Trendyol’un Kurucusu Olan Demet Mutlu’nun Başarı Hikayesi

trendyolun basari hikayesi

1981 yılında New York’da doğan Demet Mutlu, başarı hikayesi ile Türk ticari tarihine adını yazdırmayı başarmıştır. 2010 yılında 300 bin dolar sermayeyle kurduğu Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformunu, yurt dışında da kullanıma açmıştır. Ardından şirketi 2021 yılında Çinli e-ticaret devi Alibaba’ya tam 1 Milyar 78 Milyon ABD doları karşılığında satmıştır. Yine de bu satış Mutlu’nun Trendyol hikayesi için son olmamıştır. Şu anda da şirketin %6,96’lık hissesinin sahibi olan Demet Mutlu, şirketin CEO’luk görevini yapmaktadır.

Türkiye’de başarılı olduktan sonra Trendyol firmasını dünyaya pazarlamaya başlayan Mutlu, Avrupa’nın toplam 27 ülkesinde aktif olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Yine Türkiye’deki başarılarının neticesinde Trendyol Market, Trendyol Ekspres, Trendyol Yemek ve son olarak Dolap gibi uygulamaları geliştirerek pazarın hizmetine sunmuştur.

Demet Mutlu Üçok girişimcilik hikayesi ilk ortakları ise Sidar Şahin ile birlikte Mynet’in kurucusu olan Emre Kurttepeli olmuştur. Aldığı büyük yatırım desteğiyle yoluna dolu dizgin devam eden Demet Mutlu, kurduğu şirketin değerini yalnızca 16 ay içerisinde 500 kat artırmayı başarmıştır. Buna göre 300 bin dolara kurduğu şirketin market değeri 150 milyon dolar seviyesini görmüştür.

Trendyol neden bu kadar başarılı oldu sorusuna Demet Mutlu’nun yaptığı ve yaptırdığı yatırımlar ile yanıt vermek haksızlık olacaktır. Kullanıcı deneyimini ön planda tutan bir politika güden Mutlu ve ortakları, geliştirdikleri arayüz ve pazarlama stratejileri ile rakiplerinin önüne geçmeyi başarmıştır.

Trendyol şu an şu uygulamalar ile çoğu alanda hizmet vermektedir;

 1. Trendyol Express
 2. Trendyol Hızlı Market
 3. Trendyol Yemek
 4. Trendyol Dolap

Trendyol’un Kurucusu Demet Mutlu’nun Başarıları

 • 2010 yılında Trendyol’u kurdu.
 • 2011 yılında ”Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi” olarak seçildi.
 • 2012 yılında Davos Zirvesi’nde bulundu.
 • 2013’de “Business of Fashion” ın hazırladığı BOF 500 listesine adını yazdırdı.
 • 2016 senesinde Genç Küresel Liderler sıralamasında Türkiye’den seçilen tek kişi oldu ve Trendyol “Dünyanın en seçkin özel sosyal ağı” olarak ifade edildi.
 • 2016 senesinde Forbes ve The Hundert dergileri, Mutlu’yu Avrupalı girişimci kadınlara örnek isim olarak tanıttı.
 • 2017 senesinde ”İlham Veren Kadınlar” projesinde Türkiye temsilcisi olarak seçildi.
 • 2019 yılında Ekonomist Dergisi tarafınca düzenlenen Yılın iş insanı ödülü organizasyonunda ”Yılın Kadın Girişimcisi” seçildi.
 • 2021 senesinde Demet Mutlu’nun girişimcisi olduğu Trendyol, Türkiye’nin ilk ”Deconorm” unvanı alan teknoloji şirketi olmuştur.

demet mutlunun basari hikayesi

Demet Mutlu Kimdir?

Demet Mutlu, Türkiye’de ve dünyada en başarılı e-ticaret siteleri arasında bulunan Trendyol’un şu anki CEO’su ve girişimcisidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde 22 Ağustos 1981 yılında dünyaya gelen Demet Mutlu, . ilköğretimini ABD’de tamamlayan Mutlu, lise hayatını ise İtalya’da geçirdikten sonra lisans eğitimi için yeniden Amerika’ya dönmüştür.

Bölgenin saygın okullarından olan New York Üniversitesi’ndeki Ekonomi bölümünden birincilik derecesiyle mezun olarak iş dünyasındaki başarısının ilk sinyallerini vermiştir. Ardından yalnızca ABD’nin değil, dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi’ne lisansüstü eğitim için kabul edilmiştir.

Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında giyim sektöründeki e-ticaret boşluğu gözüne çarpan Demet Mutlu’nun Trendyol kuruluş hikayesi başlamıştır. Trendyol’u kurabilmek için Harvard Üniversitesi’ndeki eğitimini 2. Yılında bırakmaya karar veren Demet Mutlu, 2010 Haziran’ında kurduğu şirketle bugün 50 bin KOBİ’ye iş imkanı sağlamıştır. Ayrıca açtığı ofisler, taşımacılık işleri gibi imkanlarla da binlerce kişiye istihdam olanağı sağlamıştır.

Kişisel hayatı hakkında fazla bilgi paylaşmayan Demet Mutlu’nun babası Bilal Mutlu olduğu bilinirken, annesi ve kardeşleri hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Sessizlik içerisinde Evren Üçok ile evlenen Mutlu, bu evliliği 2021 yılında sonlandırmıştır. Şu an bekar olan Mutlu’nun bu evlilikten çocuğu olup olmadığı da bilinmemektedir.

Aldığı eğitimlerin yanı sıra Demet Mutlu başarı hikayesi arkasında deneyimleri de bulunmaktadır. Trendyol fikri henüz oluşmamışken dünyanın çeşitli ülkelerinde ticaret ve finans üzerine çalışmalar ve araştırmalar yürütmüştür. Bu ülkeler arasında İsviçre ve Japonya ile birlikte doğup büyüdüğü ABD ve memleketi Türkiye yer almaktadır. Demet Mutlu’nun hayatı kısaca bu şekildedir.

Trendyol’un Sahibi Kim?

Uluslararası e-ticaret firması olan Trendyol’un şu anki sahibi Alibaba firmasıdır. Çin merkezli şirket, Demet Mutlu’nun 2010 yılında kurduğu şirketin büyük hisselerini 2021 yılında satın almıştır. Yönetim kurulu başkanı (CEO) olarak görevine devam eden Mutlu, halen şirketin %6,96’lık hissesinin sahibidir.

Şirkette ayrıca Mutlu’nun boşandığı eşi Evren Üçok’un %5,55, Begüm Tekin’in %0,78 ve Zeki Güçlü Kaya’nın %0,21 hissesi bulunmaktadır. Çinli Alibaba firması ise şirketin hisselerinin %86,5’inin sahibi durumundadır.

Keşfedin: Starbucks’un Başarı Hikayesi

Trendyol Yıllık Ciro Ne Kadar?

Trendyol cirosu 2022 yılı için 50 milyar TL üstünde olduğuna ilişkin bulgular bulunmaktadır. Bununla birlikte firmanın net cirosu hakkında resmi bir açıklama yapılmamıştır. İnternet 100 araştırması kapsamında Türkiye’nin en büyük 100 internet şirketi ciroları araştırılmıştır.

Pazar verileri, yatırımcılardan alınan bilgiler, açıklanan resmi sayılar ve araştırmacılarının tahminleri doğrultusunda yapılan araştırmanın ilk sırasında 50 milyar TL üstü ciroya ulaşan online gelirli iki şirket olarak Trendyol ve Nesine gelmektedir.

Trendyol Ne Zaman Kuruldu?

Trendyol başarı hikayesi olarak tarihe kazınan firmanın kuruluşu 2010 yılı Haziran ayına dayanmaktadır.

Demet Mutlu Kimin Kızı?

Demet Mutlu,  Bilal Mutlu’nun kızıdır.. 78 yaşındaki Bilal Mutlu, inşaat sektöründe faaliyet göstermişti. Şu an İzmir’de yaşadığı bilinmektedir.

Demet Mutlunun Eşi Kim?

Başarılı iş kadını Demet Mutlu, Evren Üçok ile yaptığı evliliği 2021 yılında sonlandırmıştır. Demet Mutlu’nun eski eşi  Evren Üçok, finans uzmanı olarak çalışmaktadır.

Demet Mutlu Nereli?

Kendisi ABD’nin New York kentinde doğu büyüyen Demet Mutlu’nun babası Bilal Mutlu’nun Ankaralı, annesinin ise Adanalı olduğu bilinmektedir.

Yeni bir girişimcilik modeli: Network Marketing