Farmasi BB Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

farmasi bb krem

Farmasi BB krem, cilt kusurlarını kapatırken cildi nemlendirmeye ve zararlı güneş ışınlarından korumaya yaramaktadır. BB kremler son zamanların adından en çok söz ettiren kozmetik ürünleri arasında yer almaktadır. Fondötenin ağır yapısından hoşlanmayan ve daha hafif bir kapatıcı arayanların imdadına yetişen BB kremler, kullananlar tarafından oldukça beğenilmekte ve birçok kişinin makyaj rutininde yer almaktadır.

Farmasi markasının BB kremleri yarı mat bir bitiş ve pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmeyi sağlamaktadır. Kapatıcılığı orta ve yüksek olarak değerlendirilen BB kremler sivilceler, sivilce izleri, yara izleri, kızarıklıklar, siyah noktalar üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Kapatıcılığının yanında cildi nemlendirme özelliği ile cilt bakımına destek olmakta ve içerdiği SPF 15 özelliği ile de zararlı güneş ışınlarına karşı koruma sağlamaktadır.

Farmasi BB Krem Nasıl Sürülür?

  • Adım 1: BB krem tüpünün kapağını açtıktan sonra elinizin üzerine uygun miktarda sıkınız.
  • Adım 2: Elinizin üzerindeki kremden az miktarda alarak parmak yardımıyla yüzünüzün çeşitli bölgelerine sürünüz.
  • Adım 3: Yüzünüze sürdüğünüz BB kremi yuvarlak hareketlerle cildinizin tüm noktalarına ulaştırınız.

BB krem sürme şekli bu şekilde açıklanmaktadır ancak elbette tek bir sürme şekli bulunmamaktadır. BB kremler fondöten fırçası ya da makyaj süngeri yardımıyla da kolaylıkla sürülebilmektedir. Ancak en iyi performansı alabilmek adına bir nemlendirici gibi düşünülerek parmak yardımı ile uygulanması tavsiye edilmektedir.

Farmasi BB Krem Hangi Ciltler İçin?

farmasi bb

Farmasi BB krem cilt tipi ayrımı gözetilmeksizin tüm ciltler için uygun olacak şekilde formülize edilmiştir. Herhangi bir kozmetik ürünü kullanmadan önce, cilt tipine uygun olup olmadığının belirlenmesi son derece önemlidir. Bunu belirleyebilmenin yolu da elbette cilt tipini bilmekten geçmektedir. Cilt tipini kesin bir şekilde öğrenmek için bir dermatoloğa başvurmakta yarar vardır ancak bunun bazı durumlar değerlendirilerek kestirilmesi de mümkündür.

Söz konusu durumlar cildin ne kadar sürede yağlı bir hal aldığı, pul pul dökülme durumu, çatlama durumu, sivilce ve akne oluşumu gibi durumlardır. Pul pul dökülen ve çatlayan, sürekli nemlendirilme ihtiyacı duyan ciltler kuruyken; gün aşırı yağlı bir görünüme kavuşan, sivilce ve aknelerin bol olduğu ciltler yağlıdır. Çene, alın ve burun bölgesi yağlı; yanak bölgeleri kuru cilt özelliği gösteren ciltler ise karma ciltlerdir.

Farmasi BB Krem İle Farmasi CC Krem Arasındaki Farklar Neler?

  • Farmasi CC kremler renk tonu eşitlemek, BB kremler ise cilt kusurlarını kapatmak için kullanılmaktadır.
  • CC kremler, BB kremlere göre çok daha ince ve hafif yapıdadır.
  • CC kremler içerisinde çeşitli vitaminler bulundururken, BB kremlerde vitamin bulunmamaktadır.
  • BB kremler 15 SPF, CC kremler 25 SPF güneş koruma faktörü içermektedir.

Farmasi BB krem ve CC krem farkı bu şekildi idi. Burada da görüldüğü gibi bu iki krem arasındaki en temel fark BB kremin daha yoğun bir kapatıcı, CC kremin daha ince bir kapatıcı olmasıdır. Farklı işlevleri sayesinde her iki kreme de çeşitli durumlarda ihtiyaç duyulmakta ve her iki kremde sevilerek kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Farmasi CC Krem Nedir?