Retargeting (Yeniden Hedefleme) Nedir? Nasıl Yapılır? Avantajları Neler?

retargeting 1600 x 840 62d92a2610d54 sej

Retargeting diğer bir adı ile yeniden hedefleme, reklamların etkisini arttıran ve reklamların güçlerini arttıran bir pazarlama aracı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda ek gelir elde edebilmenizin en iyi yollarından biri olarak bilinmektedir. Bu reklamlar yalnızca web sitenizi ya da sizi önceden ziyaret etmiş kullanıcıları ilgilendiren bir pazarlama stratejisidir.

Genelde reklam işleri için seçtiğiniz web sitesi kullanıcılarını hedefleyerek onlara yeni ürünlerin eski müşterilere satılmasını amaçlamaktadır. Ürünlerin reklamınızı yapmada size sadık müşterilerin karşısına çıkmak adına oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Bu sayede müşterilerinize yeniden ulaşmayı sağlamış olma imkanınız bulunmaktadır.

Contents

Retargeting Nasıl Yapılır?

  1. Retargeting yapmak için ilk olarak site içerisinde belirlenmiş sayfalara yerleştirdiğiniz piksel kodları bulundurmanız gerekmektedir.
  2. Kullanıcılarınız bu kodlara giriş yaptığı anda onlar takibe alınmaktadır. Kullanıcılarınızı takibe almanız onların hedef reklamlara ulaşmasını sağlamaktadır.
  3. Bu şekilde başka sayfalarda ürün arasalar bile piksel kodlar sayesinde kendinizi hatırlatmanız mümkün olacaktır. Genellikle Google Ads, Facebook ya da Twitter gibi platformlarda bu sistem kullanılmaktadır. Online platformda sosyal ağlarda çoğu yerde kullanımı mümkündür.

yeniden hedefleme

Retargeting Reklamları Avantajları Nelerdir?

  • Retargeting avantajları içerisinde en önemlisi sizin sitenizi ziyaret eden ya da önceden alışveriş yapan müşterilerin karşısına yeniden çıkmanızı sağlamaktadır.
  • Marka bilinirliğini arttırma ve potansiyel müşterilere ulaşma noktasında size katkı sağlamaktadır.
  • Bu sistem sayesinde daha spesifik reklam yönetimi yapılabilmektedir.
  • Bu reklam şeklinin geri dönüş oranı oldukça yüksektir. Bu şekilde reklam bütçesi verimli bir şekilde kullanılmış olmanız mümkündür.

Bu sistem oldukça avantajlı ve kullanışlı bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak dikkatli olmak ve yanlış pazarlamalarda bulunmamak gerekmektedir. Sabırlı ve doğru bir şekilde hareket edildiğinde oldukça pozitif sonuçlar almanız mümkün olacaktır.

Yeniden Hedefleme Reklamı Nedir?

Yeniden hedefleme, retargeting olarak bilinen reklam türünün Türkçe isimlendirilmiş halidir. Bu reklam türü potansiyel müşterilere ulaşarak satışlarınızın artmasını sağlamaktadır. Oldukça iyi bir potansiyele sahiptir. Çevrimiçi ortamlarda yapılan ticaretin her geçen gün artması ile birlikte bu sistemlerin de önemi iyice artmaktadır.

Özellikle e-ticaret modelinde artık müşterilerin çok seçeneğinin bulunması nedeniyle müşterilere ulaşmak zorlaşmıştır. Bu nedenle doğru noktada doğru reklam stratejileri oluşturmak gerekmektedir. Bu yüzden kesinlikle yeniden hedefleme reklamları kullanmak gerekmektedir. Böylece potansiyel alıcılara çok rahat bir şekilde ulaşmanız mümkündür.

Yeniden Hedefleme Dezavantajları Nelerdir?

  • Yeniden hedefleme dezavantajları arasında kesinlikle olumsuz marka tutumu olduğu görülmektedir. Bir müşteriye sürekli aynı reklamların gitmesi müşteri açısından çok iyi bir durum değildir. Kesinlikle doğru strateji ile yapılmalı ve özen gösterilerek hazırlanmalıdır.
  • Bir müşteri üründen ya da hizmetten memnun değilse ve bu yüzden siteye giriş yaptıysa sürekli olarak reklamlarınızın ona gitmesi problem oluşturacaktır. Bu tarz durumlarda yeniden hedefleme yapılması markanızın olumsuz bir imaj çizmesine neden olmaktadır.