KPSS Nitelik Kodu Nedir? Hepsini Taşımak Gerekir Mi?

kpss nitelik kodu nedir

KPSS nitelik kodu, adayların sınav sonuçlarına göre tercih yapabilecekleri alanları ifade etmektedir. Bu kapsamda adayların tercih yapabilecekleri alan ve bölüm nitelik kodları ile belirlenmektedir. Nitelik kodları ise kişilerin mezun oldukları bölüme göre tayin edilir. Bazı pozisyonlar için mezun olunan program veya alan koşulu için birden fazla kod yazılabilir. Bu durumlarda da adaylardan bir tane nitelik koduna sahip olmaları başvuruları için yeterli olmaktadır.

Contents

KPSS Nitelik Kodlarının Hepsini Taşımak Gerekiyor Mu?

KPSS nitelik kodlarının hepsini taşımak gerekmemektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken genel kodlar ile özel nitelik kodlarının ayrımıdır. Bazı bölümler mezuniyet olarak pek çok bölüme hitap edebilir. Bu yüzden de nitelik kodları farklı olabilir. Ancak kişilerin tek bölümden mezun olmaları asgari eğitim şartını sağladığı için diğer bölümlerden mezuniyet şartını yerine getirmesi gerekmez. Fakat özel nitelik kodları ayrı özellikler talep edebilir. Bu kodlar ehliyet, yabancı dil, güvenlik soruşturması, onaylı sertifika gibi farklı alanlarda olabilir. Özel nitelik kodlarının hepsinin sağlanması gerekmektedir.

2023 Kodu Ne Demek?

2023 kodu ifadesi yer alan kadro ve bölümlere tercih yapabilmek için adayların Ortaöğretim Kurumlarının Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı ve Dallarından veya Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı – Endüstriyel Elektronik Dalından mezun olmaları gerekir. Bu bölümler dışında mezuniyet, ayrı bir kod yoksa kabul edilmemektedir.

4478 Nitelik Kodu Nedir?

4478 nitelik kodu Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletmecilik veya Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret lisans programından mezun olmak anlamı taşımaktadır. Şartlar arasında başka kod bulunmuyorsa adayların ancak adı geçen bölümlerden mezun olmaları gerekir.

KPSS Tercih 1 Ne Demek?

KPSS tercih 1, lisans mezunlarının yaptıkları tercihleri ifade etmektedir. KPSS 1 lisans mezunu olanların katıldıkları oturumdur. Lisans bölümünden mezun olanlar tercihlerini 1’inci tercih listesine göre yapmaktadır.

KPSS Nitelik Kodları 6517 Nedir?

KPSS 6517 nitelik kodu DE sınıfı sürücü belgesine sahip olmak anlamı taşımaktadır. Özel bir nitelik kodudur ve yapılacak olan atamalarda özel şart olarak belirtilir. Bunun yanında KPSS ile alım yapan ve merkezi atama yerine cari alım gerçekleştiren kurum ve kuruluşlar için de bu kod kullanılabilmektedir. DE sınıfı ehliyet sahibi olmak M, B, BE, B1, D, D1, D1E ve F sınıfına tabi olan araçları kullanmak anlamına gelmektedir. Almak için ise en az 24 yaşında olmak ve daha önceden D sınıfı ehliyet alınması gerekmektedir.

4418 Nitelik Koduna Kimler Başvurabilir?

KPSS 4418 nitelik kodu iktisadi ve idari bilimler programları lisans bölümünden mezun olanları tanımlamaktadır. Bu kapsamda 4418 nitelik kodu olan kadrolar için şu bölüm mezunları başvuru yapabilir;

 • İktisat
 • İşletme
 • Maliye
 • Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
 • Yönetim Bilişim Sistemleri
 • Uluslararası İlişkiler

kpss nitelik kodu

S01 Nitelik Kodu Nedir?

S01 nitelik kodu şu bölümlerden mezun olanları ifade etmektedir; Acil Bakım Teknikerliği, Acil Yardım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Paramedik, Acil Yardım, Ambulans ve Acil Bakım, İlk ve Acil Yardım ön lisans bölümler. S01 kodu sağlık alanında çalışacak olan ilk yardım ekiplerini ifade etmektedir. Kod tanımı içine aynı zamanda ambulans şoförlüğü de dahil edilmektedir. Genelde S01 kodu ile işe başvurular ambulans kullanımı üzerine olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Branş Bazında Sıralama Nedir?

Nitelik Kodumu Nasıl Öğrenirim?

Nitelik kodu öğrenme için ilk olarak ÖSYM’nin sitesinden Aday İşlemleri Sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Bu kısımdan Eğitim Bilgilerim sekmesi seçilir ve mezuniyetine göre nitelik kodları sayfası seçilir. Ön lisans ve ortaöğretim kodları aynı sayfada, lisans bölümü kodları ise ayrı sayfada yer almaktadır. Burada açılan sayfadan mezun olunan bölüm araması yapılarak nitelik kodu öğrenilmektedir.

KPSS 3290 Nitelik Kodu Nedir?

KPSS 3290 nitelik kodu Elektrik ön lisans programından mezun olma şartı anlamına gelmektedir. Sadece ön lisans şartı talep edilir, lisans mezunları başvuru yapamaz.

KPSS 3181 Nitelik Kodu Nedir?

KPSS 3181 nitelik konu maliye ön lisans programından mezun olmak anlamına gelmektedir. Sadece ön lisans mezunu olan kadroları tanımlar.

İşletme Mezunları Hangi Kodları Tercih Edebilir?

İşletme mezunları şu kod ve alanlara dönük tercihte bulunabilir;

 • 3226 – İşletme / İşletmecilik
 • 3361 – Yönetim Bilişim Sistemleri
 • 3381 – Muhasebe-Finansman
 • 5123 – Muhasebe ve Finansal Yönetim / Muhasebe ve Finans Yönetimi
 • 8207 – İş İdaresi
 • 8208 – İş İdaresi ve İktisat
 • 8296 – Yönetim ve Organizasyon
 • 8334 – Pazarlama