Kişisel Gelişim İçin En Sağlıklı Yaklaşımlar Nelerdir?

Kişisel gelişim yaklaşımları: Başarı olasılığınızı artırmak için kademeli bir değişiklik içeren kendini geliştirme yaklaşımlarına odaklanın.

Kişisel gelişim için en sağlıklı yaklaşım sizin için en uygun olanıdır. Ama hangisinin olacağını nasıl bilebilirsiniz? Doğrusu, kişisel gelişim için tek bedene uyan bir yaklaşım yoktur. Bu nedenle durumunuz için en yararlı olanı bulmak için biraz deneme yanılma yapmanız gerekebilir. Aynı zamanda, etkili kendini geliştirme yolculukları genellikle aklınızda bulundurmanız gereken on temel özelliğe sahiptir.

Kişisel Gelişim İçin En Sağlıklı Yaklaşımlar Nelerdir?

Kişisel gelişim, ömür boyu devam eden bir süreçtir. Gerek işiniz, gerekse hayatınız kendinizi geliştirebildiğiniz ölçüde büyümeye devam edecektir. Peki bu süreçte, kendiniz için en iyi kişisel gelişim yaklaşımları nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim:

1. Kademeli hız artırımı

Kişisel gelişim söz konusu olduğunda hızlı bir düzeltme yoktur. Başarı olasılığınızı artırmak için kademeli bir değişiklik içeren kendini geliştirme yaklaşımlarına odaklanın. Bu yaklaşımlar genellikle bir seferde bir değişikliğe odaklanırsınız ve bir sonraki değişikliğe ancak hayatınızdaki önceki değişiklikten memnun olduğunuzda geçersiniz. Kademeli kişisel gelişim, aynı zamanda, lise veya kolejde olduğu gibi, ödevlerinizi daha yönetilebilir parçalara ayıracağınız gibi, işleri daha kolay adımlara da böler.

Örneğin, zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için haftada üç kez spor salonuna gitmeyi planlamak başlangıçta çok büyük bir adım gibi gelebilir. Bunun yerine, kademeli bir plan, spor salonuna giymek için kıyafet seçmeyi, gideceğiniz günleri ve saatleri seçmenizi ve antrenmanlarınızı önceden planlamanızı, böylece oraya vardığınızda bunalmış hissetmemenizi sağlayabilir.

Kendini geliştirmenin kademeli olabilmesinin bir başka yolu, olumlu yönde yapabileceğiniz en küçük değişikliği veya bir seferde sadece yüzde bir oranında nasıl iyileştirileceğini düşünmektir. Örneğin, daha sosyal bir kişi olmak istiyorsanız, kendinizi her ay yeni bir kişiye tanıtmak için bir noktaya gelebilirsiniz.

Uygulamanın daha da iyi bir değişikliği, sizden sürekli çaba gerektirmeyen, daha ziyade bir defalık uygulama gerektiren bir değişiklik olacaktır. Örneğin, her Çarşamba toplanan bir kulübe katılmak, yeni bir şey bulmak için çaba sarf etmeden çıkmak ve sosyal olmak anlamına gelir.

Vizyon Ve Misyon Nedir? >>

2. Hedefe yönelik aktiviteler

Aklınızda bir hedefiniz yoksa, kişisel gelişim arayışına girmenin pek bir anlamı yoktur.

Aklınızda bir hedefiniz yoksa, kişisel gelişim arayışına girmenin pek bir anlamı yoktur. Ancak, sizin için zorlayıcı ve ulaşılabilir hissettiren bir hedef seçmeniz önemlidir. Kişise gelişim yaklaşımları arasında hedefe yönelik aktivite sizi geliştiren en önemli maddeler arasındadır.

Bu genellikle büyük, “rüya” gibi bir hedefle başlamak ve o büyük hedefe giden yolda daha küçük hedefleri belirlemek için oradan geriye doğru çalışmak anlamına gelir. Bir takım hedeflere sahip olmak, sizi bırakmak gibi hissettiğiniz zamanlarda motive edecektir.

3. Hesap verebilirlik ölçütü

En iyi kişisel gelişim planları sizin açınızdan bir taahhüt içerecektir. Bu taahhüdü belirlemenin ideal yolu, bunu yazmak veya yakınınızdaki birine sözlü bir sorumluluk ortağı olmak için sözlü bir söz vermektir. Aşağıda bir hesap verebilirlik beyanı örneği verilmiştir:

“Her sabah beş dakika meditasyon yaparak ve meditasyon tamamlandıktan sonra kendime olumlu bir onay vererek tekrar tekrar zihinsel sağlığım için bir taahhütte bulunuyorum. Bu daha büyük bir hedefin parçası. Hayatım boyunca daha fazla dikkat göstermek zorundayım. bunu her gün için hazırlanmak, kendime istediğimi başarabildiğimi hatırlatmak ve stresi azaltmak için yapıyorum. ”

4. Engel planlaması

Planlar ve hedefler belirlediğinizde her zaman engeller ortaya çıkacaktır. Yolda kalmak, karşılaşabileceğiniz engelleri tanımlamayı ve onlarla başa çıkmayı planlamayı gerektirir. Bu şekilde, en iyi kişisel gelişim yaklaşımları, şeylerin her zaman sorunsuz gitmeyeceği ve buna göre ayar yapabilmeniz gerektiği bilincini içerir. Ayrıca, bu engellerle başa çıkabilmek için baş etme stratejilerini somut bir şekilde listeleyeceklerdir.

İşte Engelleri Sevmeniz İçin Birkaç Neden>>

5. Başarı ödülleri

Kendinizi geliştirmenin ödül getirisinin ötesinde, birçok kişisel gelişim yaklaşımları bir tür davranış ödülü içerir. 

Kendinizi geliştirmenin ödül getirisinin ötesinde, birçok kişisel gelişim yaklaşımları bir tür davranış ödülü içerir. Yaygın örnek:

  • Kilo vermeyi gıda dışı bir ödülle ödüllendirmek; Zihinsel sağlık alanında, kendi kendine yardım rejimine bağlı kalmanın ödülleri sizi motive eden her şeyi içerebilir – bunun ne olduğunu bulmak size bağlıdır.

6. Kanıta dayalı olmak

Belki de en önemlisi, en sağlıklı kişisel gelişim yaklaşımları araştırma kanıtlarına dayandırılacaktır. Mucize tedaviler vaat eden “guruları” takip etmek cazip gelse de, iyi kontrol edilen araştırma denemeleriyle desteklenen yaklaşımlar, fayda gösterme olasılığı en yüksek olanlardır.

Araştırma kanıtlarına dayanarak yapabileceğiniz değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Richard Wiseman’ın “59 Saniye” adlı kitabı, bir dakikadan kısa bir sürede hayatınızı nasıl değiştireceğinize dair ipuçlarıyla araştırmayı uygulamaya dönüştürür.

7. Sizin için kişiselleştirilmiş

Bir yaklaşımın ne kadar iyi araştırıldığına bakılmaksızın, sizin için uygun değilse, yararlı bulamazsınız. Her birimizin kişilik, kültür vb. açısından kişisel gelişim yaklaşımları seçimimizi etkileyecek eşsiz bir durumu vardır. Komşunuz için işe yarayan şey sizin için çalışmayabilir.

Bu genellikle bağırsak hissine veya belirli bir yaklaşımla konfor seviyenize gelir. Sanatsal iseniz, mandalaları renklendirme gibi sanat terapisi yaklaşımlarını keyifli bulabilirsiniz. Daha çok sayıda kişi iseniz, davranışları izlemenizi veya başarıyı somut bir biçimde ölçmenizi sağlayan yaklaşımların keyfini çıkarabilirsiniz. Bunu deneme yanılma veya kendi kendini değerlendirme yoluyla çözebilir ve kişisel özelliklerinize uygun kişisel gelişim ile eşleştirmeye çalışabilirsiniz.

Kısa Hikayeler: Kişisel Gelişiminizin Önündeki En Büyük Engel >>

8. Kişisel farkındalık

Öncelikle neyin yanlış olduğu ve neyi değiştirmeye çalıştığınız hakkında farkındalığınız yoksa bunu yapmak zordur.

Bir terapist veya koçla çalışmadığınız sürece, kendini geliştirmeniz için bir plan yapmak size kalmış olacaktır. Öncelikle neyin yanlış olduğu ve neyi değiştirmeye çalıştığınız hakkında farkındalığınız yoksa bunu yapmak zordur.

Genellikle, öz-farkındalık üç alanda gerçekleşir: fiziksel , bilişsel ve duygusal. Mücadele ettiğiniz alanları tanıyabildiğinizde ve kendinize şefkat duyduğunuzda, değişim için daha iyi bir plan yapabilirsiniz. Bu şekilde, en sağlıklı kişisel gelişim planları, oturduğunuz ve kendini tanıdığınız bir adım içerecektir.

Örneğin: Yaşamınızdaki düzensizlikle mücadele ediyorsanız, kendini geliştirme için bir plan yapmaya başlamadan önce, sahip olduğunuz düşünceleri (örneğin, dağınık bir insanım), sizi nasıl hissettirdiğini (örn. asla organize olmayacak) ve bunun sizin için fiziksel olarak nasıl oynandığını (örneğin, her zaman yorgun hissediyorum, başlamak için enerjim yok). Kendinize karşı merhametli olmak, bu sorunları çözmek için bir plan yapmanızı sağlayacaktır.

9. Bir eylem planı

En sağlıklı kendini geliştirme yaklaşımları size hedeflerinize ulaşmak için somut adımlar veya bir eylem planı verecektir. Hedefleri tanımlamak yeterli değildir; bu hedeflere ulaşmak için bir eylem planı olmadan, sizi terketmeye devam edecektir.

Yaşam koçları veya sağlıklı yaşam koçları, kendini geliştirmek için bir eylem planı oluşturmanıza yardımcı olmak için özellikle uygundur. Bu, farkındalık, egzersiz ve bilişsel yeniden yapılanma (zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için düşüncelerinizi yeniden işleme) gibi çeşitli stratejileri içeren genel bir plan oluşturmayı içerebilir.

10. İyimserlik artışı

Sizi iyimser yapan bir kendini geliştirme yaklaşımı, genellikle en sağlıklı yoldur. Tipik olarak, bir tür olumlu kendi kendine konuşma, farkındalık ve öz-farkındalığı içeren yaklaşımların iyimserliği geliştirmesi daha olasıdır. Pozitif psikoloji olarak bilinen psikolojinin dalına dayanan yaklaşımlar, kendini geliştirmenin bu yönüne odaklanmaktadır. İyimserliğe odaklanmak istiyorsanız, bu alandan bir kişisel gelişim yaklaşımı seçin.

Son düşünceler

Sağlıklı bir kendini geliştirme yaklaşımının yukarıdaki on niteliğine ek olarak, geliştirdiğiniz plan her zaman yol boyunca yeniden düzenlemeye izin vermelidir. Geçmiş başarılar ve hatalar üzerinde düşünerek, neyin iyi gittiğini ve neyin yanlış gittiğini, gelecekte işleri nasıl farklı şekilde yapabileceğinizi ve hala büyüme için nerede olduğunuzu değerlendirebileceksiniz.

Son olarak, ne kadar küçük veya ne kadar uzun sürerse sürsün pozitif yönde herhangi bir hareketin ilerlediğini unutmayın. Yukarıdaki niteliklere sahip ve hızlı bir tedavi denemekten biraz daha fazla zaman alan bir kendini geliştirme planı takip etmek daha iyidir. Yatırım yaptığınız zaman, çabanız sonunda ödüllendirilecektir.