İlk Girişimci Kimdir? İlk Girişimcinin 6 Özelliği

ilk girişimci

İlk girişimci, yaklaşık olarak 20.000 yıl öncesine kadar yaşaya insanlardan başlamaktadır. Bu durum aslında ticaretin başlamasına dayanmaktadır. Dünya tarihi için bilinen ilk ticaret, yaklaşık 20 bin sene önce gerçekleşmiştir. Bu ticaret Yeni Gine’de yapılmıştır. Burada yerel halk av araç – gereçleri, diğer mallar, yiyecekler için alışveriş yapmıştır. Bu alışverişle birlikte de hem ticaret hem de girişimcilik serüveni başlamıştır.

En büyük girişimcilik ise insanların yerleşik hayata geçmesi ve tarımsal devrimi başlatması ile olmuştur. Bu dönemde insan, toprağı keşfetmiş ve toprağın zenginliklerini kavramıştır. Bu da üretilen ürünlerin takas usulüne uygun biçimde değiş tokuş yapılmasına neden olmuştur. Böylelikle bir tarım üreticisi gidip ürünleri karşılığında bir av malzemesi alabilecek duruma gelmiştir.

Contents

İlk Girişimcinin Özellikleri Nelerdir?

İlk girişimci özellikleri, kendisi da dahil olmak üzere yıllardır değişmeyen bir takım özelliklere bağlı olarak günümüze gelmiştir.  Bunlar bir girişimciyi tanımlayan sıfatlar olarak da bilinmektedir. Günümüze uygun tanımlamalar yapılmış olsa da bu tanımlamalardan önce bile aslında girişimci bireyler bu sıfatlara uygun hareket etmişlerdir. Aynı zamanda bu özelliklere sahiplerdir.

ilk girişim

  • Yenilikçi; Bir girişimci için olmazsa olmaz ilk özellik, yenilikçi olmasıdır. Girişimci dediğimiz kişiler, her şeye farklı bir yenilik getirme potansiyeline sahip bir insanlardır. Yeniyi ve yeniliği oldukça çok severler.
  • Risk alan; bir girişimci olmanın temel kuralı kesinlikle risk almaktan geçmektedir. Evde sessiz sakin oturan bir kişinin girişimci olma ihtimali yoktur. Kesinlikle yeni şeyler için risk almak ve doğru adımlar almak gerekmektedir. Sonunda kaybetmek bile olsa risk çok önemlidir.
  • Değişimi seven; girişimcinin özellikleri arasında en önemlilerden biri olarak gösterilebilmektedir. Değişim oldukça önemlidir ve bir şeyleri aynı yaparak farklı sonuç almak beklenmemelidir.
  • Fırsat odaklı; fırsatlara odaklanmak ve onları değerlendirmek oldukça önemlidir. Fakat bu her fırsata balıklama atlama gibi görülmemelidir. Fırsatın sonuçlarını iyi değerlendirmek ve görmek gerekmektedir.
  • Yaratıcı; bir girişimci için kesinlikle yaratıcılık çok önemlidir. Olaylara farklı bakmak ve yeni bir şeyler yaratmak için bakış açısı farklı bir birey olmak gerekmektedir. Oldukça önemli olan bu madde kesinlikle akılda kalmalıdır.
  • İletişim becerisi gelişmiş ve yüksek başarıya odaklı; bu ikisi kesinlikle bir bütün olarak görülmelidir. Bir girişimcinin kesinlikle insan ilişkileri iyi olmalıdır. Aynı zamanda kesinlikle başarı odaklı hareket etmelidir. Dünyadaki ilk girişimci de dahil olmak üzere bilmeden de olsa bu özelliklere sahip olarak ticari faaliyetlerini yapmışlardır.

Not: Girişimci kelimesi ilk kez Richard Cantillon tarafından kullanılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Pazarlama Çevresi Nedir?

İlk Girişimci Ne Yapmıştır?

İlk girişimci tarımın da etkisiyle ticari faaliyeti takas yoluyla kullanarak yüksek ihtimalle istediği bir ürünü elindeki ürünle değiştirmiştir. Örneğin elindeki 3 elmayı verip bir mızrak almış olabilir. Bu konuda kesin olarak konuşmak mümkün değildir. Fakat kesin olarak bir takas usulünün oluğu  ve bunun zamanla değiştiği söylenir.

Girişimci Kelimesi İlk Defa Kim Tarafından Ortaya Atılmıştır?

Girişimcilik kelimesi, herkes tarafından genel kabul olduğuna inanılan ve bilinen ilk tanımı 1755 yılında yapılmıştır. Bu tanımı Fransız asıllı İrlandalı bir ekonomist yapmıştır. Richard Cantillon, girişimci kelimesini ilk kullanan ve ortaya atan kişidir. Tarihteki ilk girişimci kim bilinmez ama günümüz dünyasında binlerce insan bu sıfatı kullanarak ticaret yapmaktadır ve oldukça yüksek ücret kazananları bulunmaktadır.

Girişimciliğin İlk Süreci Nedir?

Girişimciliğin ilk süreci kesinlikle girişimcinin motivasyonunun üst düzey olması ve girişimci de bulunması gereken özelliklere sahip olmasıdır. Aksi taktirde bir insanın girişimci olması ve işlerinde başarılı olması mümkün değildir. Başarılı bir girişimci olmak için içsel motivasyonu sağlamak ve sahip olunan özellikler sayesinde başarılı olmak gerekmektedir.

Uzak Doğu İle Ticaret Yolu Kurmaya Çalışan İlk Girişimci Kimdir?

Uzak doğu’da ilk girişimci Marko Polo olarak bilinir. Marko Polo, uzak Doğu ile ticaret yolu kurmaya çalışan ilk kişidir. Dönemin sermaye sahipleri ile birlikte malların satışı konusunda imza sözleşmesi alarak hareket etmiştir. Tam anlamıyla Marko Polo, Uzak doğudan malları getirerek Avrupa’da satılmasını sağlamaktadır. Bu şekilde oldukça büyük bir servete ulaşmıştır.

İlk zamanlar risk alınarak hareket ediliyor olsa da sermaye sahiplerinin daha çok kar etmesi ile birlikte Marko Polo’nun yaptığı ticaret artmış ve çoğu tüccar bu yolu denemeye başlamıştır. Günümüzde bile Çin’den gelen malların satışı oldukça fazladır.

İlginizi Çekebilir: Philip Morris Kimdir?