Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin Nasıl Başarısız Olmalısınız?

Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin Nasıl Başarısız Olmalısınız?

Başarılı bir girişimciyseniz, o zamana kadar kariyerinizde başarısızlık veya başarısızlıkların tadına varmış olmalısınız. Bununla birlikte, başarısızlıklarını ve sonuçlarını analiz ederseniz, o zaman bilmeniz gereken tek şey, tüm başarısızlıkların sizin başarınıza katkıda bulunduğudur ve başarısızlıklarınız olmasaydı, elde ettiğiniz şeylere ulaşamazdınız. Aslında “Başarısızlık” denilen şey aslında başarıyı inşa ederken kullandığınız tuğlalardır.

Genel olarak genel olarak girişimciler ve özellikle de girişimciler için başarısızlık hayatlarının kaçınılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle, er ya da geç başarısızlıkla karşılaşmanız gerekir; bununla birlikte, bu başarısızlıkla nasıl başa çıkacağınız ve ileri ya da geri olarak nasıl başarısız olduğunuz üzerinedir. Başarılı bir girişimci olarak, başarılı olmak için nasıl başarısız olacağınız konusunda sizinle bazı ipuçları paylaşmak istiyorum.

Her Zaman Pratiğe İhtiyaç Vardır

Girişiminizde başarısız olduğunuzda, başarısızlığın ilerlemesini sağlamak için aklınızda bulundurmanız gereken şey daha fazla deneyime ihtiyacınız olmasıdır. Başarısızlığınızı analiz ettiğinizde ve başarı ile ilişkilendirdiğinizde, başarısızlığı daha da zorlaştırırsınız ve bir dahaki sefere başarısızlık veren bir durum gelirse, bunun üstesinden gelmeye ve başarıya ulaşmaya hazırsınız demektir.

Milyoner Zihniyeti

Başarısızlıklar öncelikle yoksul zihniyet yüzünden gerçekleşir. Eğer önemsiz şeyler yapmak ve önemsiz konularda başarıya ulaşmak için fikrinizi geliştirmediyseniz, o zaman arzu ettiğiniz seviyeye asla ulaşamayacağınızı söylemem lazım. Böylece, bir dahaki sefere başarısızlıkla karşılaştığınızda, bir milyoner zihniyet yaratın, önemli ve önemsiz başarıların arasında mesafe katın ve başarı için yüksek hedeflersiniz.

Başarı Hedef Değil Bir Yolculuktur

İnsanların geriye ve ileriye dönük olarak başarısız olmasının bir başka önemli nedeni, insanların başarıyı sadece bir hedef olarak gördükleri, bu yüzden başarıya ulaşmaya çalıştıkları ve eğer başarısız oldukları için vazgeçtikleri takdirde hedefe ulaşılmadığı gerçeğidir. Öte yandan, başarıyı bir yolculuk olarak düşündüğünüzde, o zaman başarısızlık, bu yolculuğun bir parçası olacak ve bu da sizi yolculuğunuzda ileriye taşıyacak. Bu nedenle, başarıyı bir yolculuk değil, bir hedef olarak düşünün.

Başarı, Zorlu ve Uzun Bir Yolculuk Olacak

İnsanlar ileriye doğru başarısız olmazlar çünkü kolay yoldan çıkmak isterler ve üstlendikleri her şeyde kolay başarı elde etmek isterler. Böylece, işler sertleştiğinde ve başarısızlıkla karşılaştıklarında, pes ederler ve asla ileriye doğru hareket etmezler. Bu bağlamda, başarılı olmak istiyorsanız zihninizi değiştirmek zorunda kalacaksınız. Bu yüzden başarıya giden yolculuğun zor ve zahmetli olduğunu düşünün ve ne olursa olsun çabalayın.

Mükemmeliyet Asla Olmayacak

Her işletme sahibi kendi işinde mükemmellik istiyor. Kusursuzluk için bu çılgınlığa bağlı olarak, en ufak bir başarısızlık onları zorluyor ve nihayetinde pes ediyorlar. Başarısızlık için, hiçbir şeyin mükemmel olmadığının ve tüm küçük başarısızlıkların ve tutarsızlıkların başarının bir parçası olduğunun farkına varmanız gerekir ve bu tutarsızlıklar bir sonraki girişimde daha iyi performans göstermenizi sağlayan şeylerdir.

Zorluklar Bir Zorunluluktur

İş dünyasındaki tüm dikkat ve önemin arkasındaki temel neden, insanların zorluklardan kaçınmak istemeleridir. Ancak, insanların fark etmedikleri şey, zorlukların zaman zaman gerekli olması, daha ziyade aşamalı ve devam ettikleri zamanın geçişi ile ilgilidir. Bu nedenle, onları feshetmek yerine, varoluşlarına açık olmalı ve onlarla mücadelenin bir parçası olarak daha iyisini yapmaya gayret etmeliyiz.

***

Girişimlerinizde kaç kez başarısızlıkla karşılaştınız? Sizi geliştiren bir hata ya da tersi yönde başka bir başarısızlık yaşadınız mı? Hangi faktörler başarısızlıktan sonra ilerlemenize yardımcı oldu? Başarısızlığınızdan ne gibi bir başarı elde ettiniz? Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşın.