Öz Disiplini Geliştirmek İçin 5 Etkili Yol

Büyük başarılar güçlü bir disipline ve özgür iradeye ihtiyaç duyar. Onlar olmadan, tüm çabalarımız; duygularımızın, farklı koşulların ve insanların etkileri tarafından engelleniyor.

Bu 5 şey sizin disiplininiz üstünde çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi takip etmeye başlayın

21 gün boyunca, ne yaptığınızı, nasıl durduğunuzu, nasıl konuştuğunuzu ve giyindiğinizi, yürüdüğünüz yolu ve sizi rahatsız eden şeyleri gözlemleyin

21 gün boyunca; ne yaptığınızı, nasıl durduğunuzu, nasıl konuştuğunuzu ve giyindiğinizi, yürüdüğünüz yolu ve sizi rahatsız eden şeyleri gözlemleyin. Kendinizi tamamen kontrol edin.

Böylesi küçük şeyler bile, kendi davranışlarınızı kontrol etmeyi ve duygularınızın patronu olmayı öğrenirken öz disiplininizi etkiler. Bunu diğer insanlar için değil kendiniz için yaptığınızı unutmayın.

Bir sabah ritüeli geliştirin

Bir sabah ritüeli geliştirin

Üretkenliğimiz ve öz disiplinimiz sabah nasıl kalktığımızla çok bağlantılı. İşe başlamadan hemen önce uyanır, aceleyle hazırlanır, ağzına bir şeyler tıkıştırıp evden çıkarsan; neler olup bittiğini anlayamazsın. Onun yerine kendinizi erken uyanmaya hazırlayabilirsiniz, biyolojik ritminizi hissederek ve yeni bir gün başladığı için mutlu olarak uyanın.

Nefsinizi kontrol edin

Buradaki en önemli şey, bazı arzularınız için “hayır” demeyi öğrenmek

Buradaki en önemli şey, bazı arzularınız için “hayır” demeyi öğrenmek. İnsanların kendilerini kontrol edebilmeleri gerekir. Aksi takdirde, başka şeyler veya insanlar bizi kontrol edecektir. Planlarınızı duygularınızdan bağımsız olarak tamamlamanız gerekir.

Karmaşık Görevleri Ayarlayın

Her hafta ciddi olarak zor bir görev seçin ve ne olursa olsun tamamlayın

Her hafta ciddi olarak zor bir görev seçin ve ne olursa olsun tamamlayın. Hava koşullar, ruh hali ve diğer şeylerin bahane olmasına izin vermeyin.

Sonuçlara odaklanın

Bu alıştırma bir öncekine benzer, ancak burada bir hedef seçiyorsunuz, bir plan hazırlıyor ve bunu başarmak için ihtiyaç duyacağınız zaman ve kaynakları hesaplıyorsunuz

Bu alıştırma bir öncekine benzer; ancak burada bir hedef seçiyorsunuz, bir plan hazırlıyor ve bunu başarmak için ihtiyaç duyacağınız zaman ve kaynakları hesaplıyorsunuz.

***

İyi alışkanlıklar yaratmanın biraz zaman ve çaba gerektirdiğini unutmayın.