İş Dünyasında Prezentabl Ne Demek?

prezentabl ne demek

Prezentabl Türkçede “derli toplu ve düzenli” anlamına gelmektedir. İnsanlar, giyimleri, tercihleri, davranışları ve tutumları ile prezentabl bir kişiliğe sahip olabilmektedir. Prezentabl, çoğunlukla dış görünümü ifade etmek için kullanılsa da diğer olumlu özellikleri de kapsayabilmektedir. Örneğin iş dünyasında disiplinli ve çalışma ortamı düzenli olan insanlar da prezentabl olarak sıfatlandırılabilmektedir. Bu kelimenin en sık kullanıldığı alan özellikle iş dünyasıdır. Prezentabl sözcüğü plaza dilinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Contents

İş Dünyasında Prezentabl Olmak Ne Demek?

İş dünyasında özellikle büyük şirketlerin ve sektörlerin çalışanları, kurumlarını dışarıda temsil etmektedir ve davranışları, görünüşleri ve vücut dilleri kurumlarının prestijini göstermektedir. İş dünyasında imaj çok önemlidir ve olumlu sonuçları bulunmaktadır. Bu nedenle iş dünyasındaki insanların öncelikle prezentabl olmaları gerekmektedir. İş dünyasında prezentabl olabilmek için, insanların dikkat etmesi gereken üç konu bulunmaktadır; vücut dili, diksiyon ve imaj. Bütün bunlar resmi ve özgüvenli bir şekilde bir araya geldiğinde prezentabl olunmaktadır.

Prezentabl İnsan Ne Demek?

Prezentabl insan, dış görünüşü bulunduğu ortama uygun, davranışları fazla dikkat çekmeyen ancak saygın ve konuşması etrafındaki insanların onayını alabilen demektir. Prezentabl giyim için resmi yerlerde takım elbise, rahat ortamlarda ise ambiyansa uygun giyinmektedir. Prezentabl kadın olmak için davranışların saygın olunması, fazla dekolte ya da çok kısa etek giyinilmemesi ve konuşmaların özgüvenli olması gerekmektedir. Prezentabl erkek olmak için ise iş dünyasında takım elbise giyinilmesi, özgüvenli konuşulması ve dış görünüşün bakımlı olunması gerekmektedir.

prezentabl ne demek

Prezentabl İnsan Ne Demek?

Prezentabl insan, hem dış görünüşü ile hem de davranışları ile iş dünyasına veya bulunduğu ortama uyum sağlayabilen kişidir. İş görüşmelerinde veya ilk tanışmalarda insanların prezentabl olup olmadığına dikkat edilmektedir. Görünüşüne özenen veya hareketlerini ve konuşmasını saygı çerçevesinde gerçekleştiren kişiler prezentabl insan olarak görülmektedir.

Prezentabl Görünüm Nedir?

Prezentabl görünüm, giyimi ve kuşamı gösterişli ancak çok dikkat çekmeyen, erkeklerde saç tıraşı düzgün, sakalı hafif kirli ya da sinek kaydı, konuşması ve ses tonu ise özgüvenli olmak demektir. Kadınlarda yine benzer şekilde, kıyafeti gösterişli ancak çok fazla açık değil, saçları genelde toplu şekilde ifade edilmektedir. Prezentabl görünüm için yalnızca dış görünüş değil, karakter görünüşü de aynı şekilde derli ve toplu olması gerekmektedir.

Keşfedin: Özür Dileme Yolları

Prezentabl Olmak Ne Demek?

Prezentabl olmak çoğunluk tarafından kabul edilen bir şekilde görünmek anlamına gelmektedir. Kişinin giyimi, görünüşü, saç şekli, sakal tıraşı veya makyajı bu görüntünün temelini oluşturmaktadır.  Bu özelliklerin yanı sıra konuşma tarzı veya beden dili ile de kişilerin dış görünüşünü tamamlaması gerekmektedir. Dış görünüş ve tavırlarını yapılan işe uygun olunması prezentabl olunması anlamına gelinmektedir.

Prezentabl Nasıl Okunur?

Prezentabl sözcüğü, direk yazıldığı gibi okunulmasının aksine, son “a” harfi bir harf daha uzatılarak daha baskın ve ses vurgusunun son hecesinde olacak şekilde okunması gerekmektedir. Vurgu, pre·zen·tabl şeklinde olmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Girişim Fikirleri