Doğru Sandığımız 5 Motivasyon Hatası

Mesele şu ki, aklımız sık sık düşündüğümüzden farklı şekilde çalışır.

Harika şeyler başarmak veya bir şeye ulaşmak için motivasyonun nasıl işlediğini anlamanız gerekir.

Mesele şu ki, aklımız sık sık düşündüğümüzden farklı şekilde çalışır.

Bu nedenle, akla uygun gelen bazı çok popüler motivasyon teknikleri vardır, ancak bunları nasıl kullanacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, ters etki yapabilir.

İşte bu tekniklerden beş tanesi:

Onaylama

Texas Am Yes GIF by Texas A&M University - Find & Share on GIPHY

Onaylamak işe yarıyor – ama sadece bir şeyi doğru olduğuna inandığınız zaman gerçekten onaylamalısınız.

Kendinize kendiniz hakkında yalan söylemeye devam ederseniz, tüm bunlar ileride uyumsuzluk ve hayal kırıklığı yaratır. Güzel olduğunuza inanmıyorsanız, aynanın karşısında durduğunuzda “Ben güzelim” demek boşuna bir egzersizdir. Kendi imajınızı geliştirmek yerine, onu daha da kötüleştirir.

Alternatifiniz: Başarılı olana kadar, gerçeği yansıtan, başarıdan ziyade ilerleme hakkında konuşulan ifadelerde bulunun. ‘’Hedefime doğru adımlar atıyorum…”, bunu gerçekleştiremiyorsanız, “Amacımı gerçekleştiriyorum” dan daha faydalı bir ifadedir.

Görselleştirme

Watching See You GIF by Feliks Tomasz Konczakowski - Find & Share on GIPHY

Bir şeyi yapmamanızın nedeni büyük ihtimalle harekete geçmemenizdir. Harekete geçmemenizin nedenlerinden biri de, harekete geçme sürenizi, zihninize istediğiniz şeyi sahip olduğunuza ikna ederek geçirmenizdir.

Alternatifiniz: Hedeften ziyade hedefe ulaşma sürecini görselleştirmek, bunu gerçekleştirme olasılığını artırır. Bunun nedeni, hedefe ulaşmak için atmanız gereken adımları uygulamanızdır. Bu adımları gerçekte uygulamanın önündeki engelleri azaltır, çünkü zaten tanıdık ve ulaşılabilir hissedersiniz. Dahası, onları zihinsel olarak prova ederek daha fazla beceriyle gerçekleştirebileceksiniz.

İrade Gücü

https://giphy.com/gifs/iron-pumping-stoplight-9rswWPKs1GYV2

İrade gücü bir noktaya kadar sizi motive eder. Fakat irade gücü enerji ya da güç gibi, sınırlı bir kaynaktır.

Kendinizi, duygusal olarak yapamayacağınız bir şey yapmaya motive ettiğinizde, bedeninizde ve beyninizde ölçülebilir değişiklikler olur.

Alternatifiniz: Aslında, irade gücü için birkaç alternatif vardır. Birincisi, zevk aldığınız hedeflere ulaşmanın yollarını bulmaktır. Bir diğeri yeni hedefler bulmaktır. Ve üçüncüsü, irade gücünüzdeki diğer kanalları azaltmaktır, böylece en önemli hedefinize daha çok odaklanmanız gerekecektir.

Ancak bunlardan hiçbiri seçenek değilse, hedefinize doğru ilerlerken zevk almaya çalışın, böylece gerekli adımları atmaya devam etmek için her zaman iradenizi zorlamak zorunda kalmazsınız. En azından direnişinizi azaltmanın yollarını bulun.

Ödüllendirmek

https://giphy.com/gifs/gross-sundog-anchovies-122tedJEqNcDXG

Ödüller motive edici olabilir, ancak sadece gerçekte yaptığınız şeyle ilgiliyse.

Çocuklara ödev yapmaları için şekerle rüşvet verirler ya da işçilere daha çok çalışmaları için, daha yüksek bir mevkii veya daha fazla özgürlük teklif etmek yerine daha fazla para teklif etmek, “dışsal” motivasyonlarını olumsuz sonuca doğru itiyor ve daha az motivasyon sağlıyor, daha fazla değil.

Alternatifiniz: “İçsel” motivasyon – motive olmaya çalıştığınız aktiviteyi doğrudan yapmakla bağlantılı ödüller – hedefinize gitmenin en kestirme yoludur. Yine, sürecin kendisini değerlidir, kendinizi ödüllendirerek olayı zevkli hale getirmek ve hedefinize ulaşmak için dönüm noktalarını kutlamalısınız, sonunda başarıya ulaştığınız zaman tüm mutluluğu ertelemeniz iyi değildir.

Cezalandırmak

Tom And Jerry Reaction GIF - Find & Share on GIPHY

Kendinizi cezalandırmak veya azarlamak (veya başka biri) en çok uygulanan motivasyon biçimlerinden biri olabilir. Olumsuz sonuçların motive edici olması, ancak bunları yalnızca belirli bir şekilde kullanırsanız doğrudur. Aksi takdirde, sadece kızgınlık ve geri tepme üretirler.

Alternatifiniz: İlk önce, motive etmek istediğiniz davranışlarınızın olumlu sonuçlarını gözden geçirin. Sonra sahip olduğunuz davranışların olumsuz sonuçlarını gözden geçirin. Neyin işe yaradığı konusunda ortak bir tema olduğunu fark edeceksiniz. Bu, düşünmek istemediğiniz, ilerlemek istemediğiniz, başarının anahtarını tutan süreçtir. Sürecinize dikkat ederek, kendinize motivasyon avantajı sağlarsınız ve hedeflerinize başarılı bir şekilde ulaşmanız daha olası hale gelir.

***

Neyin işe yaradığı konusunda ortak bir tema olduğunu fark edeceksiniz. Bu bir süreçtir – bizim yapmak ve düşünmek istemediğimiz bir çok düşünce var – ki o başarının anahtarını size verir. Sürecinize dikkat ederek, kendinize motive edici bir avantaj sağlarsınız ve hedeflerinize başarılı bir şekilde ulaşmanız çok daha muhtemeldir.