Son zamanlarda  yeni bir kelime var: Tsundoku. Japonca bir kelime, “okuma materyallerini satın alıp, onları okumadan biriktirmek” anlamına geliyor.

Kaynaklarınızı Nasıl En İyi Şekilde Kullanırsınız?

Son zamanlarda yeni bir kelime var: Tsundoku. Japonca bir kelime, “okuma materyallerini satın alıp, onları okumadan biriktirmek” anlamına geliyor.

Tsundoku, bazı insanlar için kitap söz konusu olduğunda düşük bir eğlence-fayda oranına sahip olduğunu söylemenin başka bir yoludur. Çok fazla kitap var, ama onlardan yeterince faydalanmıyoruz.

“Okuma materyallerini” hemen hemen her şeyle değiştirebilirsiniz. Bu şöyle olur:

“Satın alıp <herhangi bir şeyi> kullanmamak”

Bu senin hayatında da oluyorsa, o zaman boşa giden bir şeyler var. Yapmanız gereken şey, israfı en aza indirmektir.

Ders şu: Yaptığınız her şeyde israfı en aza indirmeyi amaçlıyoruz. En az kaynak kullanarak en fazla faydayı elde edin.

İşte bunu yapmanın bazı yolları.

 

Paylaş

Mümkün oldukça, diğer kişilerle paylaşılan bir kaynak kullanın. Mesela kütüphane iyi bir örnek buna. Bir kütüphanedeki kitaplar birçok insanla paylaşılıyor.

Bunu yabancılarla yapmak zor ise, bunu kendi ailenizde yapabilirsiniz.

 

Kiralamak

Bir şey kiralayabildiğinizde, ona sahip olmanıza gerek yoktur. Bugünlerde kiralık şeyler için daha fazla kaynak var, ancak onlar için “kira” kelimesini kullanamayabiliriz.

Uber gibi paylaşım servislerini kullanmak da bir kiralama şeklidir. Bir araca sahip olmak yerine, sadece bir seyahat için başkasının arabasını “kiralarsınız”.

 

İhtiyacınız Olanı Satın Alın

Bir şeyi paylaşamaz veya kiralayamazsanız, satın alabilirsiniz. Sizin için gerekli olanı satın alın.

Öteki taraftan, ihtiyacınız olan bir şeyi almamak yanlıştır. Bir şey hayatınızı iyileştiriyorsa onu satın almamak, satın almaktan daha pahalıya mal olacaktır.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın