Kendi İşini Kurmak İçin 20 Sebep

Eğer bir girişimciyseniz, size işe girmemeniz için milyonlarca sebep sunulur; çok riskli, uyku düzeniniz berbat bir hale gelir, sosyal hayatınız berbat olur vesaire.

Kendi işini kurmak için en iyi sebepler neler? Neden kendi işinizi başlatmalısınız? Girişimcilik başlatmak istiyorsunuz. Ancak girişimci olmanın size sağlayacağı avantajları bilmiyorsanız, bu yazımız tam da size göre. İnsanlar kendi işlerini kurmanın avantajlarını bilmedikleri için maaşlı işlerde çalışmaya devam etmektedirler. Bu nedenle kendi işini kurmak istiyorsanız ve avantajlarını bilmiyorsanız gelin birlikte bakalım.

Eğer bir girişimciyseniz, size işe girmemeniz için milyonlarca sebep sunulur; çok riskli, uyku düzeniniz berbat bir hale gelir, sosyal hayatınız berbat olur vesaire. Tüm bu belirsizliklerde bile insanlara başlangıç dünyası hala çekici geliyor. Atılım yapmak ve kendi işinizi kurmak için çok bir nedeniniz olmasa da, yapmanız için aslında bir çok sebep var. Peki bu sebepler neler?

Contents

Kendi İşini Kurmak İçin 20 Önemli Neden

Kendi işini kurmak isteyen insanlar, neredeyse tüm çevrelerinden negatifler almaktadırlar. Bu negatifler dolayısıyla, kendi işlerini başlatmak için yeterince araştırma yapmadan bırakıyorlar. Peki insanların araştırmadığı ancak yararına olan bu avantajlar nelerdir? İşte bunlardan birkaçı:

Zaman harcamak yerine zaman satın alacaksınız

Kendi işinizi kurarak, maaşlı işlerde başkaları için harcadığınız zamanı kendi işiniz için ayıracaksınız.

Bu biraz zaman alabilir. Başlangıçta uzun saatler için çok az paralar kazanabilirsiniz. Ama eğer programınıza hakim olursanız ve bir şeyleri doğru yapmaya başladığınızda girişimci olmanın verdiği özgürlük inanınki harika olacaktır. Kendi işinizi kurarak, maaşlı işlerde başkaları için harcadığınız zamanı kendi işiniz için ayıracaksınız. Ve bir süre sonra insanların zamanlarını satın alacaksınız.

Anlatabileceğiniz bir hikayeniz olacak

Ne zaman birisine kendi işinizin patronu olduğunu söyleseniz, size bunu nasıl yaptığınızı ve nasıl başardığınızı soracaklar. İnsanlara bu gibi durumlarda kendi hikayenizi anlatabileceksiniz. Yaşadığınız zorlukları, karşılaştığınız engelleri nasıl aştığınızı anlatacaksınız. Ve bu işin en iyi yanı, hikayenin bölümlerini kendiniz belirliyor olmanızdır.

Warren Buffett Hayat Hikayesi Ve Sözleri >>

Vergi avantajlarından faydalanacaksınız

Girişimcilerin her zaman güzel vergi avantajlarından faydalanma imkanı vardır. Kimisi seyahat, yiyecek, telefon faturası, araç ödemelerinin bir kısmı gibi masraflar yazabilir ve liste devam eder. Buna ek olarak bazı girişimler devlet teşvikleri için çok uygundur.(Türkiye’de bu durum aşırı kısıtlıdır.) Mutlaka muhasebecinize hangi vergilerden fayda sağlayabileceğinizi sorun.

Gurur duyacağınız bir başarınız olacak

Bir şeyleri başardığınızı hissettiğinizde duyduğunuz haz inanılmazdır. Bir amacınız var. Bunun için çalıştınız, çabaladınız ve yaptınız. Ve bu başarı hissini tatmanıza yardımcı olur. Bir diğer yandan patronunuz için doldurduğunuz öneri talebinden gurur duymak çok ama çok zordur.

Sevdiklerinize miras bırakabilirsiniz

Kendi işini kurmak deyince belki de akla ilk gelen şeylerden biri miras bırakmaktır. Eğer bir doktor, tesisatçı ya da otobüs şoförüyseniz; kariyerinizi ailenize göre planlamanız gerekecektir. Ama kendi işinize sahipseniz, bunu miras olarak aile üyelerine kolaylıkla bırakabilirsiniz. İnanın ki bu da kendinizle gurur duymanız için yeterli bir sebep olacaktır.

Kariyerinizde İlerlemek İçin İzlemeniz Gereken Filmler >>

Kendi kendinize iş garantisi verebileceksiniz

Hiç işten atıldın veya patronun sana bir sebepten ötürü bağırıp çağırdı mı?

Hiç işten atıldın veya patronun sana bir sebepten ötürü bağırıp çağırdı mı? Girişimcilik ile iş garantisi, kendi patronunuz olma gerçeğinde yatmaktadır. Olup biteni gören, izleyen ve yöneten sensin. Her şey senin kontrolünde!

Başarılı insanlardan oluşan bir ağ kurma imkanınız var

Girişimciler ortak duygulara sahiptir. Birbirleri ile tanışmayı, birbirine bir şeyler anlatmayı ve birbirinin deneyimlerini öğrenmeyi severler. Bir girişimci olduğunuzda çevreniz genişlemeye başlar. Aynı dili konuştuğunuz insanlar bulmaya başlayacaksınız.

İyi ve güzel şeyler yapmak

Kazancınızı artırır ve kontrol edersiniz. Ve isterseniz, kazancınızı bir hayır kurumuna, kar amacı gütmeyen bir kuruluşa veya  başka kaynaklara aktarabilirsiniz. Kendi işinizi kurmak size, hayatınızda daha güzel şeyler yapmak için imkan sağlayacaktır.

Sürekli olarak yenilik peşinde olacaksınız

Girişimci olarak, yeni deneyimleri keşfetmeyi sevenlerle çevrili olacaksınız. Kendi işinizi kurmak, her zaman yeni bir zorlukla karşı karşıya kalmanızı ve yeni bir şey yaşamanızı sağlayacaktır.

Girişimcilik Fırsatlarını Nasıl Görürsünüz? >>

Mentorluk alma veya mentorluk yapma imkanınız olacak

Akıl hocanızdan öğrenmek ve sizden daha az deneyimli olanlara bir şeyleri öğretmek, muazzam bir memnuniyet duygusu verir. İstatistiklere göre, girişimciler birilerine yardım etmeye her zaman açık ve yakın davranmaktadır. Mentor bulmak, sizin parayla alabileceğiniz en değerli şeyler arasındadır. Tecrübe paha biçilemez.

Bir iş üzerinde ustalaşmak size özgüven verecektir

Özgüven geliştirirsiniz

Bu nokta, mentorluk ile devam ediyor. Girişimci olarak ne yaptığınızdan bağımsız olarak, buna bağlı kalırsanız, muhtemelen bu konuda çok iyi olursunuz. Bir  konuda uzman olmanız da size özgüven katacaktır.  Uzmanlığınız için röportaj yapma şansınız olacak, bunun hakkında yazacak ve mesajınızı yaymaya başlayacaksınız.

Yeni beceriler geliştirip, edineceksiniz

İnsanlar bana pazarlama tekniklerini nasıl öğrendiğinizi soracaklar. Onlara nedenlerinizi anlatacaksınız. Yeni beceriler kazanmak zahmetli olabilir ve zaman alabilir. Ama emin olunki bir gün bu yeteneklerinizin karşılığını kat kat alırsınız.

Daha Başarılı Olmak İçin Bunlara Dikkat >>

Tespit ve gözlem yapma imkanınız olacak

Girişimcilik kişisel hayatımı fazlasıyla etkiledi. Değişiklik yapma konusunda dar düşünceliydim. Ancak uzun süredir girişimci olmak beni kararlı olmaya sürükledi.

Çevrenizde tanınan bir kişiliğiniz olacak

Hemen hemen her sektörde girişimcileri ödüllendiren bir çok ödül vardır. Ekstrası, herkes tarafından bilinmeye başlamanız. Ve bu duygu paha biçilemezdir.

Finansal özgürlüğünüzü elde edebilirsiniz

Dürüst olmak gerekirse bu madde, insanların kendi işini kurmasının en büyük sebebidir. Her zaman bu özgürlüğü istemelisin ve onu almalısın!!! Girişimcilik bunu sağlamanıza fazlasıyla yardımcı olabilir. Bir söz vardır; “Para mutluluğu satın almaz ama mutluluğa ulaşmayı kolaylaştırır.”

Yaratıcı Düşünme Yeteneğinizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

Yaratıcı düşünme yeteneğiniz artacak

Düşüncelerinizi açacak ve yaratıcı düşünmeye itecektir.

Kariyeriniz boyunca birkaç tane şirket kuracak hatta onları satacaksınız. Bu  yenilikler sizde değişimlere neden olacaktır. Düşüncelerinizi açacak ve yaratıcı düşünmeye itecektir. Bir girişimci olarak, her zaman kendi yolunuzu kendiniz çiziyor olacaksınız.

Dünyayı değiştirme imkanınız olacak

Her girişimci, dünyayı değiştirebilme yetisine sahiptir. Ve bu konuda başarılı olan sayısız isimler var. Hepsi kendi yolundan gitmeyi seçtiler. Elon Musk, Bill Gates, Sergey Brin dünyayı gerçekten büyük bir şekilde değiştiren sayısız girişimcilerden sadece birkaçı.

İnsanlara iş imkanı oluşturacaksınız

Kendi işini kurmak size, insanlar için iş alanı yaratmak imkanı oluşturacaktır. Çalışanlarınızın başarısından sorumlu olduğunuzu bilmenin tatmini gibi bir şey yoktur. Fikirleriniz onlara geçimlerini sağlama ve kendi hayallerini gerçekleştirme fırsatı verir. Steve Jobs bu konuda oldukça başarılıdır.

Kendi markanızı oluşturma imkanınız olacak

İsimden ziyade bir marka olarak akıllarda kalmanız her zaman sizi ön plana çıkarır.  İnsanlar size pazarlama yöneticisi veya perakende satıcı veya yazılım uzmanı olarak atıfta bulunabilir. Her ne şekilde tanınırsanız, o markayı oluşturmak ve o tanınırlığı kazanmak sizi tatmin eder.

Hayatınızın amacını keşfedeceksiniz

Kendi işinizi kurmanız size hayattaki amacınızı sorgulatacak. Kendi sebebinizi bulun! Ve bunun için çabalayın. Bu sebep aynı zamanda sizin amacınız olsun!

Başarılı Bir Girişimci Olmanın 20 Anahtarı >>