fbpx

Gerçek Başarıyı Yanlış Tanımlıyoruz. İşte Doğru Tanımlamak İçin 2 Unsur

Başarı tanımınız nedir?

Bu soruya verdiğiniz cevap, yaşamınıza nasıl yaklaştığınızı belirlediği için önemlidir. Kararlarınızın temeli haline gelir.

Birçok insan, başarıyı varlıklı ve / veya ünlü olmak olarak tanımlar. Zengin olan birinin, olmayanlardan daha başarılı olduğunu düşünürler. Sonuç olarak, para kazanmak onların önceliği haline gelir. Sağlık veya aile gibi önemli şeyleri bile feda edebilirler.

Ancak, zenginlik ve şöhret, yanlış bir başarı tanımıdır.

Bir süre önce, kanser teşhisi konan Paul Kalanithi adında bir beyin cerrahı vardı. Ölümle yüzleşince, şöyle dediği popüler bir makale yazdı:

Para, statü gibi şeylerin faydaları artık ilgimi çok çekmiyor: Rüzgarın peşinden koşmak gibi…

Gerçek şu ki, bu şeyler önemsiz değil tabi ancak; onları başarı tanımınız olarak kullanmak, hayatınızı güvencesiz bir temel üzerinde kurmak demektir. Hayat boyu pişmanlık demektir.

O halde, doğru başarı tanımı ve gerçek başarı nedir?

Gerçek başarı iki unsurdan oluşur:

Katkı

Birçok insan başarıyı, verdikleri şeyden çok aldıkları şeyle ölçerler. Ne aldığınız değil, ne verdiğiniz önemlidir.

Evet, hala hayatınızı yaşamak için bir şeyler almalısınız. Ancak buradaki nokta, aldığınızdan daha fazlasını vermenizdir.

Denge

İkinci element dengedir. İstediğiniz tüm serveti ve şöhreti elde edebilirsiniz, ama eğer hayatınız dengeli değilse, hiçbir zaman başarılı olamazsınız.

Bu denge, hayatın beş yönü arasındaki dengedir: İş, sağlık, öğrenim, sosyallik ve maneviyat. Birçok insan sadece bir ya da iki tanesine dikkat eder fakat gerçek başarı hepsinin dengesini gerektirir.

Dışarıda çılgınca başarılı görünen, iç dünyasına girildiğinde ise arkasında boş ya da bozuk aile ilişkilerine sahip olan insanlar var. Onlar gibi olma. Hayatını dengeli tut.

***

Yukarıdaki iki unsuru birleştiren gerçek başarı; sizin için önemli olan bir değere dengeli bir şekilde katkıda bulunmakla alakalıdır.

Hayatınız dengedeyse ve sizin için önemli olan bir şeye katkıda bulunuyorsanız, o zaman başarılı olursunuz.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,967BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,379TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Sınav Kaygısı Nedir? Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Sınav kaygısı nedir? Yaklaşan bir sınav, öğrenci için stresli bir zaman oluşturur. Eğitim gören, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ders çalışmak inanılmaz derecede sarsıcı olabilir. Birçok...

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...