Kişisel gelişim için birçok yol vardır. Ancak kişisel gelişim hedefleri doğru belirlenmelidir. İstediklerinize ulaşma konusunda kendinizi de ölçebilirsiniz. Ancak bu nasıl olacak? Friedrich Nietzsche, “Bizi öldürmeyen şey, bizi daha güçlü yapar.” diyor ve bu kesinlikle doğru olabilir. Bu durumda şunu bilmelisiniz ki bizi neredeyse yok eden zorluklar, kişisel gelişimin tek yolu değildir.

Kendi kişisel gelişiminiz için hedefler belirlemek duygusal ve entelektüel olarak büyümenin etkili (ve daha az stresli) bir yolu olabilir. Hedef belirleme, bir kişi olarak sizin için önemli olan şekillerde başarılı olmanıza ve hayatınızı düzene koymanıza, stresi en aza indirmenize ve gerçekten çok daha kısa sürede olması gereken kişi olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, herhangi bir yaşam boyu öğrenenin size söyleyebileceği gibi zihinsel olarak keskin kalmanıza da yardımcı olabilir.

Kişisel Gelişim Hedefleri Belirleme ve Ölçme

Kişisel gelişim hedefleri, doğru belirlendiği zaman, ölçmeniz ve de ilerlemeniz de çok kolay hale gelecektir. Zor olan koşulların belki de o kadar zor olmadığını görebilirsiniz. Başka çıkış yolları belirleyebilirsiniz. Yardım alabilir, eksik olduğunuz konularda daha çabuk iyi hale gelebilirsiniz. Ancak bu süreçte şu adımlara da dikkat etmelisiniz.

1. Devam Etmeye Değer Hedefler Belirleyin

Kişisel gelişim, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder.

Kişisel gelişim, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder. Ancak aşağıdaki hedefler sağlıklı alışkanlıklar, daha fazla mutluluk ve hayattaki anlamlarla dolu bir yaşam yaratmada yaygın olarak yardımcı olabilir.

2. Sizin İçin En Önemli Neyin Olduğunu Öğrenin

Hepimizin kim olduğumuzun hayati bir parçası olan değerlere sahibiz. Bazı insanlar için sanatsal ifade, kim olduklarının vazgeçilmez bir parçasıdır ve hayatlarında en azından bir süre yaratıyorlarsa çok daha iyi ücret alırlar. Bazıları için, başkalarına yardım etmek onların yapması gereken bir şeydir ve onlara ve başkalarına getirdiği anlam, hayatı değerli kılan şeydir. Diğerlerinin canlı hissetmek için problemleri çözmesi gerekir.

Bunu gerçekleştirmenin önemli olmasının nedeni, birçok insanın zamanını önemli olan ancak değerleriyle uyumlu olmayan şeylerle, hayatta en çok değer verdikleri şeylerle doldurmasıdır. Sizin için neyin önemli olduğunu analiz ederseniz, bunu hayatınızın daha büyük bir parçası haline getirdiğinizden emin olmak için hedefler belirleyebilirsiniz.

Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi Sırları >>

3. Kendinizi Nerede Sınırladığınızı Belirleyin

Birçok insan farkında olmadan bir şekilde kendini sabote eder. Belki de gerçekten başarmak istediğiniz şeylere ulaşabileceğinize inanmıyorsunuz ve denemeyerek kendinizi sınırlandırıyorsunuz. Belki de hedeflerinize yeterince zaman ayırmanıza izin vermiyorsunuz çünkü programınızdaki daha az önemli olan ama “yapılması gerektiğini” düşündüğünüz diğer şeyler sizi şaşırtıyor.

Kişisel gelişim hedefleri belirlerken kendinizi de odaklamalısınız. Her gün yaşamdaki başarınız için çok önemliymiş gibi yaşamaya odaklanmaktır. Yaptığınız her şey önemli ve başarınıza katkıda bulunuyor mu? Bu objektiften bir şeyler izlerseniz, enerji drenajlarını ve zaman kaybını ve sizi geride tutan şeyleri tanımlamak daha kolaydır.

4. Sağlığınıza Dikkat Edin

Sağlığınız tehlikeye girdiğinde, yaşamdaki hedeflerinize odaklanmak daha zordur.

Sağlığınız tehlikeye girdiğinde, yaşamdaki hedeflerinize odaklanmak daha zordur. Bu, ciddi sağlık koşullarıyla karşılaşıldığında açıkça doğrudur, ancak aynı zamanda daha az ciddi sağlık tehlikeleri için de geçerlidir.

Örneğin, çoğumuz çok daha stresli hissediyoruz ve üst üste birkaç gece için yeterli uykumuz olmadığında veya birkaç gün sağlıksız yiyecek yediğimizde elimizden gelenin en iyisini yapmıyoruz. Odaklanarak sağlık bakımı hayatının geri kalanı üzerinde büyük etki yaratabilir.

5. Zamanınızı Akıllıca Kullanın

Zaman yönetimi kendi içinde önemli bir hedeftir. Zamanınızı akıllıca yönettiğinizde, hayatınızda sizin için önemli olan diğer şeyleri takip etme konusunda daha fazla enerjiniz ve çok daha büyük bir yeteneğiniz vardır. Zaman yönetimi, sizi besleyen, sizi motive eden ve kendinizi bir kişi olarak geliştirmenize yardımcı olan etkinliklerde harcanan zamanı en üst düzeye çıkarmanızı sağlar.

Kişisel Gelişim İçin En Sağlıklı Yaklaşımlar Nelerdir? >>

6. Ayda Bir Alışkanlık Geliştirin

Kendinizi birkaç hafta içinde değiştiremeyebilirsiniz, ancak düzenli olarak yeni alışkanlıklar yaratmaya odaklanmak birkaç ay veya yıl boyunca dönüştürücü olabilir. İşin püf noktası, alışkanlık oluşturma alışkanlığına girmektir. Enerjinizin büyük kısmını yeni bir şeyi hayatınızın standart bir parçası haline getirmeye odaklayın ve ardından rahat ettiğinizde devam edin. Şimdi yeni bir alışkanlık yaratma zamanı.

7. Rol Modelleri ile Çevrenizi Çevirin

Seyahat etmeyi umduğunuz yolda daha uzakta olan sadece bir arkadaşınız olsun.

Seyahat etmeyi umduğunuz yolda daha uzakta olan sadece bir arkadaşınız olsun. Yaşam koçları bu kişilere “uzman arkadaşlar” derler ve hayatlarını değiştirebilirler çünkü sadece kendileri izleyerek alabileceğiniz ipuçları ve ilhamlar olacaktır. Bu arkadaşlarla izlemek iş haline gelir. Bu aynı zamanda , size yardımcı olacak bir arkadaşınız olduğunda işleri nasıl kolaylaştırdığını açıklayan sosyal öğrenme teorisi tarafından da desteklenir.

8. Destekleyici Bir Grup Geliştirin

Bir grubun momentumunu kullanmak, hedeflerinize ulaşmanıza gerçekten yardımcı olabilir. Çünkü akran baskısı güçlü bir etkileyici olabilir, bu yüzden bunu kendi yararınıza kullanmak akıllıca olacaktır. Kazandığınızda sizi neşelendirebilecek ve kaybettiğinizde daha iyi hissetmenize yardımcı olacak insanlara sahip olmak, başarınızla tüm farkı yaratabilir.

Ne yazık ki, tüm arkadaşlar sizi bu şekilde destekleyemez. Bazı insanlar doğal olarak arkadaşları çok başarılı olduklarında kıskanç hissederler. Bu nedenle, bir arkadaşınızın bir hedefe ulaştığınızda destekleyiciden daha az olduğunu fark ederseniz (ve onları desteklediyseniz), başarılarınızı bu arkadaşınızla paylaşmaktan kaçınmak ve başarınızla gerçekten heyecanlanan arkadaşlara geçmek ve istediğiniz kadar başarılı olmadığınızda size destek olabilir. Başka bir fikir, ulaşmaya çalıştığınız hedeflere odaklanmış bir grup bulmaktır. Yerleşik destek, coşku ve pratik yapmak, ipuçlarınız olacaktır.

Kişisel Gelişim İçin Okunması Gereken Kitap Önerileri >>

9. Her Ay / Yıl, Yeni Bir Şey Öğrenin

Kişisel gelişim gerçek bir odak gerektirir. Örneğin, yeni bir dil öğrenmek ya da yeni bir beceri geliştirmek zaman alabilir ve enerjinizin büyük bir kısmını kendinizi bir hedef peşinde tutmak için odaklamak, ona ulaşmak için harika bir yoldur. Bu gerçekten bilginiz ve yeteneğinizin derinliklerine inmek istediğinizde idealdir.

10. Tutkunuzu Takip Edin

Onları tam olarak keşfetmek için hobilerinizi bir kariyer olarak takip etmek zorunda değilsiniz.

Onları tam olarak keşfetmek için hobilerinizi bir kariyer olarak takip etmek zorunda değilsiniz. Sevdiğiniz şeyi yaparak para kazanabiliyorsanız harika, ama zaman ayırmaya değer olmak için bir meslek olmak zorunda değil. Bunun gibi aktiviteler, mutluluk seviyenizi artırabilecek ve stresi de azaltabilecek bir akış hissi yaşamanıza izin verir. Bu, yalnızca yeni bir eğlencenin edinilmesinin çok ötesinde faydalar yaşayacağınız anlamına gelir.

11. Hedefler Nasıl Korunur?

Takip edilecek hedefleri belirlemek önemli bir ilk adımdır. Ancak, hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı bilmek de önemlidir. Hedeflere ulaşmak veya sağlıklı alışkanlıkları benimsemek için birkaç püf noktası vardır.

Hedeflere ulaşmak bundan biraz daha fazla olabilir, ancak bu temel süreçtir. Kişisel gelişim hedefleri belirlemeye çalışan insanların büyük çoğunluğu, hedeflerini çok yüksek (veya yaşam tarzları için yanlış hedefleri) belirledikleri, çok kısa sürede çok büyük bir değişiklik yapmaya çalıştıkları için onları terk etme eğilimindedirler. Hedeflerinde ilerleme kaydettikleri için kendilerini tebrik ederler ve bir fişleri varsa pes ederler. Gerçek başarı, hedeflerinizi daha küçük adımlara ayırmak, ilerlemenizi ödüllendirmek ve belki de en önemlisi kendinizi, düştüğünüz zaman tekrar denemek olacaktır.

Hayatınızı gerçekten geliştirebilecek kişisel hedefler belirlemek ve bunlara bağlı kalmak her zaman sahip olmayı umduğunuz hayatı yaşamanıza yardımcı olabilir.

Siz kişisel gelişim hedefleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Gidiş yolu için aklınıza yatan ya da yatmayan noktalar nelerdir? Kendinizi yeterli görüyor musunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

İnsanlar Deli Olduğunuzu Söylese Bile Hedeflerinize Nasıl İnanırsınız? >>

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her bölüm, altın değerindedir. ABD’de kişisel gelişim ürünleri, en son verilere göre yılda tahmini 9.9 milyar dolar bir değere dönüşmüş durumda. Bu değerlerin anlamı ne?

Şöyle ki, kişisel gelişim sektörü büyük diyoruz ancak, toplamda 61 milyar dolara ulaşan müzik ve film endüstrileriyle karşılaştırana kadar. Ya da muazzam bir 265 milyarlık güzellik endüstrisi. Bu rakamlar sizin için ne anlam ifade ediyor? Yeterince büyük bir sektör aslında.

Bu etkileyici rakamların bize söylediği şey, Amerikalıların zor kazandıkları paranın yaklaşık 33 katını müzik, film ve kişisel görünüm için kişisel gelişim için harcadıklarından yaklaşık 33 kat daha fazla harcıyor.

Elbette rakamlar büyük bir sürpriz değil – toplumumuz görünüşler ve anlık memnuniyetle hareket ediyor. Hepimiz iyi görünmek ve eğlenmek istiyoruz. Ancak veriler, önceliklerimizin gerçekte ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor olabilir.

Kişisel Gelişimin Her Yaşta Önemli Olmasının 10 Nedeni

Bu öncelikleri ayarlamak için toplu olarak hızlı bir tekme kullanabileceğimizi varsayarsak, her yaşta kişisel gelişimi aktif bir şekilde sürdürmek için bazı harika nedenleri gözden geçirelim. Kişisel gelişimin faydaları ve önemi, yeterince anlaşıldığı zaman, hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olacak. İşte kişisel gelişimini aktif olarak takip edenlerin on avantajı;

  1. Daha sağlıklı ilişkiler kurmanızı sağlar

Kişisel gelişimin faydaları arasında ilk maddemiz, hayatımızdaki ilişkiler üzerinedir.

Kişisel gelişimin faydaları arasında ilk maddemiz, hayatımızdaki ilişkiler üzerinedir. İlişkiler – aileniz, çocuklarınız, iş arkadaşlarınız, sevgilileriniz ve hatta kendinizle olan bu birincil ilişki – hayatın temelidir. Onlardan kaçınamazsınız (dilediğiniz zaman bile). İlişkileriniz düşük kaliteli olduğunda, hayatınız düşük kalitede olur. Tersine, ilişkileriniz sağlıklı ve canlı olduğunda, faydalarını derin şekillerde elde edeceksiniz.

Başarılı İnsanlar Stres Altında Nasıl Sakin Kalırlar? >>

  1. Daha az stres yaşarsınız

Stresin ortaya çıkma nedenleri göz önüne alındığında, kişisel gelişimin faydaları bir kez daha galip gelecektir. Sters genel yaşam kalitemizi ne kadar çabuk olumsuz etkiliyor dimi? Peki bu durumda stresi azaltan herhangi bir şeyin peşine düşmeye değer, sence de öyle değil mi?

  1. İyileştirilmiş sağlık, her şeyden önemlidir

Bu madde, kişisel gelişimin faydaları arasında yukarıdaki ilk iki maddeden çok daha ileridedir. Stres ve sağlık arasındaki bağlantı yadsınamaz; daha fazla stres, daha fazla hastalığa eşittir. Daha mutlu ve sağlıklı ilişkiler, daha az stres anlamına gelir ve stresi yönetmek ve azaltmak için ne kadar donanımlı olursak, genel sağlığımız o kadar iyi olur.

Kişisel Gelişim İçin Mutlaka Okumanız Gereken Kitap Önerileri – 1 >>

  1. Üretkenliğiniz sürekli olarak artar

kişisel gelişimin faydaları arasında bir diğer önemli nokta da üretkenliğinizin sürekli olarak artmasıdır. Üretkenliğin bir numaralı düşmanı ertelemedir. Ve erteleme genellikle daha derin duygulardan kaynaklanır. Bir yaşam tarzı olarak kişisel gelişimle uğraşan insanlar, bu sorunları daha derinlemesine incelemeyi alışkanlık haline getirerek anlamlı çözümlere ulaşma olasılığını artırır.

Üretkenliğin ikinci en büyük düşmanı, tahmin etmişsinizdir, strestir. Giderek yoğunlaşan hayatlarımız genellikle mükemmellik ve performans beklentileri tarafından yönlendiriliyor ve stres karışmaya başladığında üretkenliğimiz düşüyor. Zamanımızın çoğunu endişelenerek ve çoklu görev yapmaya harcıyoruz ki odaklanma ve yapmak istediğimiz şeyi başarma becerimiz azalır. Kişisel gelişim teknikleri, stresi yönetme becerinizi geliştirir, gizli duygu ve motivasyonlara ulaşmanıza yardımcı olur ve üretkenliğin ağrımasını sağlar.

  1. Gelişmiş öz denetim oluşturur

Kişisel gelişimin faydaları - Şöyle ki, kişisel gelişim sektörü büyük diyoruz ancak, toplamda 61 milyar dolara ulaşan müzik ve film endüstrileriyle karşılaştırana kadar.

Kendini kontrol, belirli hedefleri gerçekleştirmek için duygularınızı, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı düzenler. Bu yetenek, sadece kaslarınızı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda güçlendirilebilir bir bilişsel yetenektir.

Kişisel gelişimin faydaları arasında gösterilen bu bilişsel yetenek, her daim için önemlidir. Hayatınız için hedefler belirlerken ve bunlara doğru çalışırken, cazibeler, alışkanlıklar ve dürtüler, özellikle de bilinçaltı inançlar ve altta yatan duygular tarafından yönlendirilenler tarafından raydan çıkmak kolaydır.

Yirmili Yaşlar İçin Kişisel Gelişim Hedefleri >>

  1. Daha büyük başarı getirir

Başarı derken, medyanın sunduğu standart ‘başarı’ belirteçlerinden (yani zenginlik, popülerlik, şöhret veya güç) değil, her bir bireyin kendisi için belirlediği başarı belirteçlerine ulaşma yeteneğinden bahsediyoruz. Yine de, ironik bir şekilde, eğer gerçekten istediğin buysa, kendini geliştirme yaşam tarzının düzenli bir parçasıysa, bunu başarma olasılığın daha yüksek.

  1. İç huzurunuz artar

Daha düşük stres seviyeleri, daha iyi bir genel sağlık deneyimi ve başarılı olma gibi faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan iç rahatlığının yanı sıra, düzenli kişisel farkındalık ve iyileştirme uygulamaları, daha fazla memnuniyet ve huzur duyguları yaratabilir.

Kötü Alışkanlıkları Bırakmak Neden Bu Kadar Zor? 10 Neden >>

  1. Daha iyi ebeveyn olabilirsiniz

Kişisel gelişimin faydaları arasında aileniz için önemli bir madde de bulunmaktadır. Küçük çocuklar ve bebekler ebeveynlerini ve bakıcılarını taklit ederek öğrendikleri için, ebeveynlerin her şeyden önce kendilerini geliştirmek ve geliştirmek için çalışması çok önemlidir. Bebekler ve küçük çocuklar için iyi bir ilk rol model olabilecek daha iyi bir ebeveyn olmak için, kendinize uzun, sert ve dürüst bir şekilde bakmaya istekli olmanız gerekir.

  1. Daha fazla dayanaklılık getirir

Kişisel gelişimin faydaları - Kişisel gelişimin faydaları ve önemi, yeterince anlaşıldığı zaman, hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olacak.

Sözlük tanımına göre dayanıklılık, hayatın zorluklarından, trajedilerinden ve zorluklarından hızla kurtulma kapasitesidir. Bu deneyimlerden ortaya çıkmak ve sağlıklı bir zihinsel ve duygusal duruma geri dönmek psikolojik yetenektir. Esasen bir tür duygusal esnekliktir.

Kişisel gelişim, içeriden ve dışarıdan engellerle yüzleşmenizi ve bunlarla çalışmanızı sağlar. Duygusal zekanızı, öz farkındalığınızı ve başa çıkma stratejilerinizi geliştirmek için harcadığınız zaman, dayanıklılık düzeyiniz üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Kişisel Gelişim İçin Muhteşem Film Önerileri >>

  1. Büyük bir mutluluk kaynağı oluşturur

Ve nihayet avantajların büyük finaline varıyoruz – mutluluk. Mutluluk gerçekten varış noktasından ziyade yolculuksa, o zaman günlük hayatınızda kendinizi geliştirmek için zaman harcamak, bu yolculuğu çok daha keyifli hale getirecektir.

Sağlıklı ve daha iyi ilişkilerden zevk aldığınız bir hayat hayal edin; Kendinizi kontrol altında hissettiğiniz ve karşınıza çıkan zorluklarla iyi başa çıkma yeteneğinizin olduğu bir yaşam; Çabalarınızda başarılı olma becerinize genellikle güvendiğiniz bir yaşamdır.

Son düşünceler

Bu yüzden bir dahaki sefere hayatınız veya içindeki bir şey hakkında berbat hissediyorsanız ve makyaj, kıyafet veya en son video oyununa para harcamak için cazip hissediyorsanız, belki tekrar düşünür ve kişisel gelişim bölümüne bir süre göz atarsınız. İlki şu an için ruh halinizi değiştirebilir, ancak ikincisi hayatınızı tamamen değiştirebilir.

Sizce kişisel gelişim gerekli bir konu mudur? Hayat boyu kişisel gelişim hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakabilirsiniz.

Hafıza Nasıl Geliştirilir? En Etkili 7 Yol >>

Kişisel gelişim için en sağlıklı yaklaşım sizin için en uygun olanıdır. Ama hangisinin olacağını nasıl bilebilirsiniz? Doğrusu, kişisel gelişim için tek bedene uyan bir yaklaşım yoktur. Bu nedenle durumunuz için en yararlı olanı bulmak için biraz deneme yanılma yapmanız gerekebilir. Aynı zamanda, etkili kendini geliştirme yolculukları genellikle aklınızda bulundurmanız gereken on temel özelliğe sahiptir.

Kişisel Gelişim İçin En Sağlıklı Yaklaşımlar Nelerdir?

Kişisel gelişim, ömür boyu devam eden bir süreçtir. Gerek işiniz, gerekse hayatınız kendinizi geliştirebildiğiniz ölçüde büyümeye devam edecektir. Peki bu süreçte, kendiniz için en iyi kişisel gelişim yaklaşımları nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim:

1. Kademeli hız artırımı

Kişisel gelişim söz konusu olduğunda hızlı bir düzeltme yoktur. Başarı olasılığınızı artırmak için kademeli bir değişiklik içeren kendini geliştirme yaklaşımlarına odaklanın. Bu yaklaşımlar genellikle bir seferde bir değişikliğe odaklanırsınız ve bir sonraki değişikliğe ancak hayatınızdaki önceki değişiklikten memnun olduğunuzda geçersiniz. Kademeli kişisel gelişim, aynı zamanda, lise veya kolejde olduğu gibi, ödevlerinizi daha yönetilebilir parçalara ayıracağınız gibi, işleri daha kolay adımlara da böler.

Örneğin, zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için haftada üç kez spor salonuna gitmeyi planlamak başlangıçta çok büyük bir adım gibi gelebilir. Bunun yerine, kademeli bir plan, spor salonuna giymek için kıyafet seçmeyi, gideceğiniz günleri ve saatleri seçmenizi ve antrenmanlarınızı önceden planlamanızı, böylece oraya vardığınızda bunalmış hissetmemenizi sağlayabilir.

Kendini geliştirmenin kademeli olabilmesinin bir başka yolu, olumlu yönde yapabileceğiniz en küçük değişikliği veya bir seferde sadece yüzde bir oranında nasıl iyileştirileceğini düşünmektir. Örneğin, daha sosyal bir kişi olmak istiyorsanız, kendinizi her ay yeni bir kişiye tanıtmak için bir noktaya gelebilirsiniz.

Uygulamanın daha da iyi bir değişikliği, sizden sürekli çaba gerektirmeyen, daha ziyade bir defalık uygulama gerektiren bir değişiklik olacaktır. Örneğin, her Çarşamba toplanan bir kulübe katılmak, yeni bir şey bulmak için çaba sarf etmeden çıkmak ve sosyal olmak anlamına gelir.

Vizyon Ve Misyon Nedir? >>

2. Hedefe yönelik aktiviteler

Aklınızda bir hedefiniz yoksa, kişisel gelişim arayışına girmenin pek bir anlamı yoktur.

Aklınızda bir hedefiniz yoksa, kişisel gelişim arayışına girmenin pek bir anlamı yoktur. Ancak, sizin için zorlayıcı ve ulaşılabilir hissettiren bir hedef seçmeniz önemlidir. Kişise gelişim yaklaşımları arasında hedefe yönelik aktivite sizi geliştiren en önemli maddeler arasındadır.

Bu genellikle büyük, “rüya” gibi bir hedefle başlamak ve o büyük hedefe giden yolda daha küçük hedefleri belirlemek için oradan geriye doğru çalışmak anlamına gelir. Bir takım hedeflere sahip olmak, sizi bırakmak gibi hissettiğiniz zamanlarda motive edecektir.

3. Hesap verebilirlik ölçütü

En iyi kişisel gelişim planları sizin açınızdan bir taahhüt içerecektir. Bu taahhüdü belirlemenin ideal yolu, bunu yazmak veya yakınınızdaki birine sözlü bir sorumluluk ortağı olmak için sözlü bir söz vermektir. Aşağıda bir hesap verebilirlik beyanı örneği verilmiştir:

“Her sabah beş dakika meditasyon yaparak ve meditasyon tamamlandıktan sonra kendime olumlu bir onay vererek tekrar tekrar zihinsel sağlığım için bir taahhütte bulunuyorum. Bu daha büyük bir hedefin parçası. Hayatım boyunca daha fazla dikkat göstermek zorundayım. bunu her gün için hazırlanmak, kendime istediğimi başarabildiğimi hatırlatmak ve stresi azaltmak için yapıyorum. ”

4. Engel planlaması

Planlar ve hedefler belirlediğinizde her zaman engeller ortaya çıkacaktır. Yolda kalmak, karşılaşabileceğiniz engelleri tanımlamayı ve onlarla başa çıkmayı planlamayı gerektirir. Bu şekilde, en iyi kişisel gelişim yaklaşımları, şeylerin her zaman sorunsuz gitmeyeceği ve buna göre ayar yapabilmeniz gerektiği bilincini içerir. Ayrıca, bu engellerle başa çıkabilmek için baş etme stratejilerini somut bir şekilde listeleyeceklerdir.

İşte Engelleri Sevmeniz İçin Birkaç Neden>>

5. Başarı ödülleri

Kendinizi geliştirmenin ödül getirisinin ötesinde, birçok kişisel gelişim yaklaşımları bir tür davranış ödülü içerir. 

Kendinizi geliştirmenin ödül getirisinin ötesinde, birçok kişisel gelişim yaklaşımları bir tür davranış ödülü içerir. Yaygın örnek:

6. Kanıta dayalı olmak

Belki de en önemlisi, en sağlıklı kişisel gelişim yaklaşımları araştırma kanıtlarına dayandırılacaktır. Mucize tedaviler vaat eden “guruları” takip etmek cazip gelse de, iyi kontrol edilen araştırma denemeleriyle desteklenen yaklaşımlar, fayda gösterme olasılığı en yüksek olanlardır.

Araştırma kanıtlarına dayanarak yapabileceğiniz değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Richard Wiseman’ın “59 Saniye” adlı kitabı, bir dakikadan kısa bir sürede hayatınızı nasıl değiştireceğinize dair ipuçlarıyla araştırmayı uygulamaya dönüştürür.

7. Sizin için kişiselleştirilmiş

Bir yaklaşımın ne kadar iyi araştırıldığına bakılmaksızın, sizin için uygun değilse, yararlı bulamazsınız. Her birimizin kişilik, kültür vb. açısından kişisel gelişim yaklaşımları seçimimizi etkileyecek eşsiz bir durumu vardır. Komşunuz için işe yarayan şey sizin için çalışmayabilir.

Bu genellikle bağırsak hissine veya belirli bir yaklaşımla konfor seviyenize gelir. Sanatsal iseniz, mandalaları renklendirme gibi sanat terapisi yaklaşımlarını keyifli bulabilirsiniz. Daha çok sayıda kişi iseniz, davranışları izlemenizi veya başarıyı somut bir biçimde ölçmenizi sağlayan yaklaşımların keyfini çıkarabilirsiniz. Bunu deneme yanılma veya kendi kendini değerlendirme yoluyla çözebilir ve kişisel özelliklerinize uygun kişisel gelişim ile eşleştirmeye çalışabilirsiniz.

Kısa Hikayeler: Kişisel Gelişiminizin Önündeki En Büyük Engel >>

8. Kişisel farkındalık

Öncelikle neyin yanlış olduğu ve neyi değiştirmeye çalıştığınız hakkında farkındalığınız yoksa bunu yapmak zordur.

Bir terapist veya koçla çalışmadığınız sürece, kendini geliştirmeniz için bir plan yapmak size kalmış olacaktır. Öncelikle neyin yanlış olduğu ve neyi değiştirmeye çalıştığınız hakkında farkındalığınız yoksa bunu yapmak zordur.

Genellikle, öz-farkındalık üç alanda gerçekleşir: fiziksel , bilişsel ve duygusal. Mücadele ettiğiniz alanları tanıyabildiğinizde ve kendinize şefkat duyduğunuzda, değişim için daha iyi bir plan yapabilirsiniz. Bu şekilde, en sağlıklı kişisel gelişim planları, oturduğunuz ve kendini tanıdığınız bir adım içerecektir.

Örneğin: Yaşamınızdaki düzensizlikle mücadele ediyorsanız, kendini geliştirme için bir plan yapmaya başlamadan önce, sahip olduğunuz düşünceleri (örneğin, dağınık bir insanım), sizi nasıl hissettirdiğini (örn. asla organize olmayacak) ve bunun sizin için fiziksel olarak nasıl oynandığını (örneğin, her zaman yorgun hissediyorum, başlamak için enerjim yok). Kendinize karşı merhametli olmak, bu sorunları çözmek için bir plan yapmanızı sağlayacaktır.

9. Bir eylem planı

En sağlıklı kendini geliştirme yaklaşımları size hedeflerinize ulaşmak için somut adımlar veya bir eylem planı verecektir. Hedefleri tanımlamak yeterli değildir; bu hedeflere ulaşmak için bir eylem planı olmadan, sizi terketmeye devam edecektir.

Yaşam koçları veya sağlıklı yaşam koçları, kendini geliştirmek için bir eylem planı oluşturmanıza yardımcı olmak için özellikle uygundur. Bu, farkındalık, egzersiz ve bilişsel yeniden yapılanma (zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için düşüncelerinizi yeniden işleme) gibi çeşitli stratejileri içeren genel bir plan oluşturmayı içerebilir.

10. İyimserlik artışı

Sizi iyimser yapan bir kendini geliştirme yaklaşımı, genellikle en sağlıklı yoldur. Tipik olarak, bir tür olumlu kendi kendine konuşma, farkındalık ve öz-farkındalığı içeren yaklaşımların iyimserliği geliştirmesi daha olasıdır. Pozitif psikoloji olarak bilinen psikolojinin dalına dayanan yaklaşımlar, kendini geliştirmenin bu yönüne odaklanmaktadır. İyimserliğe odaklanmak istiyorsanız, bu alandan bir kişisel gelişim yaklaşımı seçin.

Son düşünceler

Sağlıklı bir kendini geliştirme yaklaşımının yukarıdaki on niteliğine ek olarak, geliştirdiğiniz plan her zaman yol boyunca yeniden düzenlemeye izin vermelidir. Geçmiş başarılar ve hatalar üzerinde düşünerek, neyin iyi gittiğini ve neyin yanlış gittiğini, gelecekte işleri nasıl farklı şekilde yapabileceğinizi ve hala büyüme için nerede olduğunuzu değerlendirebileceksiniz.

Son olarak, ne kadar küçük veya ne kadar uzun sürerse sürsün pozitif yönde herhangi bir hareketin ilerlediğini unutmayın. Yukarıdaki niteliklere sahip ve hızlı bir tedavi denemekten biraz daha fazla zaman alan bir kendini geliştirme planı takip etmek daha iyidir. Yatırım yaptığınız zaman, çabanız sonunda ödüllendirilecektir.