Pazarlamanın Amacı Nedir? Hedefleri Nelerdir?

pazarlamanin amaci

Pazarlamanın amacı, büyük firmalardan küçük ölçekli olan satış kurumlarına kadar bütün hepsinin, ürün ve hizmetlerini tüketiciye en iyi şekilde sunması ve satışını arttırma adına uyguladığı planları eyleme dökmesi sürecinin tamamına denmektedir. Özellikle bu süreçte firmalar, müşterilerin hangi ürüne ihtiyaçları olduğunu saptamaktadır.

İhtiyaçlar kapsamında da ürünlerin satış fiyatlarının belirlenmesi ve müşteriye görücüye çıkarılması adına çalışma ve reklam yürütme olarak da düşünülmesi gerekmektedir. Pazarlama, talep edilen ürünlerin daha çok göz önünde bulundurması ve daha fazla kar getirmesi için oluşturulan bir satış stratejisi olarak da bilinmelidir.

Contents

Pazarlamanın Hedefleri Nelerdir?

  • Pazarlamanın hedefleri oldukça fazladır. Birçok noktada insanı ele alan pazarlama insan odaklı düşünerek hem üretimi hem de tüketimi arttırmanın yollarını aramaktadır. Böylece üreten ve ürettiğini daha çabuk tüketen bir strateji olmasını sağlamaktadır.
  • Yeni ürün ya da bir hizmet hakkında bilgi vermek amaçlanmaktadır.
  • Ürünle ilgili oluşan görüş farklılıklarının düzeltilmesini ve yanlış bir şey varsa daha iyi bir strateji izlenmesini sağlamaktadır.
  • Hatırlatmalar yapmak, özel teklifler sunarak tüketimi arttırmak, tüketiciye ürünle ilgili bilgi vermek en büyük hedefler arasında bulunmaktadır.
  • Ticari ilişkileri geliştirme ve ticaret potansiyelini arttırmak.
  • Yeni çıkan ürünlerin tanınırlığını arttırmak. Gibi birçok hedef bulunmaktadır. Bu hedefler artış göstermektedir.

İlgili İçerik: Pazarlama Otomasyonu Nedir?

Dijital Pazarlamanın Amacı Nedir?

Dijital pazarlamanın amacı, firmaların sahip oldukları çevrenin çok ötesinde milyonlarca müşteriye ulaşmanın yollarını satıcıya sunmaktadır. E- Ticaretin getirdiği en büyük yenilik kesinlikle müşterinin sizi Türkiye’nin her yerinden alışverişe hazır bir satıcı olarak görmesidir. Bu pazarlamanın en temelinde ise potansiyel müşteriyi kendinize çekmek ve mağazaya olan ilgiyi arttırmaktır.

Genellikle sosyal medya platformlarında ve mağazaların kendi web sitelerinde yapılan ticaretin genişlemesini hedeflemektedir. Bu ticari faaliyetler genişledikçe mağazanın kazancı da artacaktır. Ayrıca Türkiye’nin her yerinde müşteriye sahip olmanıza neden olacaktır. Burada ülke içi nakit akışının sağlanması da amaçlanmaktadır.

pazarlama

Gerilla Pazarlamanın Amacı Nedir?

Gerilla pazarlama amacı, viral olana bir an önce gitmek ve tüketicinin gözünde markaya hızlı olarak katkı sağlamak şeklinde bilinmektedir. Bu tür pazarlamayı genellikle büyük firmalar yapmaktadır. Orta ve küçük ölçekli firmaların böyle bir pazarlama stratejisinde rekabet etmesi zordur. Bu durumu büyük bir orduyu ile gerilla askerlerinin mücadelesi olarak düşünmek hiç de yanlış değildir.

Aynı zamanda bu pazarlamanın akılda kalma oranı oldukça yüksektir. İnsanların karşısına hiç ummadıkları anda çıkmaktadır. Bu da hafızalarda kolayca yer edinmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda bu pazarlama ürünleri fark yaratarak ön plana çıkmayı sağlamaktadır. Bu pazarlama stratejisinin en büyük örneği Mc’Dolands’ın yaya geçidi üzerinde yaptığı reklam olarak göze çarpmaktadır.

Yeşil Pazarlamanın Amacı Nedir?

Yeşil pazarlama amacı, yeni tüketim alanları yaratmak değildir. Sınırlı olan ve var olan kaynakları en iyi şekilde değerlenip, kullanmaktır. Özellikle atılacak ürünlerin üretilmesi üzerinde değil, geri dönüşüme uygun ürünlerin pazarlanmasında size yardımcı olacak bir strateji olarak ön plana çıkmaktadır. Doğal dengenin sağlanması adına, korunması adına ve enerji tüketim seviyesinin az olması adına bu pazarlama kullanılmaktadır.

Bu pazarlamanın temelinde sanayinin çevreye verdiği zararı önleyecek çalışmalar bulunmaktadır. Çevre kirliliğini azaltacak ürünlerin bolluğu dikkat çekmektedir. Ayrıca çevreye dost olan ürünlerin kullanımı da özendirmektedir. İnsanlarda bir geri dönüşüm bilinci yaratmayı hedeflemiş bir pazarlama aracı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Çoğu firmanın son zamanlarda gerek duyduğu bir pazarlama tipidir. Özellikle doğal dengenin bozulması ile yeşil pazarlaya ihtiyaç duyulmaktadır.

“Pazarlamanın Amacı Satışı Gereksiz Kılmaktır” Ne Demek?

Pazarlamanın amacı satışı gereksiz kılmaktır” demek, pazarlamanın yapmaya çalıştığı görevin karşılanmamış olması, ihtiyaçları keşfetme ve tatmin edici çözümlere yönelmek olduğu olarak açıklanmıştır.  Pazarlamanın gerçekten başarılı olduğunda insanlar yeni ürünleri beğenir, ağızdan ağıza yayılarak hızla geçer ve satış yapmak adına az çaba harcamak gerekmektedir.

Bu bağlamda incelendiğinde pazarlama ve satış iki ayrı kavram olarak görülmektedir. İlerleyen dönemlerde stratejik pazarlama yapmada bu kavram çok tartışılır olacaktır. Ancak bakıldığında pazarlamanın görevini doğru yaptığı taktirde satış kendiliğinden gelecektir. satışa odaklanmak ve yanlış stratejiler ile pazarlama yapmak gereksiz bir eylem olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlgili İçerik: Pazarlama Unsurları Nelerdir?