Subliminal Mesaj Nedir? Nasıl Verilir? Örnekleri Neler?

subliminal mesaj

Subliminal mesaj, bilinçaltına iletilen mesajlara denilmektedir. Özellikle reklamcılık sektörü için sık kullanılan bir yöntemdir. Alışılmış reklam yöntemlerinde doğrudan tanıtım ve yönlendirme yapılıyorken subliminal mesaj kullanımında doğrudan bilinçaltına hitap edilir. Kişiler çoğu zaman subliminal mesajları doğrudan fark edemez. Ancak onun yönlendirme yapmak istediği konuya yönelebilir. Farklı semboller ile ifade edilen subliminal mesajlar pek çok konuda kendisini gösterebilir. Sadece reklam için değil film, oyun veya benzeri alanlarda da kişilerin yönlendirilmesi için kullanılabilir.

Subliminal Mesaj Nasıl Verilir?

subliminal mesaj

Subliminal mesaj vermek için çok farklı teknikler uygulanabilir. Ancak en sık kullanılan yöntem şu şekildedir;

  • Öncelikle mesaj verilmek istenen konuya açık bir şekilde değinilmemeye dikkat edilir.
  • Mesaj verilecek olan konunun uygun bir anında doğrudan olmayacak şekilde ifadesi yapılır.
  • Söz konusu ifade herhangi bir görsel, sözcük veya hareket olabilir. Burada önemli olan yapılan göndermenin kişilerde bir bilinçaltı çağrışımı yapmasıdır.

Subliminal Mesaj Örnekleri

Subliminal mesaj örnekleri tekniği uygulamak çok çeşitli olduğundan farklılık taşımaktadır. Daha çok reklam ve propagandalarda subliminal mesajlara denk gelinir. Özellikle hedef kitleye farkında olmadan görüş aşılamak için de bu mesajlar kullanılır. Örneğin film, dizi veya oyun karakterlerinin eylemleri bunun bariz bir örneğidir. Söz konusu üretimlerde geçen markalar, kıyafetler, içecekler gibi objeler genellikle sponsorluk kapsamında yapılmaktadır. Örnek olarak bir film sahnesinde karakter üzerinde sadece kola yazan bir içecek yerine A kolası içiyorsa bu durum basit bir subliminal mesaj örneği olarak algılanmaktadır.

Ancak bu türden ifadeler sorun yaratabileceği için daha kapsamlı subliminal mesajlar da işlenmektedir. Çağrışım yapabilecek semboller üzerinden subliminal mesaj vermek daha etkili olmaktadır. Örnek olarak doğrudan sigara reklamı yapmak yasak olduğunda markaya ait renkleri kullanmak subliminal mesaj örneği olarak kabul edilebilir. Film öncesinde etrafa cips veya kola markasının görsellerinin koyulması da kişilerin susamasına veya acıkmasına neden olabilir. Subliminal mesaj örnekleri temelde bilinçaltına işlem yapan tüm göndermeler için söz konusudur. Sadece reklam için değil ideolojik amaçlar için de kullanılabilir. Özellikle ideolojik eserler subliminal mesajlar ile doludur.