fbpx

Topluluk Önünde Nasıl Etkili Konuşulur?

Düzenli sunum yapmanız gerekmese bile bir grubun veya topluluk önünde, iyi konuşma becerilerinin kariyerinizi ilerletmenize ve fırsatlar yaratmanıza yardımcı olabileceği pek çok durum vardır. Örneğin, bir konferansta kuruluşunuz hakkında konuşmanız, bir ödülü kabul ettikten sonra bir konuşma yapmanız veya yeni üyelere bir sınıf öğretmeniz gerekebilir. Bir izleyici kitlesine konuşma, çevrimiçi sunumları veya konuşmaları da içerir. İyi konuşma becerileri, yaşamınızın diğer alanlarında da önemlidir.

Sizden bir arkadaşınızın düğününde bir konuşma yapmanız, sevdikleriniz için bir ziyafet vermeniz veya bir yardım grubundaki bir grup gönüllüye ilham vermeniz istenebilir. Kısacası, iyi bir konuşmacı olmak itibarınızı artırabilir, kendinize olan güveninizi artırabilir.

Daha İyi Bir Konuşmacı Olma Stratejileri

Topluluk önünde konuşmanın öğrenilebilir bir beceri olması ayrı bir avantaj. Daha iyi bir konuşmacı için aşağıdaki stratejileri kullanabilirsiniz;

1.Konuşmanızı Planlayın

İlginç bir istatistik, başlık veya konuştuğunuz şeyle ilgili olan ve izleyicilerinizle rezonans eden bir durumla başlayabilirsiniz. Hikayeler anlatabilirsiniz. Planlama aynı zamanda ayaklarınız üzerinde düşünmenize yardımcı olur. Bu özellikle öngörülemeyen soru ve cevap oturumları veya son dakika haberleşmeleri için önemlidir.

2.Uygulamalara yer verin.

Pratik yapmadan kendinden emin, çekici bir konuşmacı olamazsınız. Uygulama yapmak için başkalarının önünde konuşma fırsatlarını araştırın.Kendinizi, bir grubun başka bir departmandan çapraz eğitilmesi veya takım toplantılarında konuşmaya gönüllü olarak konuşma gibi kamuya açık konuşma gerektiren durumlarda da kullanabilirsiniz.

3.Kitlenizle Etkileşim Halinde Olun.

Konuşurken izleyicinizi meşgul etmeye çalışın. Bu, konuşmacı olarak daha az yalıtılmış hissetmenizi sağlar ve herkesi mesajınıza dahil eder. Uygunsa, önde oturanlara sorular sorun. Bazı kelimelerin konuşmacı olarak gücünüzü azalttığını unutmayın. .” “Sadece” ve “bence” kelimeleri, yetki ve inancınızı sınırlar. Onları kullanmayın.

Benzer bir kelime “aslında”dır. İtaatkârlık hatta sürprizlik duygusu taşır. Bunun yerine, ne olduğunu direkt söyleyin. Hem etkileşim hem de etkili iletişim önemlidir.

4.Beden Diline Dikkat Edin.

Vücut diliniz izleyicilerinize sürekli, içsel durumunuzla ilgili ince ipuçları verecektir. Gerginseniz veya söylediklerinize inanmıyorsanız izleyiciler bunu anlayabilir. Vücut dilinize dikkat edin: dik durun, derin nefes alın, gözünüzün içine bakın ve gülümseyin. Tek ayağınıza yaslanmayın veya doğal olmayan hareketler kullanmayın.

5.Pozitif düşünün.

Olumlu düşünme iletişiminizin başarısında çok büyük bir fark yaratabilir, çünkü daha güvenli hissetmenize yardımcı olur.

Korku, özellikle konuşmadan hemen önce kendini sabote ederken, olumsuz bir kendi kendine konuşma döngüsüne girmeyi çok kolaylaştırıyor “Bu konuda asla iyi olamam!” gibi güveninizi azaltır ve gerçekten elinizden geleni yapamamanıza neden olur.

6.Korkuyla Başa Çıkın.

Kendiniz, gerginliğiniz ve korkunuz hakkında düşünmeyi bırakmaya çalışın. Bunun yerine, hedef kitlenize odaklanın: söylediğiniz şey “onlar hakkında” dır. Onlara bir şekilde yardım etmeye veya eğitmeye çalıştığınızı ve mesajınızın korkunuzdan daha önemli olduğunu unutmayın. Kendi yerine hedef kitlenin istek ve ihtiyaçlarına odaklanın.

7.Konuşmalarınızın Kayıtlarını İzleyin

Mümkün olduğunca sunumlarınızı ve konuşmalarınızı kaydedin. Konuşma becerilerinizi daha sonra kendinizi izleyerek ve ardından iyi gitmeyen alanlarda iyileştirme üzerinde çalışarak dramatik şekilde geliştirebilirsiniz. Hareketlerinizi inceleyin.

Son olarak, hapşırma veya hazırlıksız olduğunuz bir soru gibi kesintileri nasıl hallettiğinizi inceleyin. Yüzün sürpriz, tereddüt veya sinirlilik gösteriyor mu? Eğer öyleyse, bir dahaki sefere daha iyi olmanız için bu gibi kesintileri sorunsuzca yönetin.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,558BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
1,984TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İnternetin Gücünden Doğan Yeni Nesil Ticaret: E-Ticaret 

E-ticaret, 1995 yılından sonra internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme...

Yaz Tatilini Verimli Geçirmenin Yolları

Yaz tatilini verimli geçirmenin yolları nelerdir? Odaklı ve üretken olarak kalmamız konusunda, kişisel gelişimimiz için yapılabilecekler nelerdir? Yazın gelişiyle, birçok genç tatilini nasıl geçirebileceklerini...

Elektrikçi Çıraklığından Efsane Olmaya Giden Yol: Kemal Sunal

Elektrikçi çıraklığından, Türk Sinema tarihine adını efsaneler arasına yazdıran Kemal Sunal kimdir? Hababam Sınıfı, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı, İnek Şaban, Salako ve daha nice...

Liderlerin Yaptıkları 13 İletişim Hatası

Liderlerin yaptıkları 13 iletişim hatası nedir? Bunlar nasıl düzeltilebilir? İletişim bir sanattır. Tarihin en büyük liderlerinden bazıları, sadece sözleriyle başkalarına ilham verme yeteneklerini değil,...

Burç Yorumları; Girişimciler İçin 2020 Temmuz Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için temmuz ayı burç yorumlarında neler var? Temmuz ayında girişimcileri ilişkiler, para, kişisel gelişim, sağlık ve kariyer alanında neler bekliyor? Aylık burç yorumları...

Doğrudan Satışta İlk Yılınız İçin 8 Ders

Doğrudan satışta ilk yılınız için almanız gereken 8 ders üzerinde duracağız. Başarı kovalayacağınız bir şey değil, kendinize doğru çekebileceğiniz bir şeydir. Bu nedenle işinizde...