Kararlılığın Gücü

Sizce başarı için en önemli faktör nedir? Başka faktörler olsa da, başarı için en önemli faktörün kararlılık olduğuna inanıyorum. Silicon Valley’de girişim kuluçka merkezinin kurucusu olan Paul Graham bir yazısında diyor ki ;

 

Başarıların en önemli belirleyicisinin kararlılık olduğunu çabucak öğrendik… Akıllı olmak kesinlikle çok yardımcı olsa da, karar verici faktör değildir. Bill Gates kadar akıllı fakat hiçbir şey elde etmeyen bir dolu insan var.

 

Bunun iyi bir örneği Elon Musk’ın hikayesidir. O şimdi Tesla ve SpaceX gibi cesur girişimleriyle tanınıyor, ancak onunda, mütevazı bir başlangıcı vardı. Fikri;  yerel işletmelere internet hizmetlerini sunarak, hizmetlerini arama yapanlara bağlamak ve yol tarifi sağlamaktı.

 

Kararlılığın Gücü Bill GATES ve Elon MUSK

Ama 1990’larda küçük işletme sahiplerinin çoğu, internetin onlara nasıl fayda sağlayacağını bilmiyordu. Sonuç olarak satış yapamadı.

Ama yılmadan devam ettiler. Asla bırakmadılar. Ayrıca ürünü geliştirmeye devam ettiler.

Böyle bir durumda ihtiyacınız olan şey savaşçının zihniyetidir. Musk’ın kendi sözleriyle, samurayın zihniyetine sahip olmalısın.

 

Microsoft da bir diğer iyi örnek. Microsoft, düşük bir ürünle başladı. Ürün piyasada kayboldu. Ama ürünü geliştirmeye devam ettiler. Sonunda ürün bir başarıya ulaştı ve kendi kategorisine bile hakim oldu.

Kararlılık çok önemli. Yaptığınız her ne ise, karışıma kararlılık eklediğinizden emin olun. Fakat kararlılık sadece bırakmamak değil, ayrıca kendinizi geliştirmeye devam etmenizi gerektirir. Kendinizi geliştirmeksizin onu tutmak, kararlılık değil, inatçılıktır.