Kötü Bir Karar Verdikten Sonra Hayata Devam Etmenin 6 Yolu

Bununla birlikte, çoğu durumda insanlar kendi sorunlarını oluştururlar.

Hepimiz beğendiğimiz ya da beğenmediğimiz kararlar veririz. Bugünün toplumu ve gerçekliği kesinlikle tüm insanların kolektif kararlarına dayanmaktadır. Var olanı bizler oluşturduk, çünkü bizi bugün bulunduğumuz yere yönlendiren kararlar aldık. Görüyorsunuz, bu dünyadaki her şey sebep-sonuç prensibinin büyüsü altında çalışıyor.

Her olayın oluşturduğu bir etkisi vardır. Bu kuraldan hiçbir şey kaçamaz. Ne zaman bir düşünceniz varsa (hayaliniz), bu düşünceyi fiziksel eylem düzleminde tezahür ettirmek için çok daha yüksek bir şans yaratıyorsunuz. Bu düşünceyi uyguladığınızda, oluşturacağı bir etki mevcuttur. Hem de her zaman.

Kötü bir karar vermenin bir sonucu olarak zihninizde bir çatışma olduğunda, bu kararın zaten kötü olduğunu kabul ettiğiniz açıktır. Bu nedenle, onunla başa çıkmak zorunda kalacaksınız.

Bununla birlikte, çoğu durumda insanlar kendi sorunlarını oluştururlar. Bazen problemler, kötü kararlar, kötü düşünceler yoktur – sadece düşünceler, kararlar ve zorluklar vardır (problem olan zorluklar değil). İşte bu yüzden kararınızı “kötü” veya “yanlış” gibi sıfatlarla ilişkilendirmeden önce farklı açılardan ve bakış açılarından yeniden değerlendirmeniz gerekiyor.

Kararınızın gerçekten yanlış olduğu ve sonuçlarını tecrübe ettiğinizde, olumsuz etkisinden nasıl kurtulacağınızı bilmek günlük hayatınızı kurtarabilir. Alınan hasarı en aza indirmeliyiz ve kötü etkiler sinirlerimizi ve enerjimizi daha fazla kötü etkilemeden kendimizi iyileştirmeliyiz.

İşte kötü bir karar verdikten sonra etkilerinden kurtulmak için 4 yöntem:

Üzerinde Çok Fazla Durmamak

Dog Clapping GIF by The Standing O - Find & Share on GIPHY

Bazen hayatımızın akmasına ve yaşananların geçmişte kalmasına izin veremeyiz. Buna izin vermek ilk başta imkansız gibi gözükebilir. Ve çoğu zaman bu düşünceler bizi oldukça tatsız hissettirecek ve bilinçli bir şekilde bittiğini düşününceye kadar devam edecek. İzin vermezseniz hayatınızın, olumsuz düşünme döngünüzde sıkışıp kalmaktan başka bir şey yapamayacağının farkına varın.

Bu konuda uzman Psikolog Mark Harmer şunları söylüyor:

Gitmesine izin vermelisiniz çünkü verdiğiniz kararlar geçmişe aittir. Bunu yaptığınızda, sizin için en iyisini yaptığınızı düşündünüz ve geçmiş zihniyetinize ve bilginize göre harekete geçtiniz. Bu, eylemleriniz için sorumluluk almamanız gerektiği anlamına gelmez. Kendinizi rahatlatmak ve hata yapabilecek bir insan olduğunuzu anlamanız gerekir.

Gelişmek İçin Bir Fırsat

https://giphy.com/gifs/opportunity-unGPk4bw5Vjqw

Kötü bir karar verdiğinizde, otomatik olarak aklınızdaki bir şeyle ilişkilendirirsiniz. Başımıza gelen şey her ne olursa olsun kendi algımıza göre etkileniriz. Bu nedenle, ne zaman kötü kararlar verirseniz, durumu başka bakış açılarıyla algılamaya çalışın. Örneğin, “kötü kararınızı” size yeni bir şey öğreten bir hata olarak algılarsanız, hayal kırıklığına uğramak yerine yaşadığınız olaylar sizi sevindirir.

Her Şey Geçicidir ve Her Şey, Şuan’da Olur

Koffee With Karan Omg GIF - Find & Share on GIPHY

Sadece şu anı deneyimleyebiliyoruz. Geçmişi veya geleceği düşündüğümüzde, kontrolü ele almak yolunda beynimizi beslemek için kullandığımız çok öznel bir yanılsama yaratırız. Ancak, gözlerinizi beş saniye boyunca kapatıp tekrar açtığınızda ve yalnızca şu anı yaşayabileceğinizi gözlemlediğinizde, aklınızdakilerin geçici olduğunu anlayacaksınız.

Duygular gelir ve gider. İşler yapılır ve sonra unutulurlar. İnsanlar doğar ve sonra ölürler. Görüyorsunuz, hiçbir şey yerinde kalmıyor. Yani yaptığınız her hata, yakında zamanla silinecek. Kendinizi teşvik etmek için yapabileceğiniz en önemli şey sadece ‘şimdi’ye odaklanmak.

Sorunu Ele Alın ve Çözümü Bulun

Jar Solution GIF - Find & Share on GIPHY

Sorunu yakalamak bir şeydir, çözümü bulmak başka bir şeydir. Genellikle, kötü kararlar verdikten sonra insanlar farklı sonuçlar ya da problemlerle karşı karşıya kalırlar. Bu sorunlara yine iyimserlikle bakılabilir ve yalnızca doğru çözümü bulmak için kullanılmaları gerekir.

Sorunu düşünmeye ve üzerinde durmaya devam ettiğimiz zaman, çözümlere odaklanmamız gerektiğini unutuyoruz. Çözümü bulduğunuzda, hasar en aza indirgenir ve kolayca devam edebilirsiniz.

Size Yakın Biriyle Konuşun

https://giphy.com/gifs/reactiongifs-mrw-show-13XAxoal3ho7jq

Kendinizi artık kontrol edemediğiniz bir çok güçlü duygular karşısında boğulmuş bulursanız, birileriyle temasa geçmelisiniz. Kesinlikle bir profesyonelden bahsetmiyorum; sadece arkadaşlarınızla, ailenizle veya sizinle bir duyguyu paylaşan insanlardan söz ediyorum.

Aklınızdakileri dile getirdiğinizde, bilinçaltınız çözüm aramaya başlayacaktır. Bu nedenle, farkında bile olmadan kendinizi çözümü konuşurken bulabilirsiniz. Ayrıca, sizi önemseyen diğer insanlarla iletişim kurduğunuzda, mevcut zorluklarınızda arasında size yardımcı olabilecek şaşırtıcı yanıtlar bulabilirsiniz.

Tamamen Minnettarlığa Teslim Olun

2018 Nfl Thank You GIF by NFL - Find & Share on GIPHY

Hiç güçlü bir minnettarlık hali yaşadınız mı? Bu çok etkileyici bir ruh hali değil mi. Açıkçası, bütün olumsuz durumları, ruh hallerini ve düşünceleri bu kadar hızlı ve verimli bir şekilde ortadan kaldırabilecek başka bir yol düşünülemez. Sürekli bir şeyler talep etmeyi bıraktığınız ve sahip olduklarınızın kıymetini bilmeye başladığınız zaman, sizin için yeni kapılar açılıyor. Minnettarlık, zihninize yük olan her şeyi bırakmanıza yardımcı olacaktır.

Çıkarımlar

Kötü sonuçlar doğuran kararlarınızı bırakmak imkanız değil. Önce nedenini ve etkisini anlamanız gerekir. Daha sonra, adım adım ilerleyebilir ve sorunu, acı, üzüntü veya hayal kırıklığı gibi olumsuz duygular olmadan çözebilirsiniz. Hepimiz geçmişin ötesine geçebilir ve şimdiki ana odaklanabiliriz. Şu an geleceğimize ve bugünüme etki edebilecek tek zamandır. Bu yüzden şimdi karar vermelisiniz.