Vizyon, her bireyde olmalıdır diye bir söylem var.

Vizyon, her bireyde olmalıdır diye bir söylem var. Fakat vizyon nedir sorusunun cevabı biliniyor mu? Tam olarak bilinmiyor. Çünkü, insanlar vizyon ile hayal arasındaki farkı tam olarak anlayamamış durumda.

Vizyon, ‘geleceğin resmi’ olarak biliniyor. Tabi geleceğin resmini çizerken de ‘hayal gücü’nden faydalanmak gerekiyor. Tam da bu noktada hayal gücü ile vizyon arasındaki farkı iyi anlamak lazım. Vizyon ile hayal gücünü birbirine karıştırmamak için; öncelikle olabilecek hayaller kurmak gerekiyor. İlerideki hedeflerinize paralel olarak kuracağınız hayaller sizi daha da çok hırslandıracaktır. Fakat uçuk hayaller, sizi sadece üzecektir.

Güçlü bir vizyon demek güçlü bir Ar-Ge çalışması demektir. Güzel bir vizyon sayesinde inovasyonlara önem vererek işinizi en iyi noktaya getirmeye çalışırsınız. Bu da size başarının anahtarını verebilir.

Fırsatlara Bakış Açınızı Ne Belirler? – Kısa Hikayeler >>

Vizyon için şu soruları sormalısınız;

  • Geleceğe dönük hedeflerimiz neler?
  • Neler yapmak istiyoruz?
  • Daha iyi hizmet vermek için hangi geliştirmeler yapılmalı?

Misyon Nedir?

Misyon, şirketinizin gidiş yönünü belirleyen şeydir. Yaptığınız her şeyin özüdür. Hedefleriniz ve yaptığınız şeyler, misyon sayesinde ortaya çıkmıştır. Misyon, işletmelerin işleyişini ve kültürünü etkileyen en önemli şeydir. Eğer, ortaya çıkış amacınız, misyonunuz kötüyse o işe başlamadan 1-0 geriye düşmüşsünüz demektir. Unutmayın ki; sağlam bir misyon; ekibi, hedefe daha hızlı ulaştırır.

Misyon, pazarlama konusunda da çok önemlidir. Hizmetinizin türünü ve hedef kitleyi belirleme konusunda sağlam bir misyonunuz varsa pazarlama alanında başarılı olabilirsiniz. Eğer, sağlam bir misyonunuz yoksa kime hitap edeceğinizi bilmezsiniz ve pazarlama alanında başarısız olursunuz.

Misyon için şu soruları sormalısınız;

  • Biz hangi işi yapıyoruz?
  • Bizim hedef kitlemiz kimlerden oluşuyor? Kimlere hizmet vermek istiyoruz?
  • Sağladığımız hizmetler neler? Ne tür hizmetler veriyoruz?

Mahatma Gandhi’nin Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Sözleri >>

Vizyon ile Misyon Arasındaki Fark

Diyelim ki bir işletmeniz var. İşletmenizin geleceğe dönük durumu ‘vizyon’ başlığı adı altında değerlendirilir. Misyon nedir? Sorusuna geldiğimizde ise realite devreye giriyor. İşletmenizin bugünkü duruma gelmek için neler yaptığına odaklanır.

İşletmelerde yapılan en büyük hata; vizyon ile misyonu aynı sanmaktır. Bazen vizyon yerine misyon, misyon yerine de vizyon kullanılır. Bu çok büyük bir hatadır.