fbpx

İç Sesine Meydan Okumak İçin 5 Yol

İçsel eleştirmeniniz, sizi motive etme ya da ruhunuzdaki yıkımı serbest bırakma gücüne sahip olan iç sesinizdir. Her zaman, iç eleştirmen sizi istediğinizi yapmaktan alıkoyarak, kendinizden şüphe duymanız için size birçok neden sunar.

Siz’e karşı iç sesiniz

Psikolojide, iç eleştirmen “eleştirel iç ses” olarak bilinir.

Kişiliğimizin bir alt parçasıdır. Gerçek şu ki, içsel eleştirimiz hep orada olacak. Ondan asla kurtulamayız. Onu asla susturamaz veya üstesinden gelemeyiz. Yapabileceğimiz tek şey ona meydan okumak ve kendi yararımıza kullanmak.

İç eleştirmeninize nasıl meydan okuyabilirsiniz?

Onunla arkadaş olun

Onunla savaşmak yerine neden arkadaşlık etmeyi denemiyorsunuz? İç eleştirmen, bir ebeveyn gibi, sadece size yardım etmeye ve sizi acıdan korumaya çalışır. Bazen sizi incitici kelimelerle kullansa da, asıl amacı size zarar vermek anlamına gelmez.

İç sesinizin eleştirilerinin çoğu olumlu bir şekilde alınabilir, böylece kendinizi daha iyi hissedersiniz. Ona meydan okumak için iyi bir yol, söylediklerine göre işbirliği yapmak ve dinlemektir.

İlerlemeye devam edin

İç eleştirmeniniz biraz sertleştiğinde, bunu görmezden gelin ve ilerlemeye devam edin. Pozitif anıları hatırlamaya çalışın ve size söylediği şey üstünde çok fazla durmayın. Size sunmaya çalıştığı konu hakkında endişelenerek çok zaman harcamak yerine, odağınızı başka şeylere de taşıyabilirsiniz .

Olumlu olun, umutlu olun

Çok fazla olumsuz düşünceniz olduğunuzda iç sesiniz uyanır. Mümkün olduğunca, her zaman pozitif ve açık yürekli kalın. İşler planlandığı gibi gitmediğinde, daha pozitif bir şekilde düşünün. Burada önemli olan şey, iç eleştirmeninizin duygularınız üzerinde hakim olmasına ve sizi karanlıkta tutmanıza izin vermemenizdir.

Geçmişinizle barışın

İçsel eleştirmenizin üstesinden gelmenin bir yolu, geçmişinizle barış yapmaktır. İçsel eleştirmenimiz genellikle travmatik deneyimlerimizden oluşur.

Bu olumsuz duygulardan kurtulmanın en iyi yolu geçmişinizle barışmak ve bağışlamaktır. Size haksızlık yapanları ve kendinizi affedin.

Yanlış olduğunu kanıtlayın

Tıpkı gerçek hayattaki eleştirmenler gibi, onun yanlış olduğunu kanıtla. İçsel eleştirmenine, düşündüğü gibi olmadığını göster. Sen parlak bir insansın. Güvenilir, nazik, vicdanlı ve sevecensin. İç eleştirmeniniz sizi, başkalarının olmanızı istediği gibi olmaya zorlayabilir. Öyleyse ona bunu kanıtlayın ve iç eleştirmeninize neler yapabileceğinizi gösterin.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,967BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,379TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Sınav Kaygısı Nedir? Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Sınav kaygısı nedir? Yaklaşan bir sınav, öğrenci için stresli bir zaman oluşturur. Eğitim gören, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ders çalışmak inanılmaz derecede sarsıcı olabilir. Birçok...

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...