İş Hayatında Profesyonel Görünüm Nasıl Olmalı?

İnsanlar hala bir kitabı kapağına göre, içerisinde sunduklarına ön yargılı olabiliyor ya da hiç tanımadığı insanları dış görünüşüne göre yargılayabiliyor.

İnsanlar hala bir kitabı kapağına göre, içerisinde sunduklarına ön yargılı olabiliyor ya da hiç tanımadığı insanları dış görünüşüne göre yargılayabiliyor. Satış görevlileri için potansiyel müşterilerle görüşmeden önce bunları göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Sosyal bir durumda, güvenilirliğinizi uzun bir süre boyunca gösterebilirsiniz, böylece birileri ilk izlenimlerinden kurtulursa fikrini değiştirme şansınız olur.

Bir satış durumunda o kişilerle yalnızca bir veya iki kez karşılaşacaksınız, bu nedenle en baştan doğru görünümü yansıtmak çok önemlidir. Ve de gerçek olan şu ki hiçbir zaman ikinci bir şans yoktur. Eldeki şansı iyi değerlendirmek lazım.

Profesyonel Satış Elemanlarının 15 Özelliği >>

Hedef, mümkün olduğunca hoş görünmek değildir, ancak hoş bir “görünüm” bırakmak sizin ve karşınızdakiler için idealdir. Görünüşünüz hoş ancak işiniz için uygun değilse, karşınızdaki için tamamen yanlış bir izlenim bırakabilirsiniz. Buradaki fikir, ürünlerinizi satın almalarını önerdiğinizde onlara iyi tavsiyeler verdiğiniz fikrini ileterek potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanmaktır .

Bir iş ortamında, güvenilirlik birkaç faktöre dayanır.

İnsanlar etik, organize, bilgili ve güvenilir iş adamlarına güvenme eğilimindedirler . Bunlar, çoğu satış görevlisinin genel görünümlerinde göstermesi gereken çabalardır. Bu niteliklerin her biri, kendi müşteri tabanınıza bağlı olarak değişecektir. Çiftçilere satış yapmak ve bankacılara satış yapmak, profesyonel imajınızı oluşturmak için tamamen farklı yaklaşımlar gerektirir.

Çoğu müşteri standart iş kıyafetlerine en iyi şekilde yanıt verecektir. Temel bir takım elbise veya en az özel bir gömlek ve kaliteli pantolon (erkekler için) veya klasik bir bluz ve iyi bir pantolon veya orta uzunlukta bir etek (kadınlar için) başlamak için iyi bir yerdir. Giysiler temiz, lekesiz ve buruşuk olmamalıdır. Parfüm en çok ölçülü olarak kullanılır veya tamamen atlanır, çünkü çoğu kişi bu kokulara alerjiden muzdariptir.

Vücut diliniz de bir hayli önemli.

Düzgün oturmak, düzenli ancak aşırı göz teması kurmamak ve sık sık el sıkışmak gibi basit şeyler, başkalarının sizi nasıl algıladıklarında büyük bir fark yaratabilir. İdeal olarak, kibirli veya aşırı iddialı görünmeden güven ve yetkinlik izlenimini iletmek istersiniz.

Görünümün ayrıntılarına dikkat etmek, kendi bedeninizin ötesine geçer. Potansiyel müşteriler ve / veya müşteriler iş yerinizde sizinle tanışırsa, aynı profesyonel mesajı iletmek için ofisinizi hazırlamanız gerekir. Masanız, fotoğraflar gibi birkaç kişisel dokunuşla oldukça net olmalıdır.

Genel izleniminizden etkilenebileceği için kişisel ilgi alanlarınız ve hobilerinizle ilgili aşırı göstergelerden kaçının. Golf turnuvasında birincilik için çerçeveli bir sertifika iyidir, ancak çalışma alanınızı golf hatıraları ile kaplamak golf kulüpleri satmadığınız sürece bir problemdir.

Biraz dağınık bir insan olabilirsiniz, ancak beklentilerinizin yüzlerinde bu gerçeği kullanmak istemezsiniz. Herhangi bir evrak yığınını gizli bir şekilde gözden uzak tutun. Daha da iyisi, ortaya çıkan görevlerle başa çıkmak için kendinizi eğitin ve ardından uygun yerlere koyun. Ziyaretçilere kendi sandalyenizden rahat bir konuşma mesafesine sahip bir sandalye verdiğinizden emin olun. Ayrıca her zaman tükenmez kalemler, kağıtlar ve kartvizitler gibi temel kalemleri de bulundurun.