İnsanlar Deli Olduğunuzu Düşündüklerinde Bile Hayallerinize Nasıl İnanabilirsiniz?

İnsanlar, inandığınız davranışlarınızı, değerlerinizi ve hayallerinizi savunduğunuz için hiç suçluluk duygusu uyandırmayı başardılar mı?

Kendinize nasıl inanacağınızı ve hayallerinizi gerçekleştirmeyi öğrenin. İnsanlar, inandığınız davranışlarınızı, değerlerinizi ve hayallerinizi savunduğunuz için hiç suçluluk duygusu uyandırmayı başardılar mı? Ne yazık ki, herkes yapıyor. Sadece ebeveynler ve arkadaşlar değil, aynı zamanda yabancıları da, inancınız onlarınkiyle eşleşmezse aynı şekilde hareket edecektir.

“Bir hayali gerçekleştirmek için, bir hayalimiz olmalı.”

İnsanlar Deli Olduğunuzu Düşünse Bile Hayallerinize Tutunun

Aileniz ve en yakın arkadaşlarınızın bile daima hayallerinize inanmayacağı açıktır.

Aileniz ve en yakın arkadaşlarınızın bile daima hayallerinize inanmayacağı açıktır. Ama bu vazgeçmek için bir neden değil! Kendine olan güvenini öldürmelerine izin vermeyin. İşinden memnun olmayan bir tek siz değilsiniz. Çevrenizdeki başarılı insanların da hayat hikayelerini okuduğunuz zaman kendi işini kurmak istediğinde, kendi şirketini kurmayı hayal ettiğinde, ailesi ve arkadaşları onları da anlamamıştır. Çılgınca bir fikir olarak görmüşlerdir.

Hayal kurmazsanız, birileri kurduğunuz hayalleri gerçekleştirmek için sizi  işe alacak.

Mesela diyelim ki küçük bir kasabada yaşıyorsun. O kadar küçük ki vatandaşlarının düşüncelerini okuyabilirsin çünkü onları iyi tanıyorsun. Her zaman aynı şekilde çalışırsınız ve aynı sokaklarda yürürsünüz, çünkü başka bir yol olmadığını düşünüyorsunuz. İşin sıkıcı – ilgi alanlarından ve yeteneklerinden uzak. Refahınız için bir şans yok. Bunu yapmakta iyi hissetmiyorsun ve bir şeyi değiştirmek istiyorsun. Ama ne? Sonra, harika bir fikir aklınızdan geçer: hareket etmeli, daha fazla fırsat sunan daha büyük bir şehre gitmelisiniz.

 • Hey, işte bu! Fikrinizi aileniz ve en yakın arkadaşlarınızla paylaşıyorsunuz. Şok ve garip tepki veriyorlar. Böyle bir yanıt beklemediniz:

Büyük şehir, hayat daha pahalı. Orada kimseyi tanımıyorsun ve arkadaşların olmadan yalnız hissedeceksin. Konfor bölgenden çıkma! Sen gerçekten delisin! Ya biri seni soyarsa ve bilinmeyen bir şehirde parasız kalırsan?!

İşte burada seni korkutmalarına izin verme! İlk başta, pes etmeye hazır patlamış bir balon gibi olabilir. Fakat ertesi gün, bu fikir tekrar aklınıza gelecektir ve bunu yapmanız gerektiğinden eminiz.

 • Artık kimseyle konuşmuyorsun. Her boş vaktinizi gözleriniz kapalı olarak geçirirsiniz, aklınızdan gelecekteki hayal ettiğiniz yaşamınızın resimleri izleyin.

Aniden, ailenizin en sevdiği şarkı “Yeşil, evin yeşil otu” olur ve gün içinde birkaç kez çalar. Ama sana hiçbir şey söylemiyorlar. Sadece sana bakıyorlar ve tepkilerini takip ediyorlar. Önce korkunç bir senaryo ile sizi korkutmaya çalıştılar ve şimdi duygularınızı kaldıraç olarak kullanıyorlar. Düşme ona!

Kısa Hikayeler – Hayallerinden Vazgeçmeyen Öğrenci >>

Kendinize inanın: hiçbir şey erişilemez değildir.

Hayallerinize nasıl inanabilirsiniz? Büyük bir evde yaşamak, gezegendeki en uzak yeri ziyaret etmek ya da yeni bir işe başlamak istemeniz bile, hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösterir.

Büyük hayaller gerçekleştirilemez, çünkü insanlar imkansız olduklarını düşünüyorlar. Daha fazla para, deneyim, cesaret veya başka bir şey kazanmak için beklemeyin, çünkü hiçbir şey için mükemmel bir zaman YOK. Hayat günden güne değişiyor. Ne kadar beklersen bekle, asla başlayamazsın. Kendine bir iyilik yap ve bugün istediğini yap! Başla!

Korkma: ihtiyacın olanı yap!

Korktuğunuz bir kişiyle konuşun veya hoş olmayan bir e-postayı yanıtlayın. Bu ilk adım size yön verecektir ve bir sonraki adımda ne yapacağınızı size gösterecektir. Küçük veya görünüşte önemsiz şeyler bile büyük ilerlemeye katkıda bulunabilir!

İnsanlar iyimserlerin sadece iyi bir taraf gördüğünü düşünüyor, ama diğer her şeyi görmezden geliyorlar. Gerçekçi iyimserler hem olumlu hem de olumsuz tarafları tanır. Fakat enerjileri olumlu sonuç verebilecek tarafa işaret eder.

Desteğiniz olmasa bile, yalnız değilsiniz. Kendine ve hayallerine nasıl inanman gerektğini öğrenin. Onlara zaman verin, çaba gösterin, iman edin ve bir hayali gerçekleştirmek için elinizden geleni yapın. O zaman her şeyin değişmeye ve yerine düşmeye başlayacağını göreceksiniz. Sabırlı ol.

 • Kendinle ilham veren konuşmalara kendini ada.
 • Herkes size sırtını döndü ve hayallerine inanmıyorsa, her zaman güvenebileceğiniz tek kişi sizsiniz.
 • Hepimiz özeleştirel olabiliriz. Ancak olumsuz düşünceler etkili bir şeye dönüştürülmelidir. Olumsuz düşünceleri kabul etmeyin – yeni bir odak bulun. Strateji anahtardır.

İyimserliğin 44 Faydasını Öğrenin >> 

Hedefinize Doğru Adım Adım

Hedefinize doğru adım atarken, inançlı olmalısınız.

Sadece hayallerine inanma – onları gerçek kıl. Hedefinize doğru adım atarken, inançlı olmalısınız. İnanmadığınız bir işten size de bir yarar gelmeyeceğini unutmayın. Kendinize inanmak için de şu noktalara mutlaka dikkat etin. İşte kendinize nasıl inanacağınız:

1.) Somut bir hedef olarak arzunuzu şekillendirin.

Harekete geç. Halihazırdaki her şeyi zaten yapılmış gibi yaz. Tarihi yaz. Örneğin:

 • Bugün 18 Haziran 2019. Bugün kendi işimi kurdum. Ofisimi açtım. Tüm arkadaşlarım, nazik, gülümsüyorlar. İşten sonra ofisimde yeni bir meslektaşım ile kahve içeceğim. Yeni evim ofisime çok yakın.

2.) Müşteri adayları bulun.

Hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak şeyleri yazın. Örneğin;

 • Yeni bir iş aramanın yolları nelerdir? Size yardımcı olabilecek, gazetelerde reklam veren veya Web’de arama yapabilecek bürolara bakın.

Rakiplerinizi Sevmeniz İçin Size 8 Neden >>

3.) Size kim yardımcı olabilir?

Elbette, sizi destekleyecek güvenebileceğiniz biri var. Belki bir sonraki adımı atmanız konusunda size fikir verebilecek başka birini tanıyorsunuzdur.

4.) Karşılaşabileceğiniz olası sorunları düşünün.

Kasvetli düşüncelerden bahsetmiyoruz – ama gerekli hazırlık olarak düşünün.

 • Hayaliniz üzerinde çalışmaya başladığınızda, yol boyunca sorunlarla karşılaşmanız beklenir. Önceden planlama yaparak bunları mümkün olduğunca önleyin. Her zaman B planına yer açın.

5.) Ne elde edersiniz ve ne kaybedersiniz?

 • Örneğin: Hayaliniz büyük bir şehirde yaşamak.
 • Eksileri: Küçük bir kasabanın huzuru kaybedeceksiniz. Sessiz ve temiz hava ile çevrili avluda kahve içerken cıvıl cıvıl kuşların sesini duyamayabilirsiniz.
 • Artıları: Yeni fırsatlar, muhtemelen daha iyi bir iş ve yeni arkadaşlar edinirsiniz.
 • Alt satır: Sizin için neyin daha önemli olduğunu bulun.

Düşünce Gücünüz Ne Kadar Kuvvetli >>

6.) Önceliklendirin.

“Yapılacaklar” listesi yapın. Her adım için gerçekçi bir zaman aralığı tahmin edin ve öncelikleri belirleyin. Gerekli bütçeleri, programları vb. belirleyin.

7.) Amacınıza ulaştığınızda avantajları düşünün.

Her şeyi yazın, bu şekilde kendinizi motive edin. Gücünüz tükendiğinde ve şüpheniz düşüncelerinizi ele geçirdiğinde, bu adıma geri dönün ve dikkatlice okuyun. Bu, kendinize ve hayallerinize tekrar nasıl inanacağınız konusunda size yardımcı olacaktır.

8.) Notlarınızı güncelleyin.

Notlarınızı dikkatlice okuyun ve düzenli olarak güncelleyin. Hedefe yaklaştıkça aklınıza daha fazla ayrıntı gelecektir. Beklemeyin! Hemen gerçekleştirmeye başlayın. Ne kadar hızlı harekete geçerseniz, başarılı olma şansınız o kadar artar.

Ailenize ve hayallerinize inanmayan arkadaşlarınıza ne söyleyeceğinizi söylemeyeceğim. Zamanı geldiğinde ne söyleyeceğini bileceksin. Her iki durumda da, kendinize nasıl inanacağınızı öğrenmek hayatınızdaki sonsuz fırsatları açacaktır.

İnsanlar sizinle, yaptığınız işler nedeni ile dalga geçiyor mu? Siz böyle durumlarda nasıl davranıyorsunuz? Motive olmak için yaptıklarınızı, bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 

Değişim Yolunda Kendi Yolunuzu Çizmelisiniz! >>