Senin Hayatın Burada, Telefonunda Değil

Etrafınıza bakarsanız, kullanıcıların sürekli olarak telefonlarına baktıklarını görürsünüz. Bir restoranda, alışveriş merkezinde veya halka açık bir tuvalette olmanız fark etmez, insanlar hep ellerindeki parlak aletlere bakıyorlar.

İnsanlar etraflarında olup bitenden haberdar olmaktan ziyade cihazlarındaki küçük ekranlarla internette kesintisiz gezinmek, anlamsız haberleri okumak veya oyun oynamak ile daha fazla iç içedirler. (Ve bu bazen tehlikeli olabilir.)

Ama hayat telefonda değil. Etrafınızda.

Soru şu: ‘Dikkat ediyor musunuz? Ya da telefona bakmakla fazla mı meşgulsünüz?’

 

Başınızı telefonunuzdan kaldırın

Herhangi bir restorana girip ve masalara bir göz attığınızda, karşısındaki kişilere değil telefonlarına bakan bireyleri gözlemlersiniz. Bu günlerde oldukça yaygın bir durum bu.

Bu insanların telefonlarını bakmak için akşam yemeğini kesmeleri, çok önemli bir konuyla ilgileniyorlar diye düşündürüyor insanı. Ve öyle olmalı, doğru değil mi?

Ama muhtemelen değil. Telefonlarımıza baktığımız şeylerin çoğu, anlamsız ve gereksiz.

Hayat hepimizin etrafında. Telefonunuza bakarken, etrafta neler olup bittiğini kaçırıyorsunuz. Sevdiklerinizle  konuşma şansını kaçırıyorsunuz veya başkalarını gözlemlemeyi…

“Telefonunuza bakmak yerine, yukarı bakın! Hayatın burada!”

Telefonunuzun hayatınızı ele geçirmesine izin vermek bir seçimdir. Herhangi bir zamanda, telefonunuzdan kafanızı kaldırmayı seçebilirsiniz.

 

Telefonunuzun sizi, hayatınızdan alıkoymasını önlemenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

Telefonunuz Araç Olmalı, Oyuncak Değil – Telefonunuz, hayatınızı kolaylaştıran ve daha verimli hale getiren bir verimlilik aracı olmalıdır.

Teknolojinin Bir Tasma Olmasına İzin Vermeyin – Teknoloji tasmanız olmamalıdır.

Rahatlığınız İçin Olduğunu Unutmayın – Her zaman telefonunuzun sizin rahatlığınız için orada olduğunu unutmayın.

Şimdide yaşayın, telefonunuzda değil

Telefonunuzun hayatınızı yönetmesine izin verirseniz, o zaman bunu yapar. Zamanınızı, dikkatinizi ve daha fazlasını çalar.

Ve ünlü film sözünde de geçtiği gibi, “Hayat oldukça hızlı hareket ediyor. Bir süreliğine durup etrafına bakmazsanız kaçırabilirsiniz.”