Geçmişi Geride Bırakıp Pozitif Olmak İçin 6 Yol

Her gün, bugün ve gelecek adına tüm umutlarını kaybetmiş görünen birçok insanla karşılaşıyoruz. Geçmiş deneyimlerinden dolayı vazgeçmeyi seçen ancak potansiyeli olan insanları görmek çok üzücü.

Ama unutmayın ki hayat kimse için durmaz. Gerçeği kabul etmelisiniz ve devam etmelisiniz.

Peki hayatta nasıl daha pozitif olunur:

 

Kendinizi bağışlayın

Yaşadığınız her başarısızlıktan sorumlu tuttuğunuz tek kişi kendinizdir.

Bu sefer, önce kendinizi affetmelisiniz. Hata yapmakta sorun yok. Bazen yanlış olmak tamamen iyidir, bu nedenle kendinizi çok zorlamayın.

 

Geçmişinize güç vermeyin

“Her şey aklınızda başlar ve biter. Güç vererek güçlendirdiğiniz şey, sizin üzerinizde bir güce sahiptir.”

Kendinize, geri sarmak için ayarlanamayan duyguları eklemeyin. Bir dağın tepesine çıkın ve kalbinizden geçenleri haykırın. Böylece bu olumsuz deneyimleri boşalttığınızdan ve içinizde barındırmadığınızdan emin olun.

 

Paylaşmak

Paulo Coelho’ya göre, ilerlemek için geçmişten uzaklaşmak gerekir. Hepsini birilerine dağıtmalısın. Derinlerde sizi en çok rahatsız eden şeyleri dökmelisiniz. İyi bir konuşma, size her zaman yardımcı olur.

 

Hayatınızı bir hediye olarak düşünün

Eğer dün yaşadığınızdan % 1 daha iyi bir hayat yaşıyorsanız, buna minnettar olun çünkü milyonlar hala aynı noktada kalıyorlar. ‘Şimdi’ hayatın en önemli kısmı, çünkü o sonsuza kadar seninle kalacaktır.

 

Yaralarınızla gurur duyun

Neden yara izlerinizi saklamaya çalışıyorsunuz? Onlar sizin savaş yaralarınız ve madalyalarınız. Bu sizin ve etrafınızdaki insanlar için bir ders. Bir hayatta kalan savaşçı olduğunuz için gurur duyun. İlhama ihtiyacı olanlara yardım etmeyi unutmayın.

 

Hayatınızı yaşayın

Hayat çok kısa ve yarın son gününüz olabilir. Hatırlanmak için dünyaya bir şey bıraktığınızdan emin olun.

 

***

Gelecek inanılmaz fırsatlarla dolu ve bizleri bekleyen çok güzel günler var. Pozitif olmayı elden bırakmamalı ve elimizdekilerle gurur duymalıyız. Eğer sizlerin de geçmişlerinde bizlerle paylaşmak istediği büyük zorluklar varsa yorum kısmından çekinmeden mutlaka paylaşın.