Kişisel Gelişim Hedefleri Belirleme ve Ölçme

Kişisel Gelişim Hedefleri - Kendi kişisel gelişiminiz için hedefler belirlemek duygusal ve entelektüel olarak büyümenin etkili (ve daha az stresli) bir yolu olabilir.

Kişisel gelişim için birçok yol vardır. Ancak kişisel gelişim hedefleri doğru belirlenmelidir. İstediklerinize ulaşma konusunda kendinizi de ölçebilirsiniz. Ancak bu nasıl olacak? Friedrich Nietzsche, “Bizi öldürmeyen şey, bizi daha güçlü yapar.” diyor ve bu kesinlikle doğru olabilir. Bu durumda şunu bilmelisiniz ki bizi neredeyse yok eden zorluklar, kişisel gelişimin tek yolu değildir.

Kendi kişisel gelişiminiz için hedefler belirlemek duygusal ve entelektüel olarak büyümenin etkili (ve daha az stresli) bir yolu olabilir. Hedef belirleme, bir kişi olarak sizin için önemli olan şekillerde başarılı olmanıza ve hayatınızı düzene koymanıza, stresi en aza indirmenize ve gerçekten çok daha kısa sürede olması gereken kişi olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, herhangi bir yaşam boyu öğrenenin size söyleyebileceği gibi zihinsel olarak keskin kalmanıza da yardımcı olabilir.

Kişisel Gelişim Hedefleri Belirleme ve Ölçme

Kişisel gelişim hedefleri, doğru belirlendiği zaman, ölçmeniz ve de ilerlemeniz de çok kolay hale gelecektir. Zor olan koşulların belki de o kadar zor olmadığını görebilirsiniz. Başka çıkış yolları belirleyebilirsiniz. Yardım alabilir, eksik olduğunuz konularda daha çabuk iyi hale gelebilirsiniz. Ancak bu süreçte şu adımlara da dikkat etmelisiniz.

1. Devam Etmeye Değer Hedefler Belirleyin

Kişisel gelişim, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder.

Kişisel gelişim, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder. Ancak aşağıdaki hedefler sağlıklı alışkanlıklar, daha fazla mutluluk ve hayattaki anlamlarla dolu bir yaşam yaratmada yaygın olarak yardımcı olabilir.

2. Sizin İçin En Önemli Neyin Olduğunu Öğrenin

Hepimizin kim olduğumuzun hayati bir parçası olan değerlere sahibiz. Bazı insanlar için sanatsal ifade, kim olduklarının vazgeçilmez bir parçasıdır ve hayatlarında en azından bir süre yaratıyorlarsa çok daha iyi ücret alırlar. Bazıları için, başkalarına yardım etmek onların yapması gereken bir şeydir ve onlara ve başkalarına getirdiği anlam, hayatı değerli kılan şeydir. Diğerlerinin canlı hissetmek için problemleri çözmesi gerekir.

Bunu gerçekleştirmenin önemli olmasının nedeni, birçok insanın zamanını önemli olan ancak değerleriyle uyumlu olmayan şeylerle, hayatta en çok değer verdikleri şeylerle doldurmasıdır. Sizin için neyin önemli olduğunu analiz ederseniz, bunu hayatınızın daha büyük bir parçası haline getirdiğinizden emin olmak için hedefler belirleyebilirsiniz.

Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi Sırları >>

3. Kendinizi Nerede Sınırladığınızı Belirleyin

Birçok insan farkında olmadan bir şekilde kendini sabote eder. Belki de gerçekten başarmak istediğiniz şeylere ulaşabileceğinize inanmıyorsunuz ve denemeyerek kendinizi sınırlandırıyorsunuz. Belki de hedeflerinize yeterince zaman ayırmanıza izin vermiyorsunuz çünkü programınızdaki daha az önemli olan ama “yapılması gerektiğini” düşündüğünüz diğer şeyler sizi şaşırtıyor.

Kişisel gelişim hedefleri belirlerken kendinizi de odaklamalısınız. Her gün yaşamdaki başarınız için çok önemliymiş gibi yaşamaya odaklanmaktır. Yaptığınız her şey önemli ve başarınıza katkıda bulunuyor mu? Bu objektiften bir şeyler izlerseniz, enerji drenajlarını ve zaman kaybını ve sizi geride tutan şeyleri tanımlamak daha kolaydır.

4. Sağlığınıza Dikkat Edin

Sağlığınız tehlikeye girdiğinde, yaşamdaki hedeflerinize odaklanmak daha zordur.

Sağlığınız tehlikeye girdiğinde, yaşamdaki hedeflerinize odaklanmak daha zordur. Bu, ciddi sağlık koşullarıyla karşılaşıldığında açıkça doğrudur, ancak aynı zamanda daha az ciddi sağlık tehlikeleri için de geçerlidir.

Örneğin, çoğumuz çok daha stresli hissediyoruz ve üst üste birkaç gece için yeterli uykumuz olmadığında veya birkaç gün sağlıksız yiyecek yediğimizde elimizden gelenin en iyisini yapmıyoruz. Odaklanarak sağlık bakımı hayatının geri kalanı üzerinde büyük etki yaratabilir.

5. Zamanınızı Akıllıca Kullanın

Zaman yönetimi kendi içinde önemli bir hedeftir. Zamanınızı akıllıca yönettiğinizde, hayatınızda sizin için önemli olan diğer şeyleri takip etme konusunda daha fazla enerjiniz ve çok daha büyük bir yeteneğiniz vardır. Zaman yönetimi, sizi besleyen, sizi motive eden ve kendinizi bir kişi olarak geliştirmenize yardımcı olan etkinliklerde harcanan zamanı en üst düzeye çıkarmanızı sağlar.

Kişisel Gelişim İçin En Sağlıklı Yaklaşımlar Nelerdir? >>

6. Ayda Bir Alışkanlık Geliştirin

Kendinizi birkaç hafta içinde değiştiremeyebilirsiniz, ancak düzenli olarak yeni alışkanlıklar yaratmaya odaklanmak birkaç ay veya yıl boyunca dönüştürücü olabilir. İşin püf noktası, alışkanlık oluşturma alışkanlığına girmektir. Enerjinizin büyük kısmını yeni bir şeyi hayatınızın standart bir parçası haline getirmeye odaklayın ve ardından rahat ettiğinizde devam edin. Şimdi yeni bir alışkanlık yaratma zamanı.

7. Rol Modelleri ile Çevrenizi Çevirin

Seyahat etmeyi umduğunuz yolda daha uzakta olan sadece bir arkadaşınız olsun.

Seyahat etmeyi umduğunuz yolda daha uzakta olan sadece bir arkadaşınız olsun. Yaşam koçları bu kişilere “uzman arkadaşlar” derler ve hayatlarını değiştirebilirler çünkü sadece kendileri izleyerek alabileceğiniz ipuçları ve ilhamlar olacaktır. Bu arkadaşlarla izlemek iş haline gelir. Bu aynı zamanda , size yardımcı olacak bir arkadaşınız olduğunda işleri nasıl kolaylaştırdığını açıklayan sosyal öğrenme teorisi tarafından da desteklenir.

8. Destekleyici Bir Grup Geliştirin

Bir grubun momentumunu kullanmak, hedeflerinize ulaşmanıza gerçekten yardımcı olabilir. Çünkü akran baskısı güçlü bir etkileyici olabilir, bu yüzden bunu kendi yararınıza kullanmak akıllıca olacaktır. Kazandığınızda sizi neşelendirebilecek ve kaybettiğinizde daha iyi hissetmenize yardımcı olacak insanlara sahip olmak, başarınızla tüm farkı yaratabilir.

Ne yazık ki, tüm arkadaşlar sizi bu şekilde destekleyemez. Bazı insanlar doğal olarak arkadaşları çok başarılı olduklarında kıskanç hissederler. Bu nedenle, bir arkadaşınızın bir hedefe ulaştığınızda destekleyiciden daha az olduğunu fark ederseniz (ve onları desteklediyseniz), başarılarınızı bu arkadaşınızla paylaşmaktan kaçınmak ve başarınızla gerçekten heyecanlanan arkadaşlara geçmek ve istediğiniz kadar başarılı olmadığınızda size destek olabilir. Başka bir fikir, ulaşmaya çalıştığınız hedeflere odaklanmış bir grup bulmaktır. Yerleşik destek, coşku ve pratik yapmak, ipuçlarınız olacaktır.

Kişisel Gelişim İçin Okunması Gereken Kitap Önerileri >>

9. Her Ay / Yıl, Yeni Bir Şey Öğrenin

Kişisel gelişim gerçek bir odak gerektirir. Örneğin, yeni bir dil öğrenmek ya da yeni bir beceri geliştirmek zaman alabilir ve enerjinizin büyük bir kısmını kendinizi bir hedef peşinde tutmak için odaklamak, ona ulaşmak için harika bir yoldur. Bu gerçekten bilginiz ve yeteneğinizin derinliklerine inmek istediğinizde idealdir.

10. Tutkunuzu Takip Edin

Onları tam olarak keşfetmek için hobilerinizi bir kariyer olarak takip etmek zorunda değilsiniz.

Onları tam olarak keşfetmek için hobilerinizi bir kariyer olarak takip etmek zorunda değilsiniz. Sevdiğiniz şeyi yaparak para kazanabiliyorsanız harika, ama zaman ayırmaya değer olmak için bir meslek olmak zorunda değil. Bunun gibi aktiviteler, mutluluk seviyenizi artırabilecek ve stresi de azaltabilecek bir akış hissi yaşamanıza izin verir. Bu, yalnızca yeni bir eğlencenin edinilmesinin çok ötesinde faydalar yaşayacağınız anlamına gelir.

11. Hedefler Nasıl Korunur?

Takip edilecek hedefleri belirlemek önemli bir ilk adımdır. Ancak, hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı bilmek de önemlidir. Hedeflere ulaşmak veya sağlıklı alışkanlıkları benimsemek için birkaç püf noktası vardır.

  • Doğru hedefleri belirleyin.
  • Küçük, somut adımlar atın.
  • Yol boyunca kendinizi ödüllendirin.
  • İniş – çıkışları sürecin bir parçası olarak düşünün.

Hedeflere ulaşmak bundan biraz daha fazla olabilir, ancak bu temel süreçtir. Kişisel gelişim hedefleri belirlemeye çalışan insanların büyük çoğunluğu, hedeflerini çok yüksek (veya yaşam tarzları için yanlış hedefleri) belirledikleri, çok kısa sürede çok büyük bir değişiklik yapmaya çalıştıkları için onları terk etme eğilimindedirler. Hedeflerinde ilerleme kaydettikleri için kendilerini tebrik ederler ve bir fişleri varsa pes ederler. Gerçek başarı, hedeflerinizi daha küçük adımlara ayırmak, ilerlemenizi ödüllendirmek ve belki de en önemlisi kendinizi, düştüğünüz zaman tekrar denemek olacaktır.

Hayatınızı gerçekten geliştirebilecek kişisel hedefler belirlemek ve bunlara bağlı kalmak her zaman sahip olmayı umduğunuz hayatı yaşamanıza yardımcı olabilir.

Siz kişisel gelişim hedefleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Gidiş yolu için aklınıza yatan ya da yatmayan noktalar nelerdir? Kendinizi yeterli görüyor musunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

İnsanlar Deli Olduğunuzu Söylese Bile Hedeflerinize Nasıl İnanırsınız? >>