Magnezyum Hapı Kilo Aldırır Mı? Sivilce Yapar Mı?

Magnezyum Hapı Kilo Aldırır Mı? Sivilce Yapar Mı?

Magnezyum hapı kilo doğrudan aldırmaz. Yeterli magnezyum alımı insanlarda kilo düzeyi dengesinin sağlıklı bir düzeyde tutmanıza yardımcı bir etki yapar. Eksikliğinin görüldüğü durumlarda her ne kadar kilo ile ilgili sorunlar daha kolay ortaya çıksa da doğrudan etkilediği yönünde bir yorum yapmamız mümkün değildir. Sindirim sistemini düzenlemedeki etkisi ile yardımcı etki sağladığını söyleyebiliriz.

Contents

Magnezyum Hapı Sivilce Yapar Mı?

Magnezyum hapı sivilce yapar ya da yapmaz hakkında net bir bilgi yoktur. Bu daha çok bireyin kendisine ve diğer mineraller ile ilişkisine bağlı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirli mineraller ile birlikte alınan magnezyumun cildi canlı tutmak ve konumuz olan sivilcelerden korumak gibi bir rolü olacağı gibi bireye bağlı olarak bu şekilde olamayabilir.

Magnezyum Hapı Adet Geciktirir Mi?

Magnezyum hapı adet geciktirme konusunda doğrudan bir etki göstermez fakat yapılan araştırmalar doğrultusunda magnezyum hapının 6 ay boyunca düzenli olarak her gün 310 mg (miligram) alınmasının adet ölçülerini önemli düzeyde azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Rahim kaslarındaki spazmları engelleyen magnezyum bunun beraberinde kan dolaşımının da rahatlamasını sağlayarak ağrı hissinin azaltılması etkisi ile karşımıza çıkıyor.

Magnezyum Hapı Ne Zaman İçilir?

Magnezyum hapı gece yatmadan 1-2 saat öncesinde tüketilmelidir. Magnezyumun malat hariç diğer formlarının uyumadan 1-2 saat önce tüketilmesinin sebebi genel olarak beyin ve kaslara etki etmesi sebebi ile belirli bir rahatlama sağlamasıdır. Gündüz alınması sedatif etkisinden dolayı sersemliğe sebep olabilirken akşam alınması durumunda bireyin rahat bit uyku ile geceyi geçirmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Magnezyum Yağı Ne İşe Yarar?

Magnezyum Eksikliği Kilo Vermeyi Engeller Mi?

Magnezyum eksikliği kilo vermeyi engeller. Kilo vermek için bu mineral ve bunun benzeri minerallerin eksikliklerinin tahliller aracılığı ile belirlenip eksiklikleri düzeltilmelidir. Magnezyumun yanı sıra manganez, krom, çinko, demir, bakır ve kalsiyumun eksiklikleri de kilo vermeyi engelleyici etki yaratmaktadır.

Magnezyum Hapı Devlet Karşılıyor Mu?

Magnezyum hapı devlet tarafından karşılanan ve karşılanmayan formlar ile karşımıza çıkmaktadır. Bazı magnezyum ilaçlarını devlet karşılarken bazılarını ise karşılamamaktadır. Aile hekiminiz ile veya görüştüğünüz doktordan bilgi ve tavsiye alarak SSK’nın karşıladığı ilaçlardan yazılması talebinde bulunabilirsiniz. Kısaca cevap verecek olursak bazı ilaçları karşılarken bazılarını karşılamaz diyebiliriz.

Magnezyum Hapı Her Gün İçilir Mi?

Magnezyum gün içinde erkekler için 400 ile 420 miligram, kadınlar için 310 ile 320 miligram tüketilebilir. Magnezyum ilaç dışında; fındık, ceviz, kuru kayısı, roka, süt, bezelye, yoğurt, muz, avokado, bitter çikolata ve ay çekirdeği gibi gıdalardan günlük ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Magnezyum Hapı Neden Gece İçilir?

Gece ya da gündüz kullanımında fark olmasa da magnezyum, kişinin daha kaliteli uyku almasını sağladığı için yatma saatlerine yakın alınması önerilir. Parasempatik sinir sistemini etkin hale getirip kişinin rahatlamasını ve sakin kalmasını sağladığı için gece daha kolay uyumanıza yardımcı olur. Magnezyum, uykuyu daha kaliteli hale getirdiği için genellikle geceleri kullanılır.