Olumlu tutum, liderlikte neden önemlidir? Liderlik rolüne sahip olmak için birçok beceriye sahip olmanıza gerek yok. Liderlik etmek için buna sahip olmak zorunda bile değilsiniz. Ancak uzun bir süre başarılı bir şekilde liderlik etmek istiyorsanız kesinlikle olumlu bir tavır sergilemelisiniz.

Liderin Olumlu Bir Tutuma Sahip Olmasının Üç Nedeni

Olumlu tutumu, iyi şeylerin genel olarak gerçekleşeceğine dair bir beklenti ve iyimserlik olarak tanımlayabiliriz; ekibiniz, kendiniz ve genel olarak yaşamınız için.

Burada şunu da not etmek önemlidir! – Olumlu bir tavrın sizi zorlukları görmezden gelen ve bu tavrınızın günü tek başına taşıyacağını düşünen, her zaman gülümseyen bir Pollyanna olmanızı gerektirdiğini söylemiyoruz. Bu konuda daha derin bir şeyden bahsediyoruz. Bu başlangıç ​​noktasıyla birlikte, bir lider olarak sizin için olumlu bir tutuma sahip olmanın önemli olmasının üç ana nedeni vardır.

Başarılı İnsanlar Neleri Farklı Yaparlar? >>

1.Enerjiniz Sizin Her Şeyiniz

Liderlikte Olumlu Tutum - Kişisel tavrınız, ekibinize ve organizasyonunuza enjekte ettiğiniz enerjinin büyük bir parçasıdır.

Liderlikte olumlu tutum neden önemlidir? – Lider olarak, hangi sektörde olursanız olun, siz de enerji sektöründesiniz. İşinize getirdiğiniz enerjinin fark edileceğini ve çoğaltılacağını unutmayın. Kişisel tavrınız, ekibinize ve organizasyonunuza enjekte ettiğiniz enerjinin büyük bir parçasıdır. İş yerine olumlu, destekleyici ve teşvik edici düşünceler ve eylemler enjekte etmiyorsanız, takımınızdaki insanlardan bunu yapmasını bekleyemezsiniz. Başkasının bunu sizin için yapacağına inanmamalısınız, çünkü siz bir lidersiniz.

2.Olumlu Tutum İnsanları Çeker

Liderlik etmek istiyorsanız ya da insanları yönetmeniz gerekiyorsa, başkalarının da sizi takip etmesini sağlamalısınız. Lider olduğunuzu sanıyorsanız, ancak kimse sizi takip etmiyorsa, sadece yürüyüşe çıkmışsınız demektir. Çevrenizde olmak istediğiniz, ilgilendiğiniz insanları düşünün:

Olumlu tutum ve enerji, insanları kendine çeker. Büyük liderler bunu bilir ve bu onların çevresindeki insanlara başarılı bir şekilde liderlik etmelerinin başlıca nedenidir.

Zor Zamanlarda Dayanıklılığınızı Nasıl Artırırsınız? >>

3.Olumlu Tutum Üretkenlik Yaratır

Negatif bir ortamda mı yoksa pozitif bir ortamda mı daha üretkensiniz? Hangi atmosferde daha yaratıcı, daha meşgul olacak ve daha çok iş yapacaksınız? Organizasyonunuzda olumlu bir tutumun neden önemli olduğuna dair rakamlara dayalı bir sonuç arıyorsanız, üretkenlikten başka bir yere bakmanıza gerek yok. İnsanlar olumlu bir ortamda daha fazlasını yapacaklardır.

Önce sen gitmelisin. Daha başarılı bir lider olmak, yönettiğiniz ve hizmet ettiğiniz kişiler üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olmak istiyorsanız, tutumunuza odaklanın. Düşüncelerinizi ve tutumunuzu değiştirdikçe eylemlerinizin işinizi, ekibinizi ve sizi değiştirmeye başlayacağını bilin.

Liderlikte olumlu tutum konusunda siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bir liderin olmazsa olmaz özelliği nedir? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 

Kendinize nasıl inanacağınızı ve hayallerinizi gerçekleştirmeyi öğrenin. İnsanlar, inandığınız davranışlarınızı, değerlerinizi ve hayallerinizi savunduğunuz için hiç suçluluk duygusu uyandırmayı başardılar mı? Ne yazık ki, herkes yapıyor. Sadece ebeveynler ve arkadaşlar değil, aynı zamanda yabancıları da, inancınız onlarınkiyle eşleşmezse aynı şekilde hareket edecektir.

“Bir hayali gerçekleştirmek için, bir hayalimiz olmalı.”

İnsanlar Deli Olduğunuzu Düşünse Bile Hayallerinize Tutunun

Aileniz ve en yakın arkadaşlarınızın bile daima hayallerinize inanmayacağı açıktır.

Aileniz ve en yakın arkadaşlarınızın bile daima hayallerinize inanmayacağı açıktır. Ama bu vazgeçmek için bir neden değil! Kendine olan güvenini öldürmelerine izin vermeyin. İşinden memnun olmayan bir tek siz değilsiniz. Çevrenizdeki başarılı insanların da hayat hikayelerini okuduğunuz zaman kendi işini kurmak istediğinde, kendi şirketini kurmayı hayal ettiğinde, ailesi ve arkadaşları onları da anlamamıştır. Çılgınca bir fikir olarak görmüşlerdir.

Hayal kurmazsanız, birileri kurduğunuz hayalleri gerçekleştirmek için sizi  işe alacak.

Mesela diyelim ki küçük bir kasabada yaşıyorsun. O kadar küçük ki vatandaşlarının düşüncelerini okuyabilirsin çünkü onları iyi tanıyorsun. Her zaman aynı şekilde çalışırsınız ve aynı sokaklarda yürürsünüz, çünkü başka bir yol olmadığını düşünüyorsunuz. İşin sıkıcı – ilgi alanlarından ve yeteneklerinden uzak. Refahınız için bir şans yok. Bunu yapmakta iyi hissetmiyorsun ve bir şeyi değiştirmek istiyorsun. Ama ne? Sonra, harika bir fikir aklınızdan geçer: hareket etmeli, daha fazla fırsat sunan daha büyük bir şehre gitmelisiniz.

Büyük şehir, hayat daha pahalı. Orada kimseyi tanımıyorsun ve arkadaşların olmadan yalnız hissedeceksin. Konfor bölgenden çıkma! Sen gerçekten delisin! Ya biri seni soyarsa ve bilinmeyen bir şehirde parasız kalırsan?!

İşte burada seni korkutmalarına izin verme! İlk başta, pes etmeye hazır patlamış bir balon gibi olabilir. Fakat ertesi gün, bu fikir tekrar aklınıza gelecektir ve bunu yapmanız gerektiğinden eminiz.

Aniden, ailenizin en sevdiği şarkı “Yeşil, evin yeşil otu” olur ve gün içinde birkaç kez çalar. Ama sana hiçbir şey söylemiyorlar. Sadece sana bakıyorlar ve tepkilerini takip ediyorlar. Önce korkunç bir senaryo ile sizi korkutmaya çalıştılar ve şimdi duygularınızı kaldıraç olarak kullanıyorlar. Düşme ona!

Kısa Hikayeler – Hayallerinden Vazgeçmeyen Öğrenci >>

Kendinize inanın: hiçbir şey erişilemez değildir.

Hayallerinize nasıl inanabilirsiniz? Büyük bir evde yaşamak, gezegendeki en uzak yeri ziyaret etmek ya da yeni bir işe başlamak istemeniz bile, hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösterir.

Büyük hayaller gerçekleştirilemez, çünkü insanlar imkansız olduklarını düşünüyorlar. Daha fazla para, deneyim, cesaret veya başka bir şey kazanmak için beklemeyin, çünkü hiçbir şey için mükemmel bir zaman YOK. Hayat günden güne değişiyor. Ne kadar beklersen bekle, asla başlayamazsın. Kendine bir iyilik yap ve bugün istediğini yap! Başla!

Korkma: ihtiyacın olanı yap!

Korktuğunuz bir kişiyle konuşun veya hoş olmayan bir e-postayı yanıtlayın. Bu ilk adım size yön verecektir ve bir sonraki adımda ne yapacağınızı size gösterecektir. Küçük veya görünüşte önemsiz şeyler bile büyük ilerlemeye katkıda bulunabilir!

İnsanlar iyimserlerin sadece iyi bir taraf gördüğünü düşünüyor, ama diğer her şeyi görmezden geliyorlar. Gerçekçi iyimserler hem olumlu hem de olumsuz tarafları tanır. Fakat enerjileri olumlu sonuç verebilecek tarafa işaret eder.

Desteğiniz olmasa bile, yalnız değilsiniz. Kendine ve hayallerine nasıl inanman gerektğini öğrenin. Onlara zaman verin, çaba gösterin, iman edin ve bir hayali gerçekleştirmek için elinizden geleni yapın. O zaman her şeyin değişmeye ve yerine düşmeye başlayacağını göreceksiniz. Sabırlı ol.

İyimserliğin 44 Faydasını Öğrenin >> 

Hedefinize Doğru Adım Adım

Hedefinize doğru adım atarken, inançlı olmalısınız.

Sadece hayallerine inanma – onları gerçek kıl. Hedefinize doğru adım atarken, inançlı olmalısınız. İnanmadığınız bir işten size de bir yarar gelmeyeceğini unutmayın. Kendinize inanmak için de şu noktalara mutlaka dikkat etin. İşte kendinize nasıl inanacağınız:

1.) Somut bir hedef olarak arzunuzu şekillendirin.

Harekete geç. Halihazırdaki her şeyi zaten yapılmış gibi yaz. Tarihi yaz. Örneğin:

2.) Müşteri adayları bulun.

Hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak şeyleri yazın. Örneğin;

Rakiplerinizi Sevmeniz İçin Size 8 Neden >>

3.) Size kim yardımcı olabilir?

Elbette, sizi destekleyecek güvenebileceğiniz biri var. Belki bir sonraki adımı atmanız konusunda size fikir verebilecek başka birini tanıyorsunuzdur.

4.) Karşılaşabileceğiniz olası sorunları düşünün.

Kasvetli düşüncelerden bahsetmiyoruz – ama gerekli hazırlık olarak düşünün.

5.) Ne elde edersiniz ve ne kaybedersiniz?

Düşünce Gücünüz Ne Kadar Kuvvetli >>

6.) Önceliklendirin.

“Yapılacaklar” listesi yapın. Her adım için gerçekçi bir zaman aralığı tahmin edin ve öncelikleri belirleyin. Gerekli bütçeleri, programları vb. belirleyin.

7.) Amacınıza ulaştığınızda avantajları düşünün.

Her şeyi yazın, bu şekilde kendinizi motive edin. Gücünüz tükendiğinde ve şüpheniz düşüncelerinizi ele geçirdiğinde, bu adıma geri dönün ve dikkatlice okuyun. Bu, kendinize ve hayallerinize tekrar nasıl inanacağınız konusunda size yardımcı olacaktır.

8.) Notlarınızı güncelleyin.

Notlarınızı dikkatlice okuyun ve düzenli olarak güncelleyin. Hedefe yaklaştıkça aklınıza daha fazla ayrıntı gelecektir. Beklemeyin! Hemen gerçekleştirmeye başlayın. Ne kadar hızlı harekete geçerseniz, başarılı olma şansınız o kadar artar.

Ailenize ve hayallerinize inanmayan arkadaşlarınıza ne söyleyeceğinizi söylemeyeceğim. Zamanı geldiğinde ne söyleyeceğini bileceksin. Her iki durumda da, kendinize nasıl inanacağınızı öğrenmek hayatınızdaki sonsuz fırsatları açacaktır.

İnsanlar sizinle, yaptığınız işler nedeni ile dalga geçiyor mu? Siz böyle durumlarda nasıl davranıyorsunuz? Motive olmak için yaptıklarınızı, bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 

Değişim Yolunda Kendi Yolunuzu Çizmelisiniz! >>

Olumlu zihinsel tutum nasıl yetiştirilir? Pozitif olmak mümkün mü? Ya da negatif tutumdan nasıl çıkarız? Çevremizde o kadar çok materyal ve içerik var ki, hayatta başarılı olmanız için nasıl olumlu olmanız gerektiğine dair temel unsurlar bulmak çok zor. Peki tüm bu negatiflikler içinde olumlu bir zihin nasıl yetiştirilir?

Sansasyonel forumlarda, seminerlerde ve konferanslarda bize yardımcı olabilecek kişisel gelişim koçları tarafından bize verilen gizli ipuçlarına ve tavsiyelere inanmak için çaba harcıyor olabilirsiniz. Bu tür sahne eğitimcileri o kadar cilalanmış ve istekli görünüyorlardı ki, düşüncelerimizi yardımları olmadan değiştirebilmemiz için direnmek zor. Peki gerçekten böyle mi?

Olumlu Bir Zihniyet Nasıl Yetiştirilir?

Olumlu zihinsel tutum hakkında söylenen zorluklar gerçekten doğru mu? Zihniyetinizi tersine çevirmek için yaşam tasarruflarınızı bir koçla feda etmeniz gerekmez. Bu adım adım kılavuz sayesinde, bugün içinizde olumlu bir zihniyet geliştirmeye başlamak için içinizdeki tüm malzemelere ve etrafınızdaki fırsatlara zaten sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

 1. Bazen Olumsuz Duyguların Seni Sarmasına İzin Ver

Her şeyde pozitif olmaya çalışmayı kesin. Olumlu zihinsel tutum için bazen olumsuz ruh haliniz de gereklidir. Çok yorucu, gerçekçi olmayan bir beklenti olsa bile. Ne düşünmeniz gerektiği konusunda herkesin tavsiyelerini dinlemeyi bırakınız. Bir şey hakkında nasıl hissetmek istediğinize karar verirken dizginleri geri alın.

Ayrıca, herkesin yanında olmak istediği kişi olmaya başlayacaksınız. Her zaman pozitif olmak, kendini insan olmaktan alıkoymaya çalışıyor. Olumlu ve olumsuz duyguların tam bir spektrumunu hissetme yetkinliğiyle doğduk.

Hoş olmayan duyguların ilk acı hissini hissetmek için kendinize zaman ve mekan bıraktığınızda, yoğunluklarını azaltıyor ve bunların süresi kısalıyor. O zaman, düşüncelerinizi yönlendirmeye başlamak ve size daha iyi hizmet edecek bir yöne odaklanmak için daha fazla alanınız var.

Olumlu Düşünmen İçin Seni Motive Edecek 28 Söz >>

 1. Geri Bildirim Arayarak Mevcut Zihniyetinizin Farkındalığını Artırın

Güvendiğiniz geri bildirimler, doğru ve adil bir şekilde objektif olacaktır, onlara sadece siz olmaktan ne kadar pozitif ve canlandırıcı enerji yaşayabileceklerini sorun. Ayrıca, zihniyetinizin size yardımcı olmak yerine sizi nasıl engellediğini hissetmelerine ilişkin örnekler sunabileceklerini sorun. Başkalarından geri bildirim istemek zor bir adım olabilir. Bunu yaparak değişimi düşündüğünüzü gösteriyorsunuz.

Kime sorduğunuza bakılmaksızın, yargı veya görüşler almak istemediğinizi unutmayın. Onlardan gözlemlerini ve deneyimlerini sizinle paylaşmalarını istiyorsun. Alıştırma, daha derin bir iç görü kazanmanıza yardımcı olacak ve değişiklik yapma konusunda nereden başlayacağınızı seçmenize yardımcı olacaktır. Geri bildirimleri için onlara teşekkür edin ve bunları geri dönüp daha sonra gözden geçireceğiniz şekilde zihninize kaydedin.

 1. Yardımcı Olmayan Düşünceleri ve Dili Tanıyın, Onları Yeniden Kurgulayın

Kendinizi cümlenin ortasında yakalamaktan çekinmeyin ve sözlerinizi ve dilinizi yeniden düzenlemek için çalışın. Kendini yakalayabilmek bir beceridir, ancak pratikle çevik olabilirsin. Karşılaştığınız yararsız düşüncelere geri dönün ve kafanızda kaybolan engelleme diyaloğunda ufak değişiklikler yapıp yapamayacağınıza bakın.

Farklı kelimelerin sizi nasıl hissettirdiği konusundaki farka dikkat edin. Farklı cümlelerin sizi nasıl hissettirdiğine ve başkalarının size nasıl yanıt verdiğindeki farkını aramaya dikkat edin. Kendinize konuşma şeklinizle bir arkadaşınızla veya çocuğunuzla konuşup konuşmayacağınızı sormak, dilinizin size karşı nasıl çalıştığı konusunda inanılmaz bir öz farkındalık yaratabilir.

Zor Zamanlarda Olumlu Tutumunuzu Nasıl Korursunuz? >>

 1. Olumlu Zihniyetinizin Tohumlarını Dikmek İçin Durumları Dikkatlice Seçin

Olumlu zihinsel tutum konusunda, başlamak için basit bir adım atın. Hayatınızda yalnızca daha fazla olumlu davranış ve / veya dil değişikliği yapabileceğinizi düşündüğünüz bir veya iki bağlam seçin. Yapmanız gereken şeyleri hissettiğiniz veya söylendiği durumlarla başlamaktan kaçının. ‘Olmalı’ beklenti ağırlıklı bir kelimedir. Ne yapabileceğini, olabileceğini veya söyleyeceğini biliyordun ve yapmamayı seçtin. Bu ağır şeyler! Olumlu bir zihniyet geliştirmeyi denemek için aslında en iyi başlangıç noktası bu değil. Kınama damgasıyla lekelenen durumlardan gelişmeye çalışmak her zaman daha da zor geliyor.

Kısa sürede büyük bir zihniyet dönüşü yapmaya çalışmaktan kaçının. Muhtemelen yükseltilmiş göz kaşları ve gerçek olmayan olma etiketi ile karşılanacaksınız. Kayınvalideniz habersiz geldiğinde ve saatlerce kaldığında rahatsız edilmemek, başlamak için çok büyük bir zihniyet mücadelesi olabilir. Bir ağaç fidesinin savaşma şansına sahip olması için iyi bir toprak temeline ihtiyaç duyması gibi, tarafsız bir durum size pozitif zihniyetinizi geliştirmek için iyi bir temel sağlayacaktır. Günlük yaşamınızda kendini tekrarlayabilecek basit bir durum düşünün:

Basit davranışları veya dil ayarlamalarını test edemeyeceğiniz – duygusal ve zihinsel olarak kayıtsız olduğunuz bağlamları seçin. Yeni pozitif zihniyet stratejilerini test etmek için yelken açabileceğiniz sakin sabit suları arıyor ve ardından insanların baskılarınıza ve beklentileriniz olmadan değişikliklerine nasıl tepki verdiklerini gözlemliyorsunuz.

 1. Hayran Olduğunuz İnsanların Olumlu Zihniyetlerini İnceleyin, Ancak Kendi Hedeflerinizi Belirleyin

Olumlu zihinsel tutum için sıradaki püf noktamız, incelemek üzerine. Artık değişiklik yapmaya başlamak için bağlamınızı seçtiniz. Şimdi ne gibi değişiklikler yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Beyin fırtınası olanakları mevcut zihniyetinizden zorlayıcı olabilir. Basitleştirin. İpuçları ve önerileriniz için kendi dışınıza bakın.

İnsanların davranışlarını, dillerini ve aksiliklere ve sıkıntılara nasıl tepki verdiklerini gözlemleyin. Onları yakından izleyin. Şimdi, benzer durumlarda normalde nasıl tepki verdiğinizle ne yaptıklarını karşılaştırın.

Umutsuz Kaldığında Bile Olumlu Düşünebilmenin 5 Yolu >>

 1. Birleşik Düşünceleriniz ve Aksiyonlarınızla Daha Olumlu Enerji Dağıtın

Kendinizi değiştirmeye odaklanmaya çok fazla zaman harcamak sizi raydan çıkarabilir. Özellikle 7/24 iç içe yansıma egzersizi yapmaya çalışıyorsanız yorucu! Bu fikri atlat ve bir kez daha odağını dışa doğru çevir. Etrafınızdakilerin duygusal ya da zihinsel yardımlarla yapabileceğini düşündüğünüzlere bakın. Sadece başkalarına yardım etmekle kalmayacaksın, aynı zamanda kendine de çok fayda sağlayacaksın.

Aslında araştırmacılar vermenin aslında almaktan daha duygusal ve psikolojik olarak tatmin edici olabileceğini buldu. Sinirsel aktiviteyi fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme ile inceleyen çalışmaları, yardım alanların stresle ilgili aktiviteler yaşadıklarını ve bazı beyin bölümlerinde ödülle ilgili aktivitelerin yardım verenlere göre daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Düşüncelerinize ve eylemlerinize cömert olmak, yalnızca kendi bilişsel bataklığınızdan bir mola vermekle kalmaz. Başlangıç için bir şeyler hakkında iyi hissetmek için momentumunuza başlayabilir. Yuvarlandığınızda, içeriden onarım işi yapmaya başlamak için daha iyi bir yerdesiniz.

 1. Sağlıksız Eş ya da Bağımlı İlişkilere Karşı Dikkat Edin

İhtiyaç duyulması iyi hissettirse de, çok fazla bağımlı olmak tehlikeli olabilir. Destek, bakım ve anlayışı deneyimlemenin yetersiz kaldığı ilişkileri sürdürmek, öz saygımızı kırmaktır. Bu gibi ilişkilerde disfonksiyonel tutum ve düşünce kalıpları geliştirmeye, depresyon ve diğer ruh sağlığı rahatsızlıklarını geliştirmek için daha fazla fırsat yaratmaya meyilliyiz.

Empatik ve destekleyici olmak bir başka, kendinizi duygusal ve zihinsel bir çöplük haline getirmek bir başka şeydir. Aslında, araştırmalar uzun vadeli olumsuz ilişkilerin sürdürülmesinin ciddi fiziksel hastalıklara yol açabileceğini göstermiştir.

İlişkilerinizdeki bu tür dinamikleri sökmeye başlamak ilk başta zor hissedecektir. Bununla birlikte, özgürleştirici bir özgürlük hissi, organik olarak zihniyetinizde yüzmek için olumlu düşünceler, fikirler ve olasılıkları otomatik olarak temizler.

Kahkahanın Faydaları >>

Kahkahanın faydaları nelerdir? Stresli insanlar neden kahkaha atmalılar? Sağlımız için yararlı mıdır? Araştırmalar, kahkahanın sağlığımıza yararlarının çok fazla olduğunu göstermiştir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, kahkahaların ağrıyı hafifletmeye, daha fazla mutluluk getirmeye ve hatta bağışıklığı artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Pozitif psikoloji, kahkaha eğilimini ve mizah duygusunu, kişinin sahip olabileceği 24 temel gücünden biri olarak adlandırmaktadır. Gününüzün güzel geçmesi, verimliliğiniz ve daha birçok konu için kahkaha atmanız yararlı olacaktır.Ancak ne yazık ki, birçok insan hayatlarında yeterince kahkaha atmıyorlar.

Aslında, bir araştırma, sağlıklı çocukların günde 400 kez gülebileceğini, ancak yetişkinlerin günde sadece 15 kez gülme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Diğer çalışmalar bizi bundan biraz daha fazla gülüyor buluyor. Ama bize sorarsanız, neredeyse hepimiz hayatımızda biraz daha fazla kahkahayı kullanabiliriz. Stres seviyelerimiz ve genel sağlığımız için gerçekten ne kadar yararlı olabileceğini göreceksiniz.

Stresle Başa Çıkma Mekanizmaları >>

Kahkahanın Faydaları

Kahkahanın faydaları aslında saymakla bitmez. İ

Kahkahanın faydaları aslında saymakla bitmez. İnsanların çevrem ne der korkusu ile sesli gülmekten uzak durması aslında gergin ve de negatif bir ruh hali yaşamalarına neden olur. Ancak araştırmalar bunun son derece yanlış olduğunu ortaya koymaktadır.

Tutum Başarıyı Nasıl Etkiler? >>

Kahkaha Nasıl Kullanılır

Tüm zamanların en iyi stres yönetimi stratejilerinden biri, çünkü birçok yönden ücretsiz, kullanışlı ve faydalıdır.

Kahkahanın faydaları hakkında konuştuk. Şimdi de kahkahanızı nasıl kullanacağınız üzerinde duracağız. Tüm zamanların en iyi stres yönetimi stratejilerinden biri, çünkü birçok yönden ücretsiz, kullanışlı ve faydalıdır. Aşağıdaki stratejilerle hayatınızda daha fazla kahkaha alabilirsiniz:

1. Arkadaşlarınızla beraber gülün

Bir film veya arkadaşlarınızla bir komedi kulübüne gitmek, hayatınızda daha fazla kahkaha atmanın harika bir yoludur. Kahkahaların bulaşıcı etkisi ile gösteri sırasında daha fazla güleceğiniz anlamına gelebilir. Ayrıca daha sonra başvurmak için şakalarınız olacaktır. Bir parti ya da oyun gecesi için arkadaş olmak da kahkaha ve diğer iyi duygular için harika bir ortamdır. Bu tür eğlenceye zaman ayırmak, sağlığınızı desteklemek için hayatınızda tuttuğunuz diğer alışkanlıklar kadar önemlidir. Çoğu sağlık alışkanlığından da daha zevklidir.

2. Hayatınızda mizah bulun

Hayatın hayal kırıklıklarından şikayet etmek yerine, onlara gülmeye çalışın. Eğer bir şey, çok sinir bozucu ya da iç karartıcıysa onun saçma olduğunu, ‘geriye bakıp gülmek’ olduğunu anlayın. Arkadaşlarınıza anlatabileceğiniz bir hikaye gibi nasıl ses çıkaracağını düşünün ve sonra şimdi gülüp gülemeyeceğinize bakın. Bu tutumla, kendinizi ve etrafınızdakilere daha fazla gülmek için daha açık yürekli ve aptalca bulabilirsiniz. Hayata daha gerçekçi bir şekilde yaklaşın. Olumsuz olaylar hakkında daha az stresli olduğunuzu göreceksiniz.

3. Yapana kadar yapmış gibi yapın

Çalışmalar gülümsemenin sahte veya gerçek olsun, gülümsemenin olumlu etkilerini gösterdiğini kanıtlamıştır. Ayrıca sahte kahkahalar da yukarıda belirtilen faydaları sağlamaktadır. Beden, sadece bilerek yapmaya başladığın ‘sahte’ kahkaha ile gerçek mizahtan gelen ‘gerçek’ kahkahaları ayırt edemez. Fiziksel faydalar tamamen aynıdır. İlki genellikle ikincisine yol açar. Bu yüzden daha fazla gülümse ve sahte kahkahalar ile; yine de olumlu etkiler elde edersiniz.

4. Medyayı kullanın

Hem sinemada hem de evde, film ve TV komedileriyle eğlenceden kaynaklanan kahkaha fırsatlarını kullanın. Çok komik bir şey izleyerek zamanınızı boşa harcamak sizi gerçekten sinirlendirebilir. Ancak gerçekten komik filmler ve şovlar izlemek, ihtiyacınız olduğunda hayatınıza kahkaha atmanın kolay bir yoludur. Önerilerinizi arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz ve birlikte başvuracağınız ve güldüğünüz bir şeyler olacaktır. Hayat paylaşınca güzeldir.

Hayatı Sevmek İçin 10 Neden >>

Pozitif düşünce diğer bir adı ile olumlu düşünce yöntemi, olumsuzlukları bir nebze de olsa egale ederek sizi hayata karşı güçlü bir pozisyona getirebilir. Hayata karşı güçlü bir duruş da olumsuzluklardan kurtulmanıza olanak sağlar.

Kişisel gelişim konferanslarında veya kitaplarında genellikle ilk kural ‘pozitif düşünmek’tir. Bunun sebebi ise beynimize olumlu sinyaller göndermektir. Olumlu enerjiyi alan bir beynin, normal bir beyne göre başarılı olma olasılığı daha fazladır. Beynin, pozitif düşünce potansiyeline göre dayanıklılığı da artıyor. Peki, bu dayanıklılıktan kasıt nedir? İyi bir enerji ile iyi bir ruh haline kavuşursunuz. Bunun sonucunda da iyi bir bedene; enerji dolu sağlıklı bir bedene sahip olmanız mümkün.

Dilerseniz hayatınızı daha verimli bir hale getirmek için pozitif düşünce teknikleri çerçevesinde işleyeceğimiz konumuza geçiş yapalım.

Korkularınızı Yenin Ve Başarıya Ulaşın >>

Pozitif Düşünme Taktikleri

Hayat şartlarımız, zihin durumumuz bazen pozitif düşünme konusunda bize engel olabiliyor. Bu engelleri en aza indirgemek için birkaç önerimiz olacak. Bu önerilerimizi uyguladığınız taktirde pozitif düşünmek adına bir şeyler yapabileceksiniz.

Kötü Enerji Veren İnsanlardan Uzak Durun

Başkalarının sözüne aldırış etmeyin.

Belki de en önemli maddemiz budur. Çünkü yaşanan çoğu başarısızlıkların ardından ket vurmalar çıkıyor. Başkalarının sözüne aldırış etmeyin. Sen yapamazsın, senin etin ne, budun ne? Diyeceklerdir. Sakın aldırış etmeyin, siz yeterki inanın, kötü enerjili insanları hayatınızdan çıkartarak daha pozitif bir hayat yaratmaya çalışın.

Tüm Olumsuz Düşüncelerden Kurtulmaya Çalışın

Tabii bunu yapmak kolay bir şey değildir. Öncelikli olarak, dikkatinizi başka yerlere vermeye çalışın. Olumsuz olan şeylerden kurtulup, olumlu yönlere doğru gitmeye çalışın. Göreceksiniz ki pozitif düşünce adına gelişme göstereceksiniz.

Unutkanlık Nedir? Neler Yol Açar? >>

İlham Veren Kitaplar Okuyun

Pozitif düşünmek sadece sizin ihtiyacınız olan bir şey değildir. Zaman zaman başka insanlarda pozitif düşünmeye ihtiyaç duymuşlardır. İlham veren, başarı kitaplarında genellikle size pozitif, mücadele hırsınızı arttıran, motivasyonunuzu en üst seviyeye çıkaran konuşmalar yapılır. Bu konuşmalar da sizlerin pozitif düşünmenize katkı sağlayabilir.

İnsanların En Büyük 8 Korkusu >>

İçinize Atmayın

Söylemek istediğiniz şeyleri içinize atmak size olumsuz yönde bir etki yapabilir.

Söylemek istediğiniz şeyleri içinize atmak size olumsuz yönde bir etki yapabilir. Bu nedenle içinizde bir negatif enerji taşımış olursunuz. Eğer, söylemek istediğiniz şeyleri, karşı tarafa söyleyemiyorsanız, en azından aynaya karşı konuşun. Ya da sessiz bir yere gidip kendi kendinizle konuşabilirsiniz. Rahatlamanıza sebep olacaktır.

Rahatlamak İçin Meditasyon Yapın

Meditasyon yapmak, sizleri negatif enerjiden kurtarabilir.

Meditasyon yapmak, sizleri negatif enerjiden kurtarabilir. Tam anlamı ile konsantre olup, kurallarına göre meditasyon yaptığınız taktirde kendinizi hafiflemiş gibi hissedip olumlu düşünebilirsiniz.

Stres Nedir? 

Pozitif bir tutumun, başarının ilk adımı olduğunu bilmelisiniz. Kişisel gelişim için çok önemli olan olumlamaları her gün kendi üzerinizde deneyerek, sonuçlarınızın değiştiğini farkedebilirsiniz. Başarı konusunda bir çok insan korkabilir. Ancak korkular, hep olacaktır. Önemli olan ondan kaçmak değil, aksine korkularınızın üstüne gitmektir.

Güvenilir bir işi bırakarak, bir rüyayı yaşamak ve tamamen farklı bir yaşam tarzı sürdürmek için düzenli bir maaşı riske atmak korkutucu olabilir. Ancak, girişimci olmaktan korkmaya gerek yok!Tüm başarılı girişimciler, hedeflerine ulaşmalarını sağlayan birkaç basit ilkeyi bilirler. Bunlar arasında, tutumunuz, eylemleriniz ve sonuçlarınız için sahiplik ve sorumluluğu almanın pozitifliği, başarınızda önemli bir rol oynar.

Başarılı İnsanların Rutinleri Nelerdir? >>

Pozitifliğin gücü

Pozitifliğin gücünü asla küçümsemeyin. Olumlu ve sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturan pozitif düşünceler düşünmek ve her gün pozitif doğrulamaları okumak, bilinçaltınızın daha yüksek bir seviyesine ulaşmanızı sağlar.

Bu, bizim tezahür ettiğimiz ve enerjimizi kattığımız şeyleri hayatımıza entegre edeceğimizi söyleyen cazibe yasasıyla aynı doğrultudadır. Evrene verdiğiniz enerji kadar enerji alırsınız. Böylece ortaya çıkardığınız pozitiflik arttıkça, daha fazla pozitiflik geri gelir. Bu tamamen bir döngüdür. Aynı şey tam tersi için de geçerli olup, hayatınızı tamamen bitirebilirsiniz de.

Stres Nedir? Stresten Uzaklaşmak İçin Yapılması Gerekenler >>

Kendinizi önce tanımak için vakit ayırın. Yok sayın demek değil bu. Tanımladıktan sonra bir vizyon belirleyin. Yapmak istediklerinizi, olmak istediğiniz yeri belirleyin. Ve sonra ilk adım olarak kendinizle pozitif bir şekilde konuşmaya başlayın. Başarıyı arttırmak ve olumlu bir zihniyet oluşturmak için kullanılan bazı pozitif olumlama örnekleri;

Buradaki olumlamaları, sadece sizin tekrar etmenizin size bir şey katmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak bu başarının ilk adımıdır. Hareket edemiyorsanız, önce sizi hareket ettirecek, siz pozitif hissettirecek cümleler kullanmaya başlayın.

Olumlu Düşünmeniz İçin Sizi Motive Edecek Sözler >>

“Yapamam” ı, “Yapabilirim” ile değiştirin. “Yapamayacağım” ı “yapacağım” ile değiştirin. Olumlu şeyler konuşun ve hayatın bu olumlu düşünceleri ortaya çıkarmasına tanık olun. Olumlu bir değişim yapmak için çaba gösterdiğinizde, evren başarılı olmanıza yardımcı olacak şekilde hareket edecektir.

Günlük yaşamlarımızda, ortaya çıkan büyük ya da küçük her durumu, olumlu veya olumsuz şekilde iç sesimizin de etkisiyle, bilincimizle yorumluyoruz. Kafamızın içinde, yaşadıklarımız hakkındaki algımızı şekillendiren içsel bir sese sahibiz. İç seslerimizden bazıları olumsuz olabilir, gerçekçi olmayan, kendini yitiren ve kendine zarar veren tarza dönüşebilir. ‘Kesinlikle başarısız olacağım’ veya ‘İyi yapmadım’ gibi şeyler düşünmenin yarardan fazla zararının olduğu aşikardır. 

İç sesiniz sizi bu şekilde engellemeye çalıştığı zaman, onun tersine hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Zihniniz eğitilebilir. Hatta negatif düşünmeye doğru gittiğiniz zamanlarda zihninizi temizleyebilirsiniz.

Olumsuz kendi kendine konuşma hali aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

Olumsuz kendi kendine konuşmanın sonuçları zamanla artmaktadır. Kendi kendinize konuşmaya her başladığınızda, kendinize bir ok vurursunuz. Her ok kendi başına oldukça önemsiz gibi görünür ama zamanla seni kırabilir. Tekrar tekrar kendinizi yormak ve daha kötüye inanmak sizi yavaşlatır. Kendinizi sakar, kaybeden, önemsiz ya da değersiz olarak düşünmek, kendi konuşmanızın olumsuz olduğunu ve yavaş yavaş kendi gerilemenize sebep olduğunuzu gösterir. İç sesinize meydan okumayı öğrenmelisiniz.

İçsel olumsuzluk, kendinizi onarılamayacak derecede kusurlu, ve ya yetersiz olarak görmenizi sağlar ve sonuç olarak kendinize olan güveniniz azalır. Kendinizi umutsuz görmek, bir şeyler ters gittiğinde kendini suçlamak ya da en kötü senaryolara odaklanmak, abartılı, olumsuz düşünce modellerinin örnekleridir.

Özgüveninizi Nasıl Arttırırsınız? İşte Yapılacaklar >>

Olumsuz kendi kendine konuşma, sahip olduğunuz akılcı fikirleri yok eder. Negatif ifadeleri zihinsel olarak prova ettiğiniz her zaman, bu irrasyonel inançları ve algıları güçlendiriyorsunuz.

Kendini olumsuz konuşmalardan uzak tutmak

Negatif bir zihniyeti pozitif olanla değiştirmek, yavaş ve metodik bir çaba gerektirir. Unutmayın, düşüncelerinizi değiştirmek, hayatınızı değiştirmektir. Olumsuz düşünceleri tanımanıza, durdurmanıza ve değiştirmenize yardımcı olabilecek birkaç adımı sizler için düzenledik:

Ben değersizim” gibi düşünceler ortaya çıktığında, “çocuklarımın bana ihtiyacı var” ya da “meslektaşım işime değer veriyor” gibi daha gerçekçi düşüncelerle karşı karşıya kalın. Olumlu gerçekleri olan olumsuz ifadelerle her karşılaştığınızda, olumsuz düşünceleriniz güç kaybeder.

Bugünün Negatif Dünyasında Nasıl Pozitif Kalırsınız?

Bu döngüyü tekrar tekrar tekrarlamak, zihninizi araştırmak ve olumluya odaklanmak zihninizi eğitir. Ve yavaşça olumlu düşünceler seninle yol almaya başlar. Hayatı nasıl ön plana çıkardığınız ve onunla nasıl etkileşim kuracağınız konusunda yeteneğinizi kullanın. Hedeflerinize ulaşmada ilk adım, kafanızdaki bu küçük sesi pozitif konuşma konusunda eğitmekle başlar.

Yaptığımız en büyük hatalardan biri de hatalarımızdan daima bir şeyler öğrendiğimizi varsaymamızdır. Hiç kimse hata yapmaktan hoşlanmaz zamanını, enerjisini veya parasını kaybetmek istemez. Bu yüzden yapmamamızı istediğimiz şeylerden bir şeyler öğrenmek için çaba sarf etmeliyiz. İşlevsel felsefenin ve pragmatist felsefenin babası John Dewey, bu noktayı açıkça ortaya koydu:

“Gerçekten düşünen kişi, başarısızlıklarından, başarılarından olduğu kadar çok şey öğrenir.”

Hatalarından ders almak otomatik olarak gerçekleşmez .Düşünme ve yansıtma gerektirir. İşte yirmili yaşlarımda yaptığım hatalardan öğrendiğim dersler üzerine düşüncelerim.

 1. Her şeyi bildiğinizi sanmaktan vazgeçin.

Her defasında sizden daha zeki insanları dinlemiyorsanız, akıllı görünmek istediğinizde veya her şeyi bildiğinizi düşündüğünüzde, aptal oluyorsunuz. Egonuzu yana doğru hareket ettirmenin ve hayatın başkalarını etkilemekten ibaret olmadığını anlamanın zamanı geldi. Bazı şeylere ulaşmak istiyorsan, mütevazı olman gerekir.

 1. Mutsuzluğunuz İçin İnsanları Suçlama

Çocukken başkalarının sorumluluğu altındasınızdır. Bu ebeveynleriniz, kardeşleriniz, aile üyeleriniz, koruyucu ebeveynler veya sorumluluk alan başka herhangi bir kişi olabilir. Bu nedenle, sizden birisinin sorumlu olduğunu varsayarsınız. Ama bu doğru değil. Büyüdüğünde, kendinden sorumlusun. Bu yüzden mutsuz olduğunuz zaman başkalarını suçlamak yerine, çözüm arayın.

“Hata Yapmanın Yararları” adlı içeriğimiz için>>

 1. Aslında Çok Zamanınız Yok

Gençken, sonsuz bir zaman denizine sahip olduğunuzu düşünüyorsunuz. İstediğin her şeyi yapabilirsin. Sonra gözünü açıp kapatıyorsunuz ve otuzuncu doğum gününü kutluyorsunuz.Zamanı dikkatli kullanmak kendinize yapacağınız en güzel iyilik.

 1. Muhtemelen Düşündüğün Kadar Müthiş Değilsin

Her zaman senden daha iyi görünen, daha havalı, daha zeki, daha güçlü ya da adını sen koy. Her zaman bu saydıklarımız olacaktır. Öyleyse harika olduğunu düşünmeyi bırak. Çünkü bu ifade kendini başkalarıyla karşılaştırdığın anlamına geliyor. Sadece kendin ol ve kendini başkalarıyla kıyaslama.

 1. Öğrenmeyi Asla Bırakma

Öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi bıraktığında; kendine en büyük kötülüğü yapıyorsun. Üniversiteden çıktığında ya da işi başlayınca öğrenmeyi bırakırsan iki yıl sonra kendimi sıkışmış ve yetersiz hissetmen çok normal.Her gün bir şeyler öğrenmek için kendini zorla. İyileşmiyorsan daha kötüye gidiyorsun.

 1. Zor Şeyler Yapmak Size Daha Fazla Zevk Verir

Zor işleri yapmak hayatınıza, zamanınıza, enerjinize ve paranıza daha fazla geri dönüş sağlayacaktır. Çok çaba gerektiren bir şey yaptığınızda, kendinizi iyi hissedersiniz. Yorgun olduğunuzda ve spor salonuna sıkı bir çalışma için hâlâ giderken, rakipsiz bir başarı ve gurur duygusu hissedersiniz.

 1. Küçük Kararlar Büyük Çıktılara Yol Açıyor

Bugün “uyumak, fazla uyumak fena fikir değil,” değil mi? Bugün antrenmanını atlamanı kimse umursamıyor, değil mi? Son paranla bir alışverişe çıkmak harika bir teklif, değil mi? Cevap hayır, hayır, hayır ve yaşamınız üzerinde hiçbir etkisi olmadığını düşündüğünüz diğer küçük kararların hepsine HAYIR . Gerçek şu ki, hayatınız küçük kararlarınızın sonucudur.

“Sen, her gün yaptığın şeysin.”

Bu, bugün hayatınızı değiştirebileceğiniz anlamına gelir . Peki ya hata yapmaya devam edersen? Kim umursar ki? Her zaman hatalarından bir şeyler öğreneceğinden emin ol.

Hayatımızı Kötü Kılan 10 Büyük Hata >>

Yoğun bir hafta boyunca, bir liderin veya yöneticinin istediği son şey verimsiz bir toplantıda bir veya iki saat boşa harcanmasıdır. Verimsiz olmanın en etkili yolunun ne olacağını sorulunca, çoğunuzun aklından “kötü toplantılar” düşüncesi geçecektir. Bugün toplantılar hiç olmadığı kadar fazla çalışma saati tüketiyor. Bugün liderler haftalarının yaklaşık yarısını toplantılara harcıyorlar. [TED’in araştırmasına göre , zamanın üçte biri anlamsız, kötü yönetilen toplantılarla harcanıyor . Net bir gündem veya amaç olmadığı yerde kaç toplantıya katıldınız?]

Toplantı sonunda açık bir eylem planı olmayan konudan konuya atlayan toplantılara kaçınız katıldı? Toplantıdan, geldiğinizden daha fazla kafanız karışmışsa, lütfen elinizi kaldırın.

Toplantılar, korktuğumuz ve katlandığımız bir şey olmak zorunda değildir. İçeri girip çıkacağımız bir şey olmak zorunda değiller. Gerçek ve somut sonuçlar veren toplantıların çok daha kasıtlı, enerji verici ve üretken olma yollarını bulmalıyız.

Peki ekip toplantıları daha verimli nasıl yönlendirilir?

Liderlerin ve yöneticilerin verimli, etkili ve katılan herkes için faydalı ekip toplantısı yapabilmeleri için 10 ipucu:

 1. Her toplantıyı olumlu bir şekilde düzenleyin

Odadaki herkesi olumlu bir zihniyete sokmak ve toplantı için enerjilendirmek için harika bir başlangıç noktası, odadaki herkesin ilerleme kaydettikleri veya heyecanlandıkları bir şeyi paylaşmalarını sağlamaktır. Bu hemen tüm toplantının tonunu ve yönünü ayarlar. İnsanların toplantıya katılmak zorunda olmaları konusunda olumsuz bir zihniyette olmaları yerine, pozitiflik, katkı ve pozitiflik barındıran düşüncelere kapılmaları daha makuldur. Olumlu olmak ve olumlu kalmak önemlidir.

 1. Odaya hakim bir lider olun

Toplantının amacı ne olursa olsun, odadaki birinin toplantıyı yönetmek ve yönlendirmekle görev alması gerekir. Bu kişi toplantı için gündemi belirleyecek, konunun çözülmeyeceğinden emin olacak ve toplantının kararlaştırılan süre içinde kalmasını sağlayacaktır.Genellikle ilerlemeleri rapor eder, toplantıdan sonra ne olması gerektiğine açıklık getirir ve toplantıdaki insanlardan gelecekteki eylemler adımları konusunda taahhüt alırlar.

Kimsenin kontrolü ele almaması durumunda, en büyük kişilikleri veya en büyük görüşleri olan insanlar, sessiz kişilikleri katkıda bulunmayacak şekilde hükmedebilir ve durdurabilir.

 1. Odada doğru kişilere sahip olun

İçinde bulunduğunuz son toplantıya tekrar bakın… Toplantı, “sayıları oluşturan” insanlarla mı doluydu yoksa katkıda bulunan ve girdi sağlayan insanlarla mı doluydu?

Gerçekten verimli bir toplantıya liderlik etmek için, kimin dahil olacağını düşünmeye zaman ayırın. Odada, değer katacak, aktif katkı yapan, arka plan bilgisine sahip, karar vericilere, aksiyon almaya çalışan ve toplantının sonucundan doğrudan etkilenecek kişilerin olmasını istersiniz. Pasif konuklara değil, üretken katkı sağlayacak toplantı odalarına insanları almaya odaklanın. Toplantılarınızı dilediğiniz gibi düzenleme özerkliğiniz varsa, en verimli sonuçları almaları için toplantıya bu şekilde devam edin.

 1. Farklı toplantılarda insanların eşsiz güçlerini kullanın

Şirketinizdeki veya ekibinizdeki herkes her toplantı için uygun değil.

Üretken toplantılar oluşturmak için harika bir ipucu, ekip üyelerinin hangi toplantıların bir parçası olması gerektiği ve ne olmaması gerektiği konusunda netleşmektir. Sadece odayı doldurmayı düşünmeyin, tanıdığınız kişileri en büyük katkıyı yapacağına davet etmek konusunda seçici olun. Hepimizin farklı güçleri var.

Ekip üyelerinizden bazıları beyin fırtınası toplantılarında harika olurken, diğerleri katılım fikrinde strese girebilir. Aynısı süreç ve durum toplantıları için de geçerlidir. Toplantıdan en büyük etkiyi yaratmaya gelince, odada hangi enerjiyi istediğinizi ve kimin toplantıya doğru değeri getirebileceğini düşünmek önemlidir.

 1. Net eylem adımları ve sorumlulukları ile toplantıları sonlandırın

Yaptığınız son toplantıya geri dönün, büyük sohbetler, değerli girdiler ve iç görüler olma ihtimali yüksektir. Ancak toplantının sonunda ne oldu? Hepiniz ayrı yollara mı gittiniz, yoksa açık eylem adımları ve sorumluluklar belirlendi mi? Herkesin en büyük içgörüsünü paylaşması için her toplantının sonunda bir zaman ayırmak faydalı olacaktır.

Bu, katkısı ve işbirliğini güçlendirir ve herkesin toplantıdan uzaklaşmasını ve toplantının değeri hakkında net bir bakış açısı olmasını sağlar.

 1. Toplantı için net amaç oluşturun

Açam belirlemek, etkili ve verimli bir toplantı yapmak için en zorlu görevlerden biridir. Bunun nedeni, pek çok toplantının net bir amaç, hatta gündem olmadan yapılmasıdır. Bazı toplantılar basitçe gerçekleşir, çünkü birileri haftalık statü toplantısı yapmaya karar vermiş olabilir.

Bu tür toplantılara katılmak, özellikle toplantının ne hakkında olduğu, gündeminin ne olduğu veya toplantı öncelikleri hakkında net bir anlayış olmadan toplantıyı zamanınızın boşa harcanmış gibi hissetmenize neden olabilir.

 1. Toplantıyı ayakta tutun

Uygulamalı Psikoloji Dergisi’ndeki bir makalede yazarlar, oturarak yapılan toplantıların,  ayakta yapılan toplantılarından % 34 daha uzun sürdüğünü tespit etmiştir. Oturma toplantılarınızın istediğiniz gibi üretken olmadığını düşünüyorsanız, işleri değiştirin ve tüm katılımcıların ayakta durmasını sağlayın.

 1. Toplantıları kısaltın

Toplantı için net bir amacınız ve gündeminiz varsa, toplantının ne kadar süreceği konusunda fikir sahibi olmalısınız. Toplantıları daha kısa bir zaman diliminde ayarlamaya başlayın, 30 dakika veya 40 dakika yapın ve toplantıların daha verimli ve etkili olup olmadığına bakın. Dikkat süremiz ve enerji seviyelerimiz toplantı devam ettikçe düşmeye başlayabilir.

 1. Zamanında başlangıç ve bitiş

Hiç kimse toplantıların başlamasını beklemek istemez ve toplantılar aşılırsa yeniden planlanmak zorunda kalır. Zamanında biten toplantılar düzenlerseniz, katılımcılar neyin beklediğini ve vaktinde ne olacağını bildiklerini bilirler. Ekip üyeleri zamanında gelmemeyi tercih ederse, zamanında gelmelerini beklediğinizden emin olmak için o kişiyle ayrı bir toplantı yapmak akıllıca olabilir.

 1. Çevreyi değiştirin

Toplantıların yavaş ilerlemeye başladığını veya bayatladığını fark ederseniz, ortamınızı değiştirme zamanı gelebilir. İlham verici bir yere giderek ya da yerel bir parkta bir ya da iki toplantı yaparak çevrenizi değiştirebilirsiniz.

Hayatın koşturmacası arasında zihnimizin dolduğunu hissettiğimiz ve kendimizi inanılmaz bitkin hissettiğimiz zamanlar mutlaka olmuştur. Bu gibi durumlarda zihninizi rahatlatacak pozitif düşünebilecek sözler duymak istemeniz kadar normal bir şey yoktur.

Zihni rahatlatmak sadece düşünce olarak algılanmamalıdır. İşimizdeki üretkenliğimiz de işimize karşı odaklanmamız da neredeyse tamamen bu durumla ilgilidir. Kendimizi ne kadar dinç hissedersek, o kadar da üretkenliğimiz ortaya çıkacaktır. Zihninizi rahatlatmanız sizin rahatlamanız demektir.

Negatif bir zihinle, pozitif düşünecek bir zihin oluşturamayacağımız gün gibi açıktır. Kendinizi kötü hissediyorsanız veya zihninizi dolu hissediyorsanız, zihninizi rahatlatacak pozitif düşünce sözleri okumanızı tavsiye ederiz. Bunun yanında videolar izleyebilir, kitaplar okuyabilir veya bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.

Zihninizi rahatlatacak pozitif düşünce sözlerinden bazılarını sizler için derledik;

“Dualarınıza dikkat edin, gerçekleşebilirler.” – Ralph W. Emerson

 

“Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?” – Şems-i Tebrizi

 

“Acınızla gurur duyun; hiç olmayanlardan daha güçlüsünüz.” – Lois Lowry

 

“Olumlu düşünmek bulaşıcı olabilir. Kazananlar tarafından kuşatılmış olmak, bir kazanan olmanıza yardımcı olur.” – Arnold Schwarzenegger

“Her şey yoluna girecek, dünya bunun üzerine inşa edildi.” – Mihail Bulgakov

 

“Sabırlı ve dayanıklı ol. Bir gün bu acı senin için yararlı olacak.” – Ovidius

 

“Açık bir zihnin olduğu her yerde mutlaka umut olacaktır.” – Charles F. Kettering

“Zorluklar, çoğu kez sıradan bir insanı sıra dışı bir kadere hazırlar.” – C. S. Lewis

 

“Başınıza gelen her şey, ya size ders olacak bir iyilik ya da bir iyilik olacak derstir.” – Polly Berrien Berends

 

“Her gün 1440 dakika var. Bu, olumlu bir etki yaratmak için günlük 1440 fırsatımız olduğu anlamına geliyor.” – Les Brown

 

“Yaşamınızdaki her sorun, içinde bir armağan saklar.” – Richard Bach

 

“Başınıza gelen en kötü şey, sizin için en iyisi olabilir. Eğer onun size üstün gelmesine izin vermezseniz.” – Will Rogers

“Yaşamın en zorlu göründüğü sırada, kendi içimizde daha derin güçler bulmak için fırsatlar ortaya çıkar.” – Joseph Campbell

 

“Hayır sözcüğünü asla bir yanıt olarak görmeyin. Onun her zaman bir soru olduğunu düşünün. Hayır sözcüğünün şu soru yerine söylendiğini kabul edin: Bundan daha yaratıcı olamaz mısınız?” – Steve Chandler

 

“Çaresiz kaldığında, Atatürk gibi düşün!” – Norveç Atasözü

 

“Mucize, enerjinizi korkularınıza değil, rüyalarınıza verdiğiniz zaman başlar.” – Richard Wilkins

 

“Endişeli düşünce, endişeli düşünceyi önleyebilecek pratik düşünceyi engeller.” –  Vernon Howard