Sağlıklı beslenmek için taktikler vardır.

Sağlıklı beslenme konusu, çoğu bilim adamını ortak noktada buluşturan bir konu. Bu nedenle sağlıklı beslenme nedir? Sorusunun cevapları temelde aynıdır. Bu makalede sağlıklı yaşam için ihtiyacınız olan her şeyi sizlerle paylaşacağız. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Günümüzde sağlık sorunları büyük ölçüde insanları rahatsız etmektedir. Sebebi ise düzensiz beslenme, sağlıksız beslenme gibi etmenlerdir. Tabii sağlıklı olmak için sadece sağlıklı beslenmek yetmiyor; uyku düzeni ve spor da sağlıklı yaşamda büyük etkenler olarak görülüyor.

Sağlıklı Beslenme Konusunda Öğütler

Sağlıklı beslenme program aracılığı ile de gerçekleşebilir.

Sağlıklı beslenme program aracılığı ile de gerçekleşebilir. Fakat, aşağıda verilen sağlıklı beslenme tavsiyeleri maddelerini dikkate aldığınızda programa ihtiyaç duymayacaksınız. Çünkü aşağıda verilenler sağlıklı bir hayatı sizlere verebilir. Sağlıklı beslenmek için taktikler vardır. Bu taktikler de aşağıdaki öğütlerle paraleldir.

 1. Yağlı besin tüketimini en aza indirin.
 2. Bolca meyve ve sebze yemeye çalışın. Bunları mevsiminde tüketin.
 3. Tahıl tüketimini unutmayın.
 4. Beslenme konusunda seçici olmayın, çeşitli olmaya çalışın.
 5. Beslenme durumunuzdan zevk alın.
 6. Tükettiğiniz tuz oranını azaltın.
 7. Bol miktarda su içmeye özen gösterin.
 8. Hareketli olmaya çalışın, vücut ağırlığınızı sabit tutmaya çalışın.
 9. Öğünleri atlamayın, düzenli beslenin.

Probiyotiklerin Önemi Nedir? >>

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Sağlıklı beslenme konusunda birçok birey, diyetisyene gitmek yerine araştırma yapmayı tercih etmektedir. Sebebi ise belirli kurallara uyulduğunda istekleri şeyin olmasıdır.

 • Vücudumuz bir gün boyunca belirli ölçüde enerji tüketir. Kaybedilen bu enerjinin de alınması için yeterli düzeyde beslenilmesi gerekiyor. Eğer, fazla beslenme olursa bu durum şişmanlığa sebep olabilir. Bu nedenle besin miktarlarına dikkat edin.
 • Günde 2-3 litre su içmeye özen gösterin. Tabi bunun yanında da çay, kahve gibi sıvılar ile de destekleyebilirsiniz. Fakat, suyun saf hali daha faydalıdır.
 • Günlük ortalama 3-4 öğün yapmaya çalışın. Öğünlerinizi aksatmayın ve akşam 6 dan sonra yemek yememeye özen gösterin.
 • Sağlıklı beslenme konusunda çeşitli olursanız, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri rahatlıkla edinebilirsiniz. Tek tip besinlerden bunların hepsini almanız mümkün değil.
 • Ekmeği fazla yememeye çalışın. Fakat, tercih edecekseniz de kepekli ekmek tercih edin.
 • Fazlaca sebze ve meyve tüketin. Çünkü, düşük kalorilidirler ve size fazla zarar vermezler.
 • Doğal ürünleri mevsiminde tercih edip, tüketmeye çalışın.
 • Sağlıklı beslenmek için mutlaka şekeri hayatınızdan çıkartın. Şekerde ciddi miktarda kalori vardır. Fazla miktarda tüketildiğinde şişmanlığa ve diş çürüklüklerine sebep olur.
 • Sağlıklı beslenme konusunu hallettiyseniz, sırada diğer aşamalar var. Dilerseniz diğer aşamalara kısaca göz atalım.

İş Performansınızı Nasıl Artırırsınız? >>

Sağlıklı Yaşam İçin Spor Yapın

Sağlıklı beslenme konusunu düzene soktuktan sonra sıra spora geldi. Spor yapmak; sizi rahatsız edici hastalıklardan korur ve sizi zinde tutar. Aynı zamanda psikolojik olarak da sizi iyi hissetirir. Şekilli vücut, özgüven demektir. Bu da spor aracılığı ile elde edilir. Sağlıklı beslenme konusunun görünmeyen etmenlerinden birisi de psikolojidir. Bireyin psikolojisinin tüm sisteme etkisi vardır.