Özgür Demirtaş kimdir? Asıl adı Kemal Özgür Demirtaş olup, Türk ekonomist, mühendis, akademisyen ve de yazardır. Ankara’da dünyaya gelen Prof. Demirtaş, öğrenimini farklı şehirlerde tamamlamış ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Doktora çalışmalarını Amerika Birleşik Devletleri’nde Boston College’de 5 yıl içerisinde tamamlamış ve doktor ünvanı kazanmıştır.

“Kıpırdamayan insan, hiçbir şey başaramaz.” – Özgür Demirtaş

Gelecek Kaygısı Olanlar El Kaldırsın – Prof. Dr. Özgür Demirtaş

Özgür Demirtaş - Özellikle son yıllarda, ekonomi alanında adından sık sık söz ettiren ünlü yazar, gerek sosyal medyada olsun gerekse sosyal hayatta olsun, insanlar tarafından sıkı takip edilmektedir.

Özellikle son yıllarda, ekonomi alanında adından sık sık söz ettiren ünlü yazar, gerek sosyal medyada olsun gerekse sosyal hayatta olsun, insanlar tarafından sıkı takip edilmektedir. Gençlerin kendilerini geliştirmeleri için, basit ve de sade bir anlatımla, ekonomi bilgisini onlara anlatmak için adeta bir elçi gibi davranmaktadır.

Her konuda, insanların basit ekonomi bilgisi ile hayatlarını olumlu yönde nasıl değiştireceklerini dile getiren ünlü Profesör, gençlerin geleceğe umut ile bakmaları gerektiği üzerinde durmaktadır. Gerçek başarının ancak ve de ancak, umut edip, çok çalışan bir nesil ile ortaya çıkacağının altını çizmektedir.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın Uluslararası Başarıları

2010 yılında ABD, İngiltere, Kanada ve İskoçya’da 1 milyon profesör için yapılan 10 milyonu aşkın öğrenci değerlendirmesi sonucunda ilk 20 içerisinde gösterilmiştir. 25’in üzerinde akademik yayın yapmış Prof. Dr. Demirtaş, birçok üniversitede sayısız ödüller almıştır.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını da bitiren Prof. Demirtaş, 1998 yılında Finans doktorası için Boston College’a kabul edilmiştir. 2003 senesinde doktor unvanını almaya hak kazanmıştır. Aynı sene içinde Baruch College City University of New York‘ta yardımcı doçent unvanıyla akademik kariyerine hızlı ve de güçlü bir başlangıç yapmıştır. 31 yaşındayken, New York Şehir Koleji’nde tenür unvanını almıştır. 2012 senesinde ise tenür ünvanını bırakarak ülkemize dönen ünlü profesör, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanlığını yürütmeye başlamıştır.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın TEDx konferansındaki konuşmasını, birlikte izleyelim;

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Sizce gençler başka hangi konularda gelecek kaygısı taşımaktadır? Bu kaygılar için neler yapılabilir? Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Başarılı İnsanlar Neleri Farklı Yaparlar? >>

Yirmili yaşlar için en iyi tavsiyeler nelerdir? Kişisel gelişim, değişim, zamanı verimli kullanma, yabancı dil öğrenme, kariyer gibi birçok alan aslında gençlik çağlarında üzerine düşünülmesi gereken alanlar arasındadır.

Çünkü bu zamanlar, çocukluğumuzdan çıktığımız ve aynı zamanda yetişkinliğe ilk adımlarımızı attığımız gençliğimizin bahar ayları olan yirmili yaşlar… Birçok insanın keşkelerini barındıran, çok az insanın iyikilerini dolduran bu yaşların en deli çağlarımız olduğu kesindir.

Yirmili Yaşlarınızdan En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Yapılacaklar

Peki bu yaşlar sadece hayatımızı yaşamak için mi var? Yirmili yaşlar için en iyi tavsiyeler arasından neleri yaparsak, ileride “iyiki yapmışım” diyeceğiz? Bunların çok önemli noktalar olduğu kesindir. Peki neler var bu yaşlarda yapmamız gereken, gelin biraz bunlara bakalım;

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Sosyal medya araçlarını  kapat

En az haftada bir kez sosyal medyadan ayrılın. Yürüyüşe çıkın, biraz yazı yazın veya sevdiklerinizle zaman geçirin. Teknoloji öyle bir zorunluluk haline geldi ki kendimizi kaptırınca yaşamın doğal güzellikleriyle sık sık temasımızı yitiriyoruz.

Aşk hakkında stres yapma

20’li yaşlarda, hala kim olduğunu çözmen için iyi bir şans var. Aşık olma konusunda çok endişelenme. Bunun yerine, bir arkadaş olarak neye ihtiyacınız olduğunu  bulmak için kişilik olarak gelişmeyi öncelikli hale getir.

Ailenle yeniden bağlantı kur

Yirmili yaşlar için en iyi tavsiyeler için bu yaşlarınızdayken, ailenizle çocukken yapamayacağınız bir şekilde bağlantı kurabilirsiniz. Onları sadece sizi büyüten insanlar olarak değil, bireyler olarak tanıyabilirsin. Birlikte yapmaktan zevk alacağınız hobiler edinebilir, bunları sürekli tekrarlayabilirsin.

Dünyanın En Başarılı İnsanlarının Gençlere Tavsiyeleri >>

Parayı nasıl yöneteceğini öğren

Kitap oku, ders al ve öz disiplin geliştir. Bu, kimsenin size öğretmeyeceği ve tüm yetişkinlerin sahip olması için gerekli olan bir beceridir. Para hayatta kaldığın sürece seninle olacak ve onun sayesinde refah seviyen belirlenecek. Onu yönetmeyi öğren ki teminatın olsun.

Hırslı ol

Bir rüya kovala veya tutkularına yatırım yap. Şimdi, hayatında insanların seni ihtiyaçlarınla bencil olmaya teşvik edeceği tek zamandır. 20 yaşında, daha büyük, evli ve çocuk sahibi olduğun zamandan çok daha fazla risk alabilirsin.

Çocuğunuzu Çevrimiçi Olarak Kendi İşlerini Kurmaya Teşvik Edin >>

Seyahat

Yeni insanlarla tanış ve yeni deneyimler kazan! Bu dünya çok büyük ve çeşitlidir ve onu deneyimlemek için yalnızca bir fırsatın var. Kendini farklı kültürlere sokmak, dünya görüşünü ve zekanı genişletir.

Sağlıklı alışkanlıklar oluştur

Vücudun bir araç gibidir. İyi beslenip düzenli egzersiz yaptığında, vücudunun muhtemelen sahip olabileceği en verimli yakıtla çalışmasına izin veriyorsun. Sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak seni yalnızca sağlıklı bir insan yapmakla kalmaz, aynı zamanda bir öz saygı düzeyi oluşturur. Ayrıca, etrafındakilere, kendine ait güçlü bir benliğe sahip olduğunu ve kendinde aşırı değer gördüğünü yansıtır.

Yeni bir yetenek öğren

Bir enstrüman çalmayı, şarkı söylemeyi ve hatta yeni bir dil öğrenmeyi deneyin.

Kitap oku

Bilmen gereken her şey kitapta mevcut. Eğitim eğlenceli olabilir! Seni ilgilendiren bir konu bul ve kendini içine daldır. Eğitimsiz bir kişi olmanın hiçbir bahanesi yok. Yoğun programlı bir kişiysen, sesli kitaplara yatırım yap. Sesli kitaplar hareket halindeyken bilgileri sindirmek için inanılmaz derecede kolay.

Kitap Önerileri – Kişisel Gelişim İçin Okumanız Gereken Kitaplar >>

Her hafta seni korkutan bir şey yap

Dışarı çık ve kendine meydan oku! Markette gördüğün o çekici kişiyle konuş. Birine karşı olan olumsuz hislerinle yüzleş. Konfor bölgenden kaçınmak seni kişisel gelişimine yönlendirecektir.

Ağ kur

Yaşamda başarıyı kendi başına başaramayacağını kabul et. Güçlü bir ağ sahip olabileceğin en güçlü varlıktır. İnsanlarla tanış, arkadaş ol ve ilişkiler geliştir. Başkalarına değer sunarsan karşılığında değer alırsın. Doğru insanları tanımak senin için başarına yardımcı olacak birçok kapı açabilir.

Yirmili Yaşlar İçin Kişisel Gelişim Hedefleri >>

Pazarlanabilir bir projeye başla

Bir YouTube kanalını başlatmaktan kendi işini kurmaya kadar her şey olabilir. Genç yaşta başlamak sana başarısız olma özgürlüğü verir, bu yüzden yeni zorluklarla uğraşmaktan korkmayın.

Kişisel büyüme taahhüdü oluştur

Kendini bir iş olarak düşün. Başarılı bir işte olmak istiyorsan, kendine yatırım yapmaktan korkmazsın. Kişisel gelişim sınıflarına, videolara veya kitaplara para harca ve olabileceğin en iyi şey  olmayı taahhüt et.

Yirmili yaşlar için en iyi tavsiyeler hakkındaki içeriğimizi okudunuz. Siz yirmili yaşlardaki gençlere neler önerirdiniz? Neleri bu yaşlarda yapmaları, onlar için gelecekte etrafındakilere fark atmalarına yardımcı olacaktır? Düşünce ve tecrübelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşmaktan çekinmeyin. 

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerin Ortak Özellikleri >>

Konuşmadan önce düşünmek bize ne kazandırır? İletişim esnasında önce nasıl düşünmeliyiz? Daha etkili bir konuşma yapmak, iletişimimizi kuvvetlendirmek için gelişmeliyiz. Etkili konuşmak konusunda kendimizi nasıl geliştirebiliriz?

Birçok insan, çok fazla konuştuğu zaman unutulmaz bir an yaşamış olabilir. Herkes yanlış zamanda yanlış şeyi söylemekten utanç duyar. Bu hataları yapmak insanlığın doğasında var. Ancak yine de dikkat etmeye ve düzeltmeye ihtiyaçları vardır. Konuşmadan önce nasıl düşüneceğinizi öğrenmek, doğru bir şekilde gelişmek için zamana ihtiyaç duyan edinilmiş bir beceridir. Neyse ki, bugün kelimelerinizi seçme konusunda daha iyi olabilirsiniz. Kibar kelimeler size uzun bir yol aldırabilir. Kelimelerinizin ne kadar önemli olduğunu ve bunun nasıl iyi bir alışkanlık olabileceğini unutmamalısınız.

Konuşmadan Önce Nasıl Düşünmelisiniz?

Konuşmadan önce düşünmek, çok az insanın yapabildiği bir şeydir. Doğru bir şekilde gelişmek için zamana ihtiyaç duyan bu alışkanlık, önemli bir beceridir. Peki bu beceriyi nasıl edinebiliriz?

1. Karşınızdakini Konuşurken Dinleyin

Konuşmadan önce düşünmek konusunda ilk madde dinlemek üzerinedir.

Konuşmadan önce düşünmek konusunda ilk madde dinlemek üzerinedir. Diğer kişi hakkında bir şeyler öğrenmek için dinlemelisiniz. Daha sonra ne söyleyeceğinizi öğrenmek için, dinlemeyin. Bir daha ki sefere bir toplantıya, biriyle konuşmaya, hatta bir tartışmaya katıldığınızda sakin olun. Sizinle konuşan kişi hakkında neler yapabileceğinizi öğrenme fırsatını kullanmaya çalışın. Sakın kimsenin konuşmasına izin vermeyen kişi olmayın.

Konuşma sırası geldiğinde, doğal olarak anlamlı ve uygun bir şey söylemek isteyecek kadar meşgul olacaksınız. Bir şeyleri düşünmemiz gerekiyor ve acele etmemeliyiz. Söylemek istediğiniz şey gerekli mi? İyi bir konuşma ancak mükemmel dinleme becerileri ile başlayabilir. Devam et. Dinlemeye çalışın ve iyi bir konuşmacı olun.

Kendinize Her Zaman Hatırlatmanız Gereken 8 Nokta >>

2. Hangi Konuların Diğer Kişiler İçin Hassas Olduğunu Bilin

Başka biriyle konuşurken, hangi tartışma konularının belirli bir hassasiyet gerektirdiğini bilmeniz gerekir. Hassas konulardan her zaman kaçınılması gerekmez. Ancak kesinlikle sürekli olarak ele alınmaları gerekmez. Soru sorabilirsiniz. Konuşmaya girdiklerinde, bazen özel dikkat gerekir. Konuşmanızın çoğunu hava durumu, iyi yemek, bazen ziyaret etmek için güzel restoranlar veya hobiler etrafında odaklamaya çalışın.

Birisi sormadıkça, parayla ilgili konularda, zihinsel sağlık, politika, cinsiyet veya dine çok hevesle dalmamaya çalışın. Ailenizle ilgili konularda konuşurken biraz dikkatli olmak da önemlidir. Zor koşullarda büyüyen veya yakın zamanda bir aile üyesini gömenler, aile meselelerini tartışmakta zorlanabilirler.

3. Kendi Tetikleyicilerinizi Tanıyın

Konuşmadan önce düşünmek konusunda hazırlık önemlidir. İnsanların belirli konularda olağan dışı bir stres hissetmesi normaldir. Konuşmadan önce tetikleyicilerinizi ele almak için, hangi tartışma konularının kalp atışlarınızı hızlandırdığını ve ne söyleyeceğinizi düşünün. Belki de çocukluklarını anmaktan hoşlanan insanlardan değilsiniz. Sağlık veya hastalık ile ilgili tartışmalardan rahatsız olabilirsiniz.

Belki de korkunç bir patronla ya da bir işsizlik sezonuyla uğraşıyorsunuz. Sadece iş hakkında konuşmak sizi kötü hissettiriyor ve terlemeye başlıyorsunuz. Konuşmanızı daha derinlemesine kontrol etmek için sizi endişelendiren konuların bir listesini yapın. Onlarla nasıl konuşacağınızı düşünün ve derin nefesler alın. Hatta kendinizi değiştirmek ve uzun bir yürüyüş yapmak gibi konuyu değiştirmenin yollarını bulmak isteyebilirsiniz.

“Konuşmadan önce iki kez düşünün. Çünkü sözleriniz ve etkiniz başka birinin zihninde başarı ya da başarısızlık tohumunu ekecektir” – Napoleon Hill

4. Kötü Olduğunuzu Düşünmeyin

Savunmaya başlamak yerine, konuşmanın duygularını duymaya çalışın.

Diyelim ki eşiniz, her zaman iş ve ev işi yükümlülüklerinden dolayı baskı altında olduklarını belirtti. Aniden, tansiyonunuzun yükseldiğini hissetmeye başlarsınız. Bununla ne demek istediler? Yükü hafifletmek için yeterli şey yapmadığınızı mı söylüyorlar ? Tartışmak için bir arzu varmış gibi hissediyorsunuz. Olabildiğince yardım ettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz.

Savunmaya başlamak yerine, konuşmanın duygularını duymaya çalışın. Duymaya, anlamaya çalışın. Bunun doğru bir şey olduğunu düşünüyorsunuz. Muhtemelen, sizi suçlamak veya olay yerine koymak istemiyorlar. Belki de kendilerini baskı altında hissederler ve biraz olsun havalandırmaları gerekir. Diğer kişiyi yüksek alarma geçirecek şekilde konuşmadan önce düşünün. Sadece dikkatinize ve merhametinize ihtiyaç duyabilirler.

Bilinçaltınızın Gücünü Ortaya Çıkarın >>

5. Sağduyulu Ve Güvenilir Olun

Bu özelliği geliştirmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Çok az insan güvenilirlik veya takdir etme gibi nitelikler için altın madalya verir. Bu yüzden insanların sırlarını saklamak için kendilerini motive hissetmeleri kolay değildir. Dahası, bir dedikoduyu paylaşmak harika olabilir. Dedikodu, kendinizi alakalı ve ilginç hissetmenizi sağlayabilir. Eğer bir çember ya da çalışma kültüründen dışlanmış hissediyorsanız, dedikodu dahil etme biletiniz bile olabilir. Dedikodu ne kadar az olursa olsun, bir şey söylemek zamanla biriken güveni tamamen mahvedebilir.

Bir tanıdık veya sevilen bir kişiyi içeren utanç verici bir hikayeyi paylaşmadan önce, durup düşünmek için bir dakikanızı ayırmanız gerekir: eğer ben olsaydım, bu şekilde konuşmak ister miydim? Ortaya çıkmak acı verici bir şey mi? Sizi kötü davranışlarınızla yüzleşen incinmiş bir insanın yansımalarıyla uğraşmak istemezsiniz. Bu bir hayır gibi geliyor. Bazen, söyleyecek güzel bir şeyin yoksa sessiz kalmak en iyisidir.

6. Kültürel Farklılıkları Düzeltin

Yeni bir çevre veya kültürü öğrenirken bazı hatalar yapmak normaldir. Birçok insan masum yanlış anlamaları affedecek. Yine de gelecekte ziyaret edebileceğiniz ülkeleri okumanız yararlı olabilir. Farklı bir kültürden insanlarla bir eve gidecekseniz, nereden geldiklerini ve bunları en iyi şekilde nasıl anlayacağınızı düşünün.

Bu, konuşmanızı buna göre ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Bazı kültürlerde sessizce konuşmak özellikle önemlidir. Beden dilinizin farkında olun. Diğer ülkelerde ne beklendiğini bilmek utanç ve yaralı duyguları önleyecektir.

7. Kendinize Nazik Olun Ve Gerektiğinde Özür Dileyin

Sadece kelimelerinizin üzerinden geçtiyseniz, sorunu çözmek için kısa ve hafif bir “özür dileriz” yeterli olabilir.

Kimse mükemmel değildir. Hatalar yapacaksınız çünkü insansınız. Bu dünyanın sonu değil. Yine de, başka bir hata yaptığınızda üzgün olduğunuzu söylemek iyi bir fikirdir. Sadece kelimelerinizin üzerinden geçtiyseniz, sorunu çözmek için kısa ve hafif bir “özür dileriz” yeterli olabilir. Bir suç olayı olduysanız, daha ciddi olmanız gerekir. Küstah olmayın. “Kötü hissettiğin için üzgünüm.” Gibi bir şey söyleme. Bu, diğer kişinin hatanıza tepki gösterdiği için önemsiz hissetmesini sağlar.

Söylediklerinizi tam sahiplenin. “_ Dememeliydim. Daha önce söylediğim için üzgünüm.” Bu samimiyet ve kişisel sorumluluk duygusu gösterir. Göz temasından emin olun ve net bir şekilde konuşun. Bu şekilde kendinizle daha iyi yaşayabilirsiniz.

Sonuç

Konuşmadan önce düşünmek hakkında makalemizi okudunuz. İyi düşünmenin ve konuşmanın öğrenilebilecek bir beceri olduğunu unutmayın. Doğal olarak pek çoğuna gelmez, ancak gelişmek isteyen herkes tarafından geliştirilebilir. Konuşmadan önce kendinize her zaman söylediğiniz şeyin doğru, yararlı, ilham verici, gerekli, nazik olup olmadığını sorun. Herkesin en iyi arkadaşınız veya anında değişimin olmasını beklemeyin. Sürekli bir çaba, etkileyici sonuçlar getirebilir. Bu yüzden konuşmadan önce durmayı ve düşünmeyi unutmayın. Ağzını kapatmak her zaman yanlış olanı söylemekten daha iyidir!

Başarıyı Yakalamak İçin Almanız Gereken 5 Ders >>

Kendini geliştirmek için yapmanız gerekenlerden biri de tavsiye almaktır. Kitap okumak, film izlemek, araştırma yapmak gibi başarılı insanların tavsiyeleri de, kariyer basamaklarınızda sizleri destekler. Kendini geliştiren başarılı insanlardan almamız gerekli olan bazı dersler vardır. Peki bu dersler nelerdir?

Bir insanı gelişebilir yapan şey nedir? Kendini geliştiren insan olmanın bir sırrı var mıdır? Genel olarak, kişisel hayatımızı ve ayrıca profesyonel yaşamımızı daha iyi hale getirmek için kendimize yeni yollar ararız. Çoğu zaman bu konuda öne çıkan insanların hayatlarından ilham almaya çalışırız. Onların yaptıklarını yapmaya çalışır, sözlerini araştırırız. Peki bu süreçte almamız gereken en önemli tavsiyeler nelerdir?

Başarılı İnsanlardan 7 Tavsiye

Kendimizi geliştirmek için birçok yol vardır. Bu yollar sizin günlük hayatınızı daha verimli geçirmenizi sağlar. Performansınızı zirveye çıkarmanızda yardımcı olur. Hayatında belli bir başarıya ulaşmış insanların tavsiyeleri de bizi, muhtemelen düşecek olduğumuz çukurlardan korur. Peki şimdi de kendini geliştiren insanların ortak kullandığı yöntemlerden 7 tanesini, yani başarılı insanların tavsiyelerinden seçmeleri şöyle sıralayalım:

Mevlana Kimdir? Mevlana Sözleri >>

Kim olduğunuz ve kim olmak istediğiniz arasındaki farkı kavrayın.

Daha sonra, sonucun ne olmasını istediğinize karar vermelisiniz.

Kendini geliştiren başarılı insanların ilk tavsiyesi;

“Değişime doğru atılacak ilk adım, neyi değiştirmek istediğinizi tanımlamaktır.”

.. Daha sonra, sonucun ne olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Daha sonra ne olduğunuzun ya da nasıl olduğunuz arasındaki köprü olan adımların ne olduğuna karar vermelisiniz. Kendimizi herkesten daha iyi tanıyoruz. Değiştirmek istediğimiz nitelikleri veya daha fazla kendini geliştirme konusunda ne görmek istediğimizi not edersek, olmak istediklerimizi eklemek veya azaltmak için daha verimli çalışabiliriz. Tutku ilk adımdır; değerlendirme ikinci adımdır; iç gözlem ve eylem bu adımları takip eder.

Başarılı İnsanların Zaman Yönetim Sırları >>

Bir değişiklik yapmak için harekete geçin.

Şimdi sıra, başarılı insanların ikinci tavsiyesinde. Kişiler arası bağlantılarımızda bir değişiklik görmeyi gerçekten umut ediyorsak, harekete geçmek zorundayız. Bekleyerek, umut ederek hiçbir yere varamayız. Unutmayın;

“Binlerce kilometrelik bir yolculuk ilk adımın atılmasıyla başlar.” – Lao tzu

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin.

Kendini başkalarıyla kıyaslamayı bırak ve farklılıkları benimsemeye odaklan.

Başarılı insanların üçüncü tavsiyesi, kıyas yapmamak üzerinedir. Kendini başkalarıyla kıyaslamayı bırak ve farklılıkları benimsemeye odaklan. Dünyadaki hiç kimse tam olarak başka biri değildir; her insanın kendine özgü bir şeyi vardır. Benlik saygısı, kendinizle barışık olmanın anahtarıdır.

Kişisel Gelişim İçin İzlemeniz Gereken Filmler >>

Kişiliğinizi kabul edin ve kendini tanıyın.

Başarılı insanların belki de en önemli tavsiyesi, insanların kendilerini kabul etmeleri üzerinedir. Olmadığınız bir kişi şey olmaya çalışmayın. Bunun yerine ilişkilerde önereceğiniz harika nitelikleri geliştirin. Öz eleştiri ve itirazın yaygınlaşmasına izin vermek yerine, olduğunuz her şey için sizi kabul edin.

Etkileşimlerinize pozitiflik ve derinlik eklemeye çaba gösterin.

Daha derin nefes almaya, negatif stresi atmaya, endişelenmemeye çalışın.

Daha derin nefes almaya, negatif stresi atmaya, endişelenmemeye çalışın. Her zaman başka bir gün olacak ve zor zamanlar geçecek. Hayatı hafif tutmak ve pozitif bir enerji olarak bir odaya girmek, insanları auranıza çekmek ve her seferinde iyi bir izlenim bırakmak için bunu unutmayın.

Kısa Hikayeler – Acaba Alışkanlıklarımız Doğru Mu? >>

İçinizde daima güven bulundurun.

Başarılı insanların tavsiyelerinde altıncı sırada güven konusu var. Kendinizi ortaya koymak, yeni ilişkiler kurmak ve farklı yaşam alanlarından insanlarla bağlantı kurmak için çok önemlidir. İster içe, ister dışa dönük olsanız da, herhangi bir ortamda iç güveninizi bulmak çok önemlidir.

Varlığınızı teşvik edin

Her kimseniz, kişiliğiniz ne olursa olsun, nereden gelirseniz gelin bayrağınızı mutlaka dalgalandırın.

Başarılı insanların tavsiyelerinden sonuncusu kendinizi ortaya koymak üzerinedir. Her kimseniz, kişiliğiniz ne olursa olsun, nereden gelirseniz gelin bayrağınızı mutlaka dalgalandırın. Kim olduğunuzdan, bir insanın alıcı olamayacağından veya iyi tepki veremeyeceğinden korkarak, dünyaya sunmak zorunda olduğunuz şeyden çekinmeyin. Seni sen yapan şey zaten sahip olduğun her şeydir. Kendini geliştirmeye yönelik herhangi bir girişim, seni harika bir birey yapacaktır.

Verimliliğinizi Nasıl Arttırırsınız? >>

Geliştirilecek en iyi 10 network marketing beceri ve özelliği nelerdir? Bir pazarlama türü olan bu ticaret için edinmeniz gereken beceriler bulunmaktadır. Herkes doğuştan satış becerilerine sahip olmayabilir. Bunların hepsi sonradan öğrenerek geliştirebilecek becerilerdir.

Eğer network pazarında gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, geliştirilecek çok sayıda beceri ve özellik olduğunu bilmelisiniz. Sektörümüzde birçok başarılı lider bulunmaktadır. Hepsinin farklı kişilikleri, dinleri, gelişimleri ve değerleri olsa da, ortak pek çok şeyleri var. Hepsinde ortak olan tek şey, hepsinin kendi kişisel gelişimine çok bağlı olmalarıdır.

Ne okuyorlar? Hangi beceriler üzerinde çalışıyorlar?

Onlar her zaman yeni beceriler öğrenmek ve gelişmek için çabalıyorlar. Her gün daha iyi olmak ve potansiyellerini geliştirmek istiyorlar. Çok kitap okuyor, seminere gidiyor, CD dinliyor ve akıl hocaları var. Peki geliştirdikleri beceriler neler? Hangi özellikler üzerine çalışmalar yapmışlardır? Gelin birlikte inceleyelim.

Doğrudan Satışta Sorumluluk Almak >>

Vizyon Edinme

Oraya gitmeden önce nereye gitmek istediğinizi veya nerede olmak istediğinizi görmek için bir yetenek.

“Vizyon, gerçekten var olmadan önce bir şeyi, görme yeteneğinizdir.”

Vizyon, her sektördeki başarılı liderlerin 1 numaralı özelliğidir. Oraya gitmeden önce nereye gitmek istediğinizi veya nerede olmak istediğinizi görmek için bir yetenek. Çoğu insan çok az vizyona sahiptir. Çoğu insan günden güne ya da haftadan haftaya düşünüyor. Çoğu kişi bir sonraki maaş çekini göremez. Çoğu insan tatilini planlamak için hayatlarını planladığından daha fazla zaman harcıyor. Gerçek liderler vizyonerdir.

Yıllarca ve on yıllarca devam edeceğini düşünürler. Kim olduklarını, ne istediklerini ve nereye gittiklerini biliyorlar! Doğal olarak vizyon sahibi değilseniz, bunun üzerinde çalışmanız gerekmektedir. Yapabileceğiniz en kolay şey, NEDENLERİNİZİ ve AMAÇLARINIZI tanımlamak için zaman ayırmaktır.

Hedef Belirleme

Tüm başarılı insanların açık ve yazılı hedefleri vardır. Yaşamınız ve işiniz için gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koymayı öğrenmeniz gerekir. Bu, uzun vadeli, beş yıl, bir yıl, bir ay ve haftalık / günlük hedefleri içerir.

Bu küçük hedefler sizi daha büyük hedeflerinize yaklaştırır. Hedeflerinizin kağıda yazılı olması ve bunları her gün okumalısınız. Bunları ayrıca eşiniz ve/veya hesap verebilirlik ortağınızla (üst sıranız gibi) paylaşmalısınız.

Ekonomik Özgürlüğe Ulaşmak Bununla İlgili >>

Eylem

Network marketingde veya hayatta başka bir şeyde başarıya ulaşmanın yolunu düşünemezsiniz.

Network marketingde veya hayatta başka bir şeyde başarıya ulaşmanın yolunu düşünemezsiniz. Sonunda, kollarını sıyırıp, kendini işe almalısın! Bu, birçok temsilcinin uğraştığı alanlardan biri. Faaliyet ve üretkenliği karıştırırlar. İşleri hakkında düşünmekle işlerini büyütmekle karıştırırlar. İşleri yapan bir insan olmak istiyorsun. Her gün öncelikli “yapılacaklar” listenize ihtiyacınız var ve işe gitmeniz gerekiyor. İşinizi televizyon izleyerek veya internette gezinerek kurmazsınız. Eğer işi yapmazsan, hiçbir şey olmayacak!

“Sorunlarınızın çoğunun çaresi, büyük sonuçlar getirecek eylemlerde bulunmaktır.”

Coşku ve Tutku

Hiç sıkıcı bir satıcıyla tanıştınız mı? Onlardan satın aldınız mı? Muhtemelen almadınız. Kimse almaz zaten. Ne yaptığınız, kim olduğunuz ve nereye gideceğiniz konusunda istekli ve tutkulu olmak zorundasınız. İnsanlarla konuşurken, coşkunuz ve tutkunuz açık olmalıdır. Coşku bulaşıcıdır. İnsanlar coşkulu insanlardan satın almak ister! Her gün bu tutum kontrolünü yaptığınızdan emin olun.

Doğrudan Satışta Geçmeniz Gereken 4 Aşama Nedir? >>

Sizi geliştirecek konularda çalışmak

Pazarlama hakkında kitaplar okuyarak zamanınızı ve paranızı yatırın.

Bu seni çok zengin edebilecek bir yetenek. Sektörümüze kaç kişinin girdiğine ve müşteri adayları oluşturmayı öğrenmek için hiçbir zaman veya para harcamayan çok fazla networker var. Pazarlama hakkında kitaplar okuyarak zamanınızı ve paranızı yatırın. Birkaç atölye ve seminere katılın. Size yardımcı olması için bir mentor kiralayın. İşiniz için sonsuz bir müşteri adayı akışı oluşturmayı öğrendiğinizde, konuşacak insanlardan asla kaçmazsınız.

İnanç

Kendi ürünlerine ya da iş fırsatlarına inanmayan birinden asla bir şey satın alınmaz. İnancınız üzerinde üç farklı alanda çalışmanız gerekir.

İlk önce, kendine inanmalısın. “Benlik saygısı” sorunlarınız veya “değer” sorunlarınız varsa, biraz yardım alın. Bir doktor, hoca veya psikologla konuşun. Ayrıca şirketinize ve ürünlerinize de inanmanız gerekir. Onlar hakkında gerçekten tutkulu iseniz, bu size çok yardımcı olur. Ürün yelpazesini seven insanlar bu duyguyu başkalarıyla da paylaşabilir. Son olarak, ağ pazarlaması endüstrisinde sağlam bir inanca sahip olmalısınız. İnsanların sizinle görüşürken sizi değerlendireceklerini unutmayın.

“Yaptıklarına inandığını sanmıyorlarsa, neden sana inanmalılar?”

Kimse Sana İnanmasa Bile Sen Kendine İnan – Steve Jobs >>

Davet

Gerçekten geliştirmek istediğiniz bir beceri varsa o da budur ki, insanları bir sunuma nasıl davet edersiniz?

Gerçekten geliştirmek istediğiniz bir beceri varsa o da budur ki, insanları bir sunuma nasıl davet edersiniz? Potansiyel müşterileri bir toplantıya, web seminerine veya etkinliğe davet etmenin doğru yolunu öğrenmek istiyorsunuz. İşiniz, olaya olabildiğince çok insan edinmektir.

İş fırsatını kendiniz sunmakta iyi olmasanız da veya kendiniz için bir iş sunumu yapmak istemeseniz bile, başkalarını bir sunuma nasıl davet edebileceğinizi biliyorsanız, ağ pazarlamasında gerçekten başarılı olabilirsiniz.

Liderlik

Network marketingde gerçekten büyük olmak için, bir lider olmalısınız. Yine de böyle başlamak zorunda değilsin. İyi bir lider olana kadar iyi bir takipçi olarak başlayın.

Lider olun, diğerleri sizinle çalışmak isteyecektir. Lider zihniyetine sahip olmalısınız. Nasıl lider olunur?

Doğrudan Satışta Zamanınızı Nasıl Ayarlamalısınız? >>

İletişim kurmak

Fikirlerinizi sözlü, sözsüz ve yazılı iletişim yoluyla başkalarına etkili bir şekilde ifade edebilmelisiniz.

İş dünyasında (ve ev yaşamınızda) başarılı olmak istiyorsanız, iyi iletişim becerileri çok önemlidir. Fikirlerinizi sözlü, sözsüz ve yazılı iletişim yoluyla başkalarına etkili bir şekilde ifade edebilmelisiniz. Yapılacak iyi bir şey, halkın konuşabileceği bir sınıfa katılmaktır. Bu tek beceri, ağ pazarlama işinizi gerçekten başlatabilir. Ayrıca yazma becerilerinizi de geliştirmelisiniz.

Bir başka harika ipucu dinlemeyi öğrenmek! Daha az konuşun ve daha fazla dinleyin. Başkalarına gerçek bir ilgi gösterin! İnsanlar iyi bir dinleyicinin etrafında olmayı severler. Soru sormakta ve dinlemekte iyi olun.

Satış

Hayır, bu sektörde başarılı olmak için yüksek basınçlı bir satış elemanı olmanız gerekmez. Fakat bir satışın nasıl kapanacağını bilmeniz gerekir. Herhangi bir iş sahibi olan, ağ pazarlama, network marketing olsa bile herkesin satış becerilerini geliştirmesi gerekmektedir. Bu, insan becerilerinizi, ikna etme becerilerinizi ve kapanış becerilerinizi içerir. Hepimiz insanlarımızın becerilerini ve satış becerilerini geliştirebiliriz.

Unutmayın, bir satış yapamıyorsanız (ürününüz ya da işiniz), kısa sürede işsiz kalırsınız.

Son düşünceler

Sizce bu listede hangi beceri ya da özellik en önemli? Hangi beceri veya özelliği eklemeyi istersiniz? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın.

Networkünüzü İlerletmek İçin İpuçları Burada >>

Başarılı insanlar zamanlarını nasıl yönetirler? Zaman yönetim sırları, teknikleri nelerdir? Zaman planlaması hakkında püf noktalar nelerdir? Bazı insanların nasıl oluyor da aynı anda iş yürütebilmelerini, aileleriyle zaman geçirebildiklerini, konferansa davet edildiklerini ve kitap yazabildiklerini hiç merak ettiniz mi? “Öyle değiller çünkü süper güçleri var.” dimi?

Bu insanlar, başarılı insanların günlük olarak uyguladıkları zaman yönetimini öğrendiler. Zaman yönetiminizi geliştirmenin, dünyanın en başarılı insanlarından bazılarının hayatlarındaki sırları öğrenmekten daha iyi bir yolu var mı?

Mentor Nedir? Mentorluk Nedir? >>

Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi Sırları

Başarılı insanların zaman yönetimi hakkındaki sırlarını Networkokulu.net olarak sizler için araştırdık. Gelin şimdi bu sırları birlikte inceleleyelim:

Bir sabah rutini oluşturun.

Çeşitli mesleklerde yüksek başarılı insanların programlarını inceledikten sonra, yazar Laura Vanderkam ortak bir konu buldu; sabah rutinleri var. Bu sabah alışkanlıkları, çeşitlilik gösterse de, genellikle erken uyanırlar, egzersiz yapar, haberleri okur, sağlıklı bir kahvaltı yapar ve ilk olarak en zorlu görevlerini yerine getirirler.

Richard Branson, “Tahmin edilemeyeceği tahmin edilebildiğimi bilmeme rağmen – her zaman bir maceraya hazırım ve hesaplanmış bir riski seviyorum – ancak sabah ve gece rutinim var.” diyor. “Bu rutin, güne başlamak ve günü bitirmek için bir yapı bulmaya odaklanmamda ve ihtiyaç duyduğum şeyleri elde etmemde yardımcı oluyor.”

Yeni Girişimciler İçin Başarıya Giden 11 Adım >>

Atıkları ortadan kaldırın.

Okumayı seviyorsanız, ancak vaktiniz yoksa, sabah giderken otobüste veya bekleme odasındayken okuyun.

Hayat ve işletme stratejisti ve çok tanınan yazarlardan olan Tony Robbins, zamanınıza, paranız gibi aynı şekilde davranmanızı önerir. Korunması gereken sınırlı bir kaynaktır. Nasıl? Atıkları ortadan kaldırarak.

Robbins, boşa harcanan zamanı verimli bir zamana dönüştürmenizi önerir. Zaman yönetimi ölü bölgeleri yeniden kullanarak zamanınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Okumayı seviyorsanız, ancak vaktiniz yoksa, sabah giderken otobüste veya bekleme odasındayken okuyun. Veya sesli kitapları dinleyebilirsiniz.

“Nakavt listeleri” yapın.

Seri girişimci, yatırımcı ve “The Profit” Marcus Lemonis; “Dolabımda, bodrum katımda küçük not kartlarım var” diyor. “O gün yapmak istediğim beş şeyin bir listesini yapıyorum.” Lemonis, “İstisnasız o beş şeyi halletmek zorundayım” diye ekliyor.

Başka bir deyişle, not kartlarındaki bu öğeler, kendisi için tutması gereken bir sözdür. Ve bu kartları sabahları yazdığı için, gününüze doğru bir adım atmak için mükemmel bir yol. “Günün sonunda listelerim yok. Günümün başında listelerim var. Benim her zaman nakavt listem var.”

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey >>

Toplantılardan kaçının.

Mark Cuban, “Beni bir toplantı için elde etmenin tek yolu, bana bir çek yazıyor olmanızdır.”demiştir.

Mark Cuban, “Beni bir toplantı için elde etmenin tek yolu, bana bir çek yazıyor olmanızdır.”demiştir. Elon Musk, Tesla şirketi çapında bir e-postasında, çalışanlardan aşırı toplantılardan vazgeçmelerini istedi. Neden Cuban, Musk ve Oprah bu kadar toplantı karşıtı?

Toplantılar, işinizi tamamlamanızı engelleyen ciddi verimlilik katilleridir. Harvard Business School ve Boston Üniversitesi’nden araştırmalar da bunu destekliyor. Bunun yerine, Cuban ve Winfrey ayrıntılı e-postaları tercih ediyor. Ancak, bir toplantı planlamanız gerektiğinde, personel sayısını istediğiniz gibi tutun, kesin bir gündeminiz olsun ve mümkün olduğunca kısa tutun. Bu toplantının daha verimli olmasını sağlar.

Girişimcilerin, Elon Musk’ın 11 Sözünden Alması Gereken Notlar >>

Ölü alanı programlayın.

Bill Gates ve Warren Buffet da başarılarının ve zaman yönetiminin sırrının takvimlerini bol miktarda boşlukla doldurduğunu söylediler. Birkaç “boş yer” eklemek, ortaya çıkabilecek öngörülemeyen durumları ele almak için programlara esneklik kazandırır.

Daha da önemlisi, bir kişiye tutkularına odaklanması ve zamanını kontrol etmesi için zaman verir. Buffett’in dediği gibi “Yani temel olarak, istediğim her şeyi satın alabilirim, ama zamanı kazanamıyorum.”

Karar yorgunluğunu azaltın.

Gün geçtikçe kararlarınızın kalitesi düşüyor.

Gün geçtikçe kararlarınızın kalitesi düşüyor. Bu nedenle başarılı kişiler, bir günde verdikleri karar sayısını azaltmasıyla tanınırlar. Sonuç olarak, verimsiz görevlerden birkaç dakika sonra tıraş olurlar. Dahası, gün boyunca daha fazla zihinsel alana sahipler.

Eski Cumhurbaşkanı Barack Obama, kıyafetlerini sınırlayarak bunu başardı. “Sadece gri veya mavi takım elbise giydiğimi göreceksiniz. Kararları azaltmaya çalışıyorum. Ne yediğim veya ne giydiğim hakkında karar vermek istemiyorum. Çünkü almam gereken çok fazla karar var. ”

Network Okulu Forum – Hemen Bir Konu Başlatın >>

Yapılacaklar listelerinizi hedefleyin.

SeatGeek’in kurucusu ve CEO’su Jack Groetzinger, CNBC’ye verdiği bir röportajında”  Yapılacaklar listemde oyun oynamaktan zevk alıyorum. ”

“Tüm görevler için tahmini bir dakika sürem var ve her bir ögeye başladığımda ve bitirdiğimde kaydetmem gereken bir yazılım yazdım. Her gün bir verimlilik hedefine ulaşmak için kendime meydan okuyorum: gerçek dakikaların beklenen dakikalara bölünmesi. En iyi bölüm afiş üzerinde her noktaya sahip olduğum kısmıdır. ”demiştir.

Arkadaşlarınızdan ricada bulunun.

Basit işlerinizi yaptırmak içi bazı arkadaşlarınızdan ricada bulunabilir veya bunları çalışanlarınıza devredebilirsiniz.

Bir girişimci olarak her şeyi kendin yapmak isteyebilirsin. Ancak, bu sadece stresli değil, aynı zamanda inanılmaz derecede zaman alıyor. Basit işlerinizi yaptırmak içi bazı arkadaşlarınızdan ricada bulunabilir veya bunları çalışanlarınıza devredebilirsiniz. Bu size, önemli işleri halletmek ve daha sağlıklı kararlar alabilmek için zaman tanıyacaktır.

Bill Gates’in 13 Sözünden Başarı Üzerine Çıkarılması Gerekenler >>

Gidiş zamanlarınızı değiştirin.

Eğer işe gidip geliyorsanız, bunun zamanınızı ne kadar yediğini zaten biliyorsunuzdur. Bunun çözümü zaman zaman evden çalışmanızı gerektiriyor. Ancak, ofise gitmeniz gereken günler ne olacak?

Tim Armstrong bu zaman kaybını, işe gidip gelme zamanını değiştirerek çözüyor. “Ya gerçekten sabahın erken saatlerinde ayrılıyorum, ya da işe gidip trafik biraz durulana kadar, işte biraz daha kalıyorum. Bu durum genel olarak kaliteli zamanım olmasa bile daha iyi bir zaman geçirmeme izin veriyor.”

Tembelleşin.

Ancak bazı başarılı ve üretken insanlar tembel olabilir.

Sıkı tutunun. Bu kulağınıza zarar verecek. Ancak bazı başarılı ve üretken insanlar tembel olabilir. Bunu avantajınız için kullanabilirsiniz. Yarı ertelenmiş olmak, size hayattaki en zor şeyleri yapmanın en hızlı yollarını öğretebilir. Blog yazıları yazmayı optimize etmekten, işten eve giderken en hızlı rotayı bulmaya kadar her şey.

Tembel olmak ya da her şeyi ertelemek değil konu. Bir şeyler yapmanın yeni yollarını denemezseniz, kendinizi en üst düzey yetenekleriniz için geliştirmeyeceksiniz.

Tutum, Başarınızı Nasıl Etkiler? >>

Eğitim öğretim hayatında daha iyi bir öğrenci nasıl olunur hiç merak ettiniz mi? Potansiyelinizi açığa çıkarmak, kişisel gelişim ya da kendi kendinize ilerleme gibi önemli noktalarda “öğrenmek” çok önemlidir.

Öğrencilerin herhangi bir bilgiyi zahmetsizce, ne kadar hızlı emebildiklerini ve nasıl hafızasının sınırsız kapasitesi varmış gibi tutabildiklerini görmüşsünüzdür. Bilgiye açsanız öğrenmenin kendi kendine büyüme ve profesyonel gelişim için çok önemli olduğunu biliyorsunuzdur.

Öyleyse öğrenme şapkanızdan vazgeçmenin zamanı geldi mi? İşte size sihirli değnek! Zihin gücünüzü arttıracak yollar burada. Sınavlardan üstün performans göstereceğiniz teknikler… Yok yok hayır! Yapmayın bunu! Ve sihirli iksirleri de aramayın. Böyle bir şey yok.

Sihirli bir değnek yok ancak bu konular öğrenilebilir ve de geliştirilebilir. Peki nasıl geliştireceğiz kendimizi?

Daha İyi ve Daha Hızlı Bir Öğrenci Olmanın 10 Yolu

Hayatınız süresince, problem çözme, verimli olma, etkili iletişim kurma gibi bir çok konuda kendinizi geliştirmek için çabalayacaksınız. Okullarda bize ders çalışmayı, ezber yapmayı ve sınavlarda bu ezberlediklerimizi ortaya koymamızı beklerler.

Çok güzel notlar alıyor olabiliriz belki ama hayata döndüğümüz zaman sosyal becerilerin ne kadar gerekli olduğunu görürüz.  Yani burada bahsedilen aslında sadece ezbere dayalı konuları öğrenmek için değil. Normalde de sizi  geliştirecek, sizin becerilerinizi arttıracak konular için de geçerlidir.

Kendinizi geliştirdiğiniz ölçüde hayattan zevk alacağınızı unutmayın. Ve gelin daha iyi biz öğrenci olmanın yollarına birlikte bakalım:

Odağınızı netleştirin

Her yaşta ve aşamada en sık karşılaşılan problem, modern dünyanın yoğunluğu ve gürültüsünün yol açtığı dikkat dağıtıcı şeyler. Dikkatimiz için yarışan pek çok şeyle, uzun süre odaklanma yeteneğimiz azalır.

Çoklu görev baskısına teslim olmayın. Çoklu görev, konsantre olma yeteneğine zarar veriyor. Araştırmalar çoklu görev yapanların iki kat daha fazla zaman harcadıklarını ve yapmayanlardan iki kat daha fazla hata yaptıklarını gösteriyor. O zaman bir şeye odaklan.

Teknoloji de odağı öldürür, dikkat dağıtıcı ve erteleme için elverişli fırsatlar sağlar. Tüm bildirimleri kapatın: e-postalar, sosyal medya ve mesajlaşma programları. Telefonunuzu sessize alın. Kendinizi öğrenme sürecine sokun.

Ne istediğinizden emin olun

Ne öğrenmek istediğinizden emin değilseniz öğrenmek zor. Öğrenmeniz için açık bir amaç edinin. Araştırmalar, öğrenme tutumunun akademik başarıyı öngören en güçlü faktör olduğunu göstermektedir.

Olumlu öğrenme zihniyeti, motivasyon, açık hedefler, özyeterlilik duygusu (kendi hedeflerinize ulaşmak için kendi yeteneklerinize inanan) ve öğrenme hedeflerinizde sizi destekleyen ve onları başarmanızı bekleyen kişilerle çevrili olmaktır.

Pozitiflik Ve Amaç Üzerine 4 Başarı Dersi adlı içeriğimiz için >>

Bir öğrenme planı yapın ve buna bağlı kalın

A Plansız bir hedef sadece bir dilektir Öğrenmenizin bir amacı varsa, net öğrenme hedefleri belirleyin. Uzun vadeli hedefleriniz, kişisel gelişiminizle veya mesleki gelişim planlarınızla uyumlu olmalıdır. Onları orta ve kısa vadeli hedeflere ayırın.

Buna dayanarak öğrenme planı oluşturun. Her öğrenme oturumu için bir plan yapmayı unutmayın, sadece birkaç puan alsanız bile. Bu, sizi takip etmeye devam edecek ve neleri örtmeniz gerektiğini ele almanıza yardımcı olacaktır.

Öğrenme için her fırsatı kullanın

Okuldan çıktıktan sonra, öğrenmek için zaman bulmak zordur. İş, aile ve diğer  taahhütleriyle çok meşgul oluruz. Fakat zaman eksikliğinin bir bahane olmasına izin vermeyin.

Teknolojiyle, her yerde ağır kitaplar taşımak zorunda kalmadan öğrenebilirsiniz. Akıllı telefonunuzdaki veya diğer mobil cihazınızdaki basit bir dokunuşla zengin bir bilgiye erişebilirsiniz: e-kitaplardan, sesli kitaplardan, YouTube videolarından…

Çıkarken her zaman parmaklarınızın ucunda öğrenme kaynakları olduğundan emin olun. Kaldığınız yerden zahmetsizce devam etmek için Kindle veya Evernote (tüm platformlar) veya iBooks (Apple) gibi senkronizasyon uygulamalarını kullanın ve not almayı unutmayın (birçok e-okuma uygulamasında not alabilirsiniz).

Youtube Kanalımızdan Kişisel Gelişim Videolarımıza Ulaşmak İçin >>

Çok uyuyun

Hızlı öğrenen olmanın en kolay yolunun ne olduğunu bilmek ister misiniz? Çok uyu. Uyku, beynimizin gün içinde öğrendiğimiz şeyleri işlediği ve uyguladığı zamandır. Yeni öğrenilen bilgilerin birleştirilmesi için yeterli uyku çok önemlidir.

Ulusal Uyku Vakfı, sağlıklı ve hamile olmayan, çalışan bir yetişkinin gece 7-9 saat uyumasını tavsiye eder. Çok iyi uyuyamıyorsanız, uykunuzu iyileştirmek için doktorunuza görünün.

Düzenli egzersiz yapın

iyi bir öğrenci olmanın, düzenli bir spor hayatı ile yakından ilişkisi vardır. Ve biraz daha sert ama yine de kesin olan bir şeye hazırsanız: antrenman kıyafetlerinizi giyin. Egzersiz, hafızayı, yürütücü işlevleri, uzaysal görevleri, reaksiyon süresini ve hatta matematik becerilerini geliştirir.

Fiziksel ve zihinsel sağlığınız/mutluluğunuz için, daha iyi ve hızlı bir öğrenen olma uğruna düzenli egzersiz yapın. Yarım saatlik tempolu olsa bile haftada birkaç kez yürüyün.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar | Sağlıklı Yaşam >>

Yararlı notlar alın

Etkin hatırlama olmadan etkili bir öğrenme yoktur. Ve öğrendiklerini hatırlayabilmenin ilk adımı not almaktır. Öğrenilen materyalin özünü yakalayan ve kendi kelimelerinizle yazılan notlar hatırlamanızı kolaylaştırır.

Not tutmak yalnızca daha sonra hızlı bir şekilde erişilebilen bir bilgi deposu olarak hizmet etmekle kalmaz. Aynı zamanda daha derin öğrenme için çok önemli olan bağlantı oluşturma sürecini de geliştirir. İlgili tarihleri ve isimleri, tanımları, argümanları ve örnekleri kaydedin.

Pratik amaçlar için öğreniyorsanız, ör. İşletmenizdeki belirli bir sorunu çözmek için, sizinle ilgili olanları yazın ve sunulan kavramları göstermek için dünyanızdan örnekler kullanın. Birden fazla not alma sistemi vardır: taslak, Cornell notları, zihin haritalama, vb. Sizin için en uygun olanı seçin.

Unutma eğrisiyle savaşın

Öğrencinin en büyük düşmanı unutmaktır. Unutma eğrisi grafiği, eğer dikkat etmezsek, öğrenilen materyali ne kadar çabuk unuttuğumuzu gösterir. Genel olarak konuşursak, öğrendiklerimizin yaklaşık % 70’i, 24 saat içinde kafamızdan çıkar.

Yeni absorbe edilen bilgilerinizin hafızanızdan buharlaşmamasını sağlamak için revizyonları planlayın. Günlüğünüzde bu bilgileri yeniden öğrenmeyi planlayın. Bu, notlarınızın üzerinden geçmek kadar basit olabilir hatta ders kitabındaki başlıkları/alt başlıkları bile tarayabilirsiniz.

Ancak, en etkili strateji öğrenmenizi en kısa sürede uygulamaya koymaktır. Yetişkinler kendileriyle ilgili olan şeyleri en iyi şekilde öğrenirler ve edindikleri bilgi ve beceriler gerçek hayattaki problemleri çözebilir. Pratik bir projeye sahip olmak, kısa ve basit olsa bile, öğrenilen teorinin derhal uygulanması için size mükemmel fırsatlar sunar.

Zihninizi Temizlemenin 29 Yolu adlı teknik dolu içeriğimiz için >>

Öğrenme stilleriyle uğraşmayın, ancak öğrenmeyi göz önünde bulundurun

Öğrenme stilleri teorisi (örneğin görsel, işitsel, kinestetik öğrenenler) hala oldukça güçlüdür. Ancak aslında etkinliğini destekleyen bilimsel kanıtlar zayıftır. Hangi öğrenme tercihinin size en uygun olduğunu, ancak daha da önemlisi, öğrenme bağlamını göz önünde bulundurarak kullanabilirsiniz.

Sesli bir kitabınız varsa, bilgi almak istediğiniz birçok şey varsa, sürüş sırasında dinlemeyin. Öncelikle, tamamen sürüş ve dinlemeye konsantre olamayacaksınız. Bu yüzden lütfen bunu kendi ve diğer yol kullanıcıları için yapmayın. İkincisi, not alamazsınız.

İyi bir öğrenci olmak için bu konu önemlidir. Daha az bilgi yoğunluğu ve ya daha eğlenceli bir şey seçin. Trendeyken okumak istiyorsanız, yanınıza bir not defteri almayı düşünün veya okuma uygulamasında not alın. Bunun tersine, örme veya ahşap işi gibi pratik bir beceri öğrenmek istiyorsanız, bazı resimlerle bile kitap/makale okumak yerine, videoları izlemekten daha iyi bir olasılık elde edersiniz.

Verimli Ders Çalışmak İçin Kaçınılması Gerekenler >>

Bir çalışma rutini oluşturun

Eğitim rutini öğrenme yeteneklerinizi artırmak için güçlü bir yoldur. Sizi “öğrenme otopilotu” na sokar. Şimdi öğrenmeniz gerektiğini hatırlamanıza gerek yok. Motivasyonel savaşlarla mücadele etmek zorunda değilsiniz. Sessizce devam etmek ve düzenli öğrenmenin ödüllerini almak zorundasınız.

Buna adayabileceğiniz kadar az zaman ile başlayın, ancak pratik olun – görevinizi tamamlayamazsanız 5 dk kullanımı azdır. Düzenli bir çalışma/öğrenme seansı yapmanın en kolay yolu, kendinize olan mevcut bir zaman dilimini kullanmaktır. İşe gidip gelmek, egzersiz zamanı, öğle yemeği molaları veya ev işleri zamanı bunları uygulamak için idealdir. Sadece bir kitap/sesli kurs veya video dizisini ekleyin ve not almayı unutmayın.

Öğrenmeye adanmış düzenli bir bölüme sahip olmanın bir başka büyük avantajı da “revizyonlarınızı” programlayabilmenizdir. Bugün duygusal zeka hakkında okuyorsanız, bugünün okuduğunuzun önemli noktalarının altını çizin.

Bu stratejileri uygulamaya devam edin. Alışkanlık haline getirin. Zamanla doğru araçların ne gibi bir fark yaratabileceğini göreceksiniz. Beyin gücünüz artacak, hafızanız artacaktır. Daha güçlü, daha verimli ve daha etkili bir hızlı öğrenen olacaksınız.

Geleceğin Meslekleri Neler? >>

2019’u geride bıraktık ve yeni yıl geldi. 2019’da ne yapmış olursanız olun önemli olan, 2020 yılında kendinizi geliştirmenizdir. Bu yılı şimdiye kadarki en iyi yıl yapmayı hedefleyin.

Her yeni yıl, yeni umutları, yeni hedefleri yeni çabaları da beraberinde getirir. Hayatınızın hangi evresinde olursanız olun, yeni yıldan beklentiye gireceğiniz kesindir. Ancak bu beklentilerinizi acaba kim gerçekleştirecek, periler mi? Tabiki bu sorunun cevabı basit, SİZ. Amaçladığınız ne varsa, olmasını istediğiniz, değişmesini istediğiniz ne varsa, öncüsü siz olun. Siz kendi hayalleriniz için çabalamazsanız, kimse sizin için çabalamayacak.

İşte size bunu gerçekleştirmek için  yeni yılda kurmak isteyebileceğiniz iki kişisel gelişim alışkanlığı:

1. Gelişim Günlüğü Tutmak

günlük tutmak kişisel gelişiminiz için oluşturabileceğiz en önemli alışkanlıklardan biridir.

Bu, kişisel gelişiminiz için oluşturabileceğiz en önemli alışkanlıklardan biridir. Günlük tutmanın önemli olmasının en az üç nedeni var:

Her deneyimin arkasındaki dersleri bulmanı sağlar. Belki de başlangıçta durum böyle değildir, ancak günlük tutmak alışkanlık haline geldiğinde, aklınız otomatik olarak deneyimlerinizdeki her olası dersi keşfedecektir. Sadece geçen bir etkinlik olmaktansa, her deneyim bir öğrenme fırsatı haline gelir.

Öğrendiğiniz derslerle düşünmenizi teşvik eder. Gelişim günlüğü öğrendiğiniz dersleri not almayı içerir. Bunu yapmak için, dersin özünü almalı ve özlü bir biçimde vermelisin. Bu, sizi ders boyunca düşünmeye teşvik eder, böylece gerçekten elde edebilirsiniz. Bu, dersin aklınıza ve kalbinize daha derin batmasını sağlayacaktır. Öyleyse, yapmadıysanız, bu yılki günlüğünüzü alışkanlık haline getirin.

2. Kitap Okumak

Kitap okumak yıllardır Warren Buffett'in alışkanlığı olmuştur.

Kitap okumak kişisel gelişiminiz için önemli bir alışkanlıktır. Ünlü yatırımcı Warren Buffett’in oğlu Peter Buffett ile röportajı bulunuyor. Genç Buffett’in babası hakkında söylediklerinin arasında ilginç olan bir şey var: “Çok okuyor ve hala devam ediyor.” Okumak yıllardır Warren Buffett‘in alışkanlığı olmuştur. Değişen pazar durumlarında çok iyi kararlar vermesine şaşmamalı.

Diğer pek çok ünlü kişi de kendi kişisel gelişim cephanelerinde bu alışkanlığa sahip, bu yüzden onu da bir alışkanlık haline getirmek akıllıca.

Bu kadar. Sadece iki basit alışkanlık. Sana çok fazla şey yada  yapmak için fazla karmaşık bir şey vermek istemiyorum. Bu iki alışkanlık kesinlikle yapılabilir. Basitler, ancak kişisel gelişiminiz için çok faydalı olabilirler.

Yeni Yılınız mutlu olsun!

Her yıl yapılan bir yeni yıl ritüeli vardır. Fakat bu sene, 2020 senesinde her şey farklı olmalı ve bu ritüel herhangi bir karar almayı içermemeli. Niye peki?

Çünkü kararlar genellikle “daha fazla, daha iyi ya da farklı” bir şeyler yapmayı vaat ediyor. Daha fazla egzersiz yapmayı, daha iyi bir iş bulmayı, aşık olmayı ya da stresimizle başa çıkmanın farklı bir yolunu bulma sözünü veriyoruz. Fakat bu bize gerçekten yarar sağlıyor mu?

Çoğumuz yeni yıla en iyi niyetlerle başlıyoruz, ancak mart ayına kadar (hatta genelde ocak ayının ikinci haftasında başlar bu) kendimizi bu kararları boş vermiş buluruz. 2020’yi bize daha iyi gelecek bir yıla dönüştürmenin yolu olabilir mi? EVET! Herhangi bir karar vermemeyi ve bunun yerine yaratıcı bir düşünce şeklini ve niyet oluşturma sürecine girmeyi seçebilirsiniz.

Bu yeni yılda, geçmişi unutma ve geleceğe yönelik odağınızı netleştirme konusunda sizi destekleyecek ritüelleri takip edip size ilham verecek şekilde düzeltebilirsiniz:

Ocak ayının ilk günlerinde, kendiniz için en az bir saat kesintisiz zaman ayırın

Rahat, sessiz bir ortamda, bir mum yakın, belki hafif bir müzik açın. Her ay gerçekleşen olayları, tanıştığınız insanları, ziyaret ettiğiniz yerleri, öğrendiğiniz dersleri, başarıları, duaları, mücadeleleri, eğlenceli anları vb. hatırlayın. Yıla bu şekilde bakmanın harika yanı, nasıl büyüdüğünüzü ve minnettarlığınızı ifade edebilmenizdir.

Geçen yıl geride bırakmak istediğiniz davranış, inanç veya alışkanlıklarınızı düşünün

Geçen yıl geride bırakmak istediğiniz davranış, inanç veya alışkanlıklarınızı düşünün

Hepimizin pişmanlıkları ve öğrenme deneyimleri var, ancak çoğumuz ihtiyaç duyduğumuzdan daha uzun süre onlara tutunma eğilimindeyiz. Ayrı bir kağıda 2019’da ne bırakmak istediğinizi yazın. Örneğin: kötü alışkanlıkları, inançları sınırlama, tekrarlayan / yıkıcı düşünceler, Facebook ve Instagram aşırı kullanımı, yersiz öfke, küfür vb. Bu listeyi tamamladığınızda, gerçekten kurtulmak için onu küçük parçalara ayırın veya yakın!

Geçen yıl kalbini kırdığınız veya küs olduğunuz insanlarla ilişkilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünün

Geçen yıl kalbini kırdığınız veya küs olduğunuz insanlarla ilişkilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünün

Kötü olaylar yaşadığınız veya sizi kıran insanları düşünün ve daha fazla içinizde tutmayın bu kötü olayları, yeni yıla da bu kalp kırıklıkları veya pişmanlıklar ile girmeyin. Şimdiden bunları düşünüp planını yapın ve gidin konuşun o kişilerle ki iletişim ve ilişkiler konusunda en azından kendinizi geliştirdiğiniz ve yeni karşılaştığınız olaylarda da bu tecrübelerinizi kullanarak daha kaliteli iletişim kurabildiğiniz bir yıl olsun sizler için.

Adım atmaktan çekinmeyin, en kötü şu anki durum devam eder. Ama öncesinde düşünür ve onları affederek giderseniz, samimi olursunuz ve böylece amacınıza ulaşacağınıza eminiz.

İletişim becerilerinizi daha çok ret alarak arttırın

Yeni yılda özellikle iletişim konusunda kendinizi mutlaka geliştirin, daha çok insanla selamlaşın ve konuşun. Geliştireceğiniz iletişim beceriniz sizin iş becerilerinizden tutun da arkadaşlık ilişkilerinize hatta beklediğiniz veya halihazırda olan aşk ilişkinizde bile ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır. Daha çok ret cevabı duymaya çalışın, çünkü duyacağınız her ret sizi negatifler konusunda geliştirecek ve ilerlemenizde inanılmaz fayda sağlayacaktır.

Hedefleriniz konusunda işinize yarayacak becerileri geliştirin

Hedefleriniz konusunda işinize yarayacak becerileri geliştirin

Sahip olduğunuz hedefleriniz konusunda da ilerleme kaydetmenin en iyi yolu, bu yolculukta sizlere gerekli olan becerilerinizi belirlemeniz hatta yolculukta sizi pozitif edecek ne varsa (hoşunuza giden hobiler -ata binmek, spor yapmak vb- konusunda bile) adım atmalı ve donanımınızı geliştirmelisiniz. Çünkü bu konularda olacak olan gelişimler sizleri ömür boyu karşınıza çıkan her konuda bir adım öne geçirmiş ve işlerinizi kolaylaştırmış olacaktır.

Pazarlama ağı gerçekten bir ilişki işi midir? Bu, şu an neredeyse hepimizin milyonlarca kez neye benzediğini sorduğumuz bir soru.

Bu konu hakkında çarpıcı bir bakış açısı için, network marketing içerisinde yıllarca büyük organizasyonlar kurmuş bir liderin, yapmış olduğu açıklama şu şekildedir;

“Bu soruya cevap hem evet, hem de hayırdır. Gerçekten inandığım şey endüstrimizin, birisine sponsor olduğunuz pazarlama ve tanıtım işi olduğudur. Bundan sonra ilişki, iş haline gelir.

Bu sektördeki kişisel deneyimlerden bulduğum şey, endüstrimizde gerçekten iyi sonuç veren iki tür insan olduğudur.

İlk kişi türü, zaten tonlarca güçlü ilişkileri olan kişidir. Bu benim “bağlayıcı” veya “nüfuz sahibi” olarak adlandırdığım bir kişidir. Etki alanlarındaki insanlar tarafından beğeniliyor, güveniliyor ve saygı duyuluyor. Konuşurken insanlar dinler. Güvenilirlikleri var.

Bir dakika izin verin ve bunu perspektife koyalım.

Diyelim ki bir doktor network yapmak için bir pazarlama ağı şirketine katılmış olsun. Bir grup arkadaşını ve aile üyesini, ekstra para kazanma, sağlıklı olma ve kendi işlerini kurma konusunda açılış partisine davet ediyor.

Bunu yaptığında ne olacağını düşünüyorsun?

İnsanlar ortaya çıkar! İnsanlar partisine gelir, çünkü doktora güvenir, saygı duyar, hoşlanır ve onu çok düşünür. Basitçe söylemek gerekirse, güvenilirliği var. Bu güvenilirlik ve kurulu ağ, hızlı bir şekilde ticarete başlamasına ve onu büyük bir lider yapmasına izin vermektedir.

Öte yandan, bir kişinin kırıldığını ve işsiz olduğunu varsayalım. Aynı ağ pazarlama şirketine katılırlar ve kendi açılış partisine ev sahipliği yapmaya karar verirler. Bir grup insanı ve aileyi bir işe başlama, sağlıklı olma ve fazladan para kazanma konusunda bilgi almaya davet ediyorlar.

Ne olacağını düşünüyorsun? Çoğu insan ortaya çıkmaz! Niye? Çünkü doktor ile aynı derecede güvenilirliğe sahip değil. İnsanlar işle ya da para kazanma konusunda ona saygı duymuyorlar.

Zaten bu güvenilirliğe sahip olan insanlar büyük bir yakın ilişkiler ağı kurdular ve güvenilen, saygı duyulan ve beğenilen insanlar, kendileri için böyle bir şeyi yapmayan birine karşı büyük bir avantaja sahipler. Bu mantıklı mı, değil mi?

Ve bir dakika için bu şekilde düşünün. Gerçekten sevdiğiniz, hayran ve güvendiğiniz biri sizi fazladan para kazanmanın bir yolunu aramaya davet ettiğinde, SİZ dinler misiniz? Hiçbir başarısı olmayan bir arkadaşınız olan Samet, onlardan birinin içinde olsaydı, seni de aynı şeyi yapmaya davet ettiğinde, onu dinler misiniz yoksa fırçalar mısınız? Bu, güvenilirliğin önemini kanıtlamaktadır.

Bu iş modelinde gerçekten başarılı olan ikinci kişi, büyük satış, pazarlama ve tanıtım becerilerine sahip bir kişidir.

Nasıl müşteri adayları yaratacağını, yabancıları beklemesini, satmasını, insanları kapatmasını vb. bilen kişi, çok hızlı bir şekilde büyük bir ağ kurabilir. Bu becerilere ve kişilik özelliklerine sahip olmayan bir başkasına karşı büyük bir avantaja sahiptirler.

Hayır, ağ pazarlaması, insanları satın almaya ya da katılmaya ikna ettiğiniz geleneksel satışlar gibi değildir. Ancak, insanları araştırmak, ipuçlarını bulmak, planı göstermek ve imzalamak için yaratıcı yollar bulmalısınız. Aşırı utangaçsanız, güven duymuyorsanız veya bunu yapmakta kendinizi rahat hissetmiyorsanız, başarılı olmanız zor olacaktır.

Evet, bu becerileri öğrenebilir ve geliştirebilirsiniz, ancak en azından birkaç yıl sürecek çoğu insan için, özellikle daha önce hiç yapmadılarsa! Bu becerilere zaten sahipseniz, pazarlama ağı işinizde hızlı bir başlangıç ​​yapabilir ve potansiyel olarak büyük bir gelişim elde edebilirsiniz.

Şimdi, sürdürülebilir, uzun vadeli bir ağ pazarlama işi kurmak söz konusu olduğunda, ilişkilerin hayati önem taşıdığına inanıyorum. Bu ilişkiler, organizasyonun sağlam ve birlikte olmasını sağlayan yapıştırıcıdır. Sektörümüzde 20 yıl veya daha uzun bir süredir büyük bir grup kuran ve sürdüren başarılı distribütörlere bakın ve tonlarca sağlam ilişkiler içeren bir ağ göreceksiniz.

Öncelikle, ekibinizde işe alabileceğiniz, güvenilirliği, etkisi ve etki alanı olan insanları arayın. İkincisi, ekibinizde işe almak için iyi satış ve pazarlama becerisine sahip insanları arayın. Her iki tür insan da büyük olasılıklar içermektedir.

Son olarak, ekibinizdeki kilit kişilerle ilişkiler kurmaya odaklanın. Onlara gerçek bir insan olduğunuzu ve onları umursadığınızı gösterin. Çok büyük bir fark yaratacaktır.”

Son düşünceler

Burada bahsedilen konu, “sadece bu kişileri organizasyonunuza alın” demek değildir. İlişki üzerine, sağlam bir organizasyon kurma üzerine bakış açınızı değiştirmeniz gerektiğidir. Eğer networkten önceki hayatınızda, hiçbir işi tam yapmayan, tembel, kendini geliştirmeyen, kitap okumayan veya saygısız biriyseniz, öncelikle bu özelliklerinizi değiştirmeye başlayın.

Kendinizi geliştirmeye, çevrenize örnek birisi olmaya başlayın. İnsanlar aptal değil, sizdeki değişimi görmeye başlayacaklardır. Tabi beklentileri de doğru ayarlamakta fayda var, herkes de gelip size katılmayacak. Belki birileri sizdeki değişimi görüp, size katılacaktır.