Kuşkuları Yok Etmenin ve Daha Güçlü Bir Lider Olmanın 4 Yolu

Hepimizin kendi mücadeleleri var: Doğru kararı vermemizi engelleyen kuşkular, yeniden yaşamak istemediğimiz anılar, gece bizi rahatsız eden pişmanlıklar. Bu liderlerde de bir istisna değildir ve öyle gibi de davranmamalıdırlar.

İş yerinde ortaya çıkan güven sorunları için daha güçlü ve daha güvenli bir ekip oluşturulabilir. İşçiler sizi hala hata yapan ve korkuyla savaşan bir insan olarak gördüğünde, kendi hatalarıyla kendilerini daha rahat hissederler.

Kusurlarınızı ve zayıf yönlerinizi açığa vurmaktan korkmayın; aslında, tüm ekibin görmesi için onları kucaklayın. İşte, bir lider olarak, iş yerindeki güvenlik açıklarınızı gizleyen şeyleri kaldırmak için neler yapabileceğiniz.

 

Kendinizle ilgili olan kuşkularınızla karşı karşıya gelin

Sadece, şirketinizde yüksek bir güç sahibi olmanız kendinizden asla şüphe etmediğiniz anlamına gelmez. Elbette, kendinden emin görünebilirsiniz ve bu, ilk etapta size o pozisyonu vermiş olabilir. Ancak hiç kimse endişesiz değildir.

 

Takımınıza güvenin

Çalışanlarınız için iyi bir örnek oluşturmak istiyorsanız mükemmel olamazsınız. Aslında, kusurlarınızı gizlemek sadece ekibinize gerçekçi olmayan beklentiler verecektir.

Mücadelelerinizi paylaşmak, hataları ve sağlıklı risk almayı teşvik etmek için harika bir yoldur. Aynı zamanda akranlarınızın ve çalışanlarınızın, sizinle olan bağınızı güçlendirecek daha kişisel bir taraf görmelerini sağlar.

Buna ek olarak, diğerlerine güvenmek onlara güvendiğinizi ve geri bildirim ve desteklerine değer verdiğinizi gösterecek ve bu da kalıcı bağlar yaratacaktır.

 

Hatalarınızı kabul edin

Eğer bir şeyleri batırırsanız onu örtbas etmeye çalışmayın. Bu sadece ekibinize, bir hata yapmanın kabul edilemez olduğunu, stresli bir ortam yaratacağını ve onlarla olan ilişkinize gerilim katacağını gösterecektir.

 

Yardımı kabul edin

Yardım için size başkalarının gelmesine alışkın olabilirsiniz ama bu aynı şeyi yapmayacağınız anlamına gelmez.

“En iyi liderlerin bile yardıma ihtiyacı olduğunu hatırlamak ve aslında yardıma ihtiyaç duyduklarında onları çok etkili kılan şeylerin bir parçası olduğunu bilmek, önemlidir”.

Şükran ve alçak gönüllülük ile desteği kabul edin. Siz kimseden daha iyi değilsiniz ve başka kimse sizden daha iyi değil. Yardım almakta utanılacak bir şey yok – bu şekilde hem bireysel hem de işbirliği içinde büyürsünüz.

 

***

Takım çalışması büyük işler yapmanın temel anahtarıdır. Ve bir takıma liderlik etmek için de bazı konularda bilgiye sahip olmak ile mümkündür. Yukarıda paylaştığımız başlıklar aslında insanların kafalarındaki çıtaları kırabilecek, özgüvenli ve güçlü bir takım kurmanızı sağlayabilecek temel anahtarlardır. Liderlik ettiğiniz bir grubunuz varsa, bu konulara dikkat ederseniz grubunuzun nasıl daha güçlü ilişki ve özelliklere sahip olacağını göreceksiniz.