilirsiniz:

Sizinle alakalı olmayan şeyleri atmayı öğrenin.

  1. Hedefinizi olabildiğince basit tutun

Başka bir şeyin üstünde yer alma arzularınız için, beyninizin önünde hatırlaması ve saklaması kolay bir şey yapmalısınız. Nerede olmak istediğinizi ve 1 cümleyle neyi başarmak istediğinizi sınayın. Amacınızı “görmenizi” sağlayan güçlü bir cümle yapın. Bu düşüncelerin cevaplarını yazınız:

Ev Tabanlı İşlerde Hedeflerinize Ulaşmak İçin Bir Eylem Planı Nasıl Oluşturulur? adlı makalemiz için >>

  1. Tekrar tekrar sadece birkaç işlem yapın

Hedef cümleniz olduğunda, 1 Numara için yazdığınız tüm kelimelere geri dönün ve bu amaca ulaşmak için yapabileceğiniz her şeyi yazın. Bu aşamada, yapacaklarınız bu değil, yapabilecekleriniz bu. Bunu yaparak beyninizi normalde eylemlerinizle ilgili normalden daha fazla düşünmek için zorlamıyorsunuz. Elimizdeki sorun beynimizin o kadar fazla işlemesidir ki, yaptığı işlemlerin çoğu otomatiktir.

Yeni güçlü eylemler oluşturmak için, bu otomatik düşünme biçimini aşmamız gerekir. Daha sonra yapabileceğiniz uzun bir listeniz olduğunda, hedefinize ulaşmak için yapacağınız maksimum 5 eylemi seçin. Bu listedeki fikirlerden daha fazlasını yapmayacağınız anlamına gelmez, sadece bu aşamada maksimum 5 hedefe konsantre olmak için öncelik yaratıyorsunuz.

  1. ŞİMDİ ne yapılması gerektiğinin bir listesini yapın

Beyniniz “Şimdi” Hedeflerine ulaşma gereğini takdir etmeyebilir, ancak başarınız bunu yapar. Müşterileri istediklerini elde etmek için mücadele ederken sık sık gördüm, çünkü yaşam denen o küçük şeyi hesaba katmadılar. Örneğin, büyük bir hırsınız olabilir, ancak aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirmeyi hesaba katmadınız.

Büyük anlaşma değil mi? Uzun vadeli kazançlar için kısa vadeli fedakarlık, değil mi?

  1. Size yardımcı olması için bir antrenör bulun

Söylemekten nefret ediyorum ama yalnız gitmek zorlaştıracak. Gitmek istediğiniz yere ulaşmanıza yardımcı olacak birini bulmanız gerekiyor. İşte bu yüzden bir antrenör bu kadar önemlidir. Bir koç şunları yapacak:

Dinle, böylece beyin dökümü yapabilirsin: Tüm düşüncelerinizi, şu ana kadar ne yaptığınızı, endişelerinizi, başarısızlıklarınızı, endişelerinizi, her şeyinizi kafanızı boşaltın.

Boşluk oluşturmak: Böylece gerçekleşen her şeyi, çalışan görünmeyen şeyleri işleyebilir ve ileriye dönük bir yol bulabilirsiniz.

Hedef, yalnızca tek bir anlamı olan bir kelime değildir. Herhangi bir şey için olabilir ve insanın amacını simgeler. Amacınıza anlam katan şey  ise özlemleriniz, ona olan tutkunuzdur. Bu aslında sizi, hayatın hengameleri arasında sağa sola savrulmanızı engeller. Sizi daha odaklı ve sonucunda da başarılı bir birey yapabilir. Amacınızı hayata geçirmek, amacınız olduğunda da kendinizi daha iyi hissedeceğiniz kesindir.

Olağanüstü başarılı insanlar sıradan hedefler veya sıradan insanlar peşinde koşmazlar. Olağanüstü başarılı olan networkerler de, olağanüstü başarıları sürekli olarak hayal eder. Bunları da olağanüstü kişilerle sürekli olarak paylaştığı için olağanüstü deneyimler yaşarlar .

“Olağanüstü başarılı olmak isteyen kişiler, sıradan hedef veya sıradan insanlar peşinde koşmazlar.”

Büyük bir dağıtım ağı organizasyonu kurmak istiyorsanız, ekonomik özgürlüğünüzü elinize almak istiyorsanız, dünyaca tanınan bir lider olmak istiyorsanız büyük düşünmelisiniz. Eğer düşünecekseniz, büyük düşünün! Bir şeyler yapacaksan, büyük şeyler yapmayı düşünün ve ona kendinizi adayın. Kendiniz için büyük hedefler belirlemekten korkmayın ve daha sonra onları sürekli takip etmeye cesaret edin.

İşiniz, çabanız, güvenli bir liman, bir aile yeri, distribütörlerin özenle çalıştığı bir yer, herkesin yeteneklerine ve hedeflerine saygı duyduğu ve saygı duyulduğu bir yer olmalıdır. İşiniz, hedeflerin ve hayallerin toplu olarak paylaşıldığı ve başarıldığı özel bir yer olmalıdır. İşiniz, yalnızca sizin ve işinizin sunabileceği yanıtları arayan olağanüstü insanlar için ışığın ve umudun temeli olmalıdır.

Günümüzde birçok insan, ailelerinin gelecekteki sağlık ve refahları ile ilgilenmektedir. Çünkü ekonomi ve çevre giderek daha güvensiz ve güvencesiz hale gelmektedir. İnsanlar değişen ilke ve değerlerin dünyasında güvenliği arıyorlar. Elinizde bulunan fırsat, networkünüz ve liderliğiniz, insanlara fırsat, umut, destek ve büyük beklentiler sunmaktadır. Bunları onlardan saklamak, size veya çevrenize hiçbir yarar sunmayacak.

İnanca ve cesarete sahipseniz, hemen, şuan ortaya çıkıp insanlara fırsatınızı anlatmanız gerekiyor. Anlatacağınız şey büyük bir fırsat. Belki de o kişinin aradığı şey kendi işinin patronu olabilmektir. Belki de dün gece yastığa kafasını koyduğu zaman düşündüğü şey, çocuklarına daha iyi bir eğitim hayatı sağlayabilmektir. Yardımlarınız ve ilhamlarınızla, hayatlarını kutsayabilir ve onlara umuttan fazlasını verebilirsiniz. Tutkularını ateşleyebilir, hayallerini ve hedeflerini aradıkları gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Hayallerinizi ve hedeflerinizi takip etmeye kararlıysanız, gelişeceksiniz. Aradığınızı bulacağınız günü ya da zamanı seçemezsiniz. Ancak size,  en azından beklediğiniz zaman, hiçbir şeyi bulamayacağınız konusunda garanti verebiliriz.

Bol kazançlar…

Hayatımızda bize hep, “Ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız” gerektiği öğretildi. Sahip olduğumuz gelirle alabileceğimiz giysi bu, gidebileceğimiz restaurant şu, binebileceğimiz araba bu vs tembihlendi hep. Hiç kimse “Yorganı uzatmayı denemelisin!” demedi. Peki neden?

Çünkü bu  tavsiyeleri bize verenler, deyim yerindeyse şu soruyu kendilerine sormayan veya soruyu bilip makul cevap veren kişilerdir; “Herhangi bir spor dalında sadece defans yapsaydınız, maçı kazanma şansınız ne olurdu?” Tabii ki kazanma şansınız çok az.

İşte çevremizdeki, dünyadaki bir çok insan aslında para oyununu bu şekilde oynamaktadır.

Bu tipe uygun kişilerin en büyük kaygısı, bolluk ve zenginlik yaratmak yerine, hayatta kalmak ve güvende olmaktır. Bu açıdan bakarak kendinize sormanız gerekmektedir; “Amacınız ne? Hedefiniz ne?

Bu soruların cevabına göre yaşamınızı şekillendireceksiniz. Çünkü parasal başarıya ulaşmış, aldıkları arabalara, gittikleri mekanlara, yaptıkları yardımlara gıpta ederek baktığımız bu insanlar para oyununu kazanmak için oynarlar.

Amaçları biraz değil, çok paradır; parasal bolluklarına daha da bolluk katmaktır. Başka türlüsü de ellerinden gelmez. Sadece başarıya odaklanmışlardır ve bu odaklarını asla kaybetmezler. Bazılarına göre bu durum bir “mucize” gibi gelebilir ama onlar için bu “olağan” bir şeydir.

Şöyle bir şey de düşünebiliriz;

“O kadar param olsa ben de farklı düşünürüm; ben de daha fazla bolluk peşinde koşabilirim.” Bu normal bir düşüncedir çünkü birçok sıradan insan bu şekilde düşünüyor. Ancak paranın miktarı finansal başarı ile doğru orantılıdır; başarı artar, para artar; başarı artar, para artar!

Etrafınızda birebir tanışmadığınız ama iş sahibi, milyoner, multi-milyoner birileri mutlaka vardır. Sizce bu insanların odakları “Faturalarımı ödeyebilecek kadar, ay sonunu getirebilecek kadar para istiyorum.” şeklinde midir? Çünkü sıradan insanların, parasal başarıyı yakalayamamış insanların düşünceleri bu yöndedir.

Böyle olunca da Allah bize istediğimizi vermektedir. Çünkü niyetimiz neyse onu elde ediyoruz. Niyetimiz sadece bir aylık hayatta kalmak üzerine ise, Allah da bize onu verecektir.

Networkten de beklentimizi gözden geçirmeliyiz.

Birçok insanın başlangıç hedefi “giriş ücretimi çıkartsam yeter, aynı parayı geri kazansam yeter ya da birkaç faturamı ödesem yeter; kazanmadı demesinler.” şeklindedir.  Eğer düşünceniz buysa yukarıda bahsettiğimiz her şeyi çöpe atın. Başarı merdivenlerini rahat yaşamak uğruna kenara itiyoruz. Hep kuyunun dibinde kalmaya ve ağlamaya mahkum ediyoruz kendimizi.

Bu ticaret içerisinde son 10 yılda yüz binden fazla dolar milyoneri çıkmıştır. Hem de genç milyonerler… Bunu aklımızdan çıkartmamalıyız. Birilerinin yapabildiği şeyi, biz de yapabiliriz. Mark Fisher’ın “Anında Milyoner” adlı kitabında şöyle demektedir;

“Zengin olmak çok basittir. Ancak bu basitliğin seni yanıltmasına izin verme. Bir çok insan milyoner olmak için gereken tüm özelliklere sahip olsa bile, gerekli tüm nitelikleri üzerinde barındırsa bile, kendisinin milyoner olamayacağına o kadar inanmıştır ki sonunda haklı çıkmaktadır.”

Başarıya giden yol, dikenli, sarp kayalıkların olduğu yerlerden geçmektedir. Yol basittir fakat emek, sabır ve göz yaşını da beraberinde getirir.

Amacımız sadece rahat bir yaşamsa, buna ulaşacağız. Sadece faturalarımızı ödeyebilecek kadar, geçinecek kadar ise buna da ulaşacağız. Bolluğumuza bolluk katmak ise buna da ulaşacağız. Neye niyet edersek onu elde edeceğiz. Çünkü sadece rahat bir yaşam amaçlarsak zaten bu garanti; ama sadece rahatlığı hedefleyen insanların hayatları boyunca asla parasal başarıya ulaşamayacaklarını bilmelisiniz.

“Yıldızlara nişan alırsanız, en azından ayı vurursunuz.”

Neyi hedeflerseniz onu elde edersiniz. Amacınız neyse ona ulaşırsınız. Hedeflerinizi, hayallerinizi tekrardan gözden geçirin, çünkü biz de daha iyi bir hayat standardını hakediyoruz…

Bol kazançlar…

Değişim konusunda kendinizden emin ve heyecanlı hissediyorsunuz ve aynı zamanda bu hayalleri gerçekleştirmek için inanılmaz bir yeteneğiniz var. Yalnız onları gözünüzün önüne getirmek bile yüzünüze gururlu bir gülümseme yayıyor. Bu yıl inanılmaz olacak!

Peki nerede yanlış yapıyoruz? Böyle büyük planlar yapmak için aptal mıyız? Tabii ki değiliz. Egolarımız arka koltukta boy gösterdiği zaman, bize tam bir rahatlama verecek olan şey, en derinimizdeki seslerden gelen ve bu yüzden de en çok takip etmemiz gereken fikirlerdir.

Sorun şu ki, bazen her şeyi aynı anda gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu ise bunalmış hissetmemize veya hemen ilk engelde vazgeçmemize neden oluyor. Tabii ki bu rüya iş imparatorluğu 9’dan 5’e bir işiniz varsa ve ailenin sorumluluklarını üstleniyorsanız mevcut görevlerinize uymayacaktır. Ancak bazı temel işleri yapmak mümkündür. Yeni bağlantılar kurmak veya gerçekçi bir iş planı oluşturmak gibi.

Veya daha olumlu ve mutlu olmaya odaklanmak istediğinize karar verdiyseniz ve günlük meditasyonun, tasdik etmelerin, egzersizlerin, yogaların, vejeteryan olmaya karar vermenin  ve alkolden kaçınmanın önemini vurgulayan çok sayıda kitap okuduysanız… Bu eksiksiz yaşam revizyonunun neden bir hafta içinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilemediği tamamen anlaşılabilir bir durumdur (bir Ashram’da* kalmadığınız müddetçe!)

Ancak pes etmeyin. Sadece kendinize bir mola verin. Koşmadan önce yürüyün.

İşte size sadece kişisel gelişiminize devam etmenizi değil, aynı zamanda bu önemli hayalleri hayata geçirmenizi sağlayacak üç ipucu:

1) Bir değişiklik seçin ve onu basitleştirin.

https://giphy.com/gifs/9JyZqh4PZhiOvgwNxf

Hayatınızın bir yönünü (hatta tüm hayatınızı bile) değiştirmek için ilham aldıysanız, işe ulaşılması çabuk olan tek bir değişiklik uygulayarak başlayın. Böylelikle, her şeyi tek bir seferde değiştiremediğinizde bunalmış hissetmez veya kendi kendinizi başarısızlığa uğratmazsınız. Örneğin; kilo vermek istiyorsanız, işe sağlıksız yiyecekleri keserek başlayın.

2) Bir alışkanlık edinin.

https://giphy.com/gifs/getshorty-epix-get-shorty-3ohhwzeYOVv3VxLNv2

PsychCentral tarafından yapılan araştırmaya göre, bir alışkanlık oluşturmak ortalama 66 gün sürüyor. Günlük yapılacaklar listenizi yazmayı hatırlamak gibi daha küçük alışkanlıklar iki hafta kadarlık bir sürede oluşturulabilir. Bu nedenledir ki, büyük bir yaşam tarzı değişikliği içeren bir alışkanlık edinmenin biraz zaman alacağı pek şaşırtıcı değil! Bununla birlikte, tek seferde bir alışkanlığa hakim olmak, daha büyük bir plan yapmayı çok daha kolay hale getirecektir.

3) Planınızı tekrar gözden geçirin.

https://gph.is/2GucLMz

Her ne olursa olsun, şansınız; her seferinde bir adım olmak üzere, diğer olumlu alışkanlıkları hâlihazırda oluşturduğunuzda, planınızın sonraki bölümlerini başarılı bir şekilde bir araya getirme konusundaki güveniniz olacaktır

Kişisel gelişim söz konusu olduğunda, anında sonuçları görmek ve olmak istediğiniz kişi olmayı ummak doğaldır. Ancak, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun yaşam tarzınızdaki değişiklikler zaman alabilir. Bu yüzden, bir seferde tek bir göreve odaklanmak ve hedeflerinizi planlamak, hayallerinizi gerçeğe dönüştürme olasılığınızı arttıracaktır.

Hayaller kuruyorsun. Hedeflerin var. Sıkı çalışıyorsun. Ve doğal olarak emeğinin karşılığını bekliyorsun. Ancak, çoğu zaman bu beklentiler karşılanmıyor. Hedeflerine ulaşamıyorsun.

Umudunu yitiriyorsun.

Hayat, yapabileceğin her şeyi yaptığında ve hala istenen sonuçları alamadığında, haksız görünüyor.

Zaten hiçbir şeyin yolunda gitmediğini düşünüyorsun, öyleyse denemenin amacı ne? Hiçbir şey yapmak veya tekrar tekrar denemek içinden gelmiyor. Kolayca pes etmeye eğilimlisin.

Peki sıradaki ne?

Her şeyi bırakıp pes mi etmelisin?

Yoksa umut etmek için beklemeli misin?

Sırf çabalarınızda başarısız olmanız ve hiçbir şeyin sizin gözünüzde yolunda gitmemesi, denemeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Öylece, her seferinde başarısız olacağınızı söyleyemezsiniz. Gerçekten geleceğinizi bu şekilde öngöremezsiniz. Göz açıp kapayıncaya kadar her şeyin her zaman yokuş aşağı gideceğine karar veremezsiniz. Bu durum, sadece bu şekilde yapmayı seçerseniz gerçekleşir.

Umudunuz olduğunda ve hayallerinize için çalışmaya devam ettiğinizde, hayallerinize ulaşabilme şansını elde edersiniz. Kendinize inanmak ve en iyisini ummak, tavrınızda büyük bir fark yaratır ve bu tavrınız işinize yansıyarak pozitifliği çeker.

Tabii ki; üzgün, öfkeli veya mutsuz olduğunuz birçok zaman olacaktır. Bu ise tamamen doğal ve sağlıklıdır. Ancak, hiçbir şey için heyecan duymadığınız ve hayatınızdaki her şeye umutsuzca baktığınız noktaya geldiğinizde, bu nokta idareyi ele alıp kendi sorumluluğunuzu üstleneceğiniz ve umudun yardımıyla hayatınızı yeniden rayına oturtacağınız nokta olacaktır.

İşte size hayatınızdaki herhangi bir şey için ümitli olmadığınızda yapmanız gereken 5 şey:

1) Kendinize yatırım yapın.

Önceden var olan yeteneklerinizi geliştirin veya yeni beceriler edinin. Kendiniz ve yetenekleriniz hakkında iyi hissedin. Sizi meşgul ve motive eden üretken alışkanlıklarınız için zaman harcayın. Alışkanlıklar bir rutine sadık kalmanızı sağlar ve size azmetmeyi ve sebat etmeyi öğretir. Ve bu tür bir kararlılık, karşınıza çıkabilecek tüm engellere rağmen, yaşamınızda ilerlemenize yardımcı olur.

2) Her şeyi kontrol etmeye çalışmayın, bırakın olsun

Umutsuz hissetmemizin başlıca sebeplerinden biri, işlerin yolunda gitmediğini görmemizdir. Birçok dış faktör hayatınızı etkiler ve bu yüzden her şeyi kontrol edemezsiniz. Her durumu kontrol etme arzusu sizi sadece tüketecektir. Kontrol edemediğiniz şeyler hakkında endişelenmenin size hiçbir faydası yoktur. Bu sebeple, sadece neyi kontrol edebilecekseniz ve geliştirebilecekseniz, ona odaklanın ve gerisini umursamayın.

3) Erken sonuca varmaktan kaçının. İşler çoğu zaman o kadar kötü değildir.

Bizler bazen bir yargıya varmakta çok hızlı davranırız. Halbuki işler tamamen çözülmemiştir. Belirli bir durum hakkında bir fikir oluşturmadan önce bekleyin. Çünkü çoğu zaman, fazlaca düşünme ve gereksiz yere endişelenme eğiliminde oluruz. Her şey zihnimizde olduğu kadar kötü değildir. Bu umutsuz anlarda, bir an durup sakince düşünmeniz ve bunu fikirlerinize yansıtmanız yeterlidir.

4) İçinde bulunduğunuz durumu etraflıca düşünün.

Yolunuza gitmeyen belirli bir durumdan dolayı üzüldüğünüzde, bir kalem ve kağıt alın. Pozitifleri, negatifleri, kontrol edebileceğiniz ve kontrol edemeyeceğiniz şeyleri listeleyin. Düşüncelerinizi bir yere yazmak size net bir bakış açısı sunacak ve tekrar düşünmeniz ve daha ileriye gitmeniz için doğru bir karar vermenizi sağlayacaktır.

5) Kendinizi sonsuz olasılıklara açık hale getirin.

Umut, hayatınızı yükselten ve daha fazla pozitifliğe giden yolu belirleyen inanılmaz bir duygudur. Her şey umutla başlar. İyi şeylerin yoluna girdiğine inandığınız zaman, kendinizi buna hazırlar ve bu doğrultuda çalışırsınız. Ancak umutsuz olduğunuzda, yolunuza gelebilecek her türlü gelişmeye kapıları kapatırsınız.

Hayatınızı iyileştirmek için bir fırsat bulmaya çalışmaktan asla vazgeçmeyin. Her zaman bir seçenek vardır. Sadece umuda sahip olup kapılarınızı buna açmanız gerekir.

Her ne olursa olsun, hedefleriniz için çalışmanızı sağlayan şey sizi motive ve teşvik eder. Kendinize inanmanızı sağlar. Bu ise bir gün emeklerinizin karşılık bulacağı anlamına gelir.

Bütün gün hiçbir şey yapmadan oturan erkekler gördüm ve insanların verimsiz olduğu bu durumdan nefret ettim. Bütün gün kanepede oturan bir adamı sevmiyorum. – Olga Kurylenko

Verimsiz olmak; insana, üretkenlik hakkında 3 şey öğretir. Bu kısa listeyi faydalı bulacaksınız.

Verimlilik tutkuyla başlar.

https://giphy.com/gifs/VQ2hceUPByko0

Yaptıklarınızla ilgileniyorsanız, üretken olmak daha kolaydır.

Tutku, yaptığınız şeyin itici gücü olduğunda, o iş artık günlük tatsız ve zevksiz bir iş olmaktan çıkar.

Yaptıklarınız konusunda tutkulu olduğunuzda, o şeyi yapma dürtünüz artar.

Tutku, yaptığınız şey için duyduğunuz yoğun bir istek ya da coşku olarak tanımlanır.

İçinde kaybolduğunuz ve geçen zamanı fark etmediğiniz bir şeyi yapmak daha kolaydır. Aksi halde işiniz küçümsediğiniz ve hor gördüğünüz bir şeye dönüşür.

Verimlilik için tutku gereklidir.

Verimlilik disiplin ile başlar.

https://giphy.com/gifs/ByWoLAbhIoTHq

Hepimiz iki şeyin birinden dolayı acı çekeriz; disiplin acısı ya da pişmanlık veya hayal kırıklığı acısı. – JimRohn

Bu, tutku hakkında söylediklerim ile çelişkili görünecektir, işte bu yüzden sesime kulak verin.

Gerçek tutku verimliliğin bir parçası olsa da, yaptığınız her şey için tutkulu olamazsınız.

Dolayısıyla, öz disiplin, verimlilik söz konusu olduğunda  bir diğer gerekliliktir.

Bazen öncelikli olan görevler ve aktiviteler yapmaktan zevk aldığımız ve sevdiğimiz şeyler olmaz.

Verimlilik BÜYÜK hedeflerle başlar.

https://giphy.com/gifs/Fea5E3Ng3q2Um7NvXH

Küçük hedefleri düşünün ve küçük başarılar bekleyin. Büyük hedefleri düşünün ve büyük başarılar kazanın. – David Joseph Schwartz

Hiçbir hedefiniz olmadığında uğruna çalışacak  bir şeyiniz de olmaz.

Hiçbir hedefiniz olmadığında, heyecanlanacak veya sabırsızlanacak hiçbir şeyiniz kalmaz. Bu ise size verimsiz olmak için bahane verir.

Ancak, kendinize  gerçek ve bir amaca yönelik hedefler koyduğunuzda, verimliliğiniz artmaya başlar.

Çünkü:

Bu, sizi önemli şeyleri daha sık yapmaya iter ve zamanınızı daha akıllıca kullanmanız için bir neden sunar.

Girişimciler ve diğer iş sahipleri işlerine çok fazla zaman harcıyor. Aslında birçok girişimci her gün işlerine 12 saatten fazla zaman harcadığını söylüyor. Başarılı bir girişimci olmak çok fazla çalışmayı ve çok fazla öğrenmeyi gerektirir. Elbette böyle ağır iş yüküne ve pek çok sorumluluğa sahip olmak hızla bunaltıcı hale gelebilir. Peki, başarılı iş sahipleri nasıl idare ediyor?

Çok Fazla İşle Aynı Anda İlgilenmeyi Bırakmak

https://giphy.com/gifs/funny-television-tv-show-tm9zQyZ4WcabK

Çok fazla işiniz olduğunda projeler arasında ileri ve geri geçiş yapmak cazip gelebilir, böylece her birinde ilerleme kaydedebilirsiniz. Fakat aslında bu üretkenliğiniz adına yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri. Araştırmalar tutarlı olarak gösterdi ki aynı anda çok görevle ilgilenmek, işinize tempo katmaktansa sizi yavaşlatır.

Gününüzü En Zor Görevlerle Başlatmak

https://giphy.com/gifs/care-paperwork-13bUdxDy4jJUR2

Başarılı girişimcilerin pek çoğu sabah ilk iş olarak en zor işlerine bakar. Öncelikle, çoğumuz iş gününe ilk başladığımızda daha çok enerjiye sahibizdir. Günün ilerleyen saatlerinde, aynı gayreti ve odağı sürdürmek zorlaşır ve bu da ertelemeyi kolaylaştırır. Günün erken saatlerinde zor bir işi halletmek, gelecek görevlerde güç sağlamak için ek enerji veren bir başarı hissi getirir.

Sınırlarını Bilmek

https://giphy.com/gifs/bastille-glory-xUPGcD2Q5iVJgOZyiA

HealthyLiving Network kurucu ortağı JasonBliss “Herkesin faklı sınırları vardır.” diye belirtiyor. “Bir seri girişimci olarak bunun, kendilerinin başarılı olmasına yardımcı olacağını düşünüp tükenme noktasına dek aşırı çalışan çok insan gördüm. Gerçekte; aşırı çalışma, sonuçları daha iyi değil daha kötü hale getirir. Tükenmişliğin uyarı işaretlerini öğrenmek, bana -kısa bir ara için bile olsa- ne zaman geri adım atmam gerektiğini anlamamda yardımcı oldu, böylece kendimi toparladığımda işime geri dönebiliyorum.

Gününü Planlamak

https://giphy.com/gifs/animal-cute-animals-dog-kudIERso2pFiE

Gününüzü daha kontrol edilebilir parçalara böldüğünüzde ve buna uygun gelen eylemleri planladığınızda iş yükünüz sizi o kadar bunalmış hissettirmeyecektir. Yapılması gereken her şeyi yaptığınızda, takip edilmesi gereken yolda kalmanız daha olasıdır. En iyi sonuçları almak için görevlerinizi aciliyet, teslim tarihi ve tamamlanmaları için gereken süreye göre organize edin.

Hepimiz beğendiğimiz ya da beğenmediğimiz kararlar veririz. Bugünün toplumu ve gerçekliği kesinlikle tüm insanların kolektif kararlarına dayanmaktadır. Var olanı bizler oluşturduk, çünkü bizi bugün bulunduğumuz yere yönlendiren kararlar aldık. Görüyorsunuz, bu dünyadaki her şey sebep-sonuç prensibinin büyüsü altında çalışıyor.

Her olayın oluşturduğu bir etkisi vardır. Bu kuraldan hiçbir şey kaçamaz. Ne zaman bir düşünceniz varsa (hayaliniz), bu düşünceyi fiziksel eylem düzleminde tezahür ettirmek için çok daha yüksek bir şans yaratıyorsunuz. Bu düşünceyi uyguladığınızda, oluşturacağı bir etki mevcuttur. Hem de her zaman.

Kötü bir karar vermenin bir sonucu olarak zihninizde bir çatışma olduğunda, bu kararın zaten kötü olduğunu kabul ettiğiniz açıktır. Bu nedenle, onunla başa çıkmak zorunda kalacaksınız.

Bununla birlikte, çoğu durumda insanlar kendi sorunlarını oluştururlar. Bazen problemler, kötü kararlar, kötü düşünceler yoktur – sadece düşünceler, kararlar ve zorluklar vardır (problem olan zorluklar değil). İşte bu yüzden kararınızı “kötü” veya “yanlış” gibi sıfatlarla ilişkilendirmeden önce farklı açılardan ve bakış açılarından yeniden değerlendirmeniz gerekiyor.

Kararınızın gerçekten yanlış olduğu ve sonuçlarını tecrübe ettiğinizde, olumsuz etkisinden nasıl kurtulacağınızı bilmek günlük hayatınızı kurtarabilir. Alınan hasarı en aza indirmeliyiz ve kötü etkiler sinirlerimizi ve enerjimizi daha fazla kötü etkilemeden kendimizi iyileştirmeliyiz.

İşte kötü bir karar verdikten sonra etkilerinden kurtulmak için 4 yöntem:

Üzerinde Çok Fazla Durmamak

https://giphy.com/gifs/thestandingo-standing-o-thank-you-obama-l0Exegw7bHnNTi4wM

Bazen hayatımızın akmasına ve yaşananların geçmişte kalmasına izin veremeyiz. Buna izin vermek ilk başta imkansız gibi gözükebilir. Ve çoğu zaman bu düşünceler bizi oldukça tatsız hissettirecek ve bilinçli bir şekilde bittiğini düşününceye kadar devam edecek. İzin vermezseniz hayatınızın, olumsuz düşünme döngünüzde sıkışıp kalmaktan başka bir şey yapamayacağının farkına varın.

Bu konuda uzman Psikolog Mark Harmer şunları söylüyor:

Gitmesine izin vermelisiniz çünkü verdiğiniz kararlar geçmişe aittir. Bunu yaptığınızda, sizin için en iyisini yaptığınızı düşündünüz ve geçmiş zihniyetinize ve bilginize göre harekete geçtiniz. Bu, eylemleriniz için sorumluluk almamanız gerektiği anlamına gelmez. Kendinizi rahatlatmak ve hata yapabilecek bir insan olduğunuzu anlamanız gerekir.

Gelişmek İçin Bir Fırsat

https://giphy.com/gifs/opportunity-unGPk4bw5Vjqw

Kötü bir karar verdiğinizde, otomatik olarak aklınızdaki bir şeyle ilişkilendirirsiniz. Başımıza gelen şey her ne olursa olsun kendi algımıza göre etkileniriz. Bu nedenle, ne zaman kötü kararlar verirseniz, durumu başka bakış açılarıyla algılamaya çalışın. Örneğin, “kötü kararınızı” size yeni bir şey öğreten bir hata olarak algılarsanız, hayal kırıklığına uğramak yerine yaşadığınız olaylar sizi sevindirir.

Her Şey Geçicidir ve Her Şey, Şuan’da Olur

https://giphy.com/gifs/omg-bollywood-india-26n60EBOjX68nrzsk

Sadece şu anı deneyimleyebiliyoruz. Geçmişi veya geleceği düşündüğümüzde, kontrolü ele almak yolunda beynimizi beslemek için kullandığımız çok öznel bir yanılsama yaratırız. Ancak, gözlerinizi beş saniye boyunca kapatıp tekrar açtığınızda ve yalnızca şu anı yaşayabileceğinizi gözlemlediğinizde, aklınızdakilerin geçici olduğunu anlayacaksınız.

Duygular gelir ve gider. İşler yapılır ve sonra unutulurlar. İnsanlar doğar ve sonra ölürler. Görüyorsunuz, hiçbir şey yerinde kalmıyor. Yani yaptığınız her hata, yakında zamanla silinecek. Kendinizi teşvik etmek için yapabileceğiniz en önemli şey sadece ‘şimdi’ye odaklanmak.

Sorunu Ele Alın ve Çözümü Bulun

https://giphy.com/gifs/jar-solution-FCpP5PJvNCMHm

Sorunu yakalamak bir şeydir, çözümü bulmak başka bir şeydir. Genellikle, kötü kararlar verdikten sonra insanlar farklı sonuçlar ya da problemlerle karşı karşıya kalırlar. Bu sorunlara yine iyimserlikle bakılabilir ve yalnızca doğru çözümü bulmak için kullanılmaları gerekir.

Sorunu düşünmeye ve üzerinde durmaya devam ettiğimiz zaman, çözümlere odaklanmamız gerektiğini unutuyoruz. Çözümü bulduğunuzda, hasar en aza indirgenir ve kolayca devam edebilirsiniz.

Size Yakın Biriyle Konuşun

https://giphy.com/gifs/reactiongifs-mrw-show-13XAxoal3ho7jq

Kendinizi artık kontrol edemediğiniz bir çok güçlü duygular karşısında boğulmuş bulursanız, birileriyle temasa geçmelisiniz. Kesinlikle bir profesyonelden bahsetmiyorum; sadece arkadaşlarınızla, ailenizle veya sizinle bir duyguyu paylaşan insanlardan söz ediyorum.

Aklınızdakileri dile getirdiğinizde, bilinçaltınız çözüm aramaya başlayacaktır. Bu nedenle, farkında bile olmadan kendinizi çözümü konuşurken bulabilirsiniz. Ayrıca, sizi önemseyen diğer insanlarla iletişim kurduğunuzda, mevcut zorluklarınızda arasında size yardımcı olabilecek şaşırtıcı yanıtlar bulabilirsiniz.

Tamamen Minnettarlığa Teslim Olun

https://giphy.com/gifs/nfl-football-touchdown-drew-brees-LVs3HCtElHsyLgmEG3

Hiç güçlü bir minnettarlık hali yaşadınız mı? Bu çok etkileyici bir ruh hali değil mi. Açıkçası, bütün olumsuz durumları, ruh hallerini ve düşünceleri bu kadar hızlı ve verimli bir şekilde ortadan kaldırabilecek başka bir yol düşünülemez. Sürekli bir şeyler talep etmeyi bıraktığınız ve sahip olduklarınızın kıymetini bilmeye başladığınız zaman, sizin için yeni kapılar açılıyor. Minnettarlık, zihninize yük olan her şeyi bırakmanıza yardımcı olacaktır.

Çıkarımlar

Kötü sonuçlar doğuran kararlarınızı bırakmak imkanız değil. Önce nedenini ve etkisini anlamanız gerekir. Daha sonra, adım adım ilerleyebilir ve sorunu, acı, üzüntü veya hayal kırıklığı gibi olumsuz duygular olmadan çözebilirsiniz. Hepimiz geçmişin ötesine geçebilir ve şimdiki ana odaklanabiliriz. Şu an geleceğimize ve bugünüme etki edebilecek tek zamandır. Bu yüzden şimdi karar vermelisiniz.

Harika şeyler başarmak veya bir şeye ulaşmak için motivasyonun nasıl işlediğini anlamanız gerekir.

Mesele şu ki, aklımız sık sık düşündüğümüzden farklı şekilde çalışır.

Bu nedenle, akla uygun gelen bazı çok popüler motivasyon teknikleri vardır, ancak bunları nasıl kullanacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, ters etki yapabilir.

İşte bu tekniklerden beş tanesi:

Onaylama

https://giphy.com/gifs/tamu-yes-nod-yep-9x1ierVHA53KyjFtSS

Onaylamak işe yarıyor – ama sadece bir şeyi doğru olduğuna inandığınız zaman gerçekten onaylamalısınız.

Kendinize kendiniz hakkında yalan söylemeye devam ederseniz, tüm bunlar ileride uyumsuzluk ve hayal kırıklığı yaratır. Güzel olduğunuza inanmıyorsanız, aynanın karşısında durduğunuzda “Ben güzelim” demek boşuna bir egzersizdir. Kendi imajınızı geliştirmek yerine, onu daha da kötüleştirir.

Alternatifiniz: Başarılı olana kadar, gerçeği yansıtan, başarıdan ziyade ilerleme hakkında konuşulan ifadelerde bulunun. ‘’Hedefime doğru adımlar atıyorum…”, bunu gerçekleştiremiyorsanız, “Amacımı gerçekleştiriyorum” dan daha faydalı bir ifadedir.

Görselleştirme

https://giphy.com/gifs/eyes-eye-view-xT9IgzRFfUKaU6fJ3G

Bir şeyi yapmamanızın nedeni büyük ihtimalle harekete geçmemenizdir. Harekete geçmemenizin nedenlerinden biri de, harekete geçme sürenizi, zihninize istediğiniz şeyi sahip olduğunuza ikna ederek geçirmenizdir.

Alternatifiniz: Hedeften ziyade hedefe ulaşma sürecini görselleştirmek, bunu gerçekleştirme olasılığını artırır. Bunun nedeni, hedefe ulaşmak için atmanız gereken adımları uygulamanızdır. Bu adımları gerçekte uygulamanın önündeki engelleri azaltır, çünkü zaten tanıdık ve ulaşılabilir hissedersiniz. Dahası, onları zihinsel olarak prova ederek daha fazla beceriyle gerçekleştirebileceksiniz.

İrade Gücü

https://giphy.com/gifs/iron-pumping-stoplight-9rswWPKs1GYV2

İrade gücü bir noktaya kadar sizi motive eder. Fakat irade gücü enerji ya da güç gibi, sınırlı bir kaynaktır.

Kendinizi, duygusal olarak yapamayacağınız bir şey yapmaya motive ettiğinizde, bedeninizde ve beyninizde ölçülebilir değişiklikler olur.

Alternatifiniz: Aslında, irade gücü için birkaç alternatif vardır. Birincisi, zevk aldığınız hedeflere ulaşmanın yollarını bulmaktır. Bir diğeri yeni hedefler bulmaktır. Ve üçüncüsü, irade gücünüzdeki diğer kanalları azaltmaktır, böylece en önemli hedefinize daha çok odaklanmanız gerekecektir.

Ancak bunlardan hiçbiri seçenek değilse, hedefinize doğru ilerlerken zevk almaya çalışın, böylece gerekli adımları atmaya devam etmek için her zaman iradenizi zorlamak zorunda kalmazsınız. En azından direnişinizi azaltmanın yollarını bulun.

Ödüllendirmek

https://giphy.com/gifs/gross-sundog-anchovies-122tedJEqNcDXG

Ödüller motive edici olabilir, ancak sadece gerçekte yaptığınız şeyle ilgiliyse.

Çocuklara ödev yapmaları için şekerle rüşvet verirler ya da işçilere daha çok çalışmaları için, daha yüksek bir mevkii veya daha fazla özgürlük teklif etmek yerine daha fazla para teklif etmek, “dışsal” motivasyonlarını olumsuz sonuca doğru itiyor ve daha az motivasyon sağlıyor, daha fazla değil.

Alternatifiniz: “İçsel” motivasyon – motive olmaya çalıştığınız aktiviteyi doğrudan yapmakla bağlantılı ödüller – hedefinize gitmenin en kestirme yoludur. Yine, sürecin kendisini değerlidir, kendinizi ödüllendirerek olayı zevkli hale getirmek ve hedefinize ulaşmak için dönüm noktalarını kutlamalısınız, sonunda başarıya ulaştığınız zaman tüm mutluluğu ertelemeniz iyi değildir.

Cezalandırmak

https://giphy.com/gifs/bad-6BZaFXBVPBtok

Kendinizi cezalandırmak veya azarlamak (veya başka biri) en çok uygulanan motivasyon biçimlerinden biri olabilir. Olumsuz sonuçların motive edici olması, ancak bunları yalnızca belirli bir şekilde kullanırsanız doğrudur. Aksi takdirde, sadece kızgınlık ve geri tepme üretirler.

Alternatifiniz: İlk önce, motive etmek istediğiniz davranışlarınızın olumlu sonuçlarını gözden geçirin. Sonra sahip olduğunuz davranışların olumsuz sonuçlarını gözden geçirin. Neyin işe yaradığı konusunda ortak bir tema olduğunu fark edeceksiniz. Bu, düşünmek istemediğiniz, ilerlemek istemediğiniz, başarının anahtarını tutan süreçtir. Sürecinize dikkat ederek, kendinize motivasyon avantajı sağlarsınız ve hedeflerinize başarılı bir şekilde ulaşmanız daha olası hale gelir.

***

Neyin işe yaradığı konusunda ortak bir tema olduğunu fark edeceksiniz. Bu bir süreçtir – bizim yapmak ve düşünmek istemediğimiz bir çok düşünce var – ki o başarının anahtarını size verir. Sürecinize dikkat ederek, kendinize motive edici bir avantaj sağlarsınız ve hedeflerinize başarılı bir şekilde ulaşmanız çok daha muhtemeldir.