fbpx

İş Hayatında Profesyonel Görünüm Nasıl Olmalı?

İnsanlar hala bir kitabı kapağına göre, içerisinde sunduklarına ön yargılı olabiliyor ya da hiç tanımadığı insanları dış görünüşüne göre yargılayabiliyor. Satış görevlileri için potansiyel müşterilerle görüşmeden önce bunları göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Sosyal bir durumda, güvenilirliğinizi uzun bir süre boyunca gösterebilirsiniz, böylece birileri ilk izlenimlerinden kurtulursa fikrini değiştirme şansınız olur.

Bir satış durumunda o kişilerle yalnızca bir veya iki kez karşılaşacaksınız, bu nedenle en baştan doğru görünümü yansıtmak çok önemlidir. Ve de gerçek olan şu ki hiçbir zaman ikinci bir şans yoktur. Eldeki şansı iyi değerlendirmek lazım.

Profesyonel Satış Elemanlarının 15 Özelliği >>

Hedef, mümkün olduğunca hoş görünmek değildir, ancak hoş bir “görünüm” bırakmak sizin ve karşınızdakiler için idealdir. Görünüşünüz hoş ancak işiniz için uygun değilse, karşınızdaki için tamamen yanlış bir izlenim bırakabilirsiniz. Buradaki fikir, ürünlerinizi satın almalarını önerdiğinizde onlara iyi tavsiyeler verdiğiniz fikrini ileterek potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanmaktır .

Bir iş ortamında, güvenilirlik birkaç faktöre dayanır.

İnsanlar etik, organize, bilgili ve güvenilir iş adamlarına güvenme eğilimindedirler . Bunlar, çoğu satış görevlisinin genel görünümlerinde göstermesi gereken çabalardır. Bu niteliklerin her biri, kendi müşteri tabanınıza bağlı olarak değişecektir. Çiftçilere satış yapmak ve bankacılara satış yapmak, profesyonel imajınızı oluşturmak için tamamen farklı yaklaşımlar gerektirir.

Çoğu müşteri standart iş kıyafetlerine en iyi şekilde yanıt verecektir. Temel bir takım elbise veya en az özel bir gömlek ve kaliteli pantolon (erkekler için) veya klasik bir bluz ve iyi bir pantolon veya orta uzunlukta bir etek (kadınlar için) başlamak için iyi bir yerdir. Giysiler temiz, lekesiz ve buruşuk olmamalıdır. Parfüm en çok ölçülü olarak kullanılır veya tamamen atlanır, çünkü çoğu kişi bu kokulara alerjiden muzdariptir.

Vücut diliniz de bir hayli önemli.

Düzgün oturmak, düzenli ancak aşırı göz teması kurmamak ve sık sık el sıkışmak gibi basit şeyler, başkalarının sizi nasıl algıladıklarında büyük bir fark yaratabilir. İdeal olarak, kibirli veya aşırı iddialı görünmeden güven ve yetkinlik izlenimini iletmek istersiniz.

Görünümün ayrıntılarına dikkat etmek, kendi bedeninizin ötesine geçer. Potansiyel müşteriler ve / veya müşteriler iş yerinizde sizinle tanışırsa, aynı profesyonel mesajı iletmek için ofisinizi hazırlamanız gerekir. Masanız, fotoğraflar gibi birkaç kişisel dokunuşla oldukça net olmalıdır.

Genel izleniminizden etkilenebileceği için kişisel ilgi alanlarınız ve hobilerinizle ilgili aşırı göstergelerden kaçının. Golf turnuvasında birincilik için çerçeveli bir sertifika iyidir, ancak çalışma alanınızı golf hatıraları ile kaplamak golf kulüpleri satmadığınız sürece bir problemdir.

Biraz dağınık bir insan olabilirsiniz, ancak beklentilerinizin yüzlerinde bu gerçeği kullanmak istemezsiniz. Herhangi bir evrak yığınını gizli bir şekilde gözden uzak tutun. Daha da iyisi, ortaya çıkan görevlerle başa çıkmak için kendinizi eğitin ve ardından uygun yerlere koyun. Ziyaretçilere kendi sandalyenizden rahat bir konuşma mesafesine sahip bir sandalye verdiğinizden emin olun. Ayrıca her zaman tükenmez kalemler, kağıtlar ve kartvizitler gibi temel kalemleri de bulundurun.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,701BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
2,042TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Kariyerinizde İlerlemek İçin Bu 15 Beceride Ustalaşın

Kariyerinizde ilerlemek için gerekli beceriler nelerdir? Hangi yeteneklere sahip olmak, sizi kariyer basamaklarında daha hızlı ve emin adımlarla yukarı taşıyacak? İş hayatında tüm bu...

Komik Ve Anlamlı Karikatürler – Gülmek Yaşamaktır

Komik ve anlamlı karikatürler bölümümüzde bu kez gülmenin hayatımıza katkıları üzerinde duracağız. Gülmek, yaşamaktır aslında. Ve kahkahalarınız kadar neşeli zaman dilimi biriktirebiliyorsanız, o kadar...

Etkili Karar Verme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Karar verme becerisi, özellikle bir takımda veya bir organizasyonda çalışırken önemli bir konuda hayati bir seçim veya eylem yapma süreci olarak tanımlanabilir. Yaşamınızda dönüm...

Doğrudan Satışta Kısa Süreli Düşünme Sendromu

Doğrudan satışta kısa süreli düşünme sendromu hakkında bilginiz var mı? Doğrudan satış başarısı ile bakış açınız arasında kuvvetli bir bağ bulunmaktadır. Baş açınızı da...

Müşteri Sadakatini Artırmanın On Etkili Yolu

Başarılı olmak için işletmeler müşteri sadakati geliştirmek için çaba göstermelidir. Etkili bir pazarlama tekniğinin yanında, müşteri memnuniyeti de önemli bir yer tutar. Müşteri hizmetlerinin...

Etkili Öğrenmek İçin Görsel Öğrenme Nasıl Kullanılır?

Etkili öğrenme yaparken görsel öğrenmeden yararlanarak kalıcılık sağlayabileceğiniz kaçınılmaz gerçek. İnsanlar farklı şekillerde öğrenir; birçok öğrenme biçiminden zevkli şekilde öğrenebiliyorlar dediğimiz kuşkusuz ki görsel...