Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişimin faydaları - Sözlük tanımına göre dayanıklılık, hayatın zorluklarından, trajedilerinden ve zorluklarından hızla kurtulma kapasitesidir.

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her bölüm, altın değerindedir. ABD’de kişisel gelişim ürünleri, en son verilere göre yılda tahmini 9.9 milyar dolar bir değere dönüşmüş durumda. Bu değerlerin anlamı ne?

Şöyle ki, kişisel gelişim sektörü büyük diyoruz ancak, toplamda 61 milyar dolara ulaşan müzik ve film endüstrileriyle karşılaştırana kadar. Ya da muazzam bir 265 milyarlık güzellik endüstrisi. Bu rakamlar sizin için ne anlam ifade ediyor? Yeterince büyük bir sektör aslında.

Bu etkileyici rakamların bize söylediği şey, Amerikalıların zor kazandıkları paranın yaklaşık 33 katını müzik, film ve kişisel görünüm için kişisel gelişim için harcadıklarından yaklaşık 33 kat daha fazla harcıyor.

Elbette rakamlar büyük bir sürpriz değil – toplumumuz görünüşler ve anlık memnuniyetle hareket ediyor. Hepimiz iyi görünmek ve eğlenmek istiyoruz. Ancak veriler, önceliklerimizin gerçekte ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor olabilir.

Kişisel Gelişimin Her Yaşta Önemli Olmasının 10 Nedeni

Bu öncelikleri ayarlamak için toplu olarak hızlı bir tekme kullanabileceğimizi varsayarsak, her yaşta kişisel gelişimi aktif bir şekilde sürdürmek için bazı harika nedenleri gözden geçirelim. Kişisel gelişimin faydaları ve önemi, yeterince anlaşıldığı zaman, hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olacak. İşte kişisel gelişimini aktif olarak takip edenlerin on avantajı;

 1. Daha sağlıklı ilişkiler kurmanızı sağlar

Kişisel gelişimin faydaları arasında ilk maddemiz, hayatımızdaki ilişkiler üzerinedir.

Kişisel gelişimin faydaları arasında ilk maddemiz, hayatımızdaki ilişkiler üzerinedir. İlişkiler – aileniz, çocuklarınız, iş arkadaşlarınız, sevgilileriniz ve hatta kendinizle olan bu birincil ilişki – hayatın temelidir. Onlardan kaçınamazsınız (dilediğiniz zaman bile). İlişkileriniz düşük kaliteli olduğunda, hayatınız düşük kalitede olur. Tersine, ilişkileriniz sağlıklı ve canlı olduğunda, faydalarını derin şekillerde elde edeceksiniz.

 • İyi ilişki becerileri öğrenmek ve geliştirmek, herhangi bir kişisel gelişim planının önemli bir parçasıdır. Bilinçli ve kasıtlı olarak kişilerarası beceriler geliştiren insanlar, her türlü ilişkide daha fazla tatmin yaşarlar.

Başarılı İnsanlar Stres Altında Nasıl Sakin Kalırlar? >>

 1. Daha az stres yaşarsınız

Stresin ortaya çıkma nedenleri göz önüne alındığında, kişisel gelişimin faydaları bir kez daha galip gelecektir. Sters genel yaşam kalitemizi ne kadar çabuk olumsuz etkiliyor dimi? Peki bu durumda stresi azaltan herhangi bir şeyin peşine düşmeye değer, sence de öyle değil mi?

 • Kişisel gelişimi, özellikle farkındalık uygulamaları gibi stres azaltma teknikleriyle ilgili bir alışkanlık haline getirerek , yaşamınızdaki temel stres kaynaklarını daha iyi tanımlayabilecek, yönetebilecek ve hatta ortadan kaldırabileceksiniz.
 1. İyileştirilmiş sağlık, her şeyden önemlidir

Bu madde, kişisel gelişimin faydaları arasında yukarıdaki ilk iki maddeden çok daha ileridedir. Stres ve sağlık arasındaki bağlantı yadsınamaz; daha fazla stres, daha fazla hastalığa eşittir. Daha mutlu ve sağlıklı ilişkiler, daha az stres anlamına gelir ve stresi yönetmek ve azaltmak için ne kadar donanımlı olursak, genel sağlığımız o kadar iyi olur.

 • Kişisel gelişim ve kişisel gelişimin araçları ve öğretileri bize kendimizi ve çevremizdeki dünyayı daha iyi anlamamızı sağlar. Ne kadar çok anlarsanız, hayatın size getirdiği şeyle başa çıkmak için o kadar donanımlı olursunuz. Yaşamın zorluklarını ve stres faktörlerini yönetmeyi öğrenen kişiler, yaşam tarzıyla ilgili daha az hastalığa sahiptir ve sonuç olarak daha uzun bir yaşam süresine sahip olabilirler.

Kişisel Gelişim İçin Mutlaka Okumanız Gereken Kitap Önerileri – 1 >>

 1. Üretkenliğiniz sürekli olarak artar

kişisel gelişimin faydaları arasında bir diğer önemli nokta da üretkenliğinizin sürekli olarak artmasıdır. Üretkenliğin bir numaralı düşmanı ertelemedir. Ve erteleme genellikle daha derin duygulardan kaynaklanır. Bir yaşam tarzı olarak kişisel gelişimle uğraşan insanlar, bu sorunları daha derinlemesine incelemeyi alışkanlık haline getirerek anlamlı çözümlere ulaşma olasılığını artırır.

Üretkenliğin ikinci en büyük düşmanı, tahmin etmişsinizdir, strestir. Giderek yoğunlaşan hayatlarımız genellikle mükemmellik ve performans beklentileri tarafından yönlendiriliyor ve stres karışmaya başladığında üretkenliğimiz düşüyor. Zamanımızın çoğunu endişelenerek ve çoklu görev yapmaya harcıyoruz ki odaklanma ve yapmak istediğimiz şeyi başarma becerimiz azalır. Kişisel gelişim teknikleri, stresi yönetme becerinizi geliştirir, gizli duygu ve motivasyonlara ulaşmanıza yardımcı olur ve üretkenliğin ağrımasını sağlar.

 • En yüksek üretkenliğinizin önünde hiçbir şey durmasaydı, hayatın nasıl olacağını hayal edin. Senin için daha ne kadar mümkün olabilir?
 1. Gelişmiş öz denetim oluşturur

Kişisel gelişimin faydaları - Şöyle ki, kişisel gelişim sektörü büyük diyoruz ancak, toplamda 61 milyar dolara ulaşan müzik ve film endüstrileriyle karşılaştırana kadar.

Kendini kontrol, belirli hedefleri gerçekleştirmek için duygularınızı, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı düzenler. Bu yetenek, sadece kaslarınızı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda güçlendirilebilir bir bilişsel yetenektir.

Kişisel gelişimin faydaları arasında gösterilen bu bilişsel yetenek, her daim için önemlidir. Hayatınız için hedefler belirlerken ve bunlara doğru çalışırken, cazibeler, alışkanlıklar ve dürtüler, özellikle de bilinçaltı inançlar ve altta yatan duygular tarafından yönlendirilenler tarafından raydan çıkmak kolaydır.

 • Kendinizi geliştirmeyi hayatınızın düzenli ve önemli bir parçası haline getirerek, temelde yatan inanç ve duyguları aydınlatırsınız. Kendi kendini kontrol eden ‘kaslarınızı’ güçlendirerek yeni alışkanlıklar edinmenizi ve kısa ve uzun vadeli hedeflere ulaşmanızı kolaylaştırırsınız.

Yirmili Yaşlar İçin Kişisel Gelişim Hedefleri >>

 1. Daha büyük başarı getirir

Başarı derken, medyanın sunduğu standart ‘başarı’ belirteçlerinden (yani zenginlik, popülerlik, şöhret veya güç) değil, her bir bireyin kendisi için belirlediği başarı belirteçlerine ulaşma yeteneğinden bahsediyoruz. Yine de, ironik bir şekilde, eğer gerçekten istediğin buysa, kendini geliştirme yaşam tarzının düzenli bir parçasıysa, bunu başarma olasılığın daha yüksek.

 • Yukarıda listelenen kişisel gelişimin faydaları maddelerine geri dönüp baktığımızda, bunun neden doğru olduğunu görmek daha kolay; sağlıklı ve destekleyici ilişkiler, azaltılmış stres ve buna bağlı olarak sağlıktaki gelişmeler, artan üretkenlik ve gelişmiş öz denetim, bunların tümü başarının gerçekleşmesi için gerekli ortamı yaratır.
 1. İç huzurunuz artar

Daha düşük stres seviyeleri, daha iyi bir genel sağlık deneyimi ve başarılı olma gibi faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan iç rahatlığının yanı sıra, düzenli kişisel farkındalık ve iyileştirme uygulamaları, daha fazla memnuniyet ve huzur duyguları yaratabilir.

 • Yoga ve qi-qong gibi farkındalık, meditasyon ve zihin-vücut teknikleri düzenli olarak uygulandığında odaklanmayı ve öz farkındalığı geliştirebilir ve bu da iç huzuru oluşturmaya yardımcı olur. Kişisel gelişim uygulamaları, kendinize ve başkalarına ilişkin anlayışınızı da artırma eğilimindedir, bu da genel olarak daha büyük bir barış ve kabul duygusuna katkıda bulunur.

Kötü Alışkanlıkları Bırakmak Neden Bu Kadar Zor? 10 Neden >>

 1. Daha iyi ebeveyn olabilirsiniz

Kişisel gelişimin faydaları arasında aileniz için önemli bir madde de bulunmaktadır. Küçük çocuklar ve bebekler ebeveynlerini ve bakıcılarını taklit ederek öğrendikleri için, ebeveynlerin her şeyden önce kendilerini geliştirmek ve geliştirmek için çalışması çok önemlidir. Bebekler ve küçük çocuklar için iyi bir ilk rol model olabilecek daha iyi bir ebeveyn olmak için, kendinize uzun, sert ve dürüst bir şekilde bakmaya istekli olmanız gerekir.

 • Zamanınızı kişisel gelişim ve öz farkındalık için harcadığınızda, farkında olmadan olumsuz kalıpları ve davranışları çocuklarınıza aktarmanız daha az olasıdır. Ayrıca olumsuz pekiştirme, öfke, zorbalık, olanak sağlama, mikro yönetim ve benzeri gibi yaygın ebeveynlik tuzaklarına düşme olasılığınız çok daha düşüktür.
 1. Daha fazla dayanaklılık getirir

Kişisel gelişimin faydaları - Kişisel gelişimin faydaları ve önemi, yeterince anlaşıldığı zaman, hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olacak.

Sözlük tanımına göre dayanıklılık, hayatın zorluklarından, trajedilerinden ve zorluklarından hızla kurtulma kapasitesidir. Bu deneyimlerden ortaya çıkmak ve sağlıklı bir zihinsel ve duygusal duruma geri dönmek psikolojik yetenektir. Esasen bir tür duygusal esnekliktir.

Kişisel gelişim, içeriden ve dışarıdan engellerle yüzleşmenizi ve bunlarla çalışmanızı sağlar. Duygusal zekanızı, öz farkındalığınızı ve başa çıkma stratejilerinizi geliştirmek için harcadığınız zaman, dayanıklılık düzeyiniz üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

 • Hayat, bizi her zaman en beklemediğimiz anda engeller ve zorluklar şeklinde kıvrımlı topları fırlatır. Esnekliğe sahip olmak, hızlı bir şekilde toparlanabilmek, doğal dengenize geri dönmek, patlamak veya kırılmak yerine büyümek ve deneyimlerden öğrenmek demektir. Aslında, daha fazla dayanıklılık geliştirmek, genel yaşam memnuniyetini iyileştirmek için herkesin yapabileceği en önemli şey olabilir. Ki bu da kişisel gelişimin faydaları konusunun ne kadar önemli olduğunun bir diğer öğreticisidir.

Kişisel Gelişim İçin Muhteşem Film Önerileri >>

 1. Büyük bir mutluluk kaynağı oluşturur

Ve nihayet avantajların büyük finaline varıyoruz – mutluluk. Mutluluk gerçekten varış noktasından ziyade yolculuksa, o zaman günlük hayatınızda kendinizi geliştirmek için zaman harcamak, bu yolculuğu çok daha keyifli hale getirecektir.

Sağlıklı ve daha iyi ilişkilerden zevk aldığınız bir hayat hayal edin; Kendinizi kontrol altında hissettiğiniz ve karşınıza çıkan zorluklarla iyi başa çıkma yeteneğinizin olduğu bir yaşam; Çabalarınızda başarılı olma becerinize genellikle güvendiğiniz bir yaşamdır.

 • Kişisel gelişiminiz üzerinde çalışmak için zaman ayırarak, stresin ve sağlığın olumsuz etkilerini azaltıyorsunuz ve hayatınızı ve ilişkilerinizi idare etme yeteneğinizi artırıyorsunuz. Kişisel gelişim çabalarıyla, temelde yatan inançları, travmaları ve kendi kendini sabote eden davranışları ve alışkanlıkları tanımlamayı, iyileştirmeyi ve dönüştürmeyi öğrenirsiniz. Tüm bunlar, gerçek neşe ve mutluluğu deneyimleme yeteneğimizi engelleyen engel katmanlarını ortadan kaldırmaya katkıda bulunur.

Son düşünceler

Bu yüzden bir dahaki sefere hayatınız veya içindeki bir şey hakkında berbat hissediyorsanız ve makyaj, kıyafet veya en son video oyununa para harcamak için cazip hissediyorsanız, belki tekrar düşünür ve kişisel gelişim bölümüne bir süre göz atarsınız. İlki şu an için ruh halinizi değiştirebilir, ancak ikincisi hayatınızı tamamen değiştirebilir.

Sizce kişisel gelişim gerekli bir konu mudur? Hayat boyu kişisel gelişim hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakabilirsiniz.

Hafıza Nasıl Geliştirilir? En Etkili 7 Yol >>