Network marketingde hızlı ve etkili satış konuşması nasıl oluşturulur? Satışlarınızı artırmak, organizasyonunuzu büyütmek, değişim ve gelişim için yapabileceğiniz bazı önemli aktiviteler olduğunu biliyor muydunuz?

Bir networker olarak, ürününüz veya hizmetiniz hakkında normal ev toplantısı ortamının dışında konuşma fırsatına muhtemelen rastlayacaksınız. Belki bir arkadaşınız veya akrabanız size bunu soracak. Veya küçük sohbetler yapan bir tanıdık, ne iş yaptığınızı soracak. Bu gibi durumlarda, gerektiğinde kullanabileceğiniz, kafanızda hazırlanmış hızlı bir satış konuşması olması harika bir fikir olacaktır.

Bu, normal satış konuşmanızın çok kısa bir versiyonu olmalı ve ürününüzün veya hizmetinizin önemli noktalarına değinmelidir. Bu hızlı satış konuşmasını oluştururken aşağıdaki konulara odaklanın.

Bir Ürünü Nasıl Satarsınız? >>

Network Marketingde Hızlı ve Etkili Satış Konuşması

Etkili Satış Konuşması - Hızlı satış konuşmanıza son rötuşları yaptıktan sonra, sık sık pratik yapın.

Doğrudan satışta etkili satış konuşması, sizin için son derece önemlidir. Zamanın değerliliği, insanların günlük hayatları içerisinde koşuşturmacaları derken, kısa süre içerisinde birinin ilgisini çekmek son derece zor olacaktır. Kısa sürede insanları etkileyerek elinizdeki fırsatı göstermek, sizin bu ticarette uzman olmanız için gereklidir. Peki hızlı ve de etkili satış konuşması neler içermelidir?

1. Ürününüz / hizmetiniz bir sorunu çözmeye nasıl yardımcı olabilir?

Bazı network marketing şirketi ürünleri, çoğu insanın eşyalarını evlerinde, ofislerinde ve eşyalarını organize etme ve saklama ihtiyacı duyduğu sorunu çözer. Diğer ürünlerin bu kadar açık bir cevabı olmayabilir, ancak kesinlikle vardır. Ürün hattınızın müşterileri için hangi sorunu çözdüğünü en iyi nasıl ileteceğiniz konusunda rehberlik için üst ekip liderlerinizden ve kurumsal liderlerinizden mutlaka yardım alın.

2. Nasıl ve neden diğerlerinden daha iyidir?

Ürününüz şüphesiz sadece diğer doğrudan satış şirketleriyle değil, aynı zamanda perakende muadilleriyle de oldukça rekabet ediyor mu? Ürününüzü öne çıkaran nedir? Bazı firmaların modaya uygun depolama çözümleri söz konusu olduğunda, danışmanları ürünlerini kişiselleştirme seçeneği, ürün türleri arasında kalıpları koordine etme ve şirketin geri verme taahhüdü gibi benzersiz özellikleri vurguluyor. Ürününüzün neden en iyi olduğunu açık bir şekilde açıklayan satış konuşmanıza dahil edilecek bir veya iki cümle oluşturun.

İnsanlar Ürününüzü Ve Fırsatınızı Neden Satın Alır? >>

3. Fiyat – değer performansı nasıl?

Değer çeşitli şekillerde belirlenebilir. Ancak kalite düzeyini, ürün çeşitliliğini ve şirket destekli garantiyi göz önünde bulundurun. Potansiyel bir müşteriyi eğitmek için rakibinizin değer belirleme bilgisiyle hazırlanmanıza da yardımcı olur. Bazı firma danışmanları, bir büyük mağaza seçmenin, çeşitlilik, fiyatlandırma, kişiselleştirme ve rahatlık seçeneklerini neden sınırladığına dair bazı nedenleri çabucak sunabilmektedir. Önceden bu bilgilerle hazırlanmış olmak, ürününüzü ve firmanızı istediğiniz zaman herkesle konuşmanıza olanak tanır.

Hızlı satış konuşmanıza son rötuşları yaptıktan sonra, sık sık pratik yapın. Böylece sıradan bir konuşma gibi doğal bir şekilde karşınıza çıksın. Prova yapmak için arkadaşlarınızı veya aile üyelerinizi işe alın, belki de hızlı satış konuşmanızın tam da ihtiyacınız olan şey olduğu farklı senaryolarda rol oynayın. Doğrudan bir satıcı olarak, ürününüzü ve fırsatınızı bir an önce tartışmaya hazır ve istekli olmalısınız. Hızlı ve etkili satış konuşması bunu yapmanın harika bir yoludur.

Hiç hızlı ve etkili satış konuşması yapma imkanınız oldu mu? Bu konuşmalardan birini etkili bir şekilde kullanabildiniz mi? Yorumlarınızı aşağıya bizimle paylaşabilirsiniz!

İş Planınız Yoksa Yapmanız Gerekenler >>

Etkili iletişim nedir? İletişimi etkileyen faktörler nelerdir? Sosyal hayatta olduğu kadar iş hayatında da iletişim, son derece önemlidir. Liderlik yetenekleri arasında olmazsa olmaz olan bu yetenek, edinilmesi gereken beceriler arasında önceliklidir. Bu nedenle çevreniz ile iletişiminizi etkileyen faktörleri öğrenmelisiniz.

İnsanoğlunun temel yeteneği sayılan iletişim, bir kaynaktan üretilen mesajı akla uygun her hangi bir araçla başka insan veya insan topluluklarına aktarmadır. Kısaca iletişim, anlama, anlatma, dinleme ve ikna etme sürecidir. Peki iyi bir etkileşim kurmamızı engelleyen faktörler nelerdir?

İletişimi Etkileyen Faktörler

Etkili iletişim için bazı önemli püf noktalar bulunmaktadır. İnsanları anlamak kadar kendinizi anlatmak da mühim bir konudur. İfade edebilme yeteneğiniz, sizi sıradan insanlardan ayırabilir. Negatif yönü ise sizi aşağıya çekebilir. İşte iletişim kurarken dikkat etmeniz gereken kurallar:

Aile İçi İletişim Nedir? Önemi Nedir? >>

 1. Emretme, Yönetme

İfadelerimizde emir verme, yönlendirme eğiliminde olmak, insanlarla iletişim kurmamıza engel olur, iletişim kopukluğuna neden olur.

İfadelerimizde emir verme, yönlendirme eğiliminde olmak, insanlarla iletişim kurmamıza engel olur, iletişim kopukluğuna neden olur.

Bu davranışlar, karşımızdaki kişide isyankar davranışa ya da misillemeye yol açabilir, korku ya da aktif direnç yaratabilir, söylenenin tersini denemeye davet edebilir.

 1. Yargılama, Eleştirme, Suçlama

Karşımızdaki kişi ya da kişileri sürekli yargılamak, eleştirmek ve suçlamak da iletişimimizi olumsuz yöne etkiler.

 1. Tehdit Etme

Karşımızdaki insana göz dağı vermektir. Korku, boyun eğme, gücenme, kızgınlık oluşumuna neden olabilir.

 1. Öğüt Verme

Karşınızdaki insanın iletişim tarzını bilmemekten kaynaklı olarak, konuşmalarımızda ahlak dersi veren öğütler iletişimi olumsuz yönde etkiler

Kısa Hikayeler – Etkili İletişim İçin Bu Önemli >>

 1. Alay Etmek

İnsanlarla alay etmek, sözünden dönmek, oyalamak, konuyu saptırmak iletişimi sürdürmemizi engellemektedir.

İnsanlarla alay etmek, sözünden dönmek, oyalamak, konuyu saptırmak iletişimi sürdürmemizi engellemektedir.

 1. Katı Hiyerarşi

Katı disiplinin, katı hiyerarşinin olduğu yerde kendimizi özgürce ifade edemediğimiz için böyle ortamlarda sağlıklı iletişim gerçekleşemez.

 1. Hizmet Bilgisi Eksikliği

Bir konu hakkında bilgi verirken o konuda yeterli bilgiye sahip olmama, konuya hakim olmamakta iletişimi olumsuz etkiler.

 1. Menfaat

Kamu yararı, ekip, grup yerine bencillik, egoistlik, yararcılık devreye girince iletişim sağlıklı olmaz.

Empati Kurmada 7 Altın Kural >>

 1. Saygı Göstermemek

Kendi düşünce ve fikirlerimizi tek doğru olarak görüp başkalarının fikir, düşünce ve duygularına saygı göstermemek iletişimi engelleyen faktörlerdendir.

Kendi düşünce ve fikirlerimizi tek doğru olarak görüp başkalarının fikir, düşünce ve duygularına saygı göstermemek iletişimi engelleyen faktörlerdendir.

10. Karmaşık Mesajlar

Başı sonu olmayan, tutarsız, sistematik olmayan, birbiriyle çelişen mesajlar iletişimi olumsuz etkiler.

İnsanoğlunun temel yeteneği iletişim dedik. Peki iletişim bizim temel yeteneğimiz ise neden etkili bir şekilde kullanamıyoruz bu yeteneğimizi ya da neden etkili bir şekilde kullanmak için bir çaba göstermiyoruz? İşin içine menfaatleri, kötü düşünceleri, emirleri, tehditleri, yargıları neden sokuyoruz?

İletişimin genel anlamı anlama ve anlatma ise neden insanları dinlemeden yargılıyoruz, etkili bir şekilde dinlemiyoruz onları, ya da neden kendimizi düzgün bir şekilde ifade edemiyoruz? Bu soruların cevapları başkalarında değil, sizde!

Size Her İşte Yardımcı Olacak 7 Sosyal Beceri >>

Nasıl empati kurulur? Etkili iletişim kurmak için empati kavramı son derece önemlidir. Çünkü insan, varlığı özünden önce gelen, öze ulaştığı ölçüde kendini gerçekleştiren psişik ve sosyokültürel bir varlıktır. İnsanın da temel yeteneklerinden birisi iletişim kurma becerisidir. İletişimin bu zamana kadar yapılmış bir sürü tanımı vardır.

Empati Kurmada 7 Altın Kural

İnsanların temel yeteneği iletişimi etkili kılabilmek için empati yeteneğimizin yüksek olması gerekir. Peki empati nedir? Empati kurmak deyince ne anlamalıyız? Nelere dikkat edilmelidir? Empati diğer bir anlamıyla duygudaşlık, kişinin kendisini başkasının yerine koyarak o kişiyi anlamaya çalışmasıdır. İyi bir şekilde empati kurmanın 7 altın kuralı vardır.

Olumlu Bir Zihniyet Nasıl Yetiştirilir? >>

 1. Karşımızdaki kişinin yaşadığı şeyleri, yaşamışçasına anlamaya çalışmak.

İletişim kurduğumuz kişinin davranışlarının sebeplerini, neden böyle düşündüğünü ancak onun yaşadıklarını anlayarak anlayabiliriz.

İletişim kurduğumuz kişinin davranışlarının sebeplerini, neden böyle düşündüğünü ancak onun yaşadıklarını anlayarak anlayabiliriz. Biliyoruz ki bir davranışın tek bir sebebi yoktur. Bildiğimiz- bilmediğimiz, farkında olduğumuz- olmadığımız bir sürü sebep yatar davranışlarımızın altında. O yüzden bir insanı tamamen anlayabilmek mümkün değildir.

 1. Sinirli ve öfkeliyken iletişimden kaçınmalıdır.

Çoğumuz sinirliyken veya öfkeliyken kendimizi kaybederiz, pişman olacağımız şeyler söyleriz. İlk madde de söylediğimiz gibi sinirliyken de ortaya koyduğumuz davranışların sebeplerini tam olarak bilemeyiz. O yüzden sinirli ve öfkeliyken insanlar birbirlerini anlayamazlar. Bundan ötürü etkili bir iletişim kurulamaz.

 1. Eleştiride ve tartışmalarda çok sert davranılmamalıdır.

Empati kurmak, sadece karşıdakini anlamak değildir. Empati etkili bir iletişimin de temelidir. Bu yüzden dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta eleştirilerde ve tartışmalarda çok ve aşırı gereksiz bir sertliğe sahip olmamanızdır. Empatinin doğasında sakinlik vardır.

Kısa Hikayeler – Etkili İletişim İçin Gerekli Olan Şey >>

 1. Ön yargılı olmamak – olasılıklara ihtimal vermek.

Yazının başında da dediğimiz gibi iletişim anlama, anlatma, dinleme ve ikna etme sürecidir.

Yazının başında da dediğimiz gibi iletişim anlama, anlatma, dinleme ve ikna etme sürecidir. Empati kurmak konusunu da bu şekilde tanımlayabiliriz. Bizim karşımızdaki insan hakkında fikir sahibi olabilmemiz için öncelikle etkili bir şekilde dinlememiz gerekir. Bu dinleme de ön yargılarımız olduğu sürece pek mümkün değildir. Kişi hakkındaki ön yargılarımız kişiyi anlamamızı, empati kurmamızı engeller.

İdeal Uyku Süresi Nedir? >>

 1. Olasılıklara ihtimal vermek.

Kendi fikirlerinizin, cümlelerinizin doğru olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak karşınızdaki kişinin de fikirlerinin doğru olabileceği ihtimalini her zaman vermelisiniz.

 1. Tekrar etmek.

Karşımızdaki kişiyi anlayabilmemiz için, o kişiye dinlendiğini hissettirmeliyiz. Jest ve mimiklerimizle, onaylayıcı kelime ve cümlelerimizle… Onların kurduğu cümleleri tekrar edip ya da kendimizce harmanlayıp onları doğru anlayıp anlamadığımızı teyit ettirmeliyiz.

Hatalarımız Ve Başarılarımız >>

 1. Cevap almaya çalışmak ve karşı tarafa fırsat vermek.

Karşınızdaki kişinin sizi ne kadar anladığını, konu hakkındaki düşüncelerini dile getirebilmeleri için onlara konuşmaları için fırsat verilmelidir.

Karşınızdaki kişinin sizi ne kadar anladığını, konu hakkındaki düşüncelerini dile getirebilmeleri için onlara konuşmaları için fırsat verilmelidir. Aynı şekilde onları anlayabilmek için de verdikleri cevaplar çok önemlidir.

Bize düşen de kendimizi iyi bir şekilde ifade edebilmek ve karşıdaki kişiyi iyi bir şekilde anlayabilmektir.

Empati kurmak konusunda 7 altın kuralı öğrendiniz. Siz empati kurmak konusunda ne düşünüyorsunuz? İletişim içerisinde gerekli bir konu mudur? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Etkili İletişimi Etkileyen Faktörler >>

Başarılı iletişim, sizin gelişiminize katkı sağlayacaktır. Otantik iletişimciler, açık fikirlilik, anlayış ve güven yansıtan kişilerdir. Değerli fikirler yaratarak, kendi ilkelerine sadık kalarak ve başkalarını motive ederek kişisel ve mesleki hedeflerine ulaşırlar.

Özgün iletişimciler kendilerini anlar ve başkalarını neyin motive ettiğini anlarlar. Temel iletişim tarzlarını dikkate alırlar ve hedeflerine ulaşmak için tarzlarıyla esnek olmaya ve başkalarının hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaya isteklidirler.

Çevreniz İle İletişimde Özgün Olun

En başarılı iletişimciler, başkalarını taklit etmeye çalışarak değil, kendi potansiyellerini geliştirerek başarılı olurlar.

En başarılı iletişimciler, başkalarını taklit etmeye çalışarak değil, kendi potansiyellerini geliştirerek başarılı olurlar. Özgün olmak, en iyi, en gerçek benliğiniz olmayı içerir – sıcak, açık ve insan. Özgünlük bir güven ortamı yaratır. Çünkü başkalarına koruyucu duvarlar inşa etmeye gerek kalmadan hareket etme özgürlüğü vaat eder. Bu olumlu atmosfer uyum kurar, ilişkileri güçlendirir ve iletişimi geliştirir. Özgün iletişimcilerin eylemleri sözleriyle uyum içindedir ve “Yaptığımı değil, söylediğimi yap” demelerine gerek yoktur.

Kendi yeteneklerinin gerçekçi bir şekilde kavranması ve sınırlarının tanınması, gerçek iletişimciler için ortak olan bir başka özelliktir. Genel olarak kişiliğinizin ve özel iletişim becerilerinizin doğru öz değerlendirmesi paha biçilmezdir.

Sosyal Becerileri Geliştirmenin 10 Yolu >>

Güçlü yönlerinizi bildiğiniz zaman, onlardan nasıl yararlanacağınızı bilirsiniz; zayıflıklarınızı kabul ettiğinizde, onlar üzerinde çalışabilirsiniz. Zayıflıkları gizlemeye yönelik alakasız ve dikkat dağıtıcı girişimlerle iletişiminizi bulanıklaştırma tuzağından kaçınırsınız. Çünkü onları zaten kabul ediyorsunuz ve üstesinden gelmek için harekete geçiyorsunuz.

Bu kendini anlama ve kabul etme, gerçek iletişimcinin spontane ve kendinden emin olmasına izin verir. Bilgi aktarırken ve dinlerken, otantik iletişimci sadece dürüstçe paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda durumları ve diğer insanları – savunmacı ya da paranoya duvarları olmadan – güvenle görüntüleyip yorumlamakta özgürdür.

Başarılı İletişimcilerin Diğer Özellikleri

Başarılı iletişim kuran insanlar, kendilerine birçok yeni özellik katarlar. Kendinden emin bir imaja sahip olmanın yanı sıra, otantik iletişimciler, başkalarına olumlu saygı duyarlar. Başkalarının büyük bir potansiyele sahip olduğuna ve başkalarının işbirliği yapmak istediğine inanırlar. Başkalarına “şüphenin faydasını” verirler.

İnsanları kendi imajlarına göre şekillendirmekten kaçınırlar. Bunun yerine, başkalarının en iyi sonuçlar için iletişim kurmak için benzersiz güçlerini ve tarzlarını kullanmalarına izin verir. Özgün iletişimciler, gizli yeteneklerini ve tam potansiyellerini geliştirmelerine yardımcı olarak insanları büyümeye teşvik eder.

İnsanlar üretkenliğin kaynağıdır. İnsanlarla dürüstlük ve özgünlük içinde çalışmak hem insan hem de iş açısından iyidir. Başarılı iletişim için, otantik bir iletişimci olmaya bugün başlayın!

Sosyalleşmek İçin 7 İpucu >>

Liderlikte iletişim becerileri çok önemlidir. Çünkü otoritelere göre büyük bir iletişimci olmadan büyük bir lider veya etkili bir lider olmak imkansızdır. Usta bir iletişimci olmanın anahtarı, aslında hayatta bize nadiren öğretilen şeylerde gizlidir.

Okuldaki ilk günlerimizle birlikte, telaffuz, kelime dağarcığı, devamlılık, ödev teslimi, dilbilgisi, sözdizimi ve benzeri konulara odaklanmak için eğitilmeye başlandık. Asıl öğrenilmesi gereken bu önemli konuları küçümsemek değil niyetimiz. Ancak sınıfta nadiren öğretilen iletişimin daha güç algılanan unsurları (diğerlerine odaklanan unsurlar) liderlerin asıl öğrenmesi gereken noktalardır. Bu yazımızda, hayatınızda kullanıldığında, daha iyi iletişim sonuçları almanıza yardımcı olacak iletişim sırlarını paylaşacağız.

Büyük Liderlerin İletişim Sırları

İnsanlık tarihinde yer etmiş büyük iletişimcileri, iletişimi sıradan bir konu olarak görenlerden ayıran şey keskin bir dış farkındalık geliştirme yeteneğidir. Dünyanın önde gelen liderlerini incelediğinizde, hepsinin olağanüstü iletişimciler olduğunu siz de fark edeceksiniz. Bu liderler kendi fikirleri hakkında konuşsalar bile, sizin duygu ve düşüncelerinizi de dile getirecek bir şekilde yapacaklardır. Siz bunu fark etmezsiniz bile. Mesajlarının takipçilerine ulaşması önemlidir. Ulaşmazsa onlar üzerinde etki kuramazlar.

Liderlerin, günlerinin büyük bir kısmını bir tür kişilerarası bir görevde geçiriyor olmaları aslında sürpriz gibidir. Ayrıca, çok sayıda organizasyonel, kompleks yapıdaki problemin kötü iletişimin sonucu olarak meydana gelmesi de aslında şok bir durum değildir. Liderlerin de kendilerini ifade edebilecekleri, büyük iletişimci olmaya odaklanmalarının da altını çizen şey tam da bu paradokstur.

Etkili iletişim, ister kişilerarasında olsun, ister grup içi veya harici düzeyde olsun, profesyonel bir başarının temelini oluşturur. Büyük iletişim becerileri ile ilgili anlayışın geliştirilmesi sanıldığından daha kolay olsa da, kritik zamanlarda bu becerileri uygun şekilde kullanabilmek her zaman için umut edildiği kadar kolay değildir.

Kazanılan beceriler veya edinilen bilgiler, ihtiyaç duyulduğu zaman pratik bir şekilde kullanılabildikleri ölçüde değerlidir. Büyük iletişimcilerin en önemli ortak yanı, daha ileri derecede bir durumsal ve bağlamsal farkındalık duyusuna sahip olmalarıdır. En iyi iletişimciler olarak nitelendirdiğimiz insanlar, harika dinleyicilerdir. Aynı zamanda da harika gözlemcilerdir. Büyük iletişimciler, iletişim kurulacak kişilerin ruh halini, dinamiklerini, tutumlarını, değerlerini ve endişelerini algılayarak bir kişi veya grubu anında okuma konusunda beceriklidirler. Yalnızca çevresindekileri iyi okumazlar. Aynı zamanda mesajlarını, düşüncelerini de söz konusu çevreye tek bir noktayı kaçırmadan empoze etmek konusunda harika bir yeteneğe sahiptirler. Şunu unutmamak gerekir ki mesaj, haberciyle ilgili değildir. Haberci ile ilgisi de yoktur aslında. Ancak ve ancak mesaj,  %100 iletişim kurduğunuz kişilerin gereksinimlerini ve beklentilerini karşılama ile ilgilidir.

Peki, yeteneklerinizin mükemmel bir iletişimci olma noktasına ulaştığını nasıl anlayabilirsiniz? Bunun cevabı şudur: Başkalarıyla iletişiminizde, aşağıdaki on sırrı düzenli bir şekilde uyguladığınızda istediğiniz noktaya ulaşmış olacaksınız:

Liderlik Sırları: Asla Söylenmeyecek 9 Şey >>

 1. Güvensiz konuşmayın

Çoğu zaman, insanlar güvenmedikleri kişilere içlerini dökmezler.

Çoğu zaman, insanlar güvenmedikleri kişilere içlerini dökmezler. İnsanlar, bir liderin onların güvenine layık olduğu duygusunu hissettikleri zaman risk alacaklardır. Oysa karşılarındaki liderin zayıf bir karaktere sahip olduğunu veya yeterince dürüst olmadığını düşünürlerse bu şekilde davranmayacakları aşikardır. Güven kazanmak için çaba sarfetmek, arasıra işe yarar. Güven en çok, doğru davranış, düşünme ve etkili karar verme ile kazanılır. İnsanların güveni varsa birçok şeyi affedebileceklerini unutmayın. Fakat güvenin olmadığı yerlerde en küçük hatalar bile affedilmeyecektir.

 1. Mesajınızı kişiselleştirin

Liderlikte iletişim becerileri için mesajınızı kişiselleştirmelisiniz. Kurumsal iletişim cümleleri ile iletişim kurmayı bırakın. Ve organizasyonel sohbetler yapmaya başlayın. Tek başınıza değil, diyalog şeklinde düşünün. Emim olun ki sohbet ne kadar kişisel ve ilgi çekici ise o kadar etkilidir. Çevrenizle veya mesajınızı ileteceğiniz çevre ile anlamlı ilişkiler geliştirmezseniz. Etkili liderlikte şu söz yapı taşıdır:

“İnsanlar onları ne kadar umursadığınızı bilene kadar, ne kadar bildiğinizi umursamazlar.”

 1. Net olun

Net olmak, belirsiz olmak ile karşılaştırıldığında 10 üzerinden 11 kez daha iyidir: Etkili bir şekilde iletişim kurmayı öğrenmelisiniz. Basit ve öz olmak, her zaman kompleks  ve kafa karıştırıcı olmaktan daha iyidir. Zaman konusu, daha önce hiç bu kadar değerli bir şey olmamıştır. Bu nedenle liderlerin nasıl laf kalabalığını bırakıp  da can alıcı noktalara odaklanılacağını öğrenmeleri büyük önem taşımaktadır. Kısa ve berraklığın değerini anlamadan, insanlar siz daha oraya varamadan konudan kopacaklardır. Daha derin seviyelere ulaşma şansınız neredeyse yoktur. Amacınız gereksiz şeyleri bir kenara atmak, yalın ve anlaşılır bir dille iletişim kurmaktır.

İyi Bir Lider Ne Yapar? Neler Yapmalı? >>

 1. Aldıklarınıza değil, her zaman verdiklerinize odaklanın

Liderlikte iletişim becerileri için verdiklerinize odaklanmalısınız. Sadece almak sıradan insanların yaptığı bir şeydir. En iyi iletişimciler sadece iletişim kurarken bilgi edinme ve bilgi toplama konusunda yetenekli değillerdir. Fikirlerini aktarma, beklentileri ayarlama, ilham verici aktiviteler yapma ve vizyonlarını kişiler arasında yayma konusunda da yeteneklidirler. Anahtar nokta, etkileşim kurulacak her bir kişiye bir hizmetkar kalbi ile yaklaşmaktır. Gerçekten de kişilere, aldığınızdan daha fazla katkıda bulunmaya odaklandığınızda, hedeflerinize ulaşmış olursunuz.

 1. İnsanlara karşı açık olun

Açık olmakla bir lider, kendisine muhalif düşüncelere sahip olanları ikna etme amacı ile konuşmamalıdır.

Kapalı bir aklın katılığı ile yeni fırsatları asla göremezsiniz. Açık olmakla bir lider, kendisine muhalif düşüncelere sahip olanları ikna etme amacı ile konuşmamalıdır. Onları anlama amacı güderse, iletişim boyutunu çok daha ileri bir seviyeye çıkartacaktır. Sizin düşüncelerinize muhalif olan ve sizinle yüzleşen, size meydan okuyan, sizi geliştiren insanlarla muhabbetleri açın.

 1. Sürekli konuşmak yerine susun ve dinleyin

Liderlikte iletişim becerileri konusunda en büyük yetenek dinlemektir. Büyük iletişimciler, ortamı ne zaman yükselteceklerini ve ne zaman düşüreceklerini çok iyi bilirler. İnsanları usandırıncaya kadar mesajınızı yayınlamaya çalışmak, hiçbir zaman anlamlı bir sohbet yapmakla aynı sonucu vermeyecektir. Ancak bu, etkili iletişim için monolog olmayı değil, diyalog kurmayı da yanında getirir.

 1. Egonuzu, empati yeteneğiniz ile değiştirin

Egonuzun, yeteneklerinizin tahsil edemeyeceği çekler yazmasına izin vermemelisiniz. Samimiyet, ego ile birlikte değil, empati ve şefkat ile iletişim kurduğu zaman çok daha etkili olur. Empati kurmayı bilen iletişimciler, her ne kadar kırılgan bir ego maskesi altın iletişim kurmaya çalışan kişilere göre daha etkili olacaklardır. Bu iletişim sırrını anladığınızda, öfkeyi saygıya ve şüpheyi de güvene çevirebileceksiniz.

İçe Dönük İnsanlar Lider Olabilir Mi? >>

 1. Satır aralarını okumayı öğrenin

Bir an aklınıza gelen tüm büyük liderleri bir düşünün… Aynı zamanda büyük iletişimci olan bu liderlerin, satır aralarını okumada çok usta olduklarını siz de göreceksiniz. Söylenmeyen şeyleri, tanık olunmayan konuları ya da duyulmayan şeyleri anlamada esrarengiz bir yetenekleri vardır. Gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun. Ağzınız kapalı olsun. Bu sayede seviyenizin veya organizasyonel farkındalığınızın nasıl arttığına siz bile şaşıracaksınız.

 1. Ne ile ilgili konuştuğunuzu bilin

Anlatmak istediğiniz konuyla ilgili kendinize teknik bir hakimiyet geliştirmelisiniz.

Anlatmak istediğiniz konuyla ilgili kendinize teknik bir hakimiyet geliştirmelisiniz. Bahsedeceğiniz konunun uzmanlığına sahip değilseniz, pek az kişi sizi dinleyecektir. En başarılı insanlar, “ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz önemlidir” diye belirtmektedir. Bu doğrudur. Ancak nasıl söylediğiniz kadar ne söylediğiniz de önemlidir. Etkili iletişimciler mesajlaşmanın hem “ne”, hem de “nasıl” yönlerini ele alırlar. Bu nedenle liderlikte iletişim becerileri için söylediklerinize de dikkat edin.

 1. Gruplarla bireyler olarak konuşun

Büyük liderler her zaman samimi bir ortamda, kişilerle birebir iletişim kurma lüksüne sahip değildir. Büyük iletişimciler, bir mesajı bir toplantı odasında 10 kişiye veya bir stadyumda 10,000 kişi ile konuşabilecekleri şekilde uyarlayabilirler. Orada bulunanlar birer birey olarak, liderlerin doğrudan kendileri ile konuşuyormuş gibi hissedebilirler. Bir ortamı nasıl kullanacağını bilmek ve güvenilirlik, liderlikte iletişim becerileri için olmazsa olmazdır.

Bonus – Gerektiği zaman mesajınızı değiştirmeye hazırlıklı olun

İletişim stratejisinin tartışılan ender konularından biri de verilecek mesajın kötüye gideceğini hissettiğiniz anda mesajınızı değiştirmektir. Bu hareket acil durum planı niteliğindedir. Başarılı bir etkileşim oluşması için karşınızdaki insanlar ile aynı frekansta olmalısınız. Eğer uzmanlığınız, empati yeteneğiniz, net oluşunuz vb. beceriler istediğiniz etkiyi yaratamıyorsa, ki bu çok nadiren olur, bir şeyleri anında değiştirerek bir etki yaratmanız gerekecektir. Harika kısa hikayeleri, mizah için karikatürleri, analojiler veya konuyla ilgili güncel verileri ile güveninizi artırmak ve özgüven oluşturmak için cesurca ifade edin. Bu taktik son çare olarak elinizin altında olmalıdır.

Ana fikir

Bu yazımızda liderlikte iletişim becerileri üzerine konuştuk. Eğer bir mesajınız varsa, iletişim kurmak için mesajınızın gerçek, doğru ve iyi muhakeme edilmiş olduğundan emin olun. Mesajlaşma eğrisinin başında harcamak zorunda olduğunuz biraz fazladan zaman, sizi son noktada ciddi bir rahatsızlık ve beyin hasarından kurtaracaktır. En önemlisi, iletişimin sizinle ilgili olduğunu bilin. Görüşlerinizle, konumunuz veya koşullarınızla ilgili olmadığını unutmayın. Bu durum, insanların, iletişim kurduğunuz kişilerin ihtiyaçlarını karşılayarak, endişelerini anlayarak ve dünyalarına değer katarak yardım etmekle ilgilidir.

Başarılı Liderlerin Yapılacaklar Listesini Biliyor Musunuz? >>

Algılama yaratılır, kurulur ve çeşitli iletişim türlerinden etkilenebilir. Bu iletişim, toplantılardaki tartışmalar ve konuşmalar gibi sözlü olabilir; e-postalar, politikalar ve kurumsal kurallar yoluyla yazılmış ve görsel eylemlerle gözlerin ve el işaretlerinin tamamıdır. Algılar, işyerinde çevremizdeki ve işle ilgili günlük deneyimlerimizle yapılan yorumlar yoluyla oluşur. (Wielheim Wundh, 1879)

Takım olarak hedeflere ulaşmak için, işi ilerletmek için herkesin senkronize çalıştığı tüm çalışanlardan katılım sağlanmalıdır. Bu konsept bir organizasyonu ilerletmek için çalışan liderler veya yöneticiler için yeni değildir. Kurum içindeki liderlerin ve yöneticilerin, kuruluşlarında çalışan kişilerin etkili iletişim kurma becerisine sahip olmalarını sağlamaları gerekir.

İnsanları ve örgütsel meseleleri ele alma sürecindeki algılarını yönetebilen büyük liderler, katılımları güvence altına alabilen ve organizasyonun amaçlanan hedeflerine ulaşabilecek olanlardır. Kuruluşlarındaki kişilerin algılarını yönetmek için bilgi ve beceriye sahip değilse, liderlik etkinliğinin başarısız olabileceği sonucuna varmak mümkündür.

Araştırmayı duydunuz mu?

Nevada-Reno Üniversitesi'nden MBA öğrencisi olan Patricia Knight'a göre, “Çalışanların algıları yönetilmezse, bir kurumun ortamı için yıkıcı olan söylentiler, sonra dedikodular, sonra da geri tepme olur.

Nevada-Reno Üniversitesi’nden MBA öğrencisi olan Patricia Knight’a göre, “Çalışanların algıları yönetilmezse, bir kurumun ortamı için yıkıcı olan söylentiler, sonra dedikodular, sonra da geri tepme olur. Yönetilmeyen algı, amaçlanmayan bir gerçek haline gelir. Bu nedenle, liderler olarak başarılı bir şekilde iletişim kurmak, insanları etkilemek veya yönlendirmek istiyorsanız, algılamayı değiştirebilmeniz için nasıl algılandığınızı anlamanız gerekir. ”

Başarılı İnsanların Hayat Hikayelerini Konu Alan Filmler >>

Patricia Knights’ın ifadesine, yalnızca liderlerin ve yöneticilerin algıları yönetmeyi öğrenmek zorunda olmadıklarını eklemek de fayda var. Bir örgütün her seviyesindeki çalışanların algıların bir işletmede çalışan tüm kişilerin performansını nasıl etkilediğini ve algıların kuruluş kültürünü ve çalışma ortamını nasıl şekillendirdiğini anlamak gerekir.

Nerede çalışıyor olursanız olun, başkalarının algılarını yönetmek ve kendi düşüncemizi kontrol etmek oldukça arzulanan bir beceridir. Algıları yönetme becerisi öğrenilebilir. Bir çalışan, yönetici veya lider olun, kendi ve başkalarının algılarını yönetmek ve etkilemek için öğrenmeye yatırım yapın. Lider olarak, algı yönetiminde ne kadar yeteneklisin? Söyledikleriniz, insanların duyduklarıyla aynı mı?

Yeteneklerinizi geliştirmeye devam edin.

En üst düzey liderliklerde bile insanlar, niyetlerini iyi bir şekilde iletmek için şaşırtıcı derecede zor bir zaman geçirirler.

En üst düzey liderliklerde bile insanlar, niyetlerini iyi bir şekilde iletmek için şaşırtıcı derecede zor bir zaman geçirirler. Çoğumuz etkilememiz gereken insanların algılarını yönetmek için çok iyi bir iş yapmıyoruz.

“İnsanların sizinle ilgili algılarını onların ihtiyaçlarına göre oynayarak etkileyebilirsin. Diğer insanların sizinle nasıl rahat hissetmelerini sağladığınızı anladıktan sonra, onaylarını aldınız sayılır.” – Camille Lavington, Sadece Üç Saniyeniz Var (Main Street Books, 1998)

Algıları iletmek ve yönetmek, önemli zorluklar olmaya devam ediyor. Kelimeler yanlış yorumlanabilir, yanlış not edilebilir ve / veya bağlam dışına çıkarılabilir. Ancak liderler, düşüncelerini ve niyetlerini tutarlı ve doğru bir şekilde iletmelilerdir. Başkalarının algılarını şekillendirmek istiyorsanız, gönderdiğiniz mesajları kontrol altına almalısınız.

İş Hayatında Etkili Liderlik Nasıl Olmalıdır? >>

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa ele alacağımız konu, etkili iletişim için çok önemli bir konu üzerine olacak.  İletişimde karşı tarafa ileteceğiniz mesaj, istediğiniz şekilde ulaşmayabilir. Bu çoğu zaman bakış açısı farklılığından kaynaklanır. Mevlana’nın sözü ile pekiştirecek olursak: “Söylediğiniz şey karşınızdakinin anladığı kadardır.” Bu yüzden karşınızdaki kişiden beklediğiniz tepkiyi alamıyorsanız karşınızdaki kişiye empati kurmalı, onun penceresinden bakmalısınız.

İletişimi iyi olan insanlar gerekli bilgiyi karşı tarafa aktardıktan (ileti) sonra sorumluluklarının bitmediğini bilirler. Aslında iletmek istedikleri mesajın sadece söyleyen kişinin (gönderici) anlattıklarından ibaret olmadığını, karşı tarafın da (alıcı) anladığı şeyin önemli olduğunun bilincindedirler. Bu yüzden etkili iletişim konusunda karşı tarafın ne anladığına ve nasıl karşılık verdiğine bakılmalıdır.

Etkili İletişim Hayatımızda Nasıl Bir Noktadadır?

Çevrenizi eğer kısa bir süreliğine gözlemlerseniz, insanlar arasındaki sıkıntıların ana kaynaklarından birinin, iletişim eksikliğinden olduğunu göreceksiniz. Kişilerin mutlu ve de huzurlu bir hayat sürebilmeleri için bu konu olmazsa olmazdır. Çünkü bizler konuşarak, derdini, sıkıntısını ve mutluluğunu karşı tarafa ifade edebilen varlıklarız. Eğer bu açıdan olaya bakacak olursak, bizim bir şey anlatmamız yetmez. Karşı tarafın da konuyu, mesajı anlaması gerekir.

Etkili iletişim konusuna örnek olarak kısa hikayeler bölümümüzde, Sovyet Matematikçi olan Israel Gelfand’ın öğrencilerine anlattığı, ders alınacak bir anısını sizlerle paylaşacağız;

Ünlü matematikçi Gelfand, bir gün sınıfta matematiğin iletişim üzerine ne gibi bir etkisi olacağını soran bir öğrencisine şu örneği vermiştir;

Kıssadan Hisse

Okuduğumuz bu kısa hikayede kıssadan hisse, eğer başarılı ve mutlu bir insan olmak istiyorsak, çevremizle etkili iletişim kurmalıyız. Anlaşılır olmak sadece anlatmak ile değil, karşı tarafın bizi anlamasıyla meydana gelir.

İnsanlarla sürekli diyalog halindeyiz. Hiç düşünüyor muyuz bu konuştuklarımızın ne kadarı anlaşılıyor? Düşünün! Yaşlı bir hastaya doktor tıbbi terimlerle hastalığı hakkında bilgi verirse hasta hiçbir şey anlamaz. Onun anlayacağı dilden sade bir şekilde açıklama yapması gerekir. Yani etkili bir iletişimde karşı tarafın anlayacağı şekilde bir anlatım yapılmalı, karşı tarafın ne anladığına nasıl karşılık verdiğine dikkat edilmelidir.

Sosyal becerilerinizi nasıl geliştirirsiniz? Sosyal ortamda daha etkili olmanız için geliştirmeniz gereken özellikleriniz nelerdir? Her bireyin, bir ortamda konuşmak için aranan, fikirlerine saygı duyulan kişi olmak gibi bir hayali vardır. Bu konuda kendisini geliştirmek ister. Ancak sosyal becerileri geliştirmek için neler gerekir biliyor musunuz? 

Sosyal etkinliklerde garip bir insan olduğunuzu düşünüyor veya utangaç olduğunuz için sohbetlere girmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durum sosyal yaşamınızı ve iş hayatınızı etkileyebilir. Ancak, bu 10 stratejiyi izleyerek sosyal becerilerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bu becerileri geliştirerek, yakında insanlar sizinle sohbet etmek için heyecanlanmasını, sözlerinizin dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda bu beceriler, etkili bir iletişim uzmanı olmak için de gereklidir. Eğer iletişiminizi kuvvetlendirmek, düşündüklerinizi karşıya rahatça aktarmak istiyorsanız, kendinizi de geliştirmelisiniz.

Başarılı İnsanların Zaman Yönetim Sırları >>

Sosyal Beceri Nedir?

Sosyal beceri nedir diye soracak olursanız, aslında tek bir açıklaması olmadığını bilmelisiniz. Kişilerin toplum içerisindeki yükümlülüklerini yerine getirmek için sergilediği davranışlardır diyebiliriz. Sadece konuşma konusunda değil, aynı zamanda nerede nasıl davranılması gerektiğini bilmesidir.

Yani bir kişinin “teşekkür ederim, sağolun, günaydın, kolay gelsin vs” demesi, sosyal becerilere sahip olduğu anlamına gelmemektedir. Konu karmaşık değil ancak bu şekilde görülmesinin nedeni, dil, kişilik, tutum ve becerilerin bir bütün içerisinde kullanılmasıdır.

Sosyal becerileri geliştirmek için gerekli 10 yola gelin birlikte bakalım;

Sosyal bir kişi gibi davranın.

Hissetmeseniz bile, daha sosyal bir kişi gibi davranabilirsiniz. Endişenin sizi engellemesine izin vermeyin. Yeni insanlarla konuşmaya ve endişeli hissettiğinizde bile sohbetlere girmeye karar verin. Bunları yapmazsanız, sosyal fobiniz artabilir. İnsanlardan uzaklaşabilirsiniz. Zamanla daha kolay olacak ve sosyal becerilerinizi geliştirmeye hızla başlayacaksınız. 

Gerekirse küçükten başlayın.

Bir partiye gitmek ya da bir kalabalıkta vakit geçirmek çok zor görünüyorsa, küçükten başlayın. Markete gidip kasiyere “teşekkür ederim” deyin veya bir restorana gidip yemeğinizi sipariş edin. Yavaş yavaş küçük konuşma alıştırması yapın.

Aile İçi İletişimin Önemi >>

Açık uçlu soruları sorun.

Bir konuşmada dikkat çekmek istiyorsanız, açık uçlu sorular edinin. Başkalarını konuşmaya teşvik edin. Evet veya hayır cevabından daha fazlasını gerektiren sorular sorun. Diğer kişiyi sohbeti sürdürmesi için kapıyı açabilirsiniz.

Başkalarını kendileri hakkında konuşmaya teşvik edin.

Çoğu insan kendileri hakkında konuşmaktan gerçekten zevk alır. Bir kişinin kariyeri, hobileri veya ailesi hakkında bir soru sorun. Ne söylendiğini duymakla ilgilendiğinizi gösterin. Konuşmayı devam ettirmek istiyorsanız, hobilerini sorabilirsiniz.

Kadınlar Liderlik Özelliklerini Nasıl Geliştirebilir? >>

Kendiniz için hedefler yaratın.

Kendiniz için bazı küçük hedefler belirleyin. Belki belirli bir beceri uygulamak istersiniz. Veya topluluğunuzdaki bir sosyal aktiviteye katılmak istersiniz. Bir hedef belirleyin ve sosyal yaşamınızı iyileştirecek stratejiler üzerinde çalışmaya başlayın.

Cömertçe övgülerde bulunun.

Övgü, bir sohbete kapı açmak için harika bir yol olabilir. Bir iş arkadaşına bir toplantıda verdiği bir sunumla ilgili bir iltifat sunun ya da komşunuza yeni arabasında iltifat edin.

Yalan Söyleyen Birini Nasıl Anlarsınız? >>

Sosyal beceriler hakkında kitaplar okuyun.

Piyasada belirli sosyal becerileri ve konuşmaya başlamanın yollarını öğrenmenize yardımcı olabilecek birçok kitap vardır. Ancak, bu beceriler hakkında okumanın sizi bir uzman yapmayacağını unutmayın. Onları tekrar tekrar pratik etmeniz gerekecek.

Görgü kurallarını uygulayın.

Görgü kuralları, sosyal becerilerin geliştirilmesinde uzun bir yol kat eder. Kibar olma, minnettarlık gösterme ve iyi masa tavırları kullanma alıştırması yapın.

Etkili İletişim Kurarken Bu 16 Kurala Dikkat Edin >>

Vücut dilinize dikkat edin

Sözsüz iletişim çok önemlidir. Kullandığınız beden diline dikkat edin. Rahat görünmeye çalışın, uygun miktarda göz teması kurun ve sohbete açık görünün.

Sosyal beceriler için destek grubuna katılın.

Birçok topluluk, sosyal beceri destek grupları sunar. Destek grupları, sosyal durumlarda utangaç, beceriksiz veya aşırı derecede endişeli hisseden insanlara yeni beceriler öğrenmeleri ve uygulamalarında yardımcı olur. Sosyal becerilerinizi geliştirmeye başlayacaksınız ve zorluklarınızı anlayan yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

***

Yukarıda bahsettiğimiz en önemli nokta, sizi daha da geliştirecektir. Sadece sosyal hayatınızda değil, iş hayatınızda da kendinizi ifade edebilmenize yardımcı olacaktır. Hemen bir karar verin ve uygulamaya başlayın.

Hızlı Öğrenme İçin 7 Önemli Beceri >>

Her yıl yapılan bir yeni yıl ritüeli vardır. Fakat bu sene, 2020 senesinde her şey farklı olmalı ve bu ritüel herhangi bir karar almayı içermemeli. Niye peki?

Çünkü kararlar genellikle “daha fazla, daha iyi ya da farklı” bir şeyler yapmayı vaat ediyor. Daha fazla egzersiz yapmayı, daha iyi bir iş bulmayı, aşık olmayı ya da stresimizle başa çıkmanın farklı bir yolunu bulma sözünü veriyoruz. Fakat bu bize gerçekten yarar sağlıyor mu?

Çoğumuz yeni yıla en iyi niyetlerle başlıyoruz, ancak mart ayına kadar (hatta genelde ocak ayının ikinci haftasında başlar bu) kendimizi bu kararları boş vermiş buluruz. 2020’yi bize daha iyi gelecek bir yıla dönüştürmenin yolu olabilir mi? EVET! Herhangi bir karar vermemeyi ve bunun yerine yaratıcı bir düşünce şeklini ve niyet oluşturma sürecine girmeyi seçebilirsiniz.

Bu yeni yılda, geçmişi unutma ve geleceğe yönelik odağınızı netleştirme konusunda sizi destekleyecek ritüelleri takip edip size ilham verecek şekilde düzeltebilirsiniz:

Ocak ayının ilk günlerinde, kendiniz için en az bir saat kesintisiz zaman ayırın

Rahat, sessiz bir ortamda, bir mum yakın, belki hafif bir müzik açın. Her ay gerçekleşen olayları, tanıştığınız insanları, ziyaret ettiğiniz yerleri, öğrendiğiniz dersleri, başarıları, duaları, mücadeleleri, eğlenceli anları vb. hatırlayın. Yıla bu şekilde bakmanın harika yanı, nasıl büyüdüğünüzü ve minnettarlığınızı ifade edebilmenizdir.

Geçen yıl geride bırakmak istediğiniz davranış, inanç veya alışkanlıklarınızı düşünün

Geçen yıl geride bırakmak istediğiniz davranış, inanç veya alışkanlıklarınızı düşünün

Hepimizin pişmanlıkları ve öğrenme deneyimleri var, ancak çoğumuz ihtiyaç duyduğumuzdan daha uzun süre onlara tutunma eğilimindeyiz. Ayrı bir kağıda 2019’da ne bırakmak istediğinizi yazın. Örneğin: kötü alışkanlıkları, inançları sınırlama, tekrarlayan / yıkıcı düşünceler, Facebook ve Instagram aşırı kullanımı, yersiz öfke, küfür vb. Bu listeyi tamamladığınızda, gerçekten kurtulmak için onu küçük parçalara ayırın veya yakın!

Geçen yıl kalbini kırdığınız veya küs olduğunuz insanlarla ilişkilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünün

Geçen yıl kalbini kırdığınız veya küs olduğunuz insanlarla ilişkilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünün

Kötü olaylar yaşadığınız veya sizi kıran insanları düşünün ve daha fazla içinizde tutmayın bu kötü olayları, yeni yıla da bu kalp kırıklıkları veya pişmanlıklar ile girmeyin. Şimdiden bunları düşünüp planını yapın ve gidin konuşun o kişilerle ki iletişim ve ilişkiler konusunda en azından kendinizi geliştirdiğiniz ve yeni karşılaştığınız olaylarda da bu tecrübelerinizi kullanarak daha kaliteli iletişim kurabildiğiniz bir yıl olsun sizler için.

Adım atmaktan çekinmeyin, en kötü şu anki durum devam eder. Ama öncesinde düşünür ve onları affederek giderseniz, samimi olursunuz ve böylece amacınıza ulaşacağınıza eminiz.

İletişim becerilerinizi daha çok ret alarak arttırın

Yeni yılda özellikle iletişim konusunda kendinizi mutlaka geliştirin, daha çok insanla selamlaşın ve konuşun. Geliştireceğiniz iletişim beceriniz sizin iş becerilerinizden tutun da arkadaşlık ilişkilerinize hatta beklediğiniz veya halihazırda olan aşk ilişkinizde bile ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır. Daha çok ret cevabı duymaya çalışın, çünkü duyacağınız her ret sizi negatifler konusunda geliştirecek ve ilerlemenizde inanılmaz fayda sağlayacaktır.

Hedefleriniz konusunda işinize yarayacak becerileri geliştirin

Hedefleriniz konusunda işinize yarayacak becerileri geliştirin

Sahip olduğunuz hedefleriniz konusunda da ilerleme kaydetmenin en iyi yolu, bu yolculukta sizlere gerekli olan becerilerinizi belirlemeniz hatta yolculukta sizi pozitif edecek ne varsa (hoşunuza giden hobiler -ata binmek, spor yapmak vb- konusunda bile) adım atmalı ve donanımınızı geliştirmelisiniz. Çünkü bu konularda olacak olan gelişimler sizleri ömür boyu karşınıza çıkan her konuda bir adım öne geçirmiş ve işlerinizi kolaylaştırmış olacaktır.

Bir bireyin iş görüşmesine hazırlanması ve yapmış ol­duğu iş başvurusu iş hayatı için atılacak en büyük adım­lardan biridir. Ancak unutulmaması gereken nokta da doğru işin çok para kazanılan iş değil, kişinin bilgi ve yeteneklerini en iyi şekilde kullanabileceği ve yapmak­tan mutluluk duyacağı iş olduğudur. İnsanın hayatında en önemli kararlarından biri belki de en önemlisi, nasıl bir işte ve nasıl bir şirkette iş hayatına başlayacağıdır. Çünkü hayatımızın 20–25 yı­lını ve günümüzün 3/2’sini geçirdiğimiz yer ve bu yer­de yaptığımız iş, özel hayatımızdan psikolojimize kadar hem davranışlarımızı ve hem de aldığımız tüm kararları etkilemektedir. Bu sebeple iş hayatımıza “doğru işi” se­çerek başlamamızda fayda var.

Olumlu bir iş görüşmesi sonrasında iş ile ilgili kesin kararımızı verirken işin ve şirketin kendimiz için “doğ­ru” iş veya şirket olduğundan emin olmalıyız. Yanlış bir işte başlamak, iş hayatımızın ilk zamanlarını boşa geçir­memize ve belirli bir süreden sonra da iş değiştirmenin zor olmasından dolayı, günümüzün büyük bir kısmının tatminsiz ve mutsuz bir şekilde geçirmemize neden olur.

Şirketler açısından ise işe alma süreci yaptığı işin kalitesini gösteren önemli bir süreçtir. Bu nedenle, işe alınacak elemanların seçilmesinden iş teklifinin yapıldı­ğı süreye kadar geçen zaman içerisinde şirketin atacağı adımlar ve vereceği kararlarla kurum kültürüne uygun ve motivasyonlu elemanlar seçerek maddi olduğu ka­dar manevi olarak da kâr sağlar.

İş görüşmeleri grup ve bireysel mülâkatlar olarak iki ana şekilde yapılabilir. Hem grup hem de bireysel mülâ­katlarda çok çeşitli teknikler kullanılır.

İş görüşmesi denince akla ilk olarak iki kişi arasında geçen ve soru cevap şeklinde ilerleyen görüşmeler gelir. Bu tarz görüşmelere bireysel mülâkatlar denir. Ancak birden fazla görüşmecinin veya adayın bulunduğu top­lu mülakatlarda yapılmaktadır. Her iki görüşme çeşi­dindeki davranış ve tutumlar farklıdır ve biri için doğru olan diğeri için yanlış olabilmektedir.

Ancak unutulmaması gereken: Şirketlerin, adayların güçsüz veya eksik yönlerini tespit etmek üzere değil, kendileri için uygun bir çalışan seçmek üzere görüşme yaptıklarıdır.

Bireysel mülâkatlarda, şirketler bir aday ile iki-üç veya en fazla dört görüşme yapmaktadır. Alınacak kişi­nin, işin niteliğine ve pozisyona bağlı olarak bu görüş­me sayısı artabilmektedir.

İlk görüşme; adayın genel olarak tanınması, istekle­rinin ve yapısının aranan niteliklere uyup uymadığının anlaşılmaya çalışıldığı görüşmedir. Bu görüşmelerde, görüşme yapan kişi ya da kişiler adayı kendi hakkın­da konuşturmaya çalışır. Bunun yanında ilk görüşmede adaya firma ve iş hakkında kısa bilgi de verilir. Bu gö­rüşmeleri insan kaynakları tek başına yapabildiği gibi il­gili pozisyonun ilk amiri veya müdürü de katılabilir. Bu görüşmeler on beş-yirmi dakikalık kısa görüşmelerdir.

İlk görüşmede başarılı olan adayları daha detaylı tanımak için ikinci görüşmeler yapılır. Burada; adayın kendini tanıtması yanında firmanın, pozisyonun ve ya­pılacak işin niteliği ile ilgili konular üzerinde daha de­taylı konuşulur. Bunlar kırk beş dakika ile bir buçuk saat arasında sürebilen uzun mülâkatlardır.

Mülâkatlar sırasında hem şirketler için hem de aday­lar için adı konulmamış, yazılı olmayan bazı kurallar vardır. Her iki tarafında bunları bilmesi ve uygulaması ile görüşmedeki başarı şansı artar.

Yaklaşım Tarzınız

Kendine güvenen bir duruş ve yine güven telkin eden bir tokalaşmanın olumlu etkisini sakın unutmayın. Kendine güvenen, yaptığı işi bilen ve kaliteli bir aday olduğunuzu sözleriniz kadar duruşunuz ve konuşma­nızla da ifade etmelisiniz.

Ses tonunuz kolay duyulabilir ancak çok yüksek ol­mayan bir ses tonu olmalıdır. Ne yavaş ne de karşı ta­rafın sizi izlemesini zorlaştıracak kadar hızlı konuşun.

Konuşurken vücudunuzun ve yüzünüzün görüşme­ye katılanlara dönük olması ve göz temasının sağlanması siz konuşurken karşı tarafın dikkatinin size toplanması­na ve hem sizin hem de karşı tarafın konsantrasyonu­nun bozulmasına engel olur.

Rahat ve dik bir şekilde oturun. Aşırı mimik veya el kol hareketlerinden kaçının.

Konuya göre yüz ifadenizi ayarlayın. Yeri gelince gülümseyin ve çok ciddi bir şey konuşuluyorsa da ciddi bir şekilde karşı tarafa odaklandığınızı belli edin.

Görüşme sırasında sizin olduğu kadar karşı tarafın­da benden diline dikkat edin. Buna göre sorularınızı ve cevaplarınızı ayarlayın. Ancak görüşmeyi yapanın her hareketinden bir anlam çıkartarak tedirgin olmak da yanlıştır. Sadece süreklilik gösteren hareketlerine dikkat edilmelidir.

Soruları Cevaplarken

Görüşme sırasında sorulan sorulara açık ve dürüst cevap vermeniz, belki de gelecekte işvereniniz olabile­cek kişilerle şimdiden güvene dayalı bir iletişim kurma­nıza yardımcı olacaktır.

Çok uzun ve sonu gelmeyen, karmaşık cümleler kur­mayın kısa, soruya tam karşılık gelen bir cevap verin, gerektirmedikçe; “Evet-Hayır” şeklinde kestirme cevap­lardan ve “eeee”, “aaa” şeklinde boşluk doldurma söz­cüklerinden mümkün olduğunca kaçının.

Sorulara cevap vermek için acele etmeyin. Eğer ka­fanızda cevabı tasarlamak istiyorsanız suyunuzdan bir yudum alıp cevap verin. Cevap vermeden önce kısa bir duraklama yapmanız sizin açınızdan olumsuz olmaz. Ancak duraksamanın uzamamasına dikkat edin.

Cevabını bilmediğiniz sorularda bunu dürüstlükle itiraf edin ama bu tarz durumların mümkün olduğunca az olmasına da dikkat edin. Hiç beklemediğiniz sorular­la karşılaştığınızda da mümkün olduğunca rahat şekil­de cevaplamaya çalışın.

İş görüşmesi sonunda görüşme sizce iyi geçmemişse bile görüşme yerinden güler yüzlü ve soğukkanlı olarak ayrılın.