Meeting ID, Passcode ve Locked Ne Demek? Türkçe Tanımları

meeting id

Meeting ID, kimlik numarası anlamına gelir. Yani biz bu kavramı toplantıya giriş için gerekli anahtar olarak özetleyebiliriz. Bu kavramın karşımıza çıktığı yerlerin başında ise canlı ders ve toplantılar gelmektedir. Pandemi ve uzaktan eğitim sürecinde hayatımızdaki yeri artan canlı toplantı yazılımlarında sıkça karşımıza çıkmakta olan bir kavramdır.

Bu kavramın kelimelerini tek tek ele alacak olursak İngilizce olan meeting kelimesi her çeşit toplantı ve buluşma anlamlarına geliyorken yine İngilizce olan ID (İdentification number) kelimesi ise kimlik numarası anlamına gelir ve aynı zamanda her kullanıcıya kendine özel bir ID (İdentification number) tanımlanır.

Meeting Passcode Ne Demek?

Meeting Passcode, toplantı şifresi anlamına gelmektedir. Yani toplantılara ya da canlı derslere katılmak istediğinizde oda sahibi veya toplantı sahibi olan kişi tarafından konulmuş olan ve giriş için sizden istenen şifreye verilen addır. Özellikle uzaktan eğitim döneminde sıkça hayatımızda duyduğumuz bu kavramı kısaca toplantı odasına giriş için gerekli şifre olarak tanımlamamız mümkündür.

Zoom Meeting Passcode Nasıl Yapılır?

  • Adım 1: Zoom uygulamasına giriş yapınız.
  • Adım 2: Uygulamaya giriş yaptıktan sonra profilinizin olduğu yeri bulunuz.
  • Adım 3: ‘’My Account’’a tıklayınız ve daha sonra ekranın sol penceresine geliniz.
  • Adım 4: Ekranın sol penceresinden ‘’Settings’’ kısmını bularak tıklayınız.
  • Adım 5: Daha sonra ‘’Use Personal Meeting ID’’ seçeneğini bulup aktif hale getiriniz.
  • Adım 6: Şifrenizi isteğimiz gibi ayarlamak içinse tekrar ‘’My Account’’a tıklayınız ve sol pencereden ‘’Settings’’ seçeneği ile menünün altına ininiz.
  • Adım 7: Sonrasında ise ‘’Require a password for Personal Meeting ID’’ kısmında yer alan ‘’Password’’u tıklayınız.
  • Adım 8: ıkladığımız ‘’Password’’ kısmından şifrenizi istediğiniz gibi düzenleyiniz.
  • Adım 9: Şifrenizi istediğiniz gibi düzenledikten sonra ise ‘’Save’’ seçeneği ile işlemlerinizi kayıt etmeniz gerekmektedir.

Meeting Locket Ne Demek?

Meeting locket, toplantıyı ya da dersin kilitli olduğu anlamına gelmektedir. Eğer toplantı ya da ders size aitse onu kilitleyip başkasının girmesini engelleyebilirsiniz. Örneğin, 09.20’de ders başlayacaksa o andan itibaren derse zamanında girmeyip vaktinden sonra gelen birisinin derse girmesini bu şekilde engelleyebilirsiniz. Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız ve uzaktan eğitim sürecinde yoğun şekilde yer alan programların merak edilen kavramlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır bu kavram.