Network Marketingde Ekibinizle İletişiminiz Nasıl Olmalı?

Bugünün yayınında, sizinle network marketingde ekibiniz ve distribütörlerinizle nasıl iletişim kuracağınız hakkında konuşacağız.

Network Marketing (veya başka bir işletmede) başarılı olmak istiyorsanız, iyi bir iletişimin hayati önem taşıdığını bilmelisiniz. İnsanlar, işte olup bitenler konusunda bilgilendirilmek istiyor ve buna çok ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca, insanlar aidiyet hissetmek ister. Kendini önemli hissetmek ve kendilerinin insan düzeyinde önemsediğini bilmek istiyorlar.

İlişkiler, Network Marketingde uzun vadeli başarının anahtarıdır. Güçlü bir ilişki sürdürmenin tek yolu, sürekli iletişimdir.

Ekip üyelerinizle etkili bir şekilde iletişim kurmak için iyi iletişim becerilerine ve sağlam bir oyun planına ihtiyacınız var. Proaktif olmanız, başkalarının bakış açısına göre gereken şeyleri görmeniz ve diğerlerinin önemli hissetmesini sağlamalısınız. Kazara olmaz, üzerine çalışmanız gerekir.

Network Marketingde Ekibinizle İletişim Konusunda Başarı İçin 8 İpucu

Aşağıda göreceğiniz şey, Network Marketing ekibinizle etkili bir şekilde iletişim kurmak için izleyebileceğiniz 8 basit ipucu. Umarız her ipucunu dikkate alır ve kendi iletişim becerilerinizi geliştirmenin yollarını ararsınız.

Negatif yukarı, pozitif aşağı doğru olmalı

Gerçekleştirmeniz gereken ilk şey, kendinizi her ne zaman depresyonda hissederseniz, alt sıranızı değil, üst sıranızı aramanız gerektiğidir. Hayal kırıklıklarınızı hiçbir zaman alt ekibinizdeki tekbir kişiyle dahi paylaşmayın. Asla! Zaten kendi sorunları ve mücadeleleri var ve problemlerinizi bilmeleri gerekmez. Sorunlarınızı alt sıranızla paylaşırsanız, işle ilgili kuşku duymalarına neden olacak tohumları akıllarına ekeceksiniz.

Öte yandan, üstünüz ve sponsorunuz sizi yönlendirmek, sizi desteklemek ve kendi zorluklarınızda çalışmanıza yardımcı olmak için orada. Kötü hissediyorsanız, negatifseniz, alış yapamıyor veya takibiniz kötü geçmişse veya serçe parmağınızı ranzanın köşesine vurduysanız yapmanız gereken şey, üst basamağınızı aramaktır.

Beklentileri doğru belirlemelisiniz

Biri işe girdiğinde, onunla nasıl iletişim kurmak istediğinizi hemen söyleyin. En sevdiğiniz iletişim yollarını, size ulaşmanın en iyi yolunu ve arama için en iyi zamanı bildirmelerini sağlayın. Ne zaman ve ne zaman arayacağınızı bilmelerini sağlayın. Soruları yanıtlamak için protokolün ne olduğunu onlara bildirin. Gerek iş konusunda beklentilerini, gerekse iletişimle ilgili beklentilerini başta ayarlayın.

Örneğin, sponsor olduğunuz kişilere, bir soruları olduğunda veya yardıma ihtiyaç duyduklarında sizi aramaları gerektiğini, sizin işinizin zaten sorun çözmek olduğunu söyleyebilirsiniz. Ekibinize sizden çok fazla şey duymayacaklarını ve konuşmak isterlerse sizi arayacaklarını söyleyebilirsiniz. Sizin için en uygun olanı bulun ve ekibinize ne yapmaları gerektiğini bildirin.

Haftalık aktif insanlarınızla konuşun

Altyapı raporunuza baktığınızda, işletmede kimin aktif olduğunu ve kimin olmadığını söyleyebilirsiniz. Genellikle, ekibinizin yüzde 5-10’undan fazlası aktif değildir. Aktif olan ve işlerini büyütmek için bir şeyler yapan herkesle iletişim kurduğunuzdan emin olun. Başka bir deyişle, aktif olarak yeni müşterilere ve distribütörlere aktif olarak sponsor olan kişilerle iletişim kurun. Bu insanlarla en az haftada bir kez bağlantıda kalın. Onlara bir el yazısı notu, bir e-posta gönderin veya onları arayın. Gerektiğinde onlara destek olmak ve yardım etmek için orada olduğunuzu bildirin.

Tüm ekibinize haftalık mesaj gönderin

Her hafta tüm ekibinize haftalık bir e-posta veya ses yayını gönderebilirsiniz. Yeni iş güncellemeleri, eğitim ipuçları, haftanın düşünceleri, yarışmalar ve teşvikler, özel ürünler, vs. gönderebilirsiniz. Herkesi, şirkette neler olup bittiğine dair bilgilendirebilirsiniz. Her pazartesi, çarşamba ve cuma tüm ekibinize bir e-posta gönderebilirsiniz.

Aylık bülten oluşturun

Her ay bir kez postayla gönderdiğiniz bir takım bültenine sahip olmak fena değildir. Bununla ilgili bir maliyet var ve bunu yapmak biraz zaman alıyor ama iyi harcanan bir zaman ve para. Postayla gönderilen bir bültenle ilgili harika olan şey, ekibinizdeki herkesin AYNI bilgiyi aldığından emin olmanızdır. Çeviride hiçbir şey bozulmaz veya kaybolmaz. Haber bülteninizi kişisel olarak sponsor olduğunuz tüm insanlara ve tüm ciddi insanlarınıza göndermeyi deneyebilirsiniz.

“Etkili İletişim Kurarken Atlanmaması Gereken 16 Kural” adlı çok okunan makalemiz için>>

Mümkün olduğunca teknolojiyi kullanmak

Her ay yüzlerce veya binlerce kişiyi kendiniz arayamazsınız. Bunu yapmak için gün içinde yeterli zamanınız yok. Bu zamanı, bire-bir aramaları üst düzey liderleriniz ve kişisel olarak sponsor olduğunuz kişiler için saklayın.  Örneğin kullanabileceğiniz sesli posta servisleri var. Ekibinizdeki her kişi sesli posta hizmetine abone olabilir ve bir mesajı tek bir tıkla tıklayarak hizmete abone olan herkesle aynı anda paylaşabilirsiniz.

Yüz yüze etkileşimi unutma

Bir ay veya her ayın en az bir günü, takımınızla birlikte sosyalleşmeye vakit ayırın ve onlarla birlikte zaman harcayın.  Hiçbir şey yüz yüze etkileşimi ve bire bir iletişimi yenemez. Bu bir ev partisi, evinizdeki olay, bölgesel bir olay veya şirket etkinliği olabilir. Öğle yemeğine bir ekip üyesini bile çıkarabilirsiniz. Tokalaşıp sarılmalar, insanların daha derin bağlantılar oluşturabildiği bir yerdir. Bu gerçekten bir ilişki işi ve mümkün olduğunca yüz yüze etkileşimden yararlanmayı isteyin.

Erişilebilir olun ve hemen cevap verin

Bu sadece bu listedeki en önemli ipucu olabilir. Lider olarak erişilebilir olmanız ve mesajlara derhal yanıt vermeniz gerekir. Bir aramayı veya e-postayı geri göndermek için asla 24 saatten fazla zaman almayın. İnsanları asılı bırakmayın.

Elbette, başkalarıyla iletişim kurmak için ayarlanmış süreleriniz var ama asla bir ekip üyesinden bir soru veya mesajı cevapsız bırakmayın.

Son düşünceler

Sonuç olarak, bilmeniz gereken şey pazarlama ağı veya hayattaki herhangi bir şeyde başarılı olmak istiyorsanız, iyi iletişimin çok önemli olduğudur. Fikirlerinizi nasıl net bir şekilde ifade edeceğinizi bilmeli ve Network Marketing ekibinizle iletişim kurmak için bir oyun planınız olmalıdır. Sizin bu konuda fikirleriniz nelerdir? Bizimle paylaşmak için aşağıya yorum bırakabilirsiniz.