Patateste Gluten Var Mı? Çölyak Hastaları Yiyebilir Mi?

patateste gluten var mi

Patates gluten içermemektedir ve oldukça sağlıklı bir gıdadır. Diyetinize patates ekleyerek mide sorunlarınız nüksetmeden beslenebilmeniz mümkündür. Sadece pişirdiğiniz patatesinizin yanına bir sürü aperatif ürün ekleyerek yememeye dikkat etmeniz önemlidir. Patateslerdeki gluten yalnızca pişirirken ortaya çıkmakta ve özellikle kızartmalarda pişirilen tavaya göre glüten görülmektedir. Veyahut hazır soslarla birlikte patates tüketiyorsanız sosun içerisindeki glütenden dolayı vücudunuza bu maddeyi almış olmanız mümkündür.

Contents

Patates Kızartmasında Gluten Var Mıdır?

Sağlıklı koşullarda pişirilen patates kızartmalarında glüten yoktur ancak hazır ve paketlenmiş soslu ürünlerde glüten vardır. Bu nedenle, kızartmanızı sağlıklı ve taze bir zeytinyağı ile evinizde pişirmeyi tercih etmeniz faydalıdır.

Dışarıda restoranlarda veya seyyar satıcılarda yediğiniz patates kızartmaları, sosları veya üretim koşullarından dolayı glüten içerme tehlikesi taşıyabilmektedir. Eğer mide hassasiyetleriniz varsa bu tip beslenme tarzlarından uzak durmanızda fayda vardır.

Haşlanmış Patates Gluten Var Mı?

Haşlanmış patateste gluten yoktur çünkü patatesler tahıl değildir ve glüten içermeyen gıdalardır. Patatesi haşlarken pişirme ortamınızda glüten içeren bir ürün olmamasına dikkat etmeniz önemlidir.

Çünkü glüten pişirdiğiniz patates yemeğine bulaşırsa mide hassasiyeti göstermeniz olasıdır. Özellikle çölyak hastasıysanız glüten içeren besinlerden uzak durmanız gerekmekte, aynı şekilde glüten intoleransınız varsa yemekleri pişirirken hijyenik ortamlarda pişirmeye dikkat etmeniz önerilmektedir.

patateste gluten

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi?

Çölyak hastaları patates yiyebilmekte çünkü patates tahıl grubuna girmemektedir. Glüten içeren besinler tahıl grubuna giren buğday, yulaf veya arpa gibi besinlerdir.

Çölyak hastasıysanız doktorunuzun önerdiği diyet listesine sadık kalarak yemeklerinizi sağlıklı koşullarda pişirmeniz önemlidir. Özellikle et, sebze veya meyvelerden oluşan bir diyet yaparak sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir: 30 Dakika Yürüyüş Kaç Kalori Yakar?

Patates Cipsinde Gluten Var Mı?

Cips paketinin üzerinde glüten içermez yazıyorsa cipsler gluten içermemekte ayrıyeten saf patates cipsleri de glüten içermemektedir. Fakat bazı cipsler tam tahıl ve multigrain içerdiği için buğdaydan üretilmekte o nedenle glüten içerebilmektedir.

Cipste glüten olup olmadığı oldukça tartışmalı bir konudur çünkü bazı cipsler içindekiler bölümünü özenle belirtmemektedir. Tüketiciler bu nedenle hastalıklarından ötürü endişe yaşayabilmekte ve doğru bilgiye ulaşmakta zorlanmaktadır.

patates

Tatlı Patateste Gluten Var Mı?

Tatlı patateste glüten yoktur ve çölyak hastaları gönül rahatlığı ile bu ürünü tüketebilmektedir. Sindirimi de kolaylaştıran bir gıda olması bakımından mideyi rahatlatmaktadır.

Diyetlerde tüketilebilecek oldukça ideal bir üründür. Salatalarınızın veya et yemeklerinizin yanına yakışan bir özelliği vardır. Sindirim kolaylığı bakımından bebeklere mama yaparken de tercih edilen besinler arasında yer almaktadır.

Dondurulmuş Patateste Gluten Var Mı?

Dondurulmuş patatesi üreten markaya göre değişmekte, genelde Superfresh ürünlerinde glüten olmadığı bilinmektedir. Dondurulmuş sossuz sade patates olan ürün bu kapsamda glütensizdir.

Dondurulmuş gıda satın alırken içindeki katkı maddelerinin ne olduğunu bilmek mide hassasiyeti olan bireyler için önemlidir. Bu nedenle, detaylı bir araştırma yaparak güvenilir markalardan dondurulmuş ürün almanız tavsiye edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Ekmek Yemeden Kilo Verilir Mi?