5 Önemli Liderlik Hedefi Nedir Ve Nasıl Ulaşılır?

İş gücünüz için geçerli olan, aynı şekilde iş ortaklarınız için de geçerlidir.

Bu günlere baktığınızda, kişilerarası ilişkilerin durumu bakımından biraz endişe duyduğunuzu hissetmek kolaydır. Kişisel hayatımızda da olsa, herkesle iyi geçinmek kolay değil. Sebep ne olursa olsun, çoğumuz birbirleriyle iyi iletişim kurmak için giderek daha zor bir zaman geçiriyor gibi görünüyoruz. Çoğu zaman empati eksikliğinin bu sorunun arkasındaki nedenlerden biri olduğu görülüyor.

Empati, tamamen farklı bir perspektifle sonuçlandığında bile, kendinizi başka birinin yerine koyma sanatı ve becerisidir. Peki empati yapmak,  liderlik hedeflerimize ulaşmakta nasıl yardımcı olur?

  1. Takımınızı empati yapmadan yönetemezsiniz.

Tam zamanlı çalışanınız işyerinde bir takvim yılının 8.760 saatinden çoğunu, yaklaşık 2.000 saatini harcıyor. Bu kişiler deneyimlerinin çoğunu, ortak olarak paylaştığınız, şirketinizin kapsamı dışında yaşadığı anlamına gelir.

Sonuç olarak, onları anlamanız – insanlar veya çalışanlar olarak – büyük olasılıkla kişiliklerinin, inançlarının ve davranışlarının sadece bir kısmına dayanıyor olabilir. Motivasyonlarını ve korkularını anlayamıyorsanız, insanları etkili bir şekilde motive etmek oldukça zordur.

  1. Yatırımcılara korkularını anlamadan güven veremezsiniz.

İş gücünüz için geçerli olan, aynı şekilde iş ortaklarınız için de geçerlidir. Yatırımcılar ve hissedarlar genellikle iş liderlerinin liderliği yapmalarına izin vermekten çok mutlular, ancak bu liderler gerçekten sonuç aldıkları sürece liderdirler.

Yatırımcılarınız, yönetim kurulu üyeleriniz veya hissedarlarınız liderlik becerilerinizde ve iş zekanızda güven erozyonu yaşamaya başlarsa, bu eğilimi tersine çevirmek giderek zorlaşır. Aslında, kaygılarını ve bu kaygıların altında yatan korkuları tam olarak anlamadığınız sürece, onları güvence altına almak neredeyse imkansızdır.

Empatinin geldiği yer burasıdır. Tek başına empati, elbette yatırımcı güveninin kaybına yol açmayacaktır, ancak bu çok önemli bir ilk adımdır. Empati, ileriye dönük stratejinizin temelini oluşturur.

  1. İhtiyaçlarını anlamadığınız takdirde, müşterilere etkili bir şekilde ulaşamazsınız.

Çoğu pazarlama uzmanı, potansiyel müşterileri markanızdan bir satın alma işlemi yapmaya etkin bir şekilde ikna etmenin sırrının potansiyelinizi yakından tanımak olduğunu söyleyecektir. Akıllı iş pazarlamacıları bunu biliyor; Bu nedenle, pazarlama planlarına yön ve ses vermek için detaylı müşteri profilleri veya kullanıcı avatarları hazırlamak için zaman ve enerji harcarlar.

Tabii ki, entelektüel olarak hedef kitlenizin genel demografisini anlamak sadece ilk adımdır. Ayrıca nasıl hissettiğini, neyden korktuğunu, neye değer verdiklerini, neyi sevdiklerini – kısaca, onlarla empati kurmaları gerektiğini anlamalısınız.

Pazarınıza bu yakınlık düzeyine ulaştığınızda, potansiyel müşterilerinizle daha etkili bir şekilde bağlantı kuracak ve potansiyel müşterilerinizi gerçek olmaya ikna edecek dijital ve çevrimdışı kampanyalar tasarlayabilirsiniz.

  1. Empatiyi bir araç olarak kullanarak daha iyi kararlar alırsınız.

Davranışlarını etkileyebilecek duygusal faktörler de dahil olmak üzere, başkalarının bakış açısını daha iyi anlayabilmek, birçoğunu tek bir araç olarak kullandığınız sürece daha iyi kararlar almanıza yardımcı olur.

İster inanın ister inanmayın, empati bile bir çeşit tepkiyi tetikledi. Bazı çalışmalar sınırlamaları ve dezavantajlarına dikkat çeker, ancak bunlar empatiye çok sınırlı bir şekilde bakma eğilimindedir.

Empati, tekil ve ayrık bir strateji değil bir araçtır. En iyi eleştirel ve rasyonel düşünme becerileri ve karar verme paradigmaları ile birlikte kullanılır. Kararlarınız nihayetinde, seçimin daha tam bir resmi ve tüm katılımcıları nasıl etkileyeceği ile desteklenir.

  1. Empati olmadan dünyayı (hatta ofis kültürünüzü) değiştiremezsiniz.

Günümüzde pek çok girişimci, dünyayı daha iyi hale getirmek için gerçek bir görev duygusunu kapsayan, ürünlerini ve hizmetlerini dünyaya getirmenin ötesine geçen güçlü bir görev duygusu hissediyor. Sürekli artan kar marjı aramaktan artık memnun olmayan bu girişimciler, sosyal ve politik adalete katkıda bulunma zorunluluğu ve yükümlülükleri olduğunu düşünüyor.

Dünyayı daha iyi hale getirmek için üzerinize düşeni yapmak, eylemlerinizin bu amaca hizmet ettiğinden emin olmak için empati kullanmak önemlidir. Empati, toplumsal değişimin yönlendirilmesine ve güçlendirilmesine yardımcı olur. Bizi bölenlerden daha fazla birleştirenlerin  olduğunu kabul etmek ilk adımdır. Yardım etmek istediklerimizin hayatlarının tüm içeriğini anladığımızda, onları en iyi şekilde nasıl destekleyeceğimiz konusunda daha iyi seçimler yapıyoruz.

“Empati, sınırlı bir kaynak değildir.”

Vücudunuzun kaslarını yaptığınız gibi, istediğiniz zaman egzersiz yaparak sizin empatinizi güçlendirebilirsiniz. Empati, dikkat eğitimi ile ve hatta kasıtlı dinleme yoluyla da geliştirilebilir. Uzmanlar, empatik düşünceyi arttırmak için beyninizin sinir ağını yeniden şekillendirmek ve yeniden eğitmek için birçok yol olduğuna inanıyor. Bunu yapmak, iş hayatındaki ve kişisel yaşamınızdaki başarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

***

“Network Marketing’de Liderlerin En Önemli 4 Niteliği” makalesi için >>