Endorfin Nedir? Nasıl Artırabilirsiniz?

Endorfin nedir? - Endorfinler, hipofiz beziniz ve merkezi sinir sisteminiz tarafından üretilen ve beyninizdeki opiat reseptörlerine etki eden bir grup peptiddir.

Mutluluk hormonu olarak da bilinen kimyasallardan endorfin nedir? Endorfin hormonunuzu nasıl artırabilirsiniz? Stres, depresyon vb sağlığa zararlı durumlardan sizi kurtaracak olan bu hormon nedir? Nasıl artırabilirsiniz?

Endorfinler, harika bir antrenmandan sonra, bir parça bitter çikolata yedikten sonra veya bir arkadaşınızla iyi bir kahkaha attıktan sonra hissettiğiniz duygudan sorumludur. Beyninizdeki ağrıyla baş etmenize ve genel olarak iyi hissetmenize yardımcı olan kimyasallardır. Ama endorfin hakkında gerçekten ne kadar bilginiz var?

Endorfin Nedir? Nasıl Artırabilirsiniz?

Endorfin terimiyle başlayalım. İsim iki kelimeden gelmektedir; endojen (vücuttan gelen anlamına gelir) ve morfin (opiat ağrı kesici). Bu nedenle, endorfinlerin vücudunuzun doğal ağrı kesicisi olduğu mantıklı geliyor. Ama tam olarak nedir?

Endorfinler, hipofiz beziniz ve merkezi sinir sisteminiz tarafından üretilen ve beyninizdeki opiat reseptörlerine etki eden bir grup peptiddir. Bu nörotransmiterler (bazen hormonlar olarak da düşünülür) zevk ve esenlik duygularını arttırmak ve ayrıca ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için hareket ederler.

Yaşam Enerjinizi Nasıl Yükseltebilirsiniz? >>

Endorfin nedir? Endorfin hormonunuzu nasıl artırabilirsiniz? – Hiç endorfin dalgası yaşadınız mı? Bu tipik olarak, belirli bir yemeği yemek, bir tür egzersiz yapmak, cinsel ilişkiye girmek, stresli bir durumla yüzleşmek veya fiziksel olarak acı veren bir şey yaşamak gibi belirli bir olaya yanıt olarak gerçekleşir. Örneğin;

 • Ormanda koşuyorsanız ve ayak bileğinizi burkuyorsanız, yaralanmanıza rağmen ormandan topallayarak yürümenize yardımcı olacak endorfinlerde bir artış yaşayabilirsiniz.
 • Ya da endorfinler, normal şartlar altında böyle bir şey yapmak imkansız olsa bile, bir grup insanın bir trafik kazasından sonra, bir yaralının üzerine düşmüş çok ağır bir aracı nasıl kaldırabildiklerini açıklayabilir.

Endorfinler yardımcıdırlar ve durumlara uyarlanabilirdirler. Doğanın bizi acı hissinden uzak tutma ve bizi zevk duygularına götürme yoludur. Endorfinleriniz olmasaydı, dünya çok daha az renkli görünürdü ve günleriniz daha uzun hissedilir ve “yaşama sevinciniz eksikmiş gibi görünürdü.

Endorfinlerin Faydaları Nelerdir?

Endorfinlerin sağlığınız ve iyiliğiniz açısından birçok olumlu etkisi olabilir.

Endorfinlerin sağlığınız ve iyiliğiniz açısından birçok olumlu etkisi olabilir. Bir tatilde olduğunuzu ve bir yılan tarafından ısırıldığınızı, ancak hiç acı hissetmediğinizi hayal edin. Bu neden olur? Endorfin dalgalanmasının koruyucu etkisidir ve durumun stresiyle başa çıkmanıza izin verir. Aşağıda, endorfin hormonunun birçok faydasından bazılarının bir listesi bulunmaktadır;

 • Düşük depresyon hali,
 • Düşük kaygı hali,
 • Geliştirilmiş benlik saygısı,
 • İştahın düzenlenmesi,
 • Gelişmiş bir bağışıklık tepkisi,
 • Düşük ağrı hissi vb.

Gördüğünüz gibi, endorfin hormonunun faydaları çoktur. Aslında, haftada üç kez 45 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmak gibi düzenli egzersizler, hafif depresyonla yaşayanlar için iyi bir ilk seçenek olabilir.

Yeşil Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri >>

Düşük Endorfinlerin Etkileri Nelerdir?

Endorfin nedir? Endorfin hormonunuzu nasıl artırabilirsiniz? – Yeterince endorfine sahip değilseniz, aşağıdaki etkilerle karşılaşabilirsiniz:

 • Yüksek depresyon hali,
 • Artan anksiyete sorunu,
 • Daha fazla ruh hali değişimi,
 • Yüksek ağrı ve sızılar,
 • Bağımlılıkla ilgili sorunlar,
 • Uyku sorunları,
 • Dürtüsellik vb.

Ayrıca stresin, yaşamın erken dönemlerinde sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi, endorfin oluşturma yeteneğinizi de bozabileceğini bilmelisiniz.

Endorfinler Nasıl Artırılır?

Endorfin nedir? Endorfin hormonunuzu nasıl artırabilirsiniz?

Endorfin nedir? Endorfin hormonunuzu nasıl artırabilirsiniz? – Doğal endorfinlerinizi artırmak için ne yapabilirsiniz? Düşündüğünüzün aksine, bir yarışı kazanmak için maraton koşmanıza veya endorfinlerinizi artırmak için aşırı bir şey yapmanıza gerek yok.

Daha yüksek yoğunluklu egzersizlerin, düşük yoğunluklu egzersiz programlarından daha fazla endorfin üreteceği doğru olsa da, 26,2 Km sonra bitiş çizgisini geçmenize gerek kalmadan endorfinlerinizi artırmanın birçok farklı yolu vardır. Aşağıda, hemen başlayabileceğiniz basit seçeneklerin bir listesi bulunmaktadır.

1.Bitter çikolata yiyin

Çikolata sever misiniz? Cevabınız “evet” ise şanslısınız. Sadece bir parça bitter çikolata yemek, endorfinlerinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Düşünce Gücünüz Ne Kadar Kuvvetli? >>

2.Egzersiz yapın

Orta yoğunlukta egzersiz, endorfinlerinizi artırmak için yardımcı olabilir. Haftada en az üç kez 45 dakika egzersiz yapmaya çalışın.

3.Müzik İle Uğraşın

Müzik sadece eğlence amaçlı değildir; senin refahını ve endorfin hormonunu artırabilir.

4.Sanatla İlgilenin

Tıpkı müzik ile uğraşmak gibi, sanatla ilgilenmek de endorfin seviyenizi yükseltmeye yardımcı olabilir.

5.Dans Edin

Koşuya çıkmak veya düzenli bir egzersiz yapmak istemiyorsan, evinin içinde veya etrafında dans etmek de endorfinlerini yükseltebilir.

Güneşi Uyandıralım >>

6.Akupunktur Alın

Akupunktur uygulamasının endorfin artışına yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Akupunkturun ağrı reseptörlerini de uyaracağını düşünürseniz, bu mantıklı bir çözüm olabilir.

7.Kahkaha Atın

Gülmeyi seviyor musunuz? Kahkaha aynı zamanda endorfinlerinizi de uyarabilir, bu yüzden her gün yeterince gülmeye çalışın. Komik bir televizyon programı izleyin veya sizi kahkaha attıran insanlarla zaman geçirin.

8.Baharatlı Yiyecekler Yiyin

Baharatlı yiyecekler yemenin endorfinlerinizi artırabileceğini biliyor muydunuz? Bu, bir Hint restoranını denemek veya bir dahaki sefere yemek yemek için dışarı çıktığınızda menüden yeni bir baharatlı öğe seçmek için iyi bir bahane olabilir.

9.Masaj yaptırın

Tıpkı akupunktur gibi masaj da endorfin seviyenizi yükseltmeye yardımcı olabilir. Bunun profesyonel bir masaj olması bile gerekmez; aile üyelerinizden birinden size masaj yapmasını, masaj koltuğu almasını veya gergin kasları gevşetmek için portatif bir masaj aleti kullanmasını isteyebilirsiniz.

Kendinizi Sevmenin Önemi >>

10.Saunaya gidin

Saunada oturmanın endorfinlerinizi de artıracağını biliyor muydunuz? Saunada oturduğunuzda sadece stresi atmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınızı da iyileştirirsiniz.

11.Aromaterapi kullanın

Hiç aromaterapiyi denediniz mi? Ortamın kokusunu değiştirmek endorfinlerinizi artırabilir.

12.Sevdiğiniz bir programı izleyin

Gülme havasında değilseniz, bir TV dizisi veya programı izlemeyi de düşünebilirsiniz. Bunun aynı zamanda endorfinlerinizi arttırdığı da görülmüştür.

13.Meditasyon yapın

Meditasyonu denediniz mi? Meditasyon, endorfinlerinizi artırmanın başka bir kolay yoludur. Başlamak için hiçbir maliyete gerek yoktur. Başlamak için tek ihtiyacınız olan 20 dakika ve bir Youtube videosu.

14.Gönüllük projelerine katılın

Gönüllü iş yaptığınızda, sadece başkaları için iyilik yapmış olmazsınız, aynı zamanda endorfinlerinizi de artırmış olursunuz. Bu, esenlik duygularınızı geliştirmenin başka bir basit yoludur.

15.Arkadaşlarınızla vakit geçirin

Endorfininizin düşük olduğunu düşünüyorsanız, izolasyondan kaçınmaya çalışın. Arkadaşlarla zaman geçirmek yaşama sevincinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Endorfin nedir? Endorfin hormonunuzu nasıl artırabilirsiniz? Stresli zamanlardan geçtiğinizde, depresyon haline büründüğünüzde veya canınız sıkıldığında bunu azaltmanın yollarını arayın. Büyük paralar harcamanıza gerek yok. Hayatınızda yapacağınız küçük değişimler ile endorfin hormonunuzu yükseltebilir, moralinizi düzeltebilirsiniz.

Günlük hayatta yaşam enerjinizi yükseltmek için neler yapıyorsunuz? Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.