Mobile Marketing Nedir? 6 Mobile Marketing Yöntemi

mobile marketing nedir

Mobile marketing, mobil ortamlara erişim sağlayan tüm cihazlar üzerinde; e-posta, SMS, MMS ya da sosyal medya uygulamaları ile uygulanan bir pazarlama stratejisidir. Kitleye uygun olmayı hedefleyen, çok kanallı olan bir strateji olarak bilinmektedir. Mobil ortamda satış yapmanın en incelikli pazarlamasıdır da denilebilir.

Bir akıllı telefon ya da masaüstü herhangi bir cihazda web sitelerinden tutun e-postaların mail kutularına kadar her yerde yapılabilmektedir. Bunların hepsi küçük bir mobil ekran üzerinden yapılmaktadır. İnternet kullanıcılarının yüzde 80’inin mobil kullanıcı olduğu düşünüldüğünde aslında oldukça etkili bir pazarlama alanına sahiptir.

Contents

Neden Mobil Pazarlama?

Telefon pazarlaması insanların ellerinde bulunana cihazlara girmenin en kolay yolu olarak bilinmektedir bu yüzden de oldukça fazla bir şekilde kullanılmaktadır. Her yerde insanlara yani müşterilere yaklaşmak çok kolay olmaktadır. Mobil pazarlama aynı zamanda ihtiyaçlara uygunluk gösterdiğinden satış imkânı da oldukça yüksektir.

Gelişen dünyada yaşadığımız dönemin de özelliklerine baktığımızda mobil pazarlama kaçınılmaz bir şekilde insanların hayatının her yerine girmektedir. Özellikle satış yapmak isteyen her e-ticaret firması bu yöntemi kullanarak satışlarını arttırmak istemektedir. Bunula birlikte kullanıcıların çoğunun avuçlarının içine gelen bu fırsatı değerlendirme istekleri de yüksek olduğu bilinmektedir.

Kısacası, şu maddeler ile mobil pazarlamanın tercih nedeni açıklanabilir;

 • Daha fazla insana erişmek ve satış yapmak.
 • Kişisel bir cihazdan insanlara erişebilmek.
 • Müşterilere anında ulaşabilmek.
 • Mobil E-ticaret ile satış hacmini arttırmak.
 • Uygun maliyet ile birlikte daha fazla reklam şansı.
 • Müşteri ile etkileşime girebilmek.

İlginizi Çekebilir: Network Marketing Nedir?

Mobil Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

 1. Uygulamalı pazarlama
 2. Sms pazarlaması
 3. QR Kodu
 4. Lokasyona Uygun Pazarlama
 5. Push bildirimleri
 6. Uygulama içi bildirim gösterme

mobile marketing yontemleri

1.Uygulamalı pazarlama:

Mobil pazarlama yöntemleri arasında en çok kullanılan pazarlama tipidir. Mobil uygulamaların aracılığı ile gerçekleşmektedir. bazen bir oyunun içerisinde bazen de bir makale okuma programında karşınıza çıkmaktadır. Ürünün ya da hizmetin reklamını yapmak adına oldukça iyi bir yöntem olarak bilinmektedir.

2.SMS Pazarlaması:

SMS ile pazarlama yapmak aslında telefonlarla birlikte hayatımıza girmiştir. Bu konuda çok sıkıntı yaşayan kullanıcı olsa da aynı zamanda işlevsel olarak da görülmektedir.

3.QR Kodu:

QR kodu ile son zamanlarda sık sık karşılaşmaktayız. Mobil cihaz üzerinde okutulan kodlar kullanıcıları reklama götürür ve bu şekilde bir pazarlama işlemi gerçekleşir.

4.Lokasyona Uygun Pazarlama:

Bu tip pazarlama da mobil reklam kullanıcıların bulunduğu ortama ve konuma göre değişiklik göstermektedir. Bulunduğunuz konuma göre telefonunuza reklam gelmektedir.

5.Push Bildirimleri

Bir diğer adı ile ‘’Anında iletme bildirimi’’ ile birlikte kullanıcılarınıza anlık olarak mesajlarınızı, kampanyalarınızı ulaştırmanız mümkündür. Bu seçenek genelde mobil uygulamalar üzerinden kullanılabilmektedir.

6.Uygulama İçi Bildirim Gönderme

Bir e-ticaret uygulamanız veya bir hizmet uygulamanız varsa direkt olarak kullanıcılara ulaşmanız mümkün. Bunun için insanları sıkmadan bildirim göndermeniz yeterli olacaktı.

Mobil Pazarlama Anlayışının Özellikleri Nelerdir?

Mobil marketing özellik bakımında oldukça işlevseldir ve kullanıcı dostu olarak bilinmektedir. Bu durum hem satıcılar için hem de müşteriler için oldukça güzel bir özelliktir. Fakat bunun dışında da bir takım özellikleri bulunmaktadır.

 • Direkt olarak müşteri ile satıcı karşı karşıya gelmektedir. Böylece arada bir aracı bulunmamaktadır. Birebir pazarlamanın gücünü kullanmaktadır.
 • Kişiye özel pazarlama imkanına sahip olması çok büyük bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar istemedikleri reklamlara bakmak zorunda değildir.
 • Ölçülebilir bir yapıya sahip olması oldukça önemlidir. Bu sayede kolaylıkla ne kadar giriş yapılmış ve satış olmuş görülebilir.
 • Klasik pazarlama yöntemlerinden daha düşük bir yapıya sahiptir.
 • Hızlı ve markaya yönelik oldukça iyi etkileşim sağlamaktadır.

Telefonda Pazarlama Nedir?

Mobil marketing yukarıda da belirtildiği gibi telefon üzerinden müşterilere hizmet veren ve oldukça düşük bütçe ile yüksek derece de potansiyel müşteriye ulaşmayı sağlayan bir sistemdir. Son zamanın gözde pazarlama tiplerinden biridir. Müşteriye en hızlı şekilde yaklaşıp onlara ürünü satmayı hedeflemektedir. Kullanışlı ve geri dönüş potansiyeli yüksektir.

İlginizi Çekebilir: Tüketici Davranışı Nedir?